اطلاعات رسیده از منابع دولتی، واردات چند خودروی اقتصادی از برندهای هیوندای، میتسوبیشی، چانگان، ام‌جی و سیتروئن قطعی است.

شاید در ظاهر، گمانه‌زنی برای قیمت ۳۵۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان خودروهای وارداتی، خبر خوشحال‌کننده‌ای باشد اما، فروش خودرو با تعداد محدود در بورس، نشان‌دهنده قیمت نهایی برای مصرف‌کننده است. بدیهی است، تا زمانی که به ازای کمتری عرضه شود، هزینه‌های خرید خودرو برای خانواده‌های ایرانی کاهش می‌یابد و قیمت در بازار، بسیار بیشتر از توان اقتصادی مردم برای مردم خواهد بود.

با فرض بر این که بایدها عمل شوند و مدلهای وارداتی از ترخیص گمرک عبور کنند، هیوندای اکسنت، هیوندای i10، میتسوبیشی میراژ، چنگان CS35، جی ام ۳، جی ۶، سیتروئن C3 و سئات ایبیزا در زمره مدل خودروهایی که قرار است به کشور وارد شود. در این مطلب نگاهی کوتاه به خودروهای فوق داشته‌ایم.

مشخصات هیوندای اکسنت ۲۰۲۲ وارداتی

طی سالهای اخیر فروش بسیار خوب اکسنت در غرب آسیا باتوجه به قیمت مناسب و شرایط اقساطی، وجود داشته است. حتی در عربستان، اکسنت پرفروش‌ترین خودروی سال ۲۰۰۰ بود.

هیوندای اکسنت از سال ۱۹۹۴ جای‌گزین اکسل شد و در محلی داشت، ورنا نام. مدل هاچبک هیوندای i30 که در ایران فروخته می‌شد، در واقع مدلی از اکسنت است. از سال ۲۰۱۶ تا امروز، نسل پنجم اکسنت با دو نوع بدنه‌ای سدان و هاچبک تولید می‌شود. این خودرو، باوجود ۶ سال پیش فروش جهانی، هرگز به ایران وارد نشد.

هیوندای اکسنت

اکسنت ۲۰۲۲ دارای خط تولید در هند، چین، مکزیک، فیلیپین، ویتنام و الجزیز است. این خودرو، محصول اقتصادی برای کمتر توسعه یافته می‌شود؛ تولید نسخه‌ی اینترنتی روی همین پلتفرم، به نام ریو بازار فروش شرق آسیا، آمریکا و اروپا دارد. البته اکسنت ۲۰۲۲ با آپشن های نسبتا کامل در آمریکا و کانادا نیز فروخته می شود.

انواع پیشرانه های یک لیتر توربو تا ۱/۶ لیتر برای اکسنت ۲۰۲۲ وجود دارد. نسخه‌ی ۱۷ هزار دلاری این خودرو در بازار جهانی، مجهز به موتور ۱/۶ لیتری گاز طبیعی با قدرت ۱۲۰ بخار و گشتاور ۱۵۳ نیوتن‌متر است. اکسنت با گیربکس CVT یا ۶ سرعت دستی، سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت ۹ تا ۱۰ ثانیه دارد. میانگین مصرف سوخت، حدود ۶/۵ لیتر در صد کیلومتر اعلام شده است.

هیوندای اکسنت نمای پشت

از مهم‌ترین امکانات اکسنت می‌توان به نمایشگر لمسی ۵ یا ۷ اینچ، ناوبری ماهواره‌ای، تلفن ارتباطی بلوتوث، تهویه مطبوع خودکار و رینگ‌های ۱۷ اینچ اشاره کرد. این خودرو در گزارش سال ۲۰۲۱ سایت کاراندرایو، بهترین خودروی زیر ۱۸ هزار دلار آمریکا معرفی شده و بالاتر از کیا ریو، نیسان ورسا، میتسوبیشی میراژ و شورولت اسپارک قرار گرفته است.

باتوجه به قیمت دلار در بازار آزاد، حتی اگر تعرفه‌های وارد شده و عوارض را صفر در نظر بگیریم، قیمت اکسنت سدان با امکاناتی که ذکر شد، کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

مشخصات هیوندای i10 وارداتی

هاچبک i10 دانشگاه اکسنت، در آمریکا فروخته نمی‌شود اما برای مردم اروپا موجود است. خطوط تولید این مدل در ترکیه، هند و ویتنام فعالیت می‌کنند. نسل سوم سال ۲۰۱۹ معرفی شده و نسبت به نسل گذشته که در ایران فروش داشت، کمی بزرگتر است.

