بارها و بارها بر خط هافبک کلوپ وارد می‌کند. آیا لیورپول الان نیاز به خرید بازیکن دارد؟

نوشته‌ی جیمز پیرس

خبرنگار بخش لیورپول وب سایت اتلتیک

۷ اوت ۲۰۲۲

ترجمه‌ی وحید سهرابی – پادکست پنارت

بحث‌ها درباره خط هافبک لیورپول در طول این تابستان است.

در آستانه‌ی تور پیش‌فصل آسیا در ماه گذشته، سؤالات از یورگن کلوپ به این سمت رفت که آیا تیمش را در پست هافبک بیشتر تقویت می‌کند یا خیر، در پاسخ گفت: «اینکه باید این کارو بکنیم. [خرید هافبک جدید] آخرین چیزی که ممکنه به ذهنم خطور کرده. واقعاً نمی‌دونم چرا این بحث‌ها مطرح می‌شود».

این مربی در ادامه صحبت هایش به مجموعه بازیکنان بااستعدادی که در اختیار دارد پرداخت کند. پس از خرید کالوین رمزی مدافع کناری آبردین و سپس با خرید فابیو کاروالیو و داروین نونیز، این باور قطعی وجود دارد که کار لیورپول در زمینه خرید بازیکن به پایان رسیده است.

پیام واضح بود: تا سال 2023 به اندازه کافی در خط هافبک بازیکن وجود دارد، و در آن زمان جستجو برای خرید جود بلینگهام از بروسیا دورتموند جاه‌طلبی بسیار واقع‌گرایانه‌ای است.

با این حال، در یک ماه گذشته، این بحث به‌تدریج داغ‌تر شده است. در بازی روز شنبه در ورزشگاه کریون کاتج، تیاگو در حالی که همسترینگ چپ خود را گرفته بود لنگ لنگان از زمین خارج شد، این اتفاق باعث شد که بحث درباره خط هافبک لیورپول شود.

اطلاعات کامل درباره میزان آسیب وارد شده با اسکن مشخص خواهد شد، اما نتایج اولیه مثبت نبود. او بار دیگر مدتی از میادین دور خواهد بود – این میادین آخرین نمونه از سلسله بدبیاری‌های عذاب‌آوری است که این ملی‌پوش اسپانیایی در لیورپول با آن مقابله شده است.

هیچ شکی در کیفیت تیاگو نیست. او با تکبر و اعتمادبه‌نفس بالا فوتبال بازی می‌کند. در برهه‌هایی از فصل گذشته عملکردی فوق‌العاده و به‌شایستگی در تیم منتخب سال «اتحادیه‌های حرفه‌ای بازیکنان»[1]» انتخاب شد، اما فقط در ۲۵ بازی از ۳۸ بازی لیگ حضور داشت، در فصل ۲۰۲۰-۲۰۲۱، تعداد بازی‌هایش به ۲۴ رسید. ثبات داشتن جزوه قوت او نیست. در واقع بسیاری از بیرون زمین ناظرگر بازیهاست.

جبرانیت تیاگو اندکی پس از امتحانیت الکس اوکسلید چمبرلین (مصدومیت همسترینگ) و کورتیس جونز (مصدومیت ماهیچه‌ای ساق پا) اتفاق افتاد و به‌دلیل بیماری نبی کیتا، خط هافبک تیم کلوپ بیش‌ازپیش خالی از بازیکن می‌شود. وقتی لیورپول در نیمه‌ی دوم بازی با فولام دو بار اختلاف یک گل خورده را جبران کرد تا از شکست شرم‌آور در برابر فولام تازه‌صعودکرده جلوگیری کند، چهار نفر از هشت هافبک تیم اصلی خود را در اختیار نداشت.

