به گزارش زومیت، بازار ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی به یکی از جذاب‌ترین بازارهای سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر تبدیل شده است. بسیاری از افراد با دیدن سودهای چشمگیر در این بازار، سرمایه گذاری و به اصطلاح ترید کردن در آن آغاز شده و به خرید بیت کوین، دوجکوین و سایر کوین ها می پردازند.

بازار کریپتوکارنسی هم مثل هر بازار دیگری متفاوت است و فراز و فرودهای بسیار دارد. دوستان گران یا همان تریدرها مدتی دارند و زمانی دیگر در وضعیت نزولی بازار شاهد ارزش کوین های خود هستند.

پس از رشد روز افزون بازار رمز‌ارزها برای مدت زمان قابل توجهی، اکنون شرایط بازار مدتی است که به سرمایه‌گذاران رخ می‌دهد. از سال ۲۰۲۰ تا امروز قیمت بیت‌کوین در خرداد و اوایل تیرماه به پایین‌ترین سطح رسیده است که از تداوم روند نزولی در بازار ارزهای دیجیتال برای یک مدت طولانی خبر می‌دهد. ۲۸ خرداد بود که قیمت بیت‌کوین به ۱۷ هزار و ۶۰۰ دلار رسید و این ارز یک ارزش جدی را تجربه کرد. همه چیز این اتفاق را طبیعت هر بازاری می‌دانند و معتقدند فاجعه‌ای رخ نداده است. اما برخی از سرمایه‌گذاران در بازار کریپتو نگران از دست رفتن سرمایه‌های خود هستند.

تحقیقات این حوزه عوامل را علت پیش آمدن این وضعیت در بازار رمزارزها می‌دانند. عده ای از تجربیات داخلی و خارجی فاز اشباع را به دلیل اصلی معرفی می‌کنند، عده‌ای رشد 8.6 درصدی نرخ تورم آمریکا را به‌خاطر ریزش ارزش بیت‌کوین می‌دانند و عده دیگری هم فکر می‌کنند بعد از هر رشد و رشد، بازاری که رخ می‌دهد و روند نزولی دارد. پیدا می کند.

در این ممکن است یک سوال بیش از همه ذهن سرمایه‌گذاران تازه‌کار این حوزه را به خود می‌کند: بهترین رفتار اقتصادی در شرایط فعلی چیست. ماندن در بازار یا خارج کردن سرمایه از آن؟ حوزه فین‌تک و بازار ارز دیجیتال در گفت‌وگو با زومیت به تحلیل وضعیت فعلی این بازار و پیش‌بینی از آینده پرداخت و بهترین راه‌حل برای سرمایه‌گذاری در شرایط امروزی که ارائه می‌کند.

چرا بیت کوین ریزش کرد؟

رضا قربانی، عضو هیئت‌مدیره و رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران، با اشاره به نوپا بودن بازار ارز دیجیتال به تشریح ویژگی‌ها و مختصات آن پرداخت و به زومیت گفت:

بازار کریپتوکارنسی با تاریخچه ۱۲، ۱۳ ساله، نسبت به بازارهایی مثل بورس، طلا، ملک و… سابقه کوتاهی دارد. در این مدت کوتاه هم بیشتر از ۵ ریزش سنگین است. به همین دلیل به نظر من بازار کریپتوکارنسی اساساً بازاری با نوسان‌های بسیار شدید است که نه ریزش ممتد و آرام داشت و نه رشد ممتد و آرام خواهد داشت.

به اعتقاد قربانی بازار کریپتو پایداری نمی‌خواهد و به همین دلیل باید به این بازار وارد شود که از این نوسانات بیشتر باشد، زیرا اگر با این وضعیت آشنا نباشند، این سرمایه‌گذاری برایشان آزاردهنده خواهد بود.

رضا قربانی - رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران

رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران برای ریزش در بازار بیت‌کوین مراجع متعددی را مطرح کرد و توضیح داد: «یکی از احتمال بروز مشکلات و مشکلات امنیتی برای صرافی‌ها باشد که تا مدت‌ها روند بازار را ریزشی و نزولی می‌کند.» به گفته او مدتی است که رگولاتورها در دنیا روی فضای کریپتوکارنسی است و بنابراین، رگولاتوری در انواع مختلف و صرافی‌های رمزز جهان جدی‌تر شده است و این موضوع بازار را برای فعالان نقاط تاریک کرده است.

