در سال گذشته میلادی، تیمی که جست‌وجو زیر پوشش‌های گیاهی متراکم جنگل‌های مستحکم در اورگلیدزِ ایالت فلوریدای آمریکا بود، با صحنه‌های غیرمنتظره‌ای برخورد کردند که تا آن زمان هیچ‌کس در آن منطقه ندیده بود: ماری به وزن نزدیک به ۱۰۰ نفر.

این مار صد هزاری که بیش از پنج متر طول داشت، بزرگ‌ترین پیتون برمه‌ای یافته‌شده در فلوریدا بود و ثبت شد. اداره‌ی حفاظتی از منابع طبیعی جنوب غرب فلوریدا می‌گوید این رکورد تا پیش از پیدایش مار جدید، متعلق به ماری تقریباً ۶۴ عددی در سال ۲۰۱۶ بود. مار صد داخل مرزی یادشده ۱۲۲ تخم در خود داشت تا رکورد دیگری نیز در ایالت فلوریدا ثبت شود. ایان بارتوشکاز اعضای ارشد تیم کاشف مار ۱۰۰ هزاری می‌گوید:

زمانی تا پیتون‌ها از وزنی که 45 درصد از عبور نکنند، آن‌ها را مارهایی بزرگ نمی‌کنیم. بنابراین برای توصیف مار ۱۰۰ هزاری، به توضیحی نیاز داریم. پیداکردن این مار اتفاق کاملاً برای ما است.

اعضای پیداکردن مار هزار تیم برای تیمی پیتون از راه حل جالبی استفاده کردند. این دستگاه‌های ردیاب را به ماری نر مرتبط و او را در طبیعت رها کردند تا به‌دنبال جفت مناسب خود بگردند. به‌منظور گرفتن مار، بررسی در زمان مناسب و از زاویه‌ای مناسب به محل می‌رسید. یکی از کارآموزان تیم به نام کایل فیندلی بعد از ضربه‌ای که نزدیک بود بدن مار بزرگ پیتون به او بزند، جاخالی بدهد. اما ایان ایسترلینگزیست شناس، بیشتر خوشاقبال نبود؛ که مار پیتون ۱۰۰ چرای با دمِ جمع‌شده‌اش ضربه‌های محکم به صورت این زیست‌شناس زد.

وقتی اعضای تیم توانستند به‌خوبی مار را نگه دارند، ایان ایسترلینگ مار را روی شانه‌اش قرار داد و آن را به‌سمت وانت برد. ایسترلینگ در کنفرانس خبری گفت: «این مار پیتون به‌خوبی با ما جنگید.» به‌گزارش نیویورک تایمز، این تیم که عضو سازمانی است، تقریباً ۱۰ سال است که با هدف حفاظت از گونه‌های بومی موجود در اکوسیستم اورگلیدز، پیتون‌ها را پیدا می‌کند و شکار می‌کند.

مار پیتون برمه ای ۱۰۰ هزاری فلوریدا روی میز احاطه شده توسط مردم

پیتون‌های برمه‌های در اصل گونه‌های مربوط به منطقه‌ی جنوب شرق آسیا هستند و به‌طور فعال پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری بومی اکوسیستم فلوریدا را می‌سازند. این مارها در منطقه‌ی فلوریدا به‌خوبی رشد می‌کنند.

پیتون برمه‌های به شکارچی بسیاری از حیوانات به‌خصوص گوزن دم‌سفید تبدیل می‌شوند که در مناطق جنگلی سراسر ایالات متحده آمریکا می‌شود. چرا که جمعیت گوزنها رو به کاهش است و همین موضوع باعث می شود شیر کوهی فلوریدا به خطر بیفتد که ازطریق گوزن تغذیه می کند. شیر کوهی فلوریدا، زیرگونه‌های شیر کوهی (یکی دیگر از حیوانات ایالتیِ فلوریدا)، اکنون درمعرض خطر انقراض است.

ایان بارتوشک می‌گوید او و اعضای تیمش هنگام پیدا کردن اولین پیتون ۴۵ سواری در فلوریدا در سال ۲۰۱۴ شوکه شدند. چون نمونه‌ای ۴۵ پیتون در بین مارهای بزرگ این گونه قرار می‌گیرد. عنوان جدید نشان می‌دهد که پیتون‌های برمه‌های می‌توانند به تغذیه از گونه‌های جانوری بومی فلوریدا ادامه دهند. مارهای پیتون برمه‌ای با افزایش مصرف غذا رشد می‌کنند و رشد آن‌ها لزوماً افزایش سن وابسته نیست.

زنده‌گیری پیتون‌ها و انجام تحقیقات روی آن‌ها به احتمال زیاد به تخمین تعداد مارهای پیتون موجود در حیات وحش نزدیک‌تر می‌شوند. تعداد پیتون‌های موجود در فلوریدا ممکن است بین ده‌ها هزار تا بیش از صد هزار حلقه باشد. ایان بارتوشک می‌گوید:

در چنین شرایطی، با خود فکر می‌کنید که یک مار صد وزنی چگونه به‌وجود آمده است؟ چه تعداد مارهای دیگر را با نزدیکی به این مار در حیات‌وحش زندگی می‌کنند. ممکن است حتی مارهای بزرگ‌تری نیز در اورگلیدز وجود داشته باشند.

مارس ۱۰۰ تولید فروردین فلوریدا در دسامبر ۲۰۲۱ (آذر و دی ۱۴۰۰) اسیر شد و اعضای تیم ماندند تا فصل مانند در مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱) به‌پایان برسد و سپس انجام تحقیقات روی آن‌ها انجام شود.

