خطر جرایم سایبری به سرعت در حال افزایش است. از ماه اکتبر، مرکز منابع شناسایی (ITRC) شاهد افزایش شدید تعداد افراد خود بودند که در اینستاگرام هک شدند و کنترل حساب‌های را از دست دادند. زمانی که حساب کاربری یک کاربر در هر پلتفرم رسانه اجتماعی هک می‌شود، تمام اعتبارنامه‌های حاوی داده‌های حساس دردسترس هکرها قرار می‌گیرد. پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک و توییتر روش‌های موجود را برای بازیابی حساب‌های کاربری ارائه شده می‌دهند.

بیشتر هک‌ها ازطریق برنامه‌های شخص ثالثی که ازطریق اعتبارنامه ورود به حساب شما به حساب شما دسترسی پیدا می‌کند، رخ می‌دهد. زمانی که آن‌ها اطلاعات ورود شما را به حساب می‌آورند، می‌توانند هر کاری که می‌خواهند با شما انجام دهند. هکرها می‌توانند توهین‌آمیز یا نامناسب را در حسابتان پست کند، رمزعبور شما را تغییر دهد و حتی حساب شما را به طور کامل حذف کند.

گاهی اوقات اکانت‌های اینستاگرام توسط شخصی که در زندگی واقعی می‌شناسید، هک می‌شود، هکر یک مجرم سایبری است. اما واقعاً هک‌کردن اکانت دیگران چه سودی برای آن‌ها دارد؟ آن‌ها را ارسال می‌کنند که لینک‌های امیدوارکننده‌ای هستند که شما روی آن کلیک کنید. این لینک احتمالاً بدافزاری است که برای داده‌ها و فروش آن‌ها استفاده می‌شود.

به‌گفته ITRC، پست‌هایی با لینک‌های سرمایه‌گذاری‌های جعلی در بیت‌کوین، آخرین کلاهبرداری‌های آنلاین مورد استفاده این مجرمان سایبری هستند. اگر مقاله آموزش جامع اینستاگرام و چگونه از هک‌شدن اکانت اینستاگرام خود جلوگیری کنیم، می‌دانیم که یک سری مطمئن برای اطمینان از امنیت آنلاین آسان‌تر از مقابله با عواقب آن است. مهم نیست که چه چیزی باعث هک شده است، باید سریع عمل کنید.

علائم هک‌شدن اینستاگرام چیست؟

اگر یک مجرم سایبری اینستاگرام شما را هک کند، واضح است. اولین نشانه ممکن است دوستانی باشد که در مورد چیزی غیرعادی مانند بیت کوین باشد که در حساب شما به شما پیام می‌دهند. یا ممکن است برنامه خود را باز کند و از شما خواسته شود رمزعبور خود را وارد کنید، متوجه مشکلی شوید. اگر رمزعبور شما کار نمی‌کند، احتمالاً یک هکر آن را تغییر داده و شما را از حسابتان بیرون کرده است. در بدترین حالت، حساب شما ممکن است به‌سادگی ناپدید شود زیرا یک هکر آن را حذف کرده است.

از سوی دیگر اگر یک دوست قدیمی عامل این جنایت باشد، ممکن است فوراً متوجه چیزی نشوید. زیرا او برای ادامه جاسوسی از شما کارهایی که مکن مشکوک به نظر بریند، انجام نمی‌دهد. بااین‌حال، می‌توانید کارهایی را انجام دهید: روی آیکن سه خط در گوشه سمت راست بالای پروفایلتان ضربه بزنید، سپس روی آن ضربه بزنید. فعالیت شما ضربه بزنید. از آنجا، می‌توان چیزهایی مانند زمان صرفاً در برنامه، پست‌هایی که لایک کرده‌اند، نظراتی که گذاشته‌اند و لینک‌هایی که بازدید کرده‌اید را مرور کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز غیرعادی نیست.

اگر ورود ناشناس (ورودهای ناشناس) را فعال کرده اید، اینستاگرام به شما هشدار می دهد که شخصی از مکانی غیرمنتظره وارد شده است. اما از هر اعلانی وحشتناکی؛ زیرا اگر از مکان دیگری وارد سیستم شوید (مثلاً از Wi-Fi خانه دوستتان) ممکن است یک اعلام کنید.

