برای بستن ESC را فشار دهید

admin
13 دقیقه مطالعه

خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

زمانی که بلوتوث برای اولین بار در سال 1999 رسماً شروع به کار کرد، به بخشی از زندگی روزمره همه ما تبدیل می شود. این نسخه‌ها را می‌توانید از این اتصال بی‌سیم در گوشی‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند، بلندگوهای بیسیم و گجت‌های قابل حمل پیدا کنید.

اما با وجود محبوبیت فراوانی که بلوتوث دارد، بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند که این فناوری دقیقاً چگونه کار می‌کند. بنابراین، در ادامه این مقاله قصد داریم تا همه نکات فنی بلوتوث، از نسخه‌های فرکانس و تداخل پس‌زمینه گرفته‌شده تا کدک‌ها، محدوده‌های عملیاتی، و پیشرفت‌هایی که در آن‌ها به صورت ساده و اجمالی بررسی شود.

بلوتوث چیست؟

قبل از استفاده از عملکرد فناوری بلوتوث و اینکه چگونه نسخه‌های جدیدتر آن قوی‌تر و بهتر از نسخه‌های قبلی و بپردازیم، مهم است که بفهمیم اصلاً بلوتوث چیست.

بلوتوث یک فناوری انتقال رادیویی با برد کوتاه و کم مصرف است. این نوع اتصال شامل الکترومغناطیسی غیر یونیزه در محدوده رادیویی بین 2.402 گیگاهرتز و 2.48 گیگاهرتز است. قرار گرفتن در محدوده فرکانسی پایین باعث تا بلوتوث در مقایسه با سایر دستگاه های انتقال رادیویی کم مصرف می شود. به همین دلیل است که به راحتی می توان آن را در گجت ها و گوشی های هوشمند با اندازه کوچک بدون نگرانی زیاد در مصرف شارژ، بلوتوث را به کار گرفت.

بلوتوث

می‌توان در فضاهای مورد استفاده قرار گرفته و از باز شدن ساختار بلوک‌ها عبور کرد. اگر یک مرز بلوتوث خاص باشد تا چه اندازه می‌توان حرکت کند، در درجه اول به قدرت آن خواهد بود و چه تصمیمی برای راه‌اندازی آن‌ها تا چه ضخیم هستند. همچنین، اگر راه سر راه بلوتوث از مواد ساخته شده باشد، می شود که رادیویی را مخدوش کند و تخریب کند، باعث کاهش این فناوری خواهد شد.


بیشتر بخوانید:


بلوتوث چگونه کار می کند؟

سیگنال بلوتوثی که گوشی شما به هدست بی‌سیم‌تان می‌کند، ابتدا از یک فیلتر نرم‌افزاری عبور می‌کند. داده‌هایی که می‌خواهید از طریق بلوتوث ارسال کنید (اعم از تصویر، صدا و غیره) نمی‌توانند به همان شکلی باشند که ارسال می‌شوند. بنابراین، ابتدا باید از طریق یک الگوریتم فشرده سازی به نام کدک، به بسته‌هایی مجاز تبدیل شوند.

کدک‌هایی مانند SBC،AAC،aptX و LDAC باید در هر دو دستگاه فرستنده و گیرنده با همدیگر مطابقت داشته باشند. کدهای مختلف برای انواع داده‌های مختلف بهینه‌تر عمل می‌کنند و بر عواملی مانند مصرف انرژی، سرعت انتقال، کیفیت داده‌ها و محدوده‌ای که می‌توانند تأثیرگذار باشند.

در حال حاضر 79 کانال بلوتوث قبل از تعیین وجود دارد و همه دستگاه‌هایی که به هم متصل می‌شوند باید از یک کانال فرکانس مخصوص پهنای باند 1 مگاهرتز (MHz) استفاده کنند. از این نظر، کانال‌های بلوتوث مشابه کانال‌های وای فای هستند که در روترها می‌توانند پیدا کنند.

