چند وقت پیش روی یک سایت پزشکی کار میکردم، همه چیز خوب پیش میرفت. منم از نتیجه کار هم راضی بودم. اما مهمترین مطالب سئویی من روی on-page، سئوی محتوای و آف پیج بود.

چالش سئو برای سایت مهاجرت
چالش سئو برای سایت مهاجرت

یکی از مشکلاتی که همان ابتدا کار سئو، شناسایی کرده بودم، قالب سایت و کدهای زیاد آن بود، روزی بودم که بتونم کارفرما را برای این تغییر اماده کنم تا بتونیم جهش قشنگ تری رو توی تصویر سرچ کنسول ببینیم، بعبارتی کار بیشتر روی روی. تکنیکال سئو با طراحی سایت مجدد و کدنویسی اختصاصی.

بالاخره نظر کارفرما رو جلب کردم و طراحی سایت انجام شد. نوبت به روزی رسید که میبایست سایت جدید با سایت قدیمی جابجا میشد. در تمام طول مدتی که روی سایت های مختلف، کار سئو میکردم، تجربه تغییر پلتفرم سایت یا به اصطلاح مهاجرت سایت رو نداشتم. اولین تجربه و چالش من 😮‍💨

بنابرین مقدمات و لیست لیست مهاجرت سایت رو نمیدونستم و تنها چیزی که در این روش تصمیم گیری کرده بودم، این بود که از طراح سایت خواستم که سایت جدید به هیچ عنوان ایندکس نشه.

برای این کار تصمیم گرفتیم که ورود به سایت جدید که در روت سایت قبلی ایجاد شده بود با ورود یوزر و پسورد امکان پذیری بود که توسط ربات های گوگل ایندکس نشوند.

وورد مواردی چون زدن تیک پرس برای جستجو نشدن توسط موتورهای جستجو رو هم انجام دادند. توی فایل روبوتس تکست هم، آدرس مربوطه رو بلاک کردیم.

اینها مواردی بودند که در این جابجایی رعایت کرده بودند که اشتباهی سهوی در همین موضوع بعداً ما رو به چالشی می کشند که پایین تر میگم.

تصویر من از سایت جابجایی این بود که سایت عین سایت قبلی با تمام افزونه ها و تمام شاخص هایشان خواهد شد. زهی خیال باطل!!! 🥹

دوستان عزیز شاید شما هم این تجربه رو داشتید و الان می توانید پیش بینی کنید که چه اتفاقی برای سایت من افتاد و یا شاید هنوز تجربه اشو احساس کنید، اما در کل اینو در جریانی باشید که طراح و برنامه نویس سایت شما نه مسئول و نه قراره که مراقب موارد سئویی سایت شما باشد و این جز تسک وظایفش را تعریف نمی کند مگر اینکه در جریان قرارگیری اختصاص داده شود. ما به عنوان کارشناس سئو وظیفه داریم که لیستی از مواردی که هنگام جابجایی سایت باید رعایت کنیم و در اختیار داشته باشیم برنامه نویس قرار بدیم تا گایدلاینی باشد که از این طریق، آسیب های احتمالی پیش رو برای سایت جلوگیری شود.

خلاصه سرتون رو درد نیارم، سایت جابجا شد و این اتفاق دقیقاً همزمان با آپدیت گوگل در هفته می ۲۰۲۲ بود که خیلی از سایتها دچار افول شدند. سایت پزشکی ما برعکس بقیه سایتها، به سرعت رو به رشد قرار گرفت و مشخص بود که آپدیت ها روی سایت تاثیر دارند.

من به شکل روتین تقریباً هر روز به سرچ کنسول سر میزنم و افت و خیزها رو بررسی می کنم، افت ها روتین هفتگی هستند و اتفاق عجیبی برای سایت مثل کاهش سرچ در روزهای پنجشنبه و جمعه.