برگرداندن پیج اینستا و بازیابی اکانت اینستاگرام

اگر فکر می‌کنید اکانت کنید، وجود دارد که می‌توانید برای ایمن‌سازی حساب خود انجام دهید. برخی از این مراحل بازیابی ممکن است به حسابی بسته شود که می‌توانید دردسترس شما را بازیابی کنید. اما توصیه می‌کنیم همه آن‌ها را امتحان کنید. اگر پس از برگرداندن پیج اینستا و بازیابی اکانت اینستاگرام خود خواستید آن را به مقاله دی‌اکتیوکردن اینستاگرام سر بزنید.

حساب ایمیل خود را بررسی کنید

اگر ایمیلی از security@mail.instagram.com دریافت کنید که به شما می دهد آدرس ایمیل شما را تغییر دهید، می توانید انتخاب کنید. این تغییر را برگردانید در پیام، این تغییر را لغو کنید. اگر اطلاعات دیگری تغییر کند (مثلاً رمزعبور) است و نمی‌توانید ایمیل خود را تغییر دهید، یک لینک ورود یا کد امنیتی از اینستاگرام را درخواست کنید.

درخواست لینک ورود از اینستاگرام

برای اینکه به شما در اینستاگرام کمک کنید تا مالکیت شما نسبت به حساب را بررسی کنید، می‌توانید درخواست کنید که لینک ورود به سیستم ( لینک ورود) را به آدرس ایمیل یا شماره تلفن شما ارسال کند. برای درخواست لینک ورود:

 • در صفحه ورود به سیستم، برای اندروید روی برای ورود به سیستم کمک بگیرید ضربه بزنید و برای آیفون روی ?رمز عبور را فراموش کرده اید.
 • نام کاربری، آدرس ایمیل یا شماره تلفن مرتبط با حساب خود را وارد کنید، سپس روی بعد ضربه بزنید.

توجه: اگر به نام کاربری، آدرس ایمیل یا تلفن مرتبط با حساب خود دسترسی، اطلاعات ورود به سیستمی که اخیراً استفاده کرده اید را وارد کنید، سپس زیر دکمه شماره بعدی را وارد کنید. نمی توان رمز عبور خود را بازنشانی کرد ضربه بزنید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.

 • آدرس ایمیل یا شماره تلفن خود را انتخاب کنید، سپس روی بعد ضربه بزنید.
 • در ایمیل یا پیامک خود روی لینک ورود کلیک کنید و راهنمایی های روی صفحه را دنبال کنید.

درخواست لینک ورود از اینستاگرام

درخواست کد امنیتی یا پشتیبانی از اینستاگرام

اگر نمی‌توانید حساب خود را با لینک ورود به سیستمی که برای شما ارسال می‌کنید بازیابی کنید، می‌توانید از طریق اینستاگرام درخواست پشتیبانی کنید.

درخواست کد امنیتی یا پشتیبانی از اینستاگرام

برای درخواست پشتیبانی از اینستاگرام در اندروید:

 • در صفحه ورود به سیستم در زیر ورود به سیستم روی برای ورود به سیستم کمک بگیرید ضربه بزنید.
 • نام کاربری، آدرس ایمیل یا شماره تلفن مرتبط با حساب خود را وارد کنید، سپس روی ?به کمک بیشتری نیاز دارید ضربه بزنید. به خاطر داشته باشید که اگر بیش از یک حساب اینستاگرام دارید، ممکن است ابتدا حسابی را انتخاب کنید که برای ورود به آن مشکل دارید، سپس دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.
 • آدرس ایمیل یا شماره تلفن خود را انتخاب کنید، سپس روی ارسال کد امنیتی بزنید.
 • اگر کد امنیتی را دریافت نکردید، در زیر ارسال کد امنیتی روی من نمی توانم به این آدرس ایمیل یا شماره تلفن دسترسی پیدا کنم ضربه بزنید، دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.

برای درخواست پشتیبانی از اینستاگرام در آیفون:

 • از صفحه لینک ورود به سیستم، روی ?به کمک بیشتری نیاز دارید زیر ارسال لینک ورود بزنید. آدرس ایمیل یا شماره تلفن خود را انتخاب کنید، سپس روی ارسال کد امنیتی ضربه بزنید.
 • اگر کد امنیتی دریافت نکردید، روی من نمی توانم به این آدرس ایمیل یا شماره تلفن دسترسی پیدا کنم در کد امنیتی ضربه بزنید، زیر دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید.