زمانی که دو دستگاه مجهز به بلوتوث در مجاورت موقعیت قرار می‌گیرند، قادر خواهند بود با استفاده از تراشه‌های کامپیوتری کوچکی که درون آن‌ها تعبیه شده است، به هم متصل شوند و ارتباط برقرار کنند. این سخت افزار مسئول انتشار و دریافت رادیوی بلوتوث است.

بلوتوث

محدوده و کلاس‌های بلوتوث

به طور کلی، هر چه فرکانس کمتر باشد، دامنه عملیاتی بیشتر می‌شود. اماهای فرکانس پایین به طور قابل توجهی کمتری را نسبت به همتایان فرکانس بالای خود حمل می‌کنند. در ضمن، بلوتوث به برق وابسته است و از همین رو اگر بتوانید انرژی کافی را اختصاص دهید، می‌توانید بلوتوث را با فرکانس بالا و غنی از داده را برای مسافت‌های بلندتری نیز ارسال کنید. در واقع، کیفیت یافتن تعادل بین مصرف انرژی، و همان چیزی است که باعث ظهور نسخه‌های جدیدتر بلوتوث می‌شود.

در حالت کلی می‌توان بلوتوث را در سه کلاس طبقه‌بندی کرد:
  • بلوتوث کلاس 1 با توان مصرفی 100 میلی وات و برد بیش از 100 متر.
  • بلوتوث کلاس 2 با توان مصرفی 2.5 میلی وات و برد بیش از 10 متر.
  • بلوتوث کلاس 3 با توان مصرفی 1 میلی وات و کمتر از 9 متر.

برای اینکه از این کلاس‌ها بهتر بدانید، بهتر است بدانید که بیشتر هدفون‌ها، گوشی‌های تلفن همراه جدید از بلوتوث کلاس 2 هستند، در حالی که برخی از آن‌ها نیز در کلاس 3 قرار می‌گیرند. در مورد بلوتوث کلاس 1 باید گفت، بزرگتر آن به تعداد زیادی نیاز دارد که معمولاً به یک منبع تغذیه خارجی نیاز دارد و از همان رو استفاده از آن در یک دستگاه قابل حمل منطقی نیست. دستگاه‌های مبتنی بر بلوتوث کلاس 1 را می‌توان در تجهیزات صنعتی مانند دستگاه‌های اینترنتی اشیاء و کارخانه تجهیزات یا خط مونتاژ پیدا کرد.

تداخل پس زمینه

ممکن است تا به حال متوجه شوید که هنگام راه رفتن در یک خیابان پرترافیک یا سوار شدن به متروی شلوغ، هدفون بی سیم دچار وقفه شده و قطع و وصل می شود. این به دلیل وجود همان 79 کانالی است که در بالا هم اشاره کردیم.

وقتی در مدرسه، کتابخانه، یا در دفتر کار هستید و همه افرادی که در آنجا حاضر هستند از دستگاه‌های بلوتوث با برد حدود 10 متر استفاده می‌کنند، معمولاً 79 کانال کافی است. اما وقتی ده‌ها دستگاه‌ها برای ارتباط با یکدیگر در یک فضای رقابتی محدود می‌شوند، این 79 کانال کافی نبوده و منبع‌ها شروع به تداخل با شرکت می‌کنند.

هدفون بلوتوثی

با این وجه نمی‌توان به هیچ‌گونه بلوتوث شخص دیگری دسترسی داشته باشد (حتی اگر دستگاه خود هم روی همان کانال تنظیم شده باشد، سیگنال‌های بلوتوث رمزگذاری شده است و نمی‌توانم آن‌ها را دریافت کنم)، اما تداخل سیگنال‌ها اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود که کیفیت ارتباط برقرار شود. می شود. آسیب پذیری های امنیتی بلوتوث نیز دلیل دیگری است که باعث می شود از این نوع ارتباط تنها برای ارتباطات با برد کوتاه استفاده شود. کنترل محیط 1 0 تا 30 متری مطمئناً یک سرعت راحت تر از مسافت های طولانی تر است و امنیت دستگاه های مرتبط را بالا می برد.

