اکنون در آستانه ورود نسل جدید هدف‌های بی‌سیم به بازار هستند که هدفون‌های امروزی مصرف انرژی کمتری دارند و کیفیت صدایشان بهتر است و از قابلیت‌های رشد می‌کنند. با کمک فناوری‌های جدید می‌توان تعداد نامحدودی از دستگاه‌ها را به یک منبع مرتبط کرد. خانواده یاد شده به‌لطف Bluetooth LE Audio ارائه می‌شوند.

Bluetooth LE Audio یا بلوتوث کم‌مصرف (کم‌انرژی) عبارتی به‌منظور اشاره به مجموعه‌ای از قابلیت‌های بلوتوثی برای دستگاه‌های بلوتوثی است که نهاد رسمی ناظر بر استاندارد بلوتوث از تکمیل آن‌ها خبر داده شده است. استاندارد Bluetooth LE Audio در اوایل سال ۲۰۲۰ معرفی شد و کارگروه بلوتوث SIG در ابتدا انتظار داشت دستگاه‌های مجهز به این استاندارد تا قبل از فرارسیدن سال ۲۰۲۱ روانه بازار شوند.

به‌دلیل آغاز دنیاگیری بیماری، توسعه‌ی استاندارد بلوتوث LE Audio با تأخیر تبدیل شد و اکنون پس از حدوداً دو سال از معرفی این استاندارد، قابلیت‌های جدید آن تکمیل شده است. قابلیت‌های تکمیل‌کننده است که شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های هوشمند می‌توانند از Bluetooth LE Audio به محصولاتشان اضافه کنند. کارگروه بلوتوث SIG می‌گوید که اولین دستگاه‌های مجهز به این استاندارد قبل از پایان سال ۲۰۲۲ دردسترس قرار می‌گیرند.

مارک پاول، کارگر کارگروه بلوتوث SIG میگوید:

امروز، روز پرافتخاری برای اعضای بلوتوث SIG است. اعضای گروه ما برای تکمیل بزرگ‌ترین پروژه‌های توسعه‌ای استاندارد در تاریخ فعالیت‌های Bluetooth SIG، در چند سال اخیر از چندین بار عبور انجام شده است. LE Audio مرزهای آنچه در بازار محصولات صوتی بی‌سیم امکان پذیر است، جابه‌جا می‌کند.

Bluetooth LE Audio ویژگی‌های مهم بسیاری دارد؛ اما مشخص است که احتمالاً بیشتر از بقیه مردم را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، کدک LC3 است. متخصصان کدک LC3 را به‌گونه‌ای طراحی کرده‌اند که صدا را به شیوه‌های بسیار بهینه‌تر با مصرف انرژی کمتر منتقل می‌کند. کارشناس ورج می‌گوید استفاده از کدک LC3 باعث می‌شود با فرض ثابت‌ماندن نرخ بیت، کیفیت صدا درمقایسه‌با کدک SBC به‌شدت بهبود پیدا کند.

به‌گفته‌ی بلوتوث SIG، با کمتر از نصف نرخ، همچنان کیفیت صدای منتقل‌شده ازطریق LC3 و بهتر از SBC خواهد بود. نرخ بیت کمتر به‌معنی کاهش مصرف انرژی است و این موضوع باعث می‌شود که بی‌سیم عمر باتری بهتری داشته باشد.

قابلیت Auracast در استاندارد بلوتوث LE Audio

قابلیت Auracast به کاربران امکان می‌دهد شبکه‌های وایفای، به‌دنبال منابع پخش‌کننده‌ی صوتی بگردند.

LC3 تنها یکی از قابلیت‌هایی است که زیر پوشش بلوتوث LE Audio قرار می‌گیرد. یکی دیگر از قابلیت‌های مهم این استاندارد، نام Auracast است و امکان اتصال چند دستگاه صوتی به یک منبع رادیو می‌کند. برای نمونه، می‌توانید دو هدف مجزا را به یک گوشی متصل کنید. سایر کاربردهای این قابلیت می‌تواند در باشگاه‌های ورزشی پیدا کند. به‌عنوان، مثلاً، می‌توانم به تلویزیونی متصل کنم که در محیطی عمومی مانند باشگاه قرار گرفته است.

وب‌سایت رسمی بلوتوث SIG توضیح می‌دهد که کاربران به‌لطف Auracast می‌توانند دستگاه‌هایی را که منبع پخش صوتی صوتی هستند، جست‌وجو انجام دهند (مشابه جست‌و‌جو برای شبکه‌های وایفای) انجام دهند. همچنین، امکان اتصال به دستگاه ازطریق اسکن کد QR یا با اتکا بر فناوری NFC وجود خواهد داشت.

مقالات مرتبط:

سایر قابلیت‌های بلوتوث LE Audio شامل پشتیبانی بهتر از هدفون تمام‌بی‌سیم است. این امر باعث می شود هریک از دو ایرباد به صورت مجزا به دستگاه متصل شود. همچنین، کارشناسان امیدوار‌ها که استاندارد هستند LE Audio کیفیت کیفیت سمک‌ها را بهبود درخورتوجهی می دهد. به نظر می‌رسد Bluetooth LE Audio درمقایسه‌با استاندارد جدید aptX Lossless شرکت کوالکام مسیر هموارتری دارد و زودتر دردسترس قرار می‌گیرد. در‌حال‌حاضر، برای لذت‌بردن نیست که از Bluetooth LE Audio دستگاه‌های کاملاً سالم بخریم یا نه.

وب‌سایت بلوتوث رسمی SIG می‌گوید که ممکن است برخی از دستگاه‌هایی که هم‌اکنون در بازار هستند، به‌طور استاندارد بلوتوث LE Audio به‌روزرسانی شوند. پشتیبانی از این استاندارد هم‌اکنون در نسخه‌ی بتای اندروید ۱۳ ارائه می‌شود. احتمالاً بسیاری از مردم برای بهره مندی از بلوتوث LE Audio می‌توانند دستگاه‌های جدید را بخرند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!