اپل با فشارهای زیادی برای جایگزینی درگاه لایتنینگ با استاندارد USB-C در ظاهر می شود. پس از تصمیم اتحادیه اروپا، استفاده از پورت USB-C روی گوشی‌های هوشمند اجباری و سناتورهای دیگر سیاست‌های آمریکایی مشابه را در پیش گرفته، اکنون می‌توان کشور بعدی را که اپل اروپا را به ساخت آیفون با درگاه USB-C تبدیل کرد، بکار برد. .

به‌گزارش 9to5Mac، آژانس نظارتی برزیل موسوم به آناتل (Anatel) الزامات برای درگاه شارژ گوشی‌های هوشمند تولیدکنندگان این نوع محصولات پیشنهاد شده است. آناتل معتقد است USB-C برای مصرف‌کننده‌ها بیشتر به ارمغان می‌آورد و به کاهش ضایعات الکترونیکی کمک می‌کند. زیرا کاربران می‌توانند بدون توجه به دستگاهی که از آن استفاده می‌کنند، از شارژهای قبلی خود دوباره استفاده کنند.

از آن‌جاکه بیشتر گوشی‌های هوشمند اندرویدی را از مدت‌ها قبل به درگاه USB-C مجهز کرده‌اید، جستجوی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا و برزیل را به آیفون‌های خود اضافه کنید. بااین‌حال، پیشنهاد برزیل برای اجبار استفاده از درگاه USB-C حداقل درحال‌حاضر فقط روی گوشی‌های هوشمند هوشمند است.

آناتل می‌گوید از پورت USB-C برای دستگاه‌هایی استفاده می‌کند که فقط ازطریق شارژ بیسیم قابل‌شارژ هستند، اجباری نمی‌شود. همچنین، اتحادیه اروپا اعلام کرده است که از درگاه USB-C علاوه بر گوشی‌های هوشمند برای تبلت‌ها و دوربین‌ها و سایر لوازم جانبی مانند هدفون و قابلیت‌های قابل حمل نیز استفاده می‌شود.

کابل USB Type-C هوم‌پاد مینی اپل

درحال‌حاضر، پیشنهاد آناتل در مرحله مشاوره عمومی است و این یعنی شهرهای برزیل و شرکت‌های فعال در این کشور می‌توانند نظرات خود را درباره پروژه‌های اجباری گوشی‌های هوشمند به استفاده از پورت USB-C به اشتراک بگذارند. افراد و شرکت‌های برزیلی می‌توانند نظرات خود را تا ۲۶ اوت ۲۰۲۲ ثبت کنند.

در صورت مشاهده‌ی این پیشنهاد، استفاده از درگاه USB-C همه‌ی گوشی‌های هوشمندی اجباری خواهند شد که در این کشور عرضه می‌شوند. بدین‌ترتیب، اگر اپل بخواهد محصولات را همچنان در بازار عرضه کند، احتمالاً آیفون‌های بعدی را با پورت USB-C تولید خواهد کرد.

جستجوهای ایالات متحده برای اجبار اپل به ساخت آیفون با درگاه USB-C

اوایل ماه جاری، گروهی از سناتورهای وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا درخواست سیاست مشابهی را با هدف تعیین استانداردهای سرتاسری برای شارژ دستگاه‌ها و لوازم جانبی ارائه می‌دهد. این درخواست که سناتور اد مارکی و الیزابت وارن و برنی سندرز آن‌ها را امضا کرده‌اند، توضیح می‌دهند که از استانداردهای هوشمند در ساخت وسایل الکترونیکی بیشتر و آسیب‌دیدگی در محیط‌زیست استفاده می‌شود و مشتریان نیز به خرید شارژرهای جدید نیاز دارند. سناتورهای ایالات متحده از پورت لایتنینگ اپل نمونه‌ای از «منسوخ‌شدن برنامه‌ریزی‌شده» توصیف کرده‌اند.

پورت لایتنینگ و اسپیکر آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو اپل

مشخص است که ایالات متحده آمریکا چه زمانی درخواست سناتورها را خواهد داشت یا اصلاً با آن درخواست خواهد کرد یا خیر. اما با‌توجه‌به تحقیقات اخیر در حوزه‌ی قوانین ضدانحصار علیه اپلیکشن، احتمالاً به‌زودی ممکن است این درخواست شود. علاوه بر این، باید توجه داشته باشید که ایالات متحده آمریکا اصلی اپل است.

شاید اپلیکشن کار روی آیفون با USB-C باشد

مقاله مرتبط:

مینگ‌چی کو، تحلیلگر معروف و مارک گورمنروزنامه‌نگار بلومبرگ، اوایل سال جاری گزارش داد که اپل در حال انجام آزمایش‌های داخلی روی آیفون‌های قدیمی است که به‌جای درگاه لایتنینگ با استفاده از USB-C می‌برند.

متأسفانه هیچ نشانه‌ای مبنی‌بر عرضه‌ی تلفن‌های هوشمند به درگاه USB-C در سال ۲۰۲۲ وجود ندارد. بنابراین، شاید اپل تا سال 2023 منتظر بماند و این تغییر را روی برنامه های بعدی خود انجام دهد.

بعید به نظر می‌رسد که اپلی‌فون‌های رایانه‌ای به درگاه USB-C را فقط برای بازارهای دارای ویژگی تولید کند. این شرکت افزونه‌بر آیفون USB-C در حال کار روی ایرپاد پروانه با پورت USB-C است. درگاه لایتنینگ در سال ۲۰۱۲ و با آیفون ۵ به‌عنوان جایگزینی مدرن برای کانکتور قدیمی ۳۰ پین آیپاد رونمایی شد.

اپل از سال ۲۰۱۵ به‌آرامی سعی کرد محصولات خود را با درگاه USB-C عرضه کند و این روند با معرفی مک‌بوک‌های مجهز به USB-C آغاز شد. اکنون تقریباً همه مک‌ها و آیپدهای این شرکت با استاندارد USB-C تولید می‌شوند و به نظر می‌رسد که آیفون‌ها هنوز به این فناوری‌های فناوری‌نشده، کمی عجیب هستند.

اعلام برخی منابع، انتظار می‌رود اپل در سال جاری، آیپد مقرونبه‌صرفه‌ای با درگاه USB-C عرضه می‌شود. نسل نهم آی‌پد همچنان از درگاه لایتنینگ بهره می‌برد، این کار می‌تواند پایان‌های کار کانکتور لایتنینگ را در مجموعه آی‌پدهای این شرکت نشان دهد. همچنین، این اقدام در فرآیند انتقال به درگاه USB-C و پایان‌دادن به عمر لایتنینگ در همه محصولات اپل خواهد بود.