عبه هاتهتامدراهه سعمه قربان قربان قربنتن کلوت قربان قهره قهرهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه همهره همه همه همه همه همه همه همه همه همه هم هم هم هم هم هم هم هم هم هم هم همرره نیز

مشکلاتی برای شبکه ترا و رمزارز لونا به وجود آمد که باعث شد ارزش این رمزارز در یک شب به صفر برسد و شکست بخورد. این موضوع تاثیر بزرگی بر کل بازار کریپتو گذاشت. موضوعات تأثیرگذار بر نوسانات این بازار عموماً از این جنس هستند.

قربانیان فعال رمزارزهای ملی در کشوری مانند چین می توانند بر بازار ارز دیجیتالی تأثیر بگذارند که هر کدام به نظر او جزو مسائل حاشیه ای است. اما می‌تواند یکی از عواملی باشد که بازار را به سمت ریزش می‌برد.

بعد از ریزش‌های اخیر در کریپتوکارنسی و با وجود رکود و افزایش نرخ تورم در جهان در ماه‌های اخیر، برخی از تحلیلگران اقتصادی به پایان دوران ریزش ارزش بیت‌کوین خوشبین هستند. این در حالی است که مشخص است این شرایط را مقطعی دانسته و به پایان این دوران امیدوار است. رضا قربانی یکی از همین موارد خوشبین است که معتقد است امکان بهبود شرایط وجود دارد. چه بهتر که وضعیت را مشروط به تغییراتی در عرصه رگولاتوری دانست و توضیح داد:

اگر فضای شفاف شود، یعنی تنظیم‌گری نهادهای رگولاتور کیان بازار را هدف قرار دهد، شرایط به روال سابق برمی‌گردد. اما این که چه زمانی رخ دهد می تواند پیش بینی شود، ممکن است یک ماه دیگر باشد و همچنین ممکن است تا یک یا حتی ۲ سال آینده همین وضعیت ریزشی باقی بماند.

روی سبز و قرمز شدن وضعیت بازار حساب نکنید!

کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران شرایط بازار ارز دیجیتال را در مجموع طبیعی خوانده و معتقد است در یک سال اخیر این بازار ملتهب بوده و نسبت به هر خبری رئیس‌جمهور واکنش‌های شدید نشان داده و می‌دهد. به گفته او در این شرایط نمی‌توان روی سبز شدن هرازگاهی وضعیت بازار حساب کرد و حتی ریزش‌های یک ماه گذشته هم فاجعه نمی‌شود. قربانی همچنین پیش‌بینی برخی از افرادی که خود را تحلیلگر بازار می‌دانند، نادرست و غیر قابل اطمینان هستند و مردم را از اعتماد به این نظرات منع کرد و گفت:

آنهایی که بر اساس تحلیل‌ها ارائه می‌شوند، عموماً اشتباه بوده و چیزی شبیه به نقاشی است! ما با بازاری روبه‌رو هستیم که رفتارهایش عموماً غیر قابل پیشبینی است؛ چراکه این بازار هنوز در ابتدای مسیر قرار دارد و آن را کاملاً مشخص نیست. تا زمانی که کسی صاحب دیجیتال دیجیتال است و آن را نقد نمی کند، متوجه هیچ ضرر و زیانی نشده است.

خوش‌بینی قربانی نسبت به بازار ارز دیجیتال خلاف نظر برخی دیگر از نظرات و تحلیلگران دنیا است. برای مثال، ادوارد اسنودن، رئیس بنیاد آزادی مطبوعات، در کنفرانس consensus 2022 در مخالفت با سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال اعلام کرد:

من مردم را به سرمایه‌گذاری روی آرزوهای دیجیتالی می‌کنند و این چیزی است که من از افراد جامعه دور می‌کند.

عضو هیئت‌مدیره نصر تهران نیز ضمن پذیرش مخالفت‌ها توضیح داد که نسبت به کریپتوکارنسی‌ها ۲ دیدگاه متضاد وجود دارد که هر دو نیز صحیح است. او ناشناخته بودن این بازار را دلیل اصلی اختلاف نظرها دانست و گفت: «پدیده دارای دیجیتال چیزی نیست که پیش از این در تاریخ سابقه داشته باشد، ما تازه در حال آشنایی با آن هستیم و به همین دلیل، ممکن است افراد اصلاً این پدیده را پیدا کنند. را درک نکنند یا آن را نپذیرفتند.» به اعتقاد قربانی، دسته‌های دیگر از مخالفان ارزهای دیجیتال کسانی هستند که در سایر بازارها، مانند سهام یا طلا، علاقه مندی دارند و به همین دلیل بازار کریپتو برایشان جذابیتی ندارد.