این تیم معمولاً از مارهای نر استفاده می‌کنند و برای پیداکردن پیتون هزار نفری از ماری رفتند که نامش را می‌برند. دیون گذاشته اند. به‌لطف مارهای نر، همه می‌توانند مار ماده‌ی حاضر در مکان‌های صعب‌العبور را پیدا کنند. شکارچیان مار دستگاه ردیاب ویژه را به بدن مار نر مرتبط می‌کنند و روی مناطقی که می‌شوند می‌شوند که مارها در فصل تولید مثل به آن مهاجرت می‌کنند. ناگفته نماند فصل تولید مثل مارها از نوامبر (آبان و آذر) تا مارس (اسفند و فروردین) به‌طول می‌انجامد.

مار پیتون برمه ای ۱۰۰ هزاری فلوریدا روی میز

جست‌و‌ها برای پیتون‌ها مثل اقدام نیروهای پلیس برای زیرنظر گرفتن مجرمان است و در عین حال شبیه صحنه‌های جرم می‌شود. چون نگاهی به محتویات معده‌ای پیتون‌ها می‌اندازند. باوجوداین، اعضای تیم شکارچی مار می‌گویند برای این حیوانات گوشتخوار احترام زیادی قائل‌اند. ایان بارتوشک می‌گوید:

مارها حیواناتی استثنایی اند و آن ها در اینجا تقصیر نیست. اما ما متوجه هستیم که حضور آن‌ها چه خطرهایی به‌دنبال دارد.

مکیلا اسپنسرفعالان محیط زیست و هماهنگ‌کننده برنامه‌های شکاک پیتون، می‌گوید که از ماهی‌ها و حیوانات فلوریدا نیز حمایت می‌کند در جستجوی جمعیت مارها را کاهش دهد. این سازمان افراد را جذب می کند و به آن ها نحوه شکار مارها را آموزش می دهد. در مسیر پیداکردن مار، حتی از سگ‌های پلیس نیز استفاده می‌کند.

مقالات مرتبط:

تصمیم‌گیری از ماهی‌ها و حیات‌وحش فلوریدا همه‌ساله در تابستان پویشی راه‌اندازی می‌کند تا مردم در ازای دریافت پول، به شکار پیتون‌ها ترغیب شوند. مسابقه شکار پیتون در فلوریدا امسال از ۵ تا ۱۱ آگوست ۲۰۲۲ (۱۴ تا ۲۰ مرداد۰۱) برگزار می‌شود. ایالت فلوریدا به‌دنبال راهکارهای بهبود تشخیص پیتون است. زیرا این مارها در استار و ساکنشدن در مناطق دورافتاده بسیار ماهر هستند. مکیلا اسپنسر می‌گوید: «برای کنترل‌کردن این حیوانات باید راه‌های متعددی را امتحان کنیم.»

در دهه‌ی ۱۹۸۰، صنعت تجارت حیوانات خانگی مارهای پیتون را به اورگلید وارد کرد. اما فروش این مارها در سال ۲۰۱۲ غیرقانونی اعلام شد. افرادی که پیتون می‌گیرند، در بسیاری از مواقع نمی‌دانند که چگونه از آن مراقبت کنند. در همین زمینه، اکثر مردم تصمیم گرفتند مارها را در طبیعت رها کنند. مار پیتون برمه‌های از آن زمان‌ها جایگاه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که بومی فلوریدا است، به‌عنوان برترین شکارچی در گلیدز گرفته شده است.

پیتون‌های برمه‌های در بخش‌هایی از ناحیه جنوب شرق آسیا درمعرض خطر انقراض هستند. ولی مارهایی را که به فلوریدا راه پیدا کرده اند، نمی توانم به خانه اصلی شان برگردانم. چون این مارها ازلحاظ ژنتیکی با محیط جدیدشان سازگار شده‌اند. ازآنجاکه پیتون‌ها قلمرو بیشتر به خود اختصاص می‌دهند، جمعیت راکون‌ها، خرگوش‌ها، صاریغ‌ها، پرندگان، تمساح‌های پوزه‌پهن، گوزن‌ها و پلنگ‌ها در تالاب‌ها پیدا کرده‌اند. یکی از دانشمندان می‌گوید مار پیتون حیواناتی شگفت‌انگیزند. اما بدترین چیز ممکن برای اورگلیدز به شمار می‌روند.

منطقه‌ای اورگلیدز که 1.5 میلیون زمین از زمین‌های فلوریدا و جنوبغربی را تشکیل می‌دهد، اکوسیستم بی‌نظیر آب شیرینی است که با چمن‌های بلند و نوک‌تیز احاطه شده است و در فصل‌های آب‌های رودخانه‌ای جنوب با حرکتی که دارد نیز در دل خود قرار دارد. از زیستگاه‌های این منطقه می‌توان به باتلاق‌های سرو و چمن‌زار و جنگل‌های مانگرو اشاره کرد. انواع مختلفی از انواع مختلف پرندگان، پستانداران، خزندگان و گیاهان در این منطقه یافت می شود.

مار پیتون برمه‌ای، تنها یکی از عواملی است که این منطقه را به‌خطر می‌اندازد. آب و بالا آمدن سطح دریا و توسعه‌ی شهرها در کنار سایر گونه‌های احتمالی مانند مولگ تگو و وزغ نیشکر از دیگر عوامل خطرساز هستند.