هر دو آزمون تافل و آیلتس از چهار بخش Reading، Listening، Writing و Speaking تشکیل شده‌اند. این چهار بخش در دو آزمون تفاوت‌های ما با هم می‌توانند همیشه تا پایان همراه باشید تا تفاوت‌های آن دو را دریابید.

دو آزمون تافل و آیلتس از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی هستند که دانشجویان و داوطلبان با هدف مهاجرت یا دریافت پذیرش تحصیلی در این دو آزمون شرکت می‌کنند. سوالی که برای بیشترین متقاضیان پیش می آید این است که در کدام آزمون شرکت کنیم؟ در این مقاله می خواهم به این سوال بپردازم. همچنین راهکارهایی برای ثبت نام و پرداخت هزینه ثبت نام تافل و آیلتس معرفی کرد. با ما همراه باشید.
نکته‌های قبل از هر چیز لازم است این را بدانید که هر دو آزمون تافل و آیلتس از درجه اعتبار بالاتر برای نهادها و نهادهای علمی که دانشگاه‌ها دارند. اینکه کدام آزمون برای مناسب‌تر است به چند عامل شما بستگی دارد:
هدف شما مهم است؛ مثلاً اگر قصد تحصیلی داشته باشید احتمالاً شانس کمی برای انتخاب دارید. معمولا دانشگاه‌ها یکی از این دو آزمون را برای پذیرش به شما می‌دهند.
دیگر عامل، کشوری است که به عنوان مقصد مهاجرت در نظر دارید. آزمون آیتس محبوبیت بیشتر در اروپا دارد در حالیکه در کشوری مثل آمریکا، تافل متداول‌تر است.
موضوع دیگری که مطرح می‌شود، میزان هزینه‌ای است که می‌خواهید برای ثبت نام دو آزمون تافل iBT و شرکت پرداخت کنید. در نهایت هم بر اساس ساختاری که هر آزمونی ممکن است یکی به نظرتان ساده‌تر بیاید باشد و آن را انتخاب کنید. در ادامه تمام این عوامل را باهم بررسی می‌کنیم.

تافل (TOEFL)مخفف Test of English as a Foreign Languageیک آزمون استاندارد زبان انگلیسی است که توسط سازمان ETS برگزار می شود. هدف این آزمون، ارزیابی مهارت‌های زبانی داوطلبان برای ورود به محیط‌های آکادمیک است.
تافل انواع دارد که از بین آن‌ها تافل iBT با تفاوت، رایج‌ترین و پذیرفته‌شده‌ترین نسخه است. این آزمون به صورت آنلاین در مکان‌های تعیین شده از سوی ETS برگزار می‌شود.

آیلتس یا همان IELTS (International English Language Testing System) یکی دیگر از آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی است که به شورای فرهنگی بریتانیا و IDP اختصاص دارد. این آزمون هم به صورت آنلاین هم کاغذی برگزار می شود.
آیلتس در دو نسخه ارائه می شود: آیلتس آکادمیک و آیلتس عمومی.
آیلتس آکادمیک برای داوطلبانی مناسب است که قصد تحصیل و پذیرش از دانشگاه‌ها را دارند.
آیل جنرال مناسب آن دسته از افراد است که با هدف مهاجرت برای تحصیل در مقطع دبیرستان، کار غیره به انگلیسی زبان می‌روند. ما در این مقاله روی آیلتس آکادمیک بررسی کرد.

هر دو آزمون تافل و آیلتس از چهار بخش Reading، Listening، Writing و Speaking تشکیل شده‌اند. این چهار بخش در دو آزمون تفاوت‌هایی با هریک از آنها که خوب است قبل از ثبت نام آزمون تافل iBT و آیلتز با آن‌ها آشنا باشید. در زیر این تفاوت‌ها را مشاهده می‌کنید:

بخش Reading آیلتس و تافل
ریدینگ هر دو امتحان شامل چندین متن آکادمیک با موضوعات مختلف است. در تعداد تافل ریدینگ‌ها 3 تا 5 تا است و حدود 60 دقیقه زمان دارد. ریدینگ آیلتس از 3 متن تشکیل شده و سوالات آن در انواع مختلف جای خالی، پاسخ‌های کوتاه و غیره ارائه می‌شود. زمان اختصاص داده شده به این بخش در آیلت نیز 60 دقیقه است.
ریدینگ آیلتتس شامل متون آکادمیک و بخش‌هایی از روزنامه‌ها و مجلات است. ریدینگ تافل فقط از متون آکادمیک تشکیل می شود. به این معنی که احتمالا با واژگان و مفاهیم چالش‌برانگیزتری ممکن است آشکار شود. اگر به مهارت‌های ریدینگ انگلیسی خود مطمئن شوید، می‌توانید از این نظر آیلت‌ها برایتان راحت‌تر باشید.

