سلام دوباره

من زهرا رمضانی از تیم گلدیس قصد دارم خاطره دوم مرکزی که این‌بار باشد، برای مشاوره برای بهتر شدن فایل باهاشون جلسه داشتیم که اتفاقا خیلی میتونه برای استارتاپ ها خوب باشه رو بنویسم.

در همون ابتدایی بعد از تجربه ای که با شرکت توسعه کارآفرینی بهمن داشتیم،

مرکز نوآوری اقتصاد دیجیتال که به همراه اول هست به ما معرفی می شود تا برای تکمیل و بهتر شدن ارائه ازشون مشاوره بگیریم.

در تاریخ 2 اسفند خانم سیدی مدیر محصول گلدیس، درخواستمون رو با این مضمون براشون ارسال کردن:

سلام آقای قطبی، وقتتون بخیر باشه

بنده سیدی هستم، مدیرمحصول استارتاپ گلدیس.

آقای قطبی نژاد شما رو معرفی کردند جهت مشاوره برای ارائه و راهنمایی برای جذب سرمایه.

فایل پیچ دک رو خدمتتون ارسال میکنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

و فایل هم ارسال شد

قرار شد 7 اسفند در طی یک جلسه حضوری، ارائه داشته باشیم.

روز شنبه برای حضور در جلسه با انواع مشکلات رو به رو شدیم من که طبق معمول خواب موندم و به لطف مسیر راهنمای راننده اسنپ دیر به جلسه رسیدیم.

به ساختمان همراه اول که رسیدیم به نگهبان مجموعه همراه اول، اسم آقای قطبی رو گفتیم و ایشون گفت: میشناسما اما اینجا نیستن.

در نتیجه با آقای قطبی تماس گرفتیم و متوجه شدیم که این مجموعه به تازگی تاسیس شده و درب ورودیش سوای از مجموعه همراه اوله.

بالاخره به اتاق جلسات مرکز نوآوری اقتصاد دیجیتال همراه اول(خداییش اسم بلند ای داره) رسیدیم و شروع شد. اما هــر چقدر تلاش كرديم به لپ تاپ متصل كنيم، نشد كه نشد و آقاي رئيس مدير عامل گلديس هم طبق معمول عزمش رو جذب كرده بود تا به هر طريقي مشكل رو بگيرد. احتمالا تو ذهنش با خودش میگفت: حاج ولی تو کسی هستی که در مقابل یه تلویزیون جا بزنی؟ وصلش کن.

در نهایت همکار آقای قطبی که اسمش رو آقای مالی گذاشت، مداخله کرد و گفت: مهندس ما دونفر بیشتر نیستیم تو لپتاپ میبینیم شما هم ارائه میکنید.

آقای رئیسی کوتاه آمد. بسم الله گفتیم و شروع شد. پس از ارائه نکاتی رو گفت که برای ما ارزش زیادی داشت و شاید حالا حالاها متوجهش نمیشدیم.

در ابتدای ارائه جو جلسه خیلی سنگین بود و انگار منتظر بودن تا ارائمون رو تموم کنیم و تا به تک تیراندازی دستور شلیک بدن.

اواسط جلسه آقای رئیسی یادآوری می کند که ما برای جذب سرمایه نیومدیم و برای مشاوره اینجا هستیم

و سد دفاعی بین ما و اقتصاد دیجیتال همراه اول شکست و جو جلسه خیلی دوستانه شد و نکات بسیار خوبی رو بهمون گفتند.

پیشنهاد می کنم قبل از رفتن به یکی از جلسات سرمایه گذاری که حتماً حیاتی برای کسب و کارتان دارد، مجموعه ای مرتبط با حوزه کاریتون را انتخاب کنید. فیدبکی که یک سرمایه گذاری در جلسات مشاوره به شما میده با فیدبکی که در جلسات جذب سرمایه دریافت می کنید بسیار متفاوت است.

ما برای آماده سازی و ارائه و فایل پیچی دک تلاش زیادی کرده ایم و به این دلیل که مفهوم اصلی رو برسونه به طور کلی انگلیسی نوشته شده بود.

