شناخت تجهیزات اکتیو و تجهیزات پسیو از ملزومات دنیای امروزی است که بیش از هر زمان دیگری دسترسی به نامحدود یک نیاز است که می‌شود. به عبارتی ما یک زندگی دیگر در دنیای مجازی و مجازی داریم و پهنای باند این دنیای مجازی، حیات و وجود ما را در این دنیا برای ما ممکن می‌سازد. این در حالی است که به مرور زمان مشتریان خانگی و تجاری شبکه های سال خورده مسی را کنار می گذارند. در عوض شبکه های مسی، شبکه نوری پسیو (Passive Optical Network ((PON) به طور مستقیم برای پاسخگویی به نیازهای پهنای باند فعلی و آینده در حال استقرار هستند. اصول شبکه های غیر فعال یا پسیو و فعال یا اکتیو صحبت می کنیم.

تجهیزات پسیو چیست؟

به تجهیزاتی گفته می‌شود که می‌تواند تولید کند و یا بازتولید سیگنال‌های الکترونیکی را ندارد و فقط سیگنال‌هایی را می‌دهند که از سمت تجهیزات اکتیو به آن‌ها می‌رسند می‌دهند و جا به جایی می‌شوند که به آن پسیو یا غیر فعال گفته می‌شود.

تجهیزات پسیو مهم بخش‌ها در هر شبکه هستند. این تجهیزات زیر ساخت هر شبکه ای را تشکیل می‌دهند و در افزایش ثبات، کیفیت و بهره‌وری شبکه بسیار پیشرفته هستند. تجهیزات پسیو مستقیما بر روی داده‌های شبکه اثر نمی‌گذارند اما در سرعت، پایداری و امکان توسعه شبکه نقش کلیدی دارند. ها در بستر شبکه به وسایل تجهیزاتی مانند کابل مسی و فیبر نوری و پچ کورد انتقال داده می‌شوند و به وسیله رک، داکت، پاور ماژول و پچ پنل به پایداری و پایداری می‌رسند و حتی مدیریت می‌شوند.

از این رو درست و مناسب هر یک از این تجهیزات می‌توانند در سرعت و پایداری شبکه و پهنای باند تحت پوشش قرار گیرند. همچنین، عیب‌یابی و توسعه شبکه را آسانتر می‌نمایند. مهم‌ترین تجهیرات پسیو شبکه شامل شبکه کابل، پچ پنل، پچ کورد، رک، ترانک، کیستون می باشد. برای آشنایی با تجهیزات اکتیو و تجهیزات پسیو شبکه باید انواع استفاده از شبکه‌ها را داشته باشد که چیزهای زیادی از اطلاعات حمل می‌کنند. با این حال، همه این شبکه‌ها را می‌توان در یکی از دو دسته پسیو (Passive) یا اکتیو (Active) قرار داد.

هم چنین برای شناخت این گونه شبکه‌ها باید المان‌ها یا تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه را بشناسید. انواع مختلفی از المان‌ها در سیستم‌های وجود الکتریکی مانند RLC، دیود، ترانزیستور، Op-amp، منبع ولتاژ، منبع جریان، ترانسفورماتور و مواردی از این قبیل است.

تجهیزات اکتیو چیست؟

تجهیزاتی که باعث تولید، تقویت، ضعیف کردن یا اصلاح تصمیمات می شوند، به عنوان عناصر یا تجهیزات اکتیو می شوند. در غیر این صورت تجهیزات پسیو است.

تفاوت شبکه اکتیو با شبکه پسیو

یک شبکه پسیو از تجهیزات و اجزای الکتریکی برای انتقال سیگنال از یک مکان به مکان دیگری استفاده نمی‌کند. در یک شبکه اکتیو یا پچ کورد شبکه از تجهیزات یا اجزای الکتریکی استفاده می‌کند تا کنترل را از یک مکان به مکان دیگری هدایت کند. با توجه به رسانه انتقال که در شبکه‌ها استفاده می‌شود، شبکه مسی پسیو، شبکه مسی اکتیو، شبکه نوری پسیو و شبکه نوری اکتیو وجود دارد که هرکدام وسایل مربوط به خود را دارند.

