با وجود عملکرد نه‌چندان گوشی‌های هوشمند در سراسر دنیا به‌نظر می‌رسد فروش گوشی‌های سری آیفون ۱۳ اپل در وضعیت خوبی است و اپل انتظار آیفون ۱۴ حتی درخشان‌تر از آیفون ۱۳ را دارد. تحلیلگران وال‌استریت به دفعات پیش‌بینی‌های مثبت درباره گوشی‌های خانواده‌های آیفون ۱۴ انجام داده‌اند. تحلیلگران زبده‌ای بازار معتقدند که اگر اقتصادهای بزرگ دنیا وارد رکود شوند، آیفون‌های اپل دیگر می‌توانند فروش بالاتری نسبت‌به سایر گوشی‌های بازار ثبت کنند.

به ادعای رویترز، اپل که روز ۲۸ جولای ۲۰۲۲ (۶ مرداد ۱۴۰۱) جدیدترین مالی‌اش را منتشر می‌کند، انتظارات خود را از فروش ۱۴ آیفون را به اعضای مجموعه گزارشی اعلام کرده است. در همین حین گفته می‌شود شرکت کوپرتینویی مرحله تولید آزمایشی آیفون ۱۴ را اسپری می‌کند.

اپل درحال‌حاضر جزو موفق‌ترین گوشی‌سازان دنیا است و وضعیت بسیار خوبی در صنعت موبایل دارد، از همین رو تحلیلگران می‌گویند در اقلام اساسی مانند غذا و حتی آسیب‌دیدگی بسیاری از افراد در این شرکت از کاربرانش دارد. چون‌های اپل قیمت بالاتری دارند و اکثر کاربرانی که این دستگاه‌ها جزوه قشر مرفه جامعه را تهیه می‌کنند. این ادعای تحلیلگران در حالی که مطرح می‌شود می‌شود که یکی از شرکت‌های ناظر بر بازار اعتقاد دارد در سال جاری و سال آینده، برای محصولات الکترونیکی به کاهش پیدا می‌کند.

مشکلات اقتصادی در چین باعث افزایش بازار گوشی‌های هوشمند به شکل محسوسی کاهش پیدا می‌کند. مطابق آمار فروش جهانی گوشی افت سالانه‌ای ۱۰ درصدی تجربه کرد و در ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۱) به ۹۶ میلیون واحد رسید. مؤسسه تحقیقاتی Counterpoint Research می‌گوید می‌گوید ۲۰۲۲ دومین بار در حدود یک دهه اخیر بود که فروش ماهانه گوشی‌های هوشمند به زیر ۱۰۰ میلیون واحد رسید.

رویترز می‌نویسد دو منبع اطلاعاتی در زنجیره‌ی فروش گوشی‌های اپل مدعی شده‌اند که گوشی‌های خوب اپل حتی در ماه جاری میلادی نیز ادامه دارد. در همین حین نشانه‌هایی از کاهش فروش گوشی‌های دیگر شرکت‌ها دیده می‌شود. یکی از این منابع به رویترز گفته است: «شرکت‌های دیگر کم‌کم در حال ضربه خوردن هستند».

منبع دوم گفته حجم تولید آیفون ۱۳ در ماه جاری میلادی در یکی از کارخانه‌ها به میزان یک‌سوم بیشتر از بازه‌های زمانی مشابه در سال ۲۰۲۱ بوده است. این اتفاق بسیار دور از انتظار بود؛ چون به‌طور معمول به دلیل انتظار انتظار برای رونمایی‌های آیفون‌های جدید در تابستان و عرضه‌های آن‌ها در پاییز، در تابستان هر سال (به‌ویژه دو ماه اول) فروش آیفون‌های جدید پیدا می‌شود.

رویترز به نقل از یکی از منابع آگاه می‌نویسد: «با قضاوت از روی حجم تولید، فروش آیفون ۱۳ وضعیت نسبتاً خوبی دارد.» شرکت تحلیلگر Cowen می‌گوید یکی از گزینه‌های ادامه‌دار بودن فروش خوب آیفون این است که پس از پایان قرنطینه‌های اخیر در چین، از چینی‌ها برای گوشی‌های اپل در زمانی کوتاه بسیار افزایش یافت.

مقالات مرتبط:

رویترز می‌گوید اپل اکنون تولید آزمایشی آیفون 14 را آغاز کرده و قصد دارد در ماه آینده‌ی میلادی حجم تولید را افزایش دهد تا جدیدترین دستگاه‌های سری آیفون در پاییز امسال روانه بازار شوند. منابع آگاه گفته‌اند که انتظارات اپل برای فروش اولیه آیفون 14 اندکی بیشتر از خرید است که آیفون 13 تجربه کرد. یکی از منابع می‌گوید: «انتظارات اپل اندکی بیشتر از سال قبل است. این وضعیت خوب است، اما تفاوتی بزرگ با وضعیت سال قبل ندارد.»

برخی از تحلیلگران وال‌استریت می‌گویند حتی با در نظر گرفتن این‌ها که حجم تولید آیفون 13 در برخی کارخانه‌ها بیشتر از حد انتظار است، انتظار می‌رود فروش گوشی‌های این خانواده در فصل اسپری‌شده کمی کاهش پیدا کند. با همه‌ی این‌ها، تحلیلگران معتقدند که آیفون بسیار بهتر از رقبایش ظاهر می‌شود.

مؤسسه ای Cowen انتظار دارد که میزان فروش آیفون در فصل اسپری شده تنها یک درصد باشد. در همین حین احتمالاً فروش سایر گوشی‌های هوشمند تا ۱۳ درصد افت کرده است. تحلیلگر مؤسسه‌ای HI Investment & Securities می‌گوید درحال‌حاضر آیفون تنها گوشی هوشمند بازار است که تجربه‌های بسیار خوبی را می‌کند و به‌لطف فروش خوب آیفون می‌شود، احتمالاً در فصل دوم ۲۰۲۲ ازطریق فروش افزایش پیدا می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود گوشی‌های سری آیفون 14 تا پیش از پایان تابستان در کنفرانسی مطبوعاتی رونمایی می‌شوند. مدتی کوتاه پس از برگزاری مراسم اپل، این گوشی‌ها روانه‌ای بازار خواهند شد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!