همین جا اولین خطا بعد از آپدیت موفق گوگل روی سایت، اتفاق افتاد، لحظه‌ای که می‌کردم که همه چیز خوب پیش میره و سایت مهاجرت هم خوب انجام شده و مشکلی نیست.

خرسند از اتفاقات 🤦🏻‍♀️، خلاف روتین همیشه، تقریباً دو روزی طول کشید که سرچ کنسول رو چک کنم. موقعی که کنسول رو باز کردم متوجه شدم که نمودار، آفتی با شیب تیزی داره که نسبت به مواقع عادی خیلی نرمال به نظر نمیرسه.

سریع شروع کردم به بررسی. میتونم بگم اون یک ساعت خیلی به من سخت گذشت و عرق سردی میریختم که چه مشکلی پیش اومده که سایت با این سرعت شیب نزولی غیر عادی داشت.

  • ۱- اولین اقدامم این بود که ببینم توی چند روز گذشته، هاست سایت، داونی داشته یا نه
  • ۲- ریموال سرچ کنسول رو چک کردم
  • ۳- سکیوریتی و منوآل اکشن رو چک کردم
  • ۴- با ahrefs وضعیت بک لینک سایت رو بررسی کردم که آیا بک لینکهای مخرب زیاد روی سایت اومده یا نه
  • 5-…

خلاصه هر چه که میتونستم چک کردم و هیچکدام مشکلی نداشتند. یک آن به این فکر کردم که بعد از سایت جابجایی، وضعیت سایت مپ، روبوت تکست، افزونه های سایت، وضعیت ریدایرکتی ها و … چیه.

در اقدامی site:site.com رو چک کردم و متوجه شدم ریزالت ها از اخرین ریزالتی که یادم کمتره. دیگه شکی باقی نمونده که صفحات سایت از ایندکس درومده بودند. قبلش هم با سرچ کنسول متوجه این قضیه شده بودم.

قبلا از طراح سایت خواسته بود که تمام افزونه های سایت قبلی رو گوگل مثل سایت مپ جنریتور، یوست و غیره رو سایت جدید نصب کنه، که بعدا تصمیم بگیریم که یوست رو با رنک مث جابجا کنیم. اما اتفاق بدی که افتاده بود این بود که ایشون فقط افزونه رنک مث رو ریخته بود و سایت مپ رنک مث هم به صلاحدید خودشون فعال کرده بود بدون نصب افزونه گوگل سایت مپ جنریتور.

خب واضحه، آدرس سایت مپ تغییر کرده بود

از site.com/sitemap.xml
تبدیل شده بود site.com/sitemap_index.xml

در همین گیر و دار بودم که بالاخره طراح سایت عزیز بعد از کلی مسیج زدن با من تماس گرفتم که مشکل چیه.

و خب چشمتون روز بد نبینه، اشتباه سهوی ناخوشایند دیگه ای از طرف ایشون اتفاق افتاد که مسبب همه این اتفاقات هم بود. طراح سایت زمان طراحی سایت، برای جلوگیری از ایندکس شدن صفحات سایت توسط گوگل، تمام پوشه رو نوایندکس زده بود و فراموش کرده بود بعد از لانچ شدن دوباره سایت، اونو از نوایندکسی دربیاره. دیگه معما حل شده بود و عملا میدونستیم که مشکل کجاست و همون روز تمام لازمه رو انجام دادیم.

مواردی مانند آدرس سایت مپ، ریدایرکتی ها، افزونه ها، روبوت تکست، و مخصوصا افزونه هایی که اسکیماهای مختلف را به صفحات اینزرت میکرد و غیره.

بعد از ما گذشته، نمودار دو سه روز دیگه شیب نزولی داشت یعنی مجموعا ۷ روز شیب نزولی طول کشید و از روز هشتم شیب کمتر شد و آهسته آهسته ایندکس صفحات دوباره شروع شد.

