تایپوگرافی نام دیگر آن نویسه نگاری می باشد یک نوع هنر و فن حروف چینی می باشد که به حروف نگاری بسیار معروف می باشد و معمولاً به منظور نمایش زبان از آن استفاده می شود. تایپوگرافی شامل موارد متعددی از جمله: سر واژه، ارتفاع خط، فاصله بین حروف، چیدمان و چینش حروف در کنار هم، طرح حروف یا خانواده فونت و سایر موارد می باشد. هنرمند یا طراح در تایپوگرافی باید نهایت سعی خود را بکند تا نوشتار و متن آن یک وجه تصویری داشته باشد و حروف باید ویژگی های بصری داشته باشد. ویژگی های بصری حروف در تایپوگرافی بسیار زیاد است. معمول تایپوگرافی با نشانه ها و علائمی مانند: تصویر سازی و زبان شناسی انجام می پذیرد. خط یا حروف و تصویر ارتباط تنگاتنگی در تایپوگرافی وجود دارد و معمولاً تصاویر از ویژگی این مفهوم نگاری می باشد. مخاطبان یا کاربران با خواندن کلمات ساده به راحتی مفهوم آن را بفهمند و بفهمند و بفهمند هیچ ابهامی و یا ایهامی برای کاربران باقی نمی‌مانند. سایت ساز مانابوم شما را با مفاهیم و تعاریف کلی تایپوگرافی، تاریخچه و اهداف آن آشنا می کند و کاربران گرامی و عزیز را به خواندن این مقاله تا انتها دعوت می کند.

تایپوگرافی چیست؟

تعاریف تایپوگرافی در دانشنامه های مختلف مشابه و حتی متفاوت می باشند، در این مقاله قصد داریم با مفاهیم تمام و تعاریف آن در لغت نامه ها و دانش نامه ها شما را آشنا کنیم. بر اساس دانشنامه بریتانیکا این تعریف بیان شده است که: نگارش نگاری در واقع یک شکل ظاهری برای یک صفحه چاپ شده می باشد. این تعریف موجود بر اساس دانشنامه بریتانیکا می باشد که به معنی نویسه نگاری ارتباط نزدیکی دارد.

در لغت نامه انگلیسی کالین این تعریف کلی وجود دارد که: به فرآیند ترکیب کردن و چاپ حروف تایپ شده و ترکیب حروف تایپی و چاپ با هنر، نویسه نگاری یا تایپوگرافی گفته می شود. نویسه نگاری یا تایپوگرافی در واقع یک نوع اثر از دسته آثار گرافیکی می باشد که ترکیبی از حروف و چاپ و کیفیت در آن بسیار حائز مهم می باشد. ترکیب و چاپ حروف باعث ایجاد یک اثر نوشتاری می شود.

تاریخچه تایپوگرافی

تاریخچه تایپوگرافی در تمام دنیا به قرن سیزدهم میلادی باز می شود. در اروپا در دوره قرون وسطی معمولاً از تایپوگرافی بسیار استفاده می‌شد، در واقع از قالب‌های سفالی که تک حروف برای نوشتن و خلق نوشتاری بر روی صخره‌ها یا دیوارها استفاده می‌کردند. نویسه نگاری در اروپا بسیار پرطرفدار و محبوب بوده تا زمانی که ماشین های چاپ اختراع شدند و از آن ها رواج یافتند. نویسه نگاری مدرن در اوایل قرن بیستم و قرن نوزدهم توسط هنرمندانی به مانند تیش هولد و باهاوس خلق شد. این هنرمندان تمام اصول صفحه آرایی را کنار گذاشتند و در کنار این اصول از گذاشتن عناصر تزئینی بسیار استفاده کردند و باعث ایجاد یک ترکیب بسیار زیبا شدند که جایگزین صفحات کلاسیک شدند.

حروف نگاری مدرن در ابتدا غیر عادی به نظر می آمد و یک طراحی غیر مرسوم در نزد افراد بود اما با گذر زمان حروف نگاری به اصول و قواعد بسیار زیبا و جذاب تبدیل شد و توسط هنرمندان دیگر بسیار مورد تحسین واقع شد.

فنون تایپوگرافی

نویسه نگاری سایر هنرها دارای اصول و فنون خاصیت می باشد که فنون نویسه نگاری بعد از اختراع شهرت بسیاری پیدا کرد و چاپ دیگر یافت. فنون بیان نوشتاری ارتباط مستقیم با فن چاپ پیدا کرد. فنون نویسه نگاری در اینجا ختم پیدا نکرد و به چاپ محدود نشد و تا به زمان حال این فنون بسیار بزرگ تر و گسترده تر شدند. از نویسه نگاری بازی در مجسمه سازی ها، سینماها، روزنامه ها، مجله ها، تبلیغات، وب سایت ها، نشریات، تلویزیون ها، معماری ها و سایر موارد بسیار استفاده می شود. بازی در تبلیغات مدرن نیز از نویسه نگاری بسیار استفاده می شود و نویسه نگاری باعث می شود که توجه بسیاری از هنرها و تبلیغات را به خود جلب کند. در حال حاضر از نویسه نگاری یا تایپوگرافی برای موارد متعددی مانند: اپلیکیشن ها، ویدیوها، پوسترها، وب سایت ها، سایت های تبلیغاتی و سایر موارد بسیار استفاده می شود.

تایپوگرافی اینترنتی

نگاری نگاری بسیار فراوان در این جا خاص ترین و اصلی ترین نویسه نویسه نگاری نگاری را ذکر کرد.