مطمئن شوید که یک آدرس ایمیل را وارد کنید که فقط خودتان به آن دسترسی دارید. وقتی درخواست خود را ارسال کردید، باید یک ایمیل از اینستاگرام دریافت کنید.

درخواست پشتیبانی یا کد مخفی در اپلیکیشن اندروید اینستاگرام

 • برنامه اینستاگرام را باز کنید و روی برای ورود به سیستم کمک بگیرید ضربه بزنید.
 • نام کاربری خود یا شناسه ایمیل یا شماره تلفن را وارد کرده و روی بعد ضربه بزنید.
 • نمی توان رمز عبور خود را بازنشانی کرد را انتخاب کنید.

درخواست پشتیبانی یا کد مخفی در اپلیکیشن اندروید اینستاگرام

 • در اینجا یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

بله، من یک عکس از خودم در حساب خود دارم:

 • روی بعد ضربه بزنید.
 • رمزعبور خود را وارد کرده و روی بعد ضربه بزنید.
 • شماره تلفن یا ایمیل را انتخاب کنید و روی بعد ضربه بزنید.
 • یک کد مخفی به شماره تلفن یا ایمیل شما ارسال می شود.
 • کدی را که دریافت کرده اید وارد کنید و روی تایید ضربه بزنید.
 • مدتی صبر کنید تا اینستاگرام را محاسبه کنید.

۱-درخواست پشتیبانی یا کد مخفی در اپلیکیشن اندروید اینستاگرام

 • روی بعد ضربه بزنید.
 • از شما خواسته می‌شود که آیفون خود را در سطح چشم‌تان نگه دارید. روی بعد ضربه بزنید.
 • سلفی ویدئویی را ارسال کنید و پس از آن روی ارسال ضربه بزنید.

نه، من عکسی از خودم در حسابم ندارم

 • روی بعد ضربه بزنید.
 • شما به مرکز راهنمایی اینستاگرام منتقل شد.
 • خود را انتخاب کنید و مشکل آن را ادامه دهید.

هویت خود را بررسی کنید

اگر درخواست پشتیبانی برای یک حساب کاربری بدون عکس از خود ارسال کنید، باید یک ایمیل پاسخ خودکار از تیم پشتیبانی در Meta دریافت کنید. از شما خواسته می‌شود با ارائه آدرس ایمیل یا تلفنی که با آن ثبت‌نام کرده‌اید و دستگاه‌هایی که در زمان ثبت نام استفاده می‌کنند (مانند iPhone، Android، iPad، و غیره) در شناسایی هویت خود به اینستاگرام کمک کنید.

اگر درخواست پشتیبانی برای یک حساب کاربری با عکس‌های خود را دارید، از شما خواسته می‌شود که یک سلفی ویدئویی بسازید و سرتان را به دستگاه‌های مختلف بچرخانید تا که شما یک شخص واقعی و هویتتان را بررسی کنید. زمانی که سلفی ویدئویی را برای کمک به شناسایی هویت خود ارسال کردید، در آدرس ایمیل امنی که ارائه کرده اید، ایمیلی از اینستاگرام دریافت کنید.

به خاطر داشته باشید که ویدئویی که ارسال می‌کنید هرگز در اینستاگرام نخواهد بود و ظرف ۳۰ روز حذف خواهد شد. اگر هویت شما از ویدئویی ارسال شود، می‌توانید ویدئویی را دوباره ارسال کنید تا بررسی شود.

متأسفانه، کل این روش می‌تواند روزها، هفته‌ها و گاهی حتی ماه‌ها طول بکشد. بیشتر آن خودکار است، به این معنی است که اگر با مشکل مواجه شوید نمی‌توانید مستقیماً با اینستاگرام تماس بگیرید. ازآنجاکه این بهترین روش برای بازیابی حساب هک‌شده اینستاگرام است، حتی اگر زمان‌بر باشد، پیروی از این مراحل به مراتب بهتر از اجازه دادن به هکرها برای کنترل کامل حساب شما است.