چه بی‌رحمانه‌ای که شانس با آنها یار نبوده است، اما این موضوع خیلی دور از انتظار نبود، به‌ویژه اگر به تعداد بازی‌هایی که تیاگو، کیتا و اوکسلید چمبرلین قبلاً از دست داده‌اند نگاه کنیم. کیتا در تمام مسابقات در فصل گذشته تنها ۲۰۸۳ دقیقه برای لیورپول بازی کرد (از نظر تعداد بازی، جوردن هندرسون با ۳۸۶۹ در دقیقه بین هافبک‌ها بیشترین دقایق بازی را داشت) و اوکسلید چمبرلین حتی از کیتا هم کمتر بازی کرد (۱۵۲۴ دقیقه).

خط هافبک لیورپول در فصل گذشته

کلوپ در مصاحبه‌ای روز جمعه در کرکبی گزارش کرد: «نمی‌تونیم برای حل مشکلاتی که چهار هفته باهاش ​​بازیکن بخریم می‌کند. این کار منطقی نیست». اما اگر آن اتفاق وحشتناکی که لیورپولی‌ها از آن واهمه می‌دهند رخ دهد و ممکن است که مدت دوری تیاگو از میادین طولانی، کلوپ و جولین وارد، مدیر باشگاه ورزشی شود، حتماً باید دوباره شرایط را ارزیابی کند.

کلوپ پس از بازی در ورشگاه کریون کاتج گفت: «خرید بازیکن باید با دید کوتاه‌مدت و بلندمدت منطقی باشد. ما هنوز به اندازه کافی هافبک داریم. تصمیم گیری در مورد واکنش به این موضوع را به آینده موکول کرده ام، اما مطمئناً با دستپاچگی و وحشت زدگی اقدام نخواهیم کرد.»

مطمئناً عملکرد بسیار ضعیف خط هافبک سه‌نفره‌ای ترکیبی از لیورپول، فابینیو، تیاگو و هندرسون، در بازی با فولام محیط را بدتر می‌کند. آنها فقط در نیمه‌ی اول ۲۲ بار مالکیت توپ را از دست دادند.

نشانه‌های از تسلط بر بازی وجود نداشت، چون احتمال جنگنده‌ای بازیکنان فولام، تیم کلوپ را عصبی کرده بود. آرامش و خونسردی در بین بازیکنان لیورپول دیده نمی‌شد و این مایه‌ای نگران کلوپ شد و این بازی از موارد نادری بود که کلوپ علی‌الناً ذهنیت بازیکنانش را زیر سوال برد.
دقت پاس هندرسون فقط ۷۴ درصد بود (در نیمه‌ی زمین حریف، ۶۶ درصد)، در حالی که تیاگو یک‌سوم از ۹ دوئلش را برد. فابینیو که معمولاً در نقش هافبک شماره‌ی ۶ بسیار قابل اعتماد است، به‌قدری روحیه‌ای پایینی است که قبل از گذشت یک ساعت از زمان بازی تغییر کرد.

تیاگو از خارج شدن از زمین در بازی مقابل فولام، همسترینگ پای چپش را گرفته است (عکس: جولیان فینی/Getty Images)
تیاگو از خارج شدن از زمین در بازی مقابل فولام، همسترینگ پای چپش را گرفته است (عکس: جولیان فینی/Getty Images)

تیاگو از خارج شدن از زمین در بازی مقابل فولام، همسترینگ پای چپش را گرفته است (عکس: جولیان فینی/Getty Images)

نونیز به‌خاطر تأثیرش روی بازی شایسته‌ای تمجید و تحسین بود، زیرا با این‌که دیر به جای روبرتو فیرمینوی که هنگام حضور در زمینی نبود به زمین آمد، اما نقطه‌ای کانونی خطرآفرینی در هنگام حمله لیپول بود. این برنامه اروگوئه‌ای بدل به سومین بازیکن خود شد که در اولین بازی به‌عنوان بازیکن بازیکن در لیگ برتر موفق به زدن گل و دادن پاس گل می‌شود (پس از آلوارو موراتا و سرخیو آگوئرو).