بااین‌حال این کارشناس مخالفت با بیت‌کوین و امثال آن را طبیعی و مشابه مخالفت با هر فناوری دانسته و گفت:

این موضوع در مورد هر پدیده ای وجود دارد. مثلاً نگاه مخالف نسبت به اینترنت یا کسب‌وکارهای هم وجود دارد. اما دیدیم که این پدیده‌ها رشد کردند. الان چون این فضا رگوله نشده و تنظیم‌گری دقیقی در آن صورت نگرفته، حاشیه‌هایش از متن مهم‌تر است.

رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران این مسیر و این فناوری را درست ارزیابی می‌کند و معتقد است این حوزه در آینده مورد اقبال بیشتری قرار می‌گیرد و کاربردهای بیشتر پیدا می‌کند. گزارش‌ها، مانند گزارش‌های بلوک‌ور اینتلیجنس، به احتمال زیاد بیشتر بیت‌کوین را در سال‌های اخیر اشاره کرده و نوشته‌اند:

به احتمال زیاد در آینده پذیرش جهانی بیت‌کوین به‌طور قابل توجهی رشد خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ میزان پذیرش آن به ۱۰ درصد برسد.

این در حالی است که برخی از گزارش‌ها نرخ پذیرش جهانی بیت‌کوین تا سال ۲۰۲۱ را ۳.۹ درصد عنوان کرده‌اند.

بهترین نوع سرمایه گذاری چیست؟

اکثر این بازارها همیشه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مردم را برای حفاظت از ارزش‌های خود در شرایط تورم روی طلا و سکه سرمایه‌گذاری می‌کنند. اما در چند سال اخیر از بازار ارز دیجیتال افراد را جذب این بازار جدید کرده است. ولی حالا احتمال دارد شرایط ریزشی بازار کریپتو به خارج کردن سرمایه از این بازار و بردن آن به بازار طلا و سکه شود. اما آیا این تصمیم معقول و منطقی است؟

رضا قربانی با این تصمیم به راهکار مناسب برای سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت:

بنگاه‌کارترین اقدام برای سرمایه‌گذاری این است که افراد سبدی از سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف تشکیل‌دهنده، نه این که فقط در یک حوزه سرمایه‌گذاری شوند. ملک، ارزهای خارجی، طلا، سکه و ماشین را در سبد خود بگذارند و حتی اگر می‌توانند روی کسب و کارها سرمایه‌گذاری کنند.

چگونه او را در خصوص خصوصیات دیجیتالی باید سبد تشکیل داد. یعنی مردم باید رمزارزهایی با کم، متوسط ​​و زیاد را در سبد خود قرار دهند. او در ادامه توصیه کرد که افراد وارد بازار ارز دیجیتال شوند که بدانند چگونه باید فعالیت کنند. چراکه به گفته او افرادی که با مشاهده تجربیات موفق دیگران و پولدار شدن آن‌ها یا با توصیه افراد در این حوزه می‌شوند، معمولاً مال‌با می‌شوند.

رئیس کمیسیون فین‌تک نصر تهران دارای شرایط نزولی بازار است، یعنی شرایط فعلی، نیاز به دانستن دارد و گفت:

معمولاً وقتی بازار ریزشی می‌شود افراد می‌ترسند و تصمیم می‌گیرند خود را نقد کنند که در این وضعیت معمولاً هم ضرری برای خود دارند. کسانی که هنوز دارای دیجیتالی نیستند و رمزارز نخریده‌اند، الان که به حدود ۲۰ هزار دلار خرید، زمان مناسبی دارند.

او همچنین می‌خواهد که قصد ورود به این بازار را داشته باشد، برای فناوری بلااکچین توصیه می‌کند، وقت بگذارند و از آن شناسایی پیدا کنند. علاوه بر این، به گفته قربانیان فقط باید بخشی از سرمایه‌شان را در این بازار بگذرانند و کاری هم با آن وجود نداشته باشند. چراکه بررسی دائمی تصاویر و تغییرات برای افراد تبدیل به رفتاری بیمارگونه و آزاردهنده می‌شود. او معتقد است سرمایه گذاری روی رمزارزها هم مثل خریدن زمین در جایی است که فکر می کنم ۱۰ سال بعد از آباد می شود.

بهترین استراتژی در بازار کریپتو

امیرعباس امامی، رئیس هیئت‌مدیره پلتفرم فینوپیا، نیز برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال پیشنهاداتی می‌کند. او با زومیت در این مورد توضیح می دهد:

به‌طور کلی وضعیت بازار در حال حاضر بیش از همیشه ناپایدار و غیر قابل پیش‌بینی است و حتی ممکن است قیمت بیت‌کوین تا ارقام پایین‌تر نیز وجود داشته باشد. بنابراین، برای افراد غیر حرفه‌ای همیشه منطقی‌ترین تصمیم برای افراد متخصص است تا با شرایط مناسب بهترین پیشنهاد را به وی ارائه دهد.

