گزینه‌ها، بنچمارک‌های بسیاری درباره گرافیک A730M دیده‌ایم و اکنون زمان آن رسیده است تا نگاهی به بنچمارک‌های غیررسمی A770M و A50M بیندازیم. بنچمارک ها را حساب توییتری _روگیم منتشر کرده است و امکان مقایسه آن با نتایج به دست‌آمده از پردازنده گرافیکی آنویدیا و AMD وجود دارد.

امتیازهای گرافیکی Arc A770M از لپتاپ ساخت CLEVO به همراه پردازنده مرکزی Core i7-12700H به دست آمده است. نتایج مربوط به Arc A550M ازطریق لپ‌تاپ مرجع اینتل کسب شده است.

لپتاپ های مرجع NUC X16 اینتل

سری گیمینگ Intel Arc 7

گرافیک سری Arc 7 اینتل شامل دو مدل با نام های A770M و A730M خواهد بود و در آن ها از پردازنده گرافیکی پرچمدار ACM-G10 استفاده خواهد شد. قوی‌ترین مدل، یعنی A770M، از کامل‌ترین پیکربندی شامل اجزای سازنده گرافیکی ACM-G10 32 هسته Xe متشکل از 4096 واحد محاسبه و منطق، 32 واحد رهگیری پرتو نور، گرافیک پردازنده گرافیکی 1650 سایت، تعداد 16 کارت گرافیک رم GDDR6 با باس 56 بیتی و منطقی. توان مصرفی ۱۲۰ تا ۱۵۰ وات بهره خواهد برد. ازنظر تشابه مشخصات می‌توان A770M را با RTX 3070 TI Max-Q مقایسه کرد.

مقاله مرتبط:

دومین مدل Arc A730M نام دارد که آن را از پردازنده گرافیکی ACM-G10 می‌کند. اما از ۲۴ هسته X شامل ۳،۰۷۲ واحد محاسبه و منطق، ۲۴ واحد رهگیری پرتو نور، گرافیک پردازنده گرافیکی ۱۱۰۰ مگاهرتزی، ۱۲ گیگابایت رم GDDR6 با باس ۱۹۲ بیتی و توان مصرفی ۸۰ تا ۱۲۰ و بهره می‌برد. این پردازنده گرافیکی قرار مستقیماً با RTX 3060 رقابت می کند.

سری گیمینگ Intel Arc 5

درحال‌حاضر، سری Arc 5 اینتل، تنها شامل یک نماینده می‌شود که هم از پردازنده گرافیکی ACM-G10 استفاده می‌کند. نسخه دو مدل دیگر، تنها نماینده سری Arc 5 به ۱۶ هسته Xe متشکل از ۲،۰۴۸ واحد محاسبه و منطق، ۱۶ واحد رهگیری پرتو نور، فرکانس پردازنده گرافیکی ۹۰۰ سایت، ۸ گیگابایت رم GDDR6 با باس ۱۲۸ بیتی و توان مصرفی ۶۰ تا ۸۰ وات کامپیوتری خواهد شد. این مدل رقیب مستقیم RTX 3060 Max-Q خواهد بود.

پردازنده های گرافیکی سری Arc Alchemist اینتل

گرافیک Arc A770M در آزمون Fire Strike Extreme بنچمارک 3DMark موفق شده است امتیاز گرافیکی ۱۳,۲۴۴ را کسب کند. برای بررسی نسخه آزمایشی از درایور (نسخه 9999) استفاده شد و عملکرد کلی آن با گرافیک RTX 3070 موبایل (نسخه‌ی غیر Max-Q) برابری می‌کند. ناگفته نماند گرافیک A550M امتیاز گرافیکی ۶,۰۱۷ را در آزمون Time Spy بنچمارک 3DMark کسب کرده است. از درایور قدیمی‌تر (نسخه ۱۷۲۶ درمقایسه‌با جدیدترین به‌روزرسانی ۱۷۳۴) استفاده می‌کرد.

فراموش نکنید که گرافیک A550M از ویژگی Intel APO (مخفف Advanced Performance Optimization) برای بنچمارک استفاده کرده است. با فعال‌بودن این ویژگی عملکرد عملکرد برای عملیاتی خاص ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. عملیاتی که لزوماً نمی‌تواند بازی دلخواه شما باشد. بنابراین، عملکرد عمومی گرافیکی در بازی‌ها و وظایف مختلف ممکن است با نتیجه کسب شده متفاوت باشد. متأسفانه به فعال‌بودن APO در زمان اجرای بنچمارک روی A770M نیز اطلاعاتی دردسترس نیست.

در مقام مقایسه و مقایسه با استناد به بنچمارک های منتشر شده، گرافیک Arc A550M تا 40 درصد ضعیف تر از Arc A730M خواهد بود. به‌بیان ساده‌تر، عملکرد تنها نماینده سری Arc 5 می‌تواند چیزی در RTX 3060 Max-Q باشد. بردیگر اشاره کنیم که نتایج ممکن است به‌واسطه فعال‌بودن APO به دست باشند. بنابراین، خروجی بنچمارک‌ها می‌توانند بازگوکننده بهترین عملکرد گرافیکی در بهترین شرایط و با بررسی تفاوت واقعی باشند.

عملکرد گرافیک‌های A770M و A550M اینتل در‌مقایسه‌با RTX 3070 و RTX 3050 Ti آنویدیا

عملکرد واقعی A770M در صورت خاموش‌بودن ویژگی APO، می‌تواند به RTX 3070 موبایل نزدیک و درمقابل نیز شود، A550M در شرایط یکسان می‌تواند عملکردی مشابه RTX 3050 Ti در بنچمارک‌های گیمینگ ارائه دهد. درحقیقت، اینتل هنوز راه‌اندازی تا کامل‌کردن درایورهای سری Arc دارد و ممکن است نتایج به‌دست‌آمده در به‌روزرسانی آتی درایور، دستخوش تغییرات تغییر کند. در انتها نیز، باید اشاره کنیم که درحال‌حاضر سری Arc به‌صورت انحصاری برای بازار آسیا در نظر گرفته شده است و احتمالاً به‌زودی برای بازارهای بیشتری دردرسترس قرار خواهد گرفت.اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!