همه، تغییرات کلوپ در خط هافبک نیز در بهتر شدن بازی تیم در نیمه‌ی دوم نقش کلیدی داشت، چون هم هاروی الیوت و هم جیمز میلنر عملکردی دارد. محمد صلاح که رکورد زد و برای ششمین فصل متوالی در اولین بازی فصل گل زد، قبل از اینکه الیوت با چند توپ زیبا در زمین تغذیه‌اش کند در بازی محو بود. با وجود میلنر در زمین، به‌طور کنترل‌شده‌های شدت بازی تیم بیشتر شد که قبل از حضور او وجود نداشت.

نقش الیوت در تیم باید در طول فصل به‌تدریج بیشتر شود، اما انتظار بیش‌ازحد از نوجوانی که هنوز در حال نقشش در زمین اشتباه است. همین موضوع درباره اتکای بیش‌ازحد به تیم دوم که خصوصیات رهبری دارد و در ماه ژانویه ۳۷ ساله می‌شود صدق می‌کند. نمی‌سرسختانه به جنگ‌توان گذر عمر رفت. کاروالیوی جوان و بااستعداد نیز می‌توانند در خط هافبک بازی کند، اما در حال حاضر، بیشتر به‌عنوان جایگزینی برای لوئیز دیاز در سمت چپ خط حمله در نظر گرفته می‌شود.

کیتا برای دیدار دوشنبه هفته آینده در مقابل کریستال پالاس در آینده خواهد بود، اما کلوپ و وارد کردن گزینه‌هایشان را می‌سنجند، مشغله‌های فکری بسیاری دارند.

مطمئناً نسبت به اتفاقات بیرونی و بازیکنانی که در بازار وجود دارند بی‌اعتنا هستند. لیورپول در اوایل سال جاری علاقه شدیدی به هافبک موناکو، اورلین شوامنی داشت، اما همیشه می‌ترسید که رئال مادرید در رقابت برای جذب این بازیکن پیروز شود و همین اتفاق هم هم باشد. به‌طور مشابه، مثل روز روشن است که کلوپ از تحسین‌کنندگان بلینگهام است، اما دورتموند به‌راحتی این ملی‌پوش انگلیسی را در تابستان امسال نمی‌فروشد.

می‌توانم برشمرد محکمی داشته باشم که بهتر است لیورپول را به جای دست روی دست بگذارم و صبر کنم تا ۲۰۲۳، یک هافبک در این فصل و هافبک دیگری تا سال‌های آینده جذب شوند، تا این که فعالیت‌های زیادی در یک پنجره‌های نقل‌قول‌ها داشته باشند. به‌هرحال، میلنر و اوکسلید چمبرلین احتمالاً تابستان آینده به‌عنوان بازیکن آزاد از تیم جدا خواهد شد. اگر مذاکرات بر سر تمدید قرارداد کیتا به نتیجه نرسد، ممکن است او هم به جمع آنها بپیوندد.

شنبه زنگ خطری برای لیورپول به صدا درآمد. نمی‌توان عملکردی داشت و انتظار قسر در رفتن داشت. نونیز حتماً باید در بازی‌های آینده در ترکیب ابتدایی تیم باشد. سطح توقعات از همه بازیکنان برتر خواهد بود، اما کم شدن تعداد بازیکنان خط هافبک بیش‌ازپیش مایه‌ای خواهد بود.


متنی که ترجمه‌ی پادکست پنارت را از مقاله‌ی جیمز پیرس در وب‌سایت اتلتیک می‌خواند. اگر به لیگ برتر انگلستان و بالاخص فوتبال‌فانتزی علاقه دارید، ما را در شبکه‌های اجتماعی دیگر دنبال کنید:

توییتر

اینستاگرام

تلگرام

گوگل پادکست

اپل پادکست

[1] PFAاگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!