تقریباً ۲ هفته بعد از این ماجرا، سایت ایمپرشن به دوسوم حالت قبل از این اتفاقات برگشت. بعبارتی شیرینی آپدیت گوگل برای ما خیلی کوتاه بود و به شکل کامل به اون ایمپرشن برنگشت.

در تمام این مدت، پوزیشن سایت تغییر زیادی نکرد و با آتوریتی به نسبت خوب ِ سایت، به سرعت جمع شدن قضایا کمک کرد.

تغییر سایت ما از وردپرس به وردپرس بود، واضح است که دردسرهای کمتری نسبت به تغییرات دو پلتفرم کاملا متفاوت دارد.

و سوم اینکه آدرس url های ما تغییر نکرد بنابرین نیازی به ریدایرکت موارد و اینچنینی نبود.

پیش از این اتفاق سایتهای زیادی بودند که روی سایت ما کپی کرده بودند و سرمدارشون هم سایت تابناک که بدون هیچ تغییری مقاله ما رو توی سایتش قرار داده بود و البته با لینکهای خودش 🙁

حالا من از این بود که وقتی صفحاتی از ایندکس خارج شدند، مقالات کپی از سایت ما که در حال حاضر در نت وجود دارد، بعد از ایندکس دوباره صفحات سایت ما، آن مقالات کپی، مقالات دسته اول و اورجینال می شود.

تا حد زیادی مقالات سایت رو بررسی کردند که مواردی که این اتفاق در آنها پررنگ بود برای تولید مجدد فرستادیم.

قبل از مهاجرت سایت، چند اقدام رو انجام بدید.

۱- تعداد سایت رو با سایت: ریز بیارید و یادداشت کنید

۲- در سرچ کنسول Crawl stats سایت رو مانیتور کنید و ببینید که قبل و بعد از تغییرات سایت، چه اتفاقی برای این نمودار میفته.

3- افزونه هایی که پیش از این در سایت قبلی استفاده می کردند و یادداشت می کردند و بررسی می کردند و حتی از تمام دیتای آنها یک اکسپورتی داشته اید.

۴- مراقب ریدایرکتی های سایت باشید که در صورت انتقال دیتای ناقص، مشکلات ریدایرکتی برای شما ایجاد می شود.

۵- دیتای روبوت تکست رو بررسی کنید

۶- سایت مپ شما از کجا جنریت می شود و در صورت تغییر از یک افزونه به افزونه دیگر، موارد اکسکولودی رو در افزونه های جدید بررسی کنید و ادرس جدید رو هم به سرچ کنسول معرفی کنید و اگر آدرس سایت مپ رو در روبوت تکست دادید، آدرس درست آن را بررسی کنید

در مدت بسیار کوتاهی پس از این چالش، مهاجرت سایت دیگه ای رو داشتیم که باید تغییر قالب وردپرس میدادیم و این بار، چک لیستی رو از آماده شدن و بررسی این موارد با تیم فنی و برنامه نویس، کوچکترین مشکلی برای سایت دوم پیش. نیومد و از تمام اتفاقات احتمالی جلوگیری شد. حتی افتی که بعضی از سایت ها بعد از تغییر سایت تجربه می کنند برای سایت دوم ما اتفاق نیفتاد، اما این اتفاق تنها به دلیل لیست لیست نبود، تمهیدات جانبی برای حفظ ایمپرشن و … انجام شد.

پس از این ماجرا بود که توی نت سرچ کردم سایت migration checklist SEO و چقدر مطالب متنوعی رو پیدا کردم که اما همه چیزها اون مطالب برای من کاربردی نداشت اما سرنخ دهنده بودند. ساده در وب فارسی چیزی در مورد مهاجرت سایت پیدا نشد و اگر این عبارت رو توی گوگل سرچ کنید به سایتهای مهاجرتی برخورد میکنید.

امیدوارم این تجربه من برای شمایی که قصد تغییر پلتفرم سایت رو دارید کمک کننده باشه. همه سایت های بزرگ مانند دیجی کالا و … تمهیدات لازم رو از قبل دارند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!