موارد دیگری که می‌توانند با راهنمایی‌های بلوتوث تداخل پیدا کنند عبارتند از:

  • ساختار ساختار: فلز، گچ، بتن و حتی بیشتر از نظر کیفیت می‌گیرند.
  • اطلاعات دریافته: هر چه فاصله بیشتر شود، کیفیت کاهش پیدا کند. بنابراین، اگر بلوتوث به اندازه کافی مهم نباشد، ممکن است دریافت‌ها را به درستی و رمزگشایی کند.
  • قدرت انتقال: هر چه بیشتر باشد، با عبور از مسافت و عبور از آن، ضعیف‌تر خواهد شد، سخت‌تر می‌شود.

نسخه های مختلف بلوتوث

فناوری بلوتوثی که اکنون استفاده می‌کنیم، آن چیزی نیست که در اوایل دهه 200 وجود داشت. در حالی که بلوتوث هنوز از همان اصول اولیه خود پیروی می‌شود، اما نسخه‌های جدیدتر آن می‌توانند کارهای بیشتری را با پرداخت کمتر انجام دهند. در مجموع، سه چیز با توسعه بلوتوث تغییر می‌کند: مصرف انرژی، برد و سرعت انتقال داده‌ها.

بلوتوث 1.0 انرژی زیادی مصرف می‌کرد اما برد آن فقط 10 متر و سرعتش 1 مگابیت بر ثانیه بود. در حالی که بلوتوث نسخه 2.0 می‌توانم را با سرعت 3 مگابایت در دریاها بدهد. سرعت انتقال‌ها در بلوتوث نسخه 3.0 با یک جهش بزرگ همراه بود و به 24 مگابیت در ثانیه رسید. اما در عین حال، از لایه انطباق پروتکل 802.11 انرژی زیادی را از دستگاه‌های مبتنی بر بلوتوث 3.0 می‌گیرد.

یافتن بلوتوث 1.0 تا 3.0 در دستگاه‌های متداول بسیار سخت و بلوتوث 4.0 و 5.0 جایگزین آن‌ها شده است. هر دوی این استانداردهای جدید به مصرف انرژی کم انرژی، برد 240 متری و سرعتی دارد که از 2 مگابیت در پایین‌تر نمی‌آید، به محبوبیت بسیاری دست پیدا کرده‌اند.

بلوتوث 5.0

اطلاعاتی کلی از نحوه کار بلوتوث داشته باشید

بلوتوث در کنار فناوری‌های وای فای، جی‌پی‌اس و دکل‌های مخابراتی، بخش عمده‌ای از ارتباطات بی‌سیم را مدیریت می‌کند. این فناوری‌های متداول در همه دستگاه‌های مورد استفاده قرار می‌گیرند، و برای اینکه بتوانید با آن کار کنید، به یک سری اطلاعات نیاز داشته باشید.

دانستن تفاوت بین نسخه های بلوتوث و کدک های مختلف به شما امکان می دهد دستگاه هایی را انتخاب کنید که بیشتر با نیازتان مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال، نیازی به بلوتوث پرمصرف و دوربرد در صفحه کلید بی سیم نیست، اما این ویژگی ها در اهداف بی سیمی که در حرکت حین از آن استفاده می شود، می تواند بسیار مهم باشد.

امیدواریم در این مقاله باید شما را هر چه بیشتر با مفهوم بلوتوث و نحوه کار آن آشنا کنیم. اگر نظری در مورد موارد مطرح شده است، خوشحال می‌شویم آن را از طریق بخش کامنت‌ها در زیر همین مطلب با ما و دیگر خوانندگان دیجی رو در میان بگذاریم.

بپوش رو