به اعتقاد این کارشناس با توجه به این که برخی از تحلیلگران ارقام حدود 10 هزار دلار را برای افق یک سال آتی پیش‌بینی می‌کنند، برای افراد غیر حرفه‌ای که هنوز به بازار وارد می‌شوند بهترین استراتژی‌ها این است که صرفاً بازار را صدا کنند. برای سرمایه‌گذاری غیر حرفه‌ای که از قبل وارد بازار شده‌اند، صبوری و خودداری از فروش در قیمت‌های پایین بهترین اقدام است.

امیرعباس امامی رئیس هیئت مدیره پلتفرم فینوپیا

امامی کم‌عمق بودن این بازار را عاملی دانست برای این که اتفاقات مختلف قابل توجهی بر آن باشد. او درباره برخی از این اتفاقات گفت:

افزایش مستمر نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا اثری منفی بر بازارهای سرمایه داشته است. در سال‌های اخیر این بازار همبستگی قابل توجه با بازار ارزهای دیجیتال خصوصی در ریزش‌های ناشی از شوک و این اتفاق خیلی دور از انتظار نبود.

او وضعیت اقتصاد جهانی را پرابهام خواند که باعث پرریسک شدن فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال و غیرجذاب شدن آن برای سرمایه‌گذاران می‌شود. او در ادامه دلیل وجود ابهام بازار در بازار را احتمال رکود در جهان و تبعات جنگ روسیه و کشور و تنش‌های ژئوپلیتیکی مانند جستجو تایوان اعلام کرد.

بااین‌حال، برخی از فنی و تکنیک‌های فنی نیز به روند نزولی این بازار دامن زده است. هیئت‌مدیره پلتفرم فینوپیا این هیئت را چنین تبیین کرد: «از دید تکنیکال بعد از هر پیشرفتی در بازار نیاز به اصلاح دارد و هیچ بازاری به مستمر رشد نمی‌کند، رئیس‌جمهور این روند نزولی هم تغییر الگوهای تکنیکالی اتفاق خارج از شرایطی نیست.»

۲ سال رکود در بازار ارز دیجیتال

این کارشناس پیش‌بینی بازارهای تجاری، مانند بورس و ارز دیجیتال، در چنین شرایطی را می‌دانست و می‌گوید:

به نظر می‌رسد وضعیت بازار رمزارزها همگام با بازارهای سهام حدودا در یک افق ۲ ساله رکودی باشد. پیش‌بینی است اما سرمایه‌گذاری باهوش فردی است که با ارزیابی وضعیت بازار و تخمین احتمالی حالات مختلف با توجه به سیاست مدیریت بودجه و سرمایه خود برای هر سناریویی برنامه داشته باشد.

او زمان آینده در بازار را تخمین زده و گفت: «احتمالاً بازارهای بعدی بعد از هاوینگ (نصف شدن نتیجه بیت‌کوین) خواهد شد و در این مدت بیت‌کوین پیشرفت‌های جدی‌ای را تجربه نمی‌کند. مهم این موضوع پیش‌بینی است و احتمال وقوع هر رخدادی وجود دارد.»

تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در این شرایط باید با توجه به شرایط بازار و وضعیت سرمایه شخصی انجام شود. امیرعباس امامی ضمن بررسی این موضوع سرمایه‌گذاری در بازار طلا و بررسی وضعیت واقعی منطقی‌تر خواند و گفت: «هر شخص با توجه به میزان سرمایه، سرمایه‌پذیری و سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری متفاوت درباره بازار سرمایه‌گذاری خواهد داشت. اما به طور کلی به نظر می‌رسد درحال‌حاضر در مقایسه بین بازار طلا و سکه و بازار ارز دیجیتال، بازار طلا بازده همراه با نظر منطقی‌تری داشته باشد.»

با توجه به این که نمی‌توانم با اطمینان از زمان خروج بازار کریپتوکارنسی از روند نازولی صحبت کرد، بهترین راه در نظر گرفتن تحلیل و توصیه‌های تحقیقات برای بهترین تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری است. با توجه به شرایط فعلی بازار ارز دیجیتال و مجموع توصیه‌های تحلیلگران درباره رفتارهای مناسب اقتصادی می‌توان نتیجه گرفت که بازار مناسب در وضعیت فعلی است که افراد با آگاهی و شناخت کافی نسبت به سرمایه گذاری در رمزارز اقدام کنند، برای مدتی که در بازار کریپتو سرمایه گذاری می کنند. نادیده و با پرهیز از وارد کردن تمام سرمایه خود در یک بازار مشخص، خطر از دست رفتن دارایی خود را کاهش می دهد.