هم برنامه نویسی اندروید و هم برنامه نویسی وب، هر دو از شاخه های محبوب و پرطرفدار در برنامه نویسی هستند.

زمانی که صحبت از برنامه نویسی اندروید به میان می آید، خیلی ها گمان می کنند، این حوزه از برنامه نویسی هم شبیه به برنامه نویسی وب است. اما تفاوت های عمده ای بین این دو وجود دارد که در این نوشتار قرار است به آنها بپردازیم.

بنابراین پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تفاوت های برنامه نویسان اندروید و برنامه نویسان وب را می توان در چند مورد عمده، پیدا کرد:

دامنه ای که یک برنامه نویس اندروید روی آن کار می کند، معمولا مربوط به نرم افزارهای موبایلی می شود.

تخصص این گروه از برنامه نویسان طراحی و یا اجرای اپلیکیشن برای سیستم عامل اندروید است. بهتر است اینگونه بگوییم که همه برنامه ها و اپلیکیشن هایی که روی فروشگاه Google Play مشاهده می کنند. صرفا توسط همین برنامه نویسان طراحی و اجرا شده اند.

توسعه‌دهندگان اندروید این کار را دارند که برای کسب یا کسب و کارهای دیگر، مطابق با نیاز موجود، اپلیکیشن بسازند.

همانگونه که متوجه شدید ما در این حوزه از برنامه نویسی سر و کاری با وب سایت ها نداریم.

اما در برنامه نویسی وب، داستان به طور کلی متفاوت است. بالعکس چیزی که در مورد برنامه نویسی اندروید گفتیم، در این شاخه از برنامه نویسی سر و کار ما با فضای وب سایت ها و تمام برنامه هاییست که در فضای اینترنت می بینیم.

در واقع یک برنامه نویس وب، یک توسعه دهنده نرم افزار است که در حوزه طراحی، ساخت و مدیریت وب سایت ها و همچنین برنامه های وب، تخصص دارد.

بنابراین با این توضیحات می توان این گونه نتیجه گرفت که هرآنچه از وب سایت های موجود در اینترنت می بینیم، از وبلاگ ها در فروشگاه های اینترنتی، سایت خدماتی، پلتفرم های پخش ویدیو، وب سایت های تجاری و … همگی توسط برنامه نویسان گرفته شده است. وب طراحی می شود.

هم برنامه نویسان اندروید و هم برنامه نویسان وب، برای طراحی اپلیکیشن ها و وب سایت ها، نیاز به استفاده از زبان های خاصی دارند.

برنامه نویسان اندروید برای ساخت اپلیکیشن ها، به داشتن دانش در حوزه زبان های جاوا، کاتلین، C، ++ C و HML و همچنین پایتون، نیاز دارند.

اما این در رابطه با برنامه نویسی وب، به همین سادگی ها تمام نمی شود.

بهتر است اینگونه بگوییم که تنوع زبان های مورد استفاده برای برنامه نویسی وب، تمامی کاربران وجود ندارد. در حال حاضر بسیار از وب سایت ها بر اساس HTML و CSS و جاوا اسکریپت ساخته می شوند، اما بسیارند زبان های دیگری که به شما امکان طراحی سایت را می دهد.

از طرفی دیگر زبان را در طراحی وب انتخاب کنید، به این که شما در حوزه بک اند فعالیت می کنید یا فرانت اند و یا این که فول استک هم هستید.

به عنوان مثال اگر توسعه دهنده فرانت اند بهتر است که با زبان های HTML و CSS و جاوا اسکریپت آشنا باشید.

اما اگر به توسعه بک اند علاقه‌مندید باید به زبان های برنامه نویسی مانند جاوا یا پایتون بروید. همچنین در فریمورک های سمت سرور مانند نود جی اس حرفی برای گفتن داشته باشید.

وقتی راجع به سطح سطحی برنامه نویسی اندروید صحبت می کنیم. خیلی ها گمان می کنند که برنامه نویسی اندروید از برنامه نویسی وب ساده تر است اما در واقع خلاف این موضوع صدق می کند.

برنامه نویسی وب دنیای بسیار عالی تری دارد، اما برنامه نویسان این حوزه به سه گروه توسعه دهندگان فرانت اند، توسعه دهندگان بک اند و توسعه دهندگان فول استک تقسیم می شوند.

این در حالیست که در برنامه نویسی اندروید، صفر تا صد کار با خود شماست و خبری از تقسیم بندی نیست.

📷برنامهنویسیوب

هر چند که برنامه نویسی اندروید، یکی از جوان ترین برنامه های نویسی به شماره می رود، اما مستندات و وقایع نشان می دهد که در حال حاضر بازار این شاخه از برنامه نویسی نسبت به بازار کار برنامه نویسی وب، بسیار بهتر است.

شرکت ها و کمپانی های بزرگ دنیا همیشه در حال جذب برنامه نویسان متبحر در حوزه اندروید هستند. علاوه بر این، درآمد این برنامه نویسان هم نسبت به برنامه نویسان وب بهتر بوده و به عبارتی، بازار کار بهتری را در اختیار دارند.

این روزها برنامه نویسی یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین افراد در همه دنیا به شماره می باشد. به همین خاطر کمتر برنامه نویسی را می توان پیدا کرد که شاغل نبود یا فرصت شغلی خوبی نداشت.

حالا که با تفاوت های برنامه نویسی اندروید و برنامه نویسی وب، آشنا شدید، احتمالا کار انتخاب بین یکی از این دو زبان برایتان راحت تر خواهد شد.

با وجود تمامي گفته شده، بيان اين نكته را لازم مي دانم كه بهترين زبان برنامه نويسنده براي شما، زبانيست كه با علايق و مواردي كه شما بيشترين نزديك و تناسب را داشته باشيد.

برای موفقیت بیشتر در مسیر برنامه نویسی پیشنهاد می کنیم مقاله چگونه می توانم مهارت های برنامه نویسی خود را گسترش داد؟ را نیز مطالعه کنید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!