حساب کاربری Enthusiastic Citizen در شبکه اجتماعی بیلیبیلی که پیشتر اولین بنچمارکهای منتسب به پردازنده Core i5-13600K را فاش کرده بود، تاریخ عرضه پردازنده های نسل سیزدهمی سری Intel Raptor Lake را اعلام کرد. ادعای ادعای این افشاگر، جدیدترین پردازنده‌های کلاس دسکتاپ اینتل پیش از پایان مهرماه از راه می‌رسند تا با محصولاتی که AMD می‌سازد رقابت کند.

اینتل پیش‌تر گفته که قصد دارد روز ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) رویداد Intel Innov 2022 را برگزار می کند. هنوز چیزی به‌صورت رسمی اعلام نشده، افشاگران می‌گویند در این مراسم شاهد رونمایی کامل پردازنده‌های نسل سیزدهمی بود. اگر این اطلاعات دقیق باشد، احتمالاً در همان روز انتشار مقالات بررسی پردازنده‌های اینتل در رسانه‌های معتبر خرید جهانی بود برای کاربران پیش از این که با وسایل سری رپتور آشنا شوند.

منابع Enthusiastic Citizen که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود ادعا کرده‌اند در تاریخ ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) سازنده‌های نسل سیزدهمی کلاس دسکتاپ را روانه بازار می‌کند. پردازنده‌های پرقدرت سری Raptor Lake K مانند Core i9-13900K و Core i7-13700K و Core i5-13600K در کنار مادربردهای موجود بر تراشه‌ی Z790 قبل از سایر مدل‌ها از راه رسیدن به آن. سری اولیه Raptor Lake همچنین شامل پردازنده های سری KF خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود پردازنده‌های غیر K و مادربردهای ارزان‌تر H760 و B760 در سال آینده‌ی میلادی به دست مشتریان برسد. به احتمال زیاد اینتل قصد دارد رونمایی پردازنده‌های Raptor Lake غیر K و مادربردهای یادشده را برای مراسم CES 202 کنار بگذارد که روز ۵ ژانویه ۲۰۲۳ (۱۵ دی ۱۴۰۱) برگزار شود. تاریخ عرضه‌ی پردازنده‌ها و مادربردهای یادشده احتمالاً نیمه‌ی دوم ژانویه (اواخر دی تا اوایل بهمن) خواهد بود.

تامز هاردور می‌گوید که اینتل در نسل جدید محصولاتش قرار نیست تراشه‌ای H710 را برای مادربردها بسازد. احتمالاً تیم آبی مجدداً از تراشه‌ی H610 برای برخی از مادربردهای خانواده‌ای Raptor Lake استفاده خواهد کرد. در نظر داشته باشید مادربردهای سری 600 اینتل که هم‌اکنون در بازار موجود هستند با دریافت به‌روزرسانی می‌توانند از پردازنده‌های Raptor Lake پشتیبانی کنند. این مواردی هستند که در حال حاضر از مادربرد خانواده‌های Alder Lake استفاده می‌کنند به منظور تهیه‌ی پردازنده‌های Raptor Lake باید مادربرد جدید را خریداری کنند.

AMD Zen 4 که از استاندارد DDR4 پشتیبانی می‌کند، به پایان می‌رسد، این دستگاه در پردازنده‌های Raptor Lake همچنان از این استاندارد رم پشتیبانی می‌کند. پردازنده‌های Alder Lake از استاندارد DDR5-4800 پشتیبانی می‌کنند، اما پردازنده‌های Raptor Lake از استاندارد جدیدتر DDR5-5600 پشتیبانی می‌کنند.

اینتل در نسل دوازدهم‌هایش از هسته‌های تمام یکسان را کنار گذاشت و ترکیبی از هسته‌های پرقدرت و کم‌مصرف رفت. در نسل سیزدهم نیز این سبک معماری ادامه پیدا می‌کند.

مقالات مرتبط:

Raptor Lake قرار است میزبان‌های پرقدرت‌بر ریزمعماری Raptor Cove و کم‌مصرف هسته‌ای بر ریزمعماری Gracemont باشد. تعداد هسته‌های پرقدرت در Raptor Lake تغییر نمی‌کند، اما تعداد هسته‌های کم‌مصرف نسبت به نسل قبل دو برابر می‌شود. بدین ترتیب پردازنده‌های نسل سیزدهمی در قوی‌ترین حالت خود هشت‌هنی پرقدرت و ۱۶ هسته‌ای کم‌مصرف خواهند داشت.

پردازنده‌ی پرچم‌دار Core i9-13900K با ۲۴ معرفی می‌شود، این در حالی است که انتظار می‌رود Core i7-13700K دارای ۱۶ هسته باشد. پردازنده Core i5-13600K به ۱۴ دستگاه مجهز خواهد بود.

پردازنده‌های سری Raptor Lake افزون‌بر بالا بردن تعداد هسته‌های کم‌مصرف، دارای کشش L3 پرظرفیت‌تر هستند و سرعت کلاک بالاتری دارند. برخی از شایع‌ها می‌گویند اینتل ممکن است در پردازنده‌های نسل چهاردهمی، علاوه بر این دو نوع هسته، هسته‌های فوق کم‌مصرف نیز برود داشته باشد.

پردازنده‌های نسل سیزدهمی اینتل در بازار با پردازنده‌های AMD Ryzen 7000 رقابت خواهند کرد. فعلاً تاریخ عرضه‌ی پردازنده‌های جدید AMD اعلام نشده است، اما این شرکت گفته Ryzen 7000 را در پاییز ۲۰۲۲ روانه بازار می‌کند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!