Website Moore’s Law Is Dead درباره نقشه راه اینتل، به ارائه گرافیک های سری Arc اینتل اشاره کرده است. شایعات جدید نشان می‌دهد حتی امکان عرضه این پردازنده‌ها را دارد. اما دقیقاً چه اتفاقی برای سری Arc خواهد افتاد؟

اینتل با وجود آغاز به کار در حوزه‌ی پردازنده‌های گرافیکی، همچنان از سری Arc Alchemist دست‌های برنداشته است. این شرکت در حال حاضر با انتشار ویدئوهای ساخته شده است و عملکرد گرافیک خود را در محیط بازی نشان می‌دهد و درباره قابلیت‌های تبلیغاتی آن صحبت می‌کند. رایان شروت و تام پترسن از اینتل در ویدئویی که از کانال یوتیوب Linus Tech Tips منتشر شده است، عملکرد پردازنده گرافیکی این شرکت را درمعرض دید قرار داده است.

به‌طور خلاص، اینتل برای ارائه پردازنده‌های گرافیکی سری آرک خود برنامه‌هایی را آماده کرده است. اما به نظر می‌رسد احتمال اشتباه پیش‌رفتن بسیاری از اتفاقات وجود دارد و حتی برخی از این شرکت‌ها در مسیر توسعه گرافیک‌های Arc از قبل در مسیر اشتباه پیش رفته‌اند.

صعود اینتل Arc

اطلاعاتی که Moore’s Law Is Dead فاش کرده است، روند توسعه و نقشه راه گرافیک های سری Arc اینتل را نشان می دهد و به برنامه های اولیه این شرکت برای مجموعه پردازنده های گرافیکی مجزا اشاره می کند. این شرکت سعی می‌کند با ارائه گرافیک‌های خود، عملکردی در سطح آنویدیا GeForce RTX 3070 و RTX 3080 را ارائه دهد و اکنون می‌دانیم چنین اتفاقی فعلاً رخ نخواهد داد. تیم آبی ابتدا قصد دارد برنامه های گرافیکی را در سال 2021 عرضه کند و این امر از آن زمان به هدف نهایی تبدیل شود. تیم گرافیک اینتل از متخصصان باهوش تشکیل شده است. اما بهدلایلی هنوز انتظار محصول نهایی را نداریم تا یک سال آینده روانی بازار شود.

کارت گرافیک آرک اینتل

به‌گزارش DigitalTrends، ابتدا قرار بود پردازنده‌های گرافیکی دسکتاپ Arc اینتل تا پایان ماه جولای عرضه می‌شود. علاوه بر این، قرار دادن پردازنده‌های مخصوص تولیدکنندگان کامپیوترهای شخصی ازپیش‌ساخته‌شده، با گرافیک‌های سفارشی در ماه آگوست دردسترس قرار می‌گیرد. همان طور که می‌دانیم، این اتفاق نیز رخ نداد. برخی از چند مورد از مدتی قبل به برخی از بهترین پردازنده‌های گرافیکی Arc دسترسی پیدا کردند که ازجمله می‌توان به A380 اشاره کرد که اولین بار در چین عرضه شد.

همچنین، نقشه راه اینتل را بیان می‌کند که این شرکت در حال حاضر برنامه‌ریزی برای عرضه Arctic Sound-M است که شامل مجموعه‌ای از پردازنده گرافیکی ورک‌استیشن‌های پیشرفته می‌شود. بر اساس زمان‌بندی‌ها، تاریخ عرضه‌ی این پردازنده‌ها ۲۶ جولای اعلام شد.

پردازنده‌های گرافیکی که انتظار می‌رفت در ماه جولای عرضه شوند، مدل پرچمدار Arc A770 و همچنین A580 و A750 و A380 بودند. اینها همه مدل‌هایی نیستند که درباره آن‌ها شنیده‌ایم و علاوه بر آن‌ها، A310 را داریم که گرافیکی پایین‌رده است. اینتل فقط نسخه‌های محدودکننده‌های گرافیکی Arc A770 و A750 و A380 را می‌سازد که گزینه‌ای دیگر در قالب نسخه‌ای سفارشی Gunnir ارائه شده است. اگر نقشه اینتل واقعی باشد، این شرکت این‌بار نیز از عقب مانده است و این چهار گرافیک را در ماه آگوست خیلی محتمل به نظر نمی‌رسد.

شرکای هیئت مدیره اینتل نیر درباره زمان عرضه محصولات در فروشگاه ها برنامه های خاصی ارائه نمی دهد. چهار تولیدکننده محصولات مختلف نسخه‌های سفارشی Arc 380 اینتل را تا چند هفته دیگر راه‌اندازی خواهند کرد. اما تاریخ دردسترس‌بودن این گرافیک‌ها نامشخص به نظر می‌رسد.

آیا سری Arc Alchemist اینتل را لغو می‌شود؟

نمی‌انکار کرد که برای اینتل Arc بسیار سخت بوده است. به‌همین‌دلیل، قانون مور مرده است. احتمالاً می‌توان تصور کرد که این شرکت برای عرضه‌ی محصولی که منابع و زمان زیادی برایش صرف شده است، دست از تلاش بر منصرف نخواهد شد. بااین‌حال، ممکن است در عرضه‌ی این محصولات بیشتر تأخیر شود.

گرافیک های سری ARC A اینتل برای لپتاپ ها

مقاله مرتبط:

قرار بود روزی Arc Alchemist اینتل با Arc Battelemage و Arc Celestial جایگزین شود. در همین حال، سرور اینتل، پت گلسینگر، قول داد که گرافیک های دسکتاپ Arc A5 و Arc A7 از سه ماهه سوم سال جاری آغاز می شود. این یعنی تا پایان سپتامبر باید عرضه‌ی جهانی گرافیک‌های دسکتاپ این شرکت باشد. البته گلسینگر درباره ایجاد احتمالی در مورد تولید پردازنده های بعدی نسل Arc نیز هشدار داده شده است.

در این مرحله، سهم عمده‌ای از بازارهای پردازنده‌های گرافیکی با سری Arc برای این سخت‌افزار خواهد بود. هر دو شرکت AMD و آنویدیا پردازنده‌های گرافیکی بسیار قوی‌تری خواهند کرد. به‌طورخلاصه، توسعه‌دهنده اینتل‌گرای‌های گرافیکی با برچسب‌های رقابت قیمتی است. اگر سری Arc واقعاً ارزان نیستند، مطمئناً تعداد زیادی از کاربران از آن‌ها به‌جای پردازنده‌های گرافیکی AMD و اینویدیا استفاده می‌کنند، بااین‌حال، تیم‌های دائمی با مشکلات نرم‌افزاری نیز می‌شوند که این احتمال می‌تواند باعث کاهش قیمت محصولات آن شود. .

درحال‌حاضر، شاید اینتل نتواند بهترین پردازنده‌های گرافیکی بازار را تولید کند. اما همچنان می‌توان در این حوزه محصولاتی را به دست آورد و برای دستیابی به این هدف، تمام تلاش‌های خود را انجام داد. علاوه بر این، انشار ویدئوهای تبلیغاتی باعث افزایش توجه به این شرکت خواهد شد تا شاید تعداد بیشتری از مدیران گرافیکی را به خود جلب کند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!