چیلر در واقع یک سیستم سرمایشی و گرمی است که در واقع در یک پروسه تراکمی یا جذب، گرما را از مایع مبردی که به صورت سیال در سیستم جاری می شود، گرم می کند و این گرمایش را در یک جریان مبدل حرارتی خنک می شود و دوباره در روند استفاده قرار می گیرد. می‌گیرم.

به همین دلیل است که به چیلر در واقع مبدل حرارتی می‌گویند چرا که گرما را از جایی به جای دیگری انتقال می‌دهد که در نهایت آب سرد تولید می‌کند.

کاربردهای چیلر

از چیلر در ساختمان‌ها و کارخانه‌های بزرگ برای سرمایش استفاده می‌شود که در واقع با استفاده از هواساز و فن کویل سرمایش را به محیط انتقال می‌دهد. البته اگر بخواهیم دقیق تر چیلرها را بررسی کنیم می توانم بگویم که چیلر به دو دسته است تهویه مطبوع و سرمایش صنعتی تقسیم می شود.

اما سوال اصلی اینست که آیا از چیلر می توان برای گرمایش هم استفاده کرد؟

چیلرهای جذبی دو اثره می توانند گرما تولید کنند و با استفاده از دیگ بخار آب گرم نیاز به این روش را تامین کنند که در چیلرهای تراکمی هم با برعکس کردن فرآیند سرمایش با استفاده از هیت پمپ می توان به گرمی نیاز برای فصل زمستان را تولید کرد. .

انواع چیلر و بررسی آن

اگر بخواهیم از دیدگاه فنی چیلرها را دسته بندی کنیم باید آن را بر اساس دو دسته اصلی چیلرهای تراکمی بخار و چیلرهای جذبی تقسیم کنیم. که در ادامه قصد داریم به صورت جزئی تمام ریز جزئیات انواع چیلر را بررسی کنید.

انواع چیلر

چیلرهای تراکمی بخار

چیلرهای تراکمی بخار معمولا بر اساس دو فاکتور بررسی می کنند که عبارتند از:

 1. بر اساس کمپرسور
 2. بر اساس کندانسور

تقسیم بندی چیلر بر اساس کمپرسور

اگر قصد داشته باشیم چیلرهای تراکمی بخار را بر اساس کمپرسور تقسیم بندی کنیم به 5 دسته

 • روتاری
 • اسکرال
 • سانتریفیوژ
 • اسکرو
 • پیستونی

تقسیم بندی چیلر بر اساس کندانسور

و اگر چیلرهای تراکمی بخار را بر اساس کندانسور دسته بندی کنیم به سه دسته زیر تقسیم بندی می شود.

 • هوای خنک (یکپارچه و دو پارچه)
 • آب خنک
 • تبخیری

چیلر جذبی

اگر بخواهیم چیلر جذبی را بررسی کنیم می توانم دو دسته اصلی را در نظر بگیریم که به آن چیلر جذبی تک اثره و چیلر جذبی دو اثر می گویند. هر کدام از آن‌ها را بررسی کنیم تا اگر بخواهیم یکی از این سیستم‌ها را برای سرمایش یا گرم انتخاب کنیم بهتر است داشته باشیم.

بررسی جامع چیلر جذبی

در اصل چیلر جذبی بر اساس سیکل تبرید جذبی کار می کند ولی یک تفاوت بسیار بزرگ دارد و آن هم اینست که به جای اینکه از کمپرسور استفاده شود از ژنراتور، ابزور و پمپ استفاده می شود. اما فراموش نکنید که از لیتیوم بروماید استفاده می کنند و در گذشته آمونیاک استفاده شده است.

در چیلر جذبی، مبرد و سیال جاذب یک محلول مایع تشکیل می دهد که به دلیل جلوگیری از حرارت در جاذب، از طریق پمپ به ژنراتور جریان می دهد. با جذب گرما در ژنراتور، تبخیر شده و از محلول جدا می شود. بدین ترتیب بخار مبرد از یک طرف به کندانسور می رود و از طرف دیگر مایع جاذب باقی می ماند در ژنراتور به جاذب باز می شود. در بقیه مسیر، روند مشابه چرخه فشرده سازی بخار است و پس از انتقال انرژی به اواپراتور، بخار مبرد دوباره وارد جاذب می شود و در مایع جاذب حل می شود.

بررسی چیلر تراکمی بخار

اساس چیلر تراکمی بخاری منبع انرژی به نام مبرد در سیکل تبرید فشرده سازی بخار است و بر اساس چهار جزء اصلی شامل: کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل می شود. بنابراین بخار مبرد توسط کمپرسور متراکم شده و پس از افزایش فشار و دما وارد کندانسور می شود تا حرارت را از بین ببرد. به این سرعت کاهش یابد و به آب تبدیل شود و از دست می دهد. سپس از شیر انبساط عبور کرده و با افت فشار مقداری از آن تبخیر می شود.

در نتیجه مخلوط مایع و بخار حاصل با دمای کمتری وارد شده و کاملاً تبخیر می شود و گرمای آب یا هوا را به خود جذب می کند. بنابراین پس از تکمیل فرآیند خنک سازی در اواپر، بخار مبرد به کمپرسور باز می گردد.

چیلر جذبی

مقایسه چیلر تراکمی و جذبی

در ابتدا برای اینکه چیلر برای محیط مد نظر انتخاب شود باید ظرفیت برودت، شرایط آب و هوایی جغرافیایی، هزینه و مصرف انرژی را باید مد نظر قرار داد. که در ادامه آن را بررسی کرد.

 • شرایط اقلیمی: برای جذب‌کننده‌های خنک‌کننده می‌تواند در محیط‌هایی که آب و هوای روی چی‌ها را راحت کند استفاده می‌شود چرا که خنک‌کننده از سرمایش تبخیری استفاده می‌شود.
 • انرژی: چیلرهای جذب انرژی بیشتر مصرف می کنند ولی چیلرهای تراکمی به دلیل استفاده از سیستم های انرژی هوشمند کمتری مصرف می کنند. ولی در کل نگهداری چیلرهای جذب از چیلرهای تراکمی بیشتر است.
 • وزن و دستگاه: چیلرهای جذب به دلیل جذب کننده آن دو برابر چیلرهای تراکمی است ولی به این دلیل که چیلرهای تراکمی به زیرسازی و شاسی نیاز دارند آن را بیشتر از چیلرهای جذب کنند.
 • هزینه: چیلرهای جذبی معمول نصف قیمت چیلرهای تراکمی است ولی قیمت خرید چیلرهای جذبی دو اثر دو برابر چیلرهای تراکمی است.

از کجا چیلر بخریم؟

دلایلی که در این مقاله به صورت توضیحی توضیح دادیم چیلر انواع دارد و شما شرکت‌های می‌توانند این محصول را ارائه کنند و می‌توانید از شرکت‌های مطمئن و معتبر خریداری کنید اما نکته بسیار مهم در این زمینه است که شما حتماً با وجود کسب‌وکار سعی کنید اطلاعاتی را در این زمینه داشته باشید. ابتدا با متخصصان این حوزه را بررسی کنید تا بر اساس نیاز و شرایط شما بهترین راه حل را به شما ارائه دهند.

شما می توانید با متخصصین شرکت آسا تهویه به صورت رایگان مشورت کنید تا بهترین انتخاب را به شما بگویند و امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت ببرید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و توسط آن تبلیغ کننده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال تبلیغاتی ندارد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!