تقسیم بندی کلی شبکه پسیو

شبکه پسیو نوعی شبکه رایانه ای است که در آن هر گره یا نود (گره) با عملکرد یا پردازش از پیش تعریف شده ای کار می کند. این به این معنی است که شبکه های پسیو هیچ ویژگی خاصی را در هر گره به طور خاص اجرا نکرده و رفتار آنها را به صورت پویا تغییر نمی دهند. شبکه های پسیو هیچ منبع نیرو الکتریکی ندارند. آنها از تجهیزات پسیو مانند مقاومت ها و خازن ها تشکیل شده اند.

شبکه مسی پسیو چیست؟

انواع شبکه های مسی پسیو وجود دارد. با این حال چیزی که تقریباً همه با آن آشنایی دارند شبکه تلویزیون کابلی (CATV) خانگی آنها هستند. در شبکه CATV مسی، ارائه دهنده سیگنال CA را از طریق کابل کواکسیال به خانه می رساند. در ابتدایی ترین شبکه، کابل وارد خانه می شود و به یک تلویزیون منتقل می شود. با این حال، بسیاری از خانه ها تنها یک تلویزیون ندارند. برای خانه‌هایی که تلویزیون‌ها را می‌توان ارائه داد، برای دریافت تصمیم باید برای هر تلویزیونی تقسیم شود. تقسیم معمولاً با دستگاه ارزان قیمت انجام می شود که معمولاً از آن به عنوان تقسیم یاد می شود. تقسیم کننده نیازی به برق ندارد. به طور معمول یک واحد ورودی خواهد داشت و ممکن است دو، سه، چهار یا بیشتر خروجی داشته باشد. یک کابل جدا از شکاف به هر تلویزیون هدایت می شود.

یکی از مشکلات این نوع شبکه از دست دادن قدرت تصمیم گیری است. دستگاه هایی که ارائه دهنده ارائه دهنده کابل هستند، به تلویزیون هدایت می شوند، قدرت را برای هر تلویزیون کاهش می دهد. افزودن تلویزیون های زیاد می تواند قدرت تصمیم گیری را داشته باشد تا آن را کاهش دهد که یک تلویزیون ها قدرت کافی را برای کارکرد صحیح دریافت نکنند. وقتی این اتفاق می افتد، آن وقت است که به نصب یک شبکه اکتیو CATV فکر کنید.

تجهیزات پسیو شبکه مسی چیست؟

از تجهیزات پسیو شبکه می توان به کابل شبکه، پچ کورد شبکه، ابزارآلات شبکه و اتصالات شبکه از خانواده پچ پنل شبکه، کیستون شبکه، کیستون تلفن و سوکت شبکه اشاره کرد. همه این تجهیزات را می توان در یک شبکه اکتیو مانند شبکه لن خانگی که از تجهیزات اکتیو مانند مودم و روتر استفاده می کنند به کار برد. اما این مربوط به تجهیزات پسیو شبکه است زیرا به خودی خود تعلق را تولید می کند یا تغییر نمی دهد.

شبکه فیبر نوری پسیو

انواع مختلف از شبکه های نوری پسیو (PON) وجود دارد. یکی از رایج ترین آنها شباهت زیادی به شبکه پسیو CATV دارد. اما از فیبر نوری به جای کابل کواکسیال استفاده می شود. بسیاری از تجهیزات پسیو شبکه برای پشتیبانی از انواع شبکه های توپولوژیکی موجود هستند. کانکتور یا کوپلرهای نوری اصلی هر PON هستند. یک کانکتور نوری ممکن است دو یا چند منبع نوری را در یک خروجی واحد ترکیب کرده یا یک ورودی نوری واحد را گرفته و آن را به دو یا چند خروجی خروجی می دهد. در تصویر زیر مثالی از کوپلر 1 × 6 آورده شده است. این کوپلر در حال تقسیم یک منبع ورودی واحد به شش خروجی است.

بنابراین PON یک ارتباط از راه دور است که اطلاعات را از طریق خطوط فیبر نوری منتقل می کند. این نوع شبکه پسیو است زیرا از تقسیم‌کننده‌هایی که به منبع نیرو احتیاط نمی‌دهند برای هدایت داده‌های ارسال شده از یک مکان مرکزی به مقاصد استفاده‌های مختلف می‌کند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!