مهم ترین مطالب نویسه نگاری:

 • درک سریع نوشته شده در مدت زمان کم تر
 • تقویت مفاهیم کلی به واسطه نویسه نگاری و ایجاد ابهام در مفاهیم نمی شود و مفاهیم را تکذیب نمی کند و مقصود اصلی و مهم را به کاربران می رساند.
 • کشف کردن جنبه های خلاق و کار بردن حروف مناسب
 • ارتباطات نیاز و لازم
 • ارائه قابلیت محسوس به موضوع های نوشتاری
 • آسان شدن موضوعات
 • ایجاد حس کنجکاوی در کاربران
 • افزایش درک بصری نوشتاری در کاربران
 • ایجاد تفاهم و تفهیم بیشتر ما بین حروف
 • ارسال مفاهیم و پیام های بسیار به کاربران و مخاطبان

این موارد در یک متن و کلمات عادی حس نمی شوند و فقط در کلمات و حروفی پیدا می شوند که توسط یک فرد ماهر و متخصص طراحی شده اند. این اصلی ترین واقعی ترین فرهنگی نویسه نگاری می باشند.تایپوگرافی اینترنتی

مجموعه تایپوگرافی

گرافیک به همراه تایپوگرافی یک هنر بسیار زیبا و خاص را تولید کرده اند که متخصصان را بسیار مجذوب خود کرده است. استفاده از فونت های جذاب و متنوع و خوانا باعث می شود که محتوا و مطالب را برای کاربران افزایش دهند و حروف و کلمات را برای کاربران راحت تر کنند. استفاده از متون و حروف مناسب و فونت های مناسب تشخیص حروف و خواندن سریع را به دنبال دارد. از طریق استفاده از اندازه های مناسب، فاصله ها، اشکال حروف، پاراگراف بندی ها، متن های مناسب می توان یک زبان بصری و تصویری بسیار زیبا و جذاب طراحی کرد و برای جذابیت وب سایت ها و سایت ها از آن استفاده کرد.

مجموعه نویسه نگاری بسیار متعدد و فراوان هستند که باعث شده است از آن جهت خرید سایت استفاده شود. مجموعه نویسی نگاری در طراحی سایت ها:

 • معرفی برند و هویت واقعی دادن به برند ها که باعث ایجاد احتمال شانس های مشهور شدن برند می شود.
 • برای ارتقا و بهبود سایت ها از نویسه نگاری استفاده می شود.
 • با استفاده از نویسه نگاری به نوشته ها و متون ظاهر می شود.
 • با کمک نویسه نگاری می توان ظاهر متن ها و نوشته ها را به راحتی تغییر داد.

تفاوت تایپوگرافی و کالیگرافی

نویسه نگاری در واقع به معنی طراحی حروف می باشد اما کالیگرافی در واقع به معنی خوشنویسی می باشد و معنی و مفهوم این دو باعث ایجاد تمایز و تفاوت ما بین این دو هنر می شود. در خوشنویسی هنرمندان برای خلق و اجرای یک حرف و کلمات بسیار زیبا سعی می کنند، از قواعدی که قبل از تعیین شده برای خوشنویسی استفاده کنند و هندسه تحریر را برای نگاشتن رعایت کنند. اما در نویسه نگاری در واقع طراح این اثر پیام تصویری مورد نیاز را از طریق شکل حروف و اعطای وجه تصویری و بصری به حروف و کلمات به کاربران منتقل می کند.

تفاوت تایپوگرافی و کالیگرافی

شباهت تایپوگرافی و کالیگرافی

در کنار تمایزهایی که ما بین نویسه نگاری و کالیگرافی وجود دارد دارای نقاط مشترکی نیز می شود. استفاده از طراحی و نوشتن حروف هم در صنعت چاپ و نویسه نگاری و هم در کالیگرافی بسیار حائز اهمیت می باشد. از خط و صنعت چاپ باعث ایجاد تغییرات اساسی در سیستم چاپ شد. این تغییرات کلی باعث شد که متون خوانده شود و به ستون کلمات و خطوط میزان تراکم بسیار بیشتر شود.

جمع بندی

نویسه نگاری در واقع دارای مجموعه ای از طراحی های متنوع با کلمات و یا حروف و رفتار می باشد که یک اثر نوشتاری را با وجه تصویری نزدیکی خلق می کند. هر طرحی که ترکیب حروف، کلمات، چاپ و وجه تصویری داشته باشد را نویسه نگاری می نامند و طرحی گرافیکی به حساب نمی آید. در طراحی های گرافیکی یک سری شاخه ها وجود دارد که با کلمات و حروف صورت می گیرد و تأثیرات بصری در آن می تواند باشد که کلمات دارای یک بیان تصویری می شوند. تمامی آثاری که توسط تایپوگرافی خلق می‌شوند دارای یک پیام تصویری می‌باشند، یعنی قبل از اینکه افراد یا کاربران کلمات یا حروف را بخوانند، پیام تصویری را می‌فهمند. در واقع و به بیانی ساده می توان گفت که نویسه نگاری یک مجموعه از کلمات و یا حروف بی معنی می باشد که در حالی که معنی خاصی ندارد، دارای یک تصویر مفهومی می باشد. وب سایت های دیجی رو (digiro.ir) و مانابوم (manaboom.ir) از شما بابت همراهی و خواندن این مقاله تشکر می کند.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و توسط آن تبلیغ کننده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال تبلیغاتی ندارد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!