بالاخره شاید خواستیم از YCombinator جذب سرمایه کنیم، باید بسازیم یا نه؟

آقای قطبی گفتن: همون موقع که فایل ارائتون رو نگاه کردم، این که هیچی تمپلیت خارجی برداشتن دانلود کردن و حس اینکه براش زحمت کشیده رو نداشت.

این طراح بود که طراح بود روی تک کلمات و صفحات تعداد زیادی گذاشته شده بود و ذره بین به دست پیکسل به فایل فایل رو تحت نظر گرفته شده بود، حتی آیکن ها توسط گرافیستمون شده بود و جالبی هم روی یکی از بخش هایی که حتما پول داخل مشت آیکون باید باشه که اگه بخوایم یه حساب کتاب ریز کنیم نزدیک به 300 تومن برداشت شده بود.

پیشنهادشون این بود که فایلمون رو فارسی کنیم. این یکی از مواردی بود که شاید حالا حالا کسی بهمون نمیگفت و همینطوری پیش فرض فکر میکردن کپی از نمونه های خارجی.

یکی دیگر از مواردی که آقای مالی گفتن، نحوه سرمایه گذاری درخواستی بود که اگر سرمایه در گردش می‌خواید آن رو هم در تقسیم سرمایه وارد کنید. در انتهای جلسه آقای قطبی یک لینک در پرس لاین که حدود 100 سوال در رابطه با محصول بود رو در اختیار گذاشتن و قرار گرفتن در جلسات دیگر بیشتر بهمون در این مسیر کمک کنند.

بعد از مطالعه لینک آقای قطبی خواستیم که برای پاسخ به سوالات راهنمایی کنند با پیام خانم سیدی به ایشون متوجه شدم منزلشون در نزدیکی دفتر ما هست و قرار گرفت 14 اسفند حدود ساعت 6 جلسه در دفتر گلدیس برگزیده شود که اتفاقــــا آقای قطبی هم دیر باشد. جلسه و در این جلسه متوجه شدیم که آقای قطبی خودشون در حال راه اندازی استارتاپی هستند که سرمایه‌گذاری می‌کنند رو به استارتاپ‌های نوپا معرفی کنند و اطلاعاتی که در این زمینه بسیار با ارزش بود. به طور کلی جلسه مفید و طولانی ای بود که تا حدود 9 شب طول کشید. من که کم کم تصمیم گرفتم می‌گرفتم شب مهمون شرکت می‌کردم، چون هر طور حساب می‌کردم تا به خونه می‌رسیدم دوباره باید شرکت برمی‌گشتم.

که وضعیت برای بقیه بچه ها هم خیلی بهتر نبود.

در این جلسه آقای قطبی گفتن که مقدار سرمایه ای که مرکز نوآوری اقتصاد دیجیتال برای استارتاپ ها در نظر دارد حدود 700 میلیون تومان این مبلغ به کار میاد یا نه؟ که این برای ما نیاز به 2 میلیارد سرمایه برای زنده موندن و 3 میلیارد سرمایه را دارد در مجموع دارای مبلغ کمی بود و چند سرمایه گذاری را هم مطرح کردند که پیشنهاد جالبی بود اما با توجه به اینکه سهام خیلی خرد میشد و احساس سرکله می کردند. زدن با سرمایه گذاران متعدد شاید خیلی به نفعمون نباشه.بجای یه صندلی به هیئت مدیره یهو چندتا صندلی اضافه میشد و فکر کنید طبق نظر هرکدوم میخوای کار کنی، به قول آقای رئیسی آش میشد.

اما برای جذب سرمایه یکی از گزینه هایی است که می توانید از آن استفاده کنید، چندتا سرمایه گذاری داشته باشید. تو یکی از جلسات سرمایه گذاری که رفتیم یکی به ما گفت که این پیشنهاد بدی نیست چون آقایون سرمایه گذار تو رودرواسی هستند و شاید کل‌کل باهم نمیذارن اون ارتاپ فیلد درست بشه که از حرفشون وگرنه ایشون برداشت بشه از کلمات بهتری استفاده کنن.

دوستی ما باآقای سیدمهدی‌قطبی همچنان پابرجاست و از کمک هاشون بهره مند هستیم.