پس گرفتنی که هنوز به آن دسترسی دارید

اگر هنوز می‌توانید وارد حسایتان شوید. اما فکر می‌کنم حساب شما را انجام دهید یا جستجوی در مورد حساب کاربری شما انجام شده است، می‌توان برای حفظ امنیت حساب‌های خود کمک کرد:

بررسی شماره تلفن و آدرس ایمیل در حساب کاربری

در حسابتان شماره تلفن و آدرس ایمیل را بررسی کنید. اینها نکات کلیدی ورود هستند که می توانید رمزعبور خود را مجددا تنظیم کنید و حساب خود را بازیابی کنید. قبل از اینکه بخواهید رمزعبور خود را تغییر دهید، به تنظیمات > حساب > اطلاعات شخصی ببینید و مطمئن شوید که یک هکر آدرس ایمیل یا شماره تلفن شما را تغییر نمی دهد.جلسه فعال اینستاگرام

خروج از تمام نشست‌های فعال اینستاگرام

به تنظیمات > امنیت > فعالیت ورود مراجعه کنید. با انتخاب سه نقطه کنار هر نشست روی خروج بزنید تا تمام نشست‌های فعال را ببندید. برای هر جلسه ورود لیست شده این کار را تکرار کنید.

تغییر رمزعبور

رمزعبور اینستاگرام خود را از نمایه > تنظیمات > امنیت > رمز عبور تغییر دهید. یک رمزعبور تعیین‌به‌فرد و قوی انتخاب کنید که حداقل هشت کاراکتر داشته باشد و ترکیبی از حروف، اعداد و نمادها را شامل شود. ‌

روشن‌کردن احراز هویت دومرحله‌ای (2FA)

در ابتدای مقاله اشاره شد که 2FA یک اقدام امنیتی است که برای ورود به حساب کاربری به یک کد یکبار مصرف خاص به همراه رمزعبور شما نیاز دارید. این معنی است که حتی اگر هکرها رمزعبور شما را داشته باشید، نمی‌تواند به حساب شما وارد شود. برای امنیت بیشتر از یک برنامه احراز هویت برای 2FA به جای پیامک استفاده کنید؛ زیرا کلاهبرداران می‌توانند تلفن شما را هک یا سرقت کنند و از این ویژگی امنیتی عبور کنند.

حذف دسترسی برنامه ها و وب سایت ها

آیا برنامه یا وب سایتی که اجازه لینک‌سازی به آیدی اینستاگرام خود را می‌دهید را به خاطر دارید؟ ممکن است برایتان شوکه کننده باشد؛ اما وجود شما دلیلی برای هک‌شدن حسابتان است. بیشتر این برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها می‌توانند چه مواردی داشته باشند و بعد از اینکه به آن‌ها اجازه دسترسی به حساب خود را بدهید، سعی کنید با مجوزهایی که داده‌اید، حسابتان را انجام دهید. برای دسترسی به این برنامه ها و وب سایت ها در اپ اینستاگرام برای آیفون و اندروید:

 • پروفایل خود را باز کنید و روی منوی سه خط ضربه بزنید.
 • روی تنظیمات ضربه بزنید و امنیت را انتخاب کنید.
 • سپس برنامه ها و وب سایت ها را انتخاب کنید.

حذف دسترسی برنامه ها و وب سایت ها

 • اکنون روی برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، بزنید و لغو دسترسی را انتخاب کنید. همچنین می‌توان از این لینک مستقیم برای حذف دسترسی به برنامه ها و وب سایت ها استفاده کنید.

پرسشهای متداول

حساب‌های اینستاگرام چگونه هک می‌شوند؟

اگر داده‌های خود را دراختیار برنامه‌ها و وب‌سایت‌های مخرب قرار داده‌اند، ممکن است فرصتی برای هکرها وجود داشته باشد که به حساب شما دسترسی پیدا کند و آن را هک کنند.

چگونه بفهمیم اینستاگرام هک شده است؟

اگر شک کرده‌اید که اینستاگرامتان هک شده و شخص دیگری جز شما به آن دسترسی دارد، بهترین راه بررسی‌کردن Login Activity است. برای این کار از بخش پروفایل به تنظیمات > امنیت > فعالیت ورود مشاهده و دستگاه‌هایی را که به اکانتتان دسترسی دارند، مشاهده کنید.

بعد از هک‌شدن اینستاگرام چه باید کرد؟

در این مقاله به طور کامل شما را راهنمایی کرده‌اید. برای اینکه بدانید چگونه اکانت هک شده اینستاگرام را برگردانید روی لینک کلیک کنید تا به بخش مرتبط منتقل شوید.

بازیابی اکانت هک‌شده اینستاگرام چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً حدود ۲ روز طول می‌کشد تا اینستاگرام به شما کمک کند یک حساب کاربری را بازیابی کنید. حتی پس از تصوری، اینستاگرام ویدئوی شما را تا ۳۰ روز نگاه می‌دارد.منبع