بخش Listening آیلتس و تافل
قسمت Listening هر دو آزمون با متفاوت بسیار متفاوت است. در آزمون آیلتس آزمون‌ها باید حین گوش دادن به فایل صوتی به سوالات پاسخ دهد. در حالی که در لیسنینگ آزمونiBT TOEFL داوطلب باید به مکالمات گوش دهد و یادداشت برداری کند. سپس به سوالات جواب بدهید. به این قسمت در آیلتس 03 دقیقه و در تافل 40 تا 60 دقیقه زمان اختصاص داده شده است.
لیسنینگ هر دو آزمون به موارد زیادی نیاز دارد اما در این مورد شاید آیلتس کمی سخت‌تر باشد چرا که هنگام گوش دادن باید سریعا سوالات را جواب دهید.

بخش Speaking تافل و آیلتس
اسپیکینگ تافل از طریق میکروفون ضبط شده و برای آزمون گیرنده می‌شود. این در حالی است که اسپیکینگ آیلتس به صورت حضوری برگزار می شود. اگر مصاحبه و گفتگوی حضوری را می‌دهید، آیلتز از این نظر گزینه بهتری برای شما خواهد بود. در حالی که اگر آزمون گیرنده شما را مضطرب می‌کند، احتمالا بهتر است تافل را انتخاب کنید.
مدت زمان اسپیکینگ تافل حدودا 20 دقیقه و آیلتس حداکثر بین 10 تا 15 دقیقه است. در اسپیکینگ هر دو آزمون از شما سوالاتی می‌شود که بنا به دیدگاه خود باید به آن‌ها پاسخ دهید.

بخش نوشتن تافل و آیلتس
رایتینگ آیلتس 2 قسمت دارد. در قسمت اول، یک نقشه می‌بینی که اطلاعاتی روی آن به شما داده شده است و شما باید اطلاعات را در قالب یک متن کوتاه توضیح دهید. در قسمت دوم، از شما خواسته می شود که در مورد موضوع داده شده، یک متن 250 کلمه ای بنویسید و دیدگاه خود را بیان کنید. برای نوشتن این دو متن شما 60 دقیقه زمان دارید.
رایتینگ تافل نیز از دو تشکیل شده است. در بخش اول باید در مورد موضوع مطرح شده، بین 300 تا 350 کلمه در قالب پنج پاراگراف بنویسید. برای بخش دوم، متنی به شما داده می‌شود و کاری که باید انجام دهید این است که نکات مهم آن را در 150 تا 225 کلمه خلاصه کنید. بخش رایتینگ تافل 50 دقیقه زمان دارد.

برای شرکت در آزمون آیلتس دو گزینه آنلاین و کاغذی را خود داشت. برای آزمون تافل فقط می‌توانید به صورت آنلاین امتحان کنید. قبل از تافل به صورت کاغذی هم برگزار می‌شود (TOEFL PBT)
قسمت Speaking در آزمون تافل مانند بقیه قسمت ها به صورت آنلاین است. به این صورت که صدای شما از طریق میکروفونی ضبط شده و برای آزمون گیرنده می‌شود. در آزمون آیل این بخش به صورت حضوری برگزار می‌شود. شخص آزمون گیرنده جلوی شما می‌نشیند و از شما سؤالات می‌پرسد و شما به او پاسخ می‌دهید.
در تسک Writing آیلتتس شما 60 دقیقه زمان دارید که 400 کلمه بنویسید. این مقدار زمان در آزمون تافل کمتر است. در رایتینگ تافل به شما 50 دقیقه وقت برای نوشتن 500 کلمه می شود.
هزینه ثبت نام تافل iBT برابر با 245 دلار و هزینه آیلتس 235 دلار است.
در آزمون تافل شما باید به انگلیسی آمریکایی به سوالات پاسخ دهید. در آزمون آیلتس می‌توانید عبارات و کلمات آمریکایی یا انگلیسی یای را از این دو را به کار ببرید.
تافل بررسی از سوالات چند گزینه ای تشکیل شده است، اما سوالات آیلتس تنوع بیشتری دارد.
با توجه به مطالبی که گفته شده احتمالاً حالا راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام آزمون را انتخاب کنید. با این حال خوب است پیش از ثبت نام آزمون تافل iBT و آیلتس این چند سوال را از خود بپرسید:
دانشگاه مورد نظر شما کدام آزمون را می پذیرد؟
کدام آزمون بیشتر با نقاط قوت زبانی شما سازگار است؟
کدام یک ارزانتر است؟

برای شرکت در هر دو آزمون می توان با توجه به تاریخ تعیین شده در وب سایت ETS و British Council، زمان و مکان آزمون خود را انتخاب و نام برد. جهت ثبت نام و پرداخت ثبت نام آزمون تافل و آیلت ها می‌توانید به وب سایت تهران پیمنت مراجعه کنید.
اطلاعات در مورد ثبت نام را می‌توانید در لینک زیر به دست آورید.
/https://www.tehranpayment.com/payment/toefl-ibt-register
با ثبت سفارش در تهران پیمنت، ثبت نام آزمون تافل در کوتاه‌ترین زمان انجام می‌شود و دیگر نیازی نیست نگران دست دادن ددلاین آزمون‌ها باشید.
سوالی در ذهنتان باقی مانده که در متن پاسخ داده نشده می‌توانید آن را در کامنت بنویسید. اگر هم پیش از این در هر کدام از آزمون‌های تافل و آیلتس شرکت کرده‌اید، آزمون خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: سایت تبیان

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!