هیوندای i10 جدید

پیشرانه های i10 یک لیتر و ۱/۲ لیتر طبیعی یا توربوشارژ را شامل می شود. ارزان‌ترین مدل، ۶۷ اسب بخار قدرت و قوی‌تری نسخه، دارای ۱۰۰ اسب بخار قدرت است. در بیشتر جهانی، i10 با موتور ۱/۲ لیتر طبیعی فروخته می‌شود. این مدل، ۸۴ اسب بخار قدرت و ۱۱۸ نیوتن‌متر گشتاور دارد. سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت با i10 رایانه‌ای به گیربکس ۵ سرعته خودکار، ۱۴ ساعت زمان می‌برد؛ مصرف سوخت، 5/5 لیتر در صد کیلومتر است.

هیوندای i10 جدید

قیمت i10 در انواع باتوجه به پیشرانه و تجهیزات، تفاوت دارد. ظاهرا قیمت خرید برای مدل های کامپیوتری مجهز به پیشرانه ای ۸۴ اسب بخار، حدود ۱۰ هزار دلار است. برای واردکننده، 33 تا 35 میلیون تومان، قیمت ریالی خواهد داشت.

مشخصات میتسوبیشی میراژ ۲۰۲۲

نسل اول میراژ در سال ۱۹۷۸، یک خودروی اسپرت هاچبک مشابه هوندا سیویک بود. این مدل در ابتدا، نسخه بدون صندوق لنسر می‌شد و تا سال ۲۰۱۲، به کلاس خودروهای کوچک شهری تعلق نداشت.

میراژ در سالهای اخیر، کوچکترین و ارزانترین خودروی تولیدی میتسوبیشی بود. این مدل نسبت به رقبا، فضای کمتری برای سرنشینان می‌کند و البته پیش‌رانه‌ی ضعیف‌تری دارد. اما به دلیل مصرف سوخت پایین و سهولت استفاده در شهرهای پرترافیک، همچنان در دنیا مشتریان مختلف دارد.

میتسوبیشی میراژ

نسل ششم میراژ در سال ۲۰۱۲ رونمایی شد تا یک مدل جمع‌وجور، مشابه دو ماتیز (شورولت ماتیز) باشد. فیس‌لیفت میراژ در سال ۲۰۱۹، جذابیت ظاهری این خودرو را افزایش داد و نسخه‌ی سدان را به خط مونتاژ اضافه کرد.

روی کاغذ، گیربکس خودکار CVT، مهم ترین مورد جالب برای نسخه پایه از میراژ سدان است. این مدل با پیشرانه‌ای سه سیلندر ۱۲۰۰ سی‌سی، ۷۸ اسب بخار قدرت و ۱۰۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت برای میراژ G4 سدان، ۱۳ ثانیه زمان می‌برد و نهایت سرعت ۱۶۰ کیلومتر برساعت دارد. این ۹۵۰ هزار، مصرف سوخت ۵ تا ۵/۵ خودرو در صد کیلومتر را می‌دهد.

نمای پشت میتسوبیشی میراژ

میراژ هاچبک در بسیاری از دنیا، آستانه قیمت ۱۶ هزار دلار دارد. مدل سدان مجهز به گیربکس اتوماتیک CVT، به قیمت ۱۷ هزار دلار در آمریکا فروخته می‌شود. با این شرایط، فروش میراژ در ایران با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان، به نظر می‌رسد.

مشخصات چنگان CS35 جدید وارداتی

سایپا به مدتی نسبتا طولانی، چنگان CS35 را در ایران مونتاژ کرد. این خودرو، یکی از کوچک‌ترین کراس‌های چینی بازار ایران می‌شود و به تعداد بالا فروخته شده است. هماکنون چنگان CS35 دست دوم مدل 1397 با شرایط ظاهری و فنی مناسب، حدود 500 میلیون تومان قیمت دارد.

چانگان CS35

در چین تولید چنگان CS35 مشابه خودروی مونتاژ سایپا ادامه دارد. این حتی تغییر چهره‌ی چندی خودروی دیگر با دو نوع پیشرانه‌ای ۱۵۰۰ و ۱۶۰۰ سی‌سی طبیعی فروخته می‌شود. اگر تصمیم به ازسرگیری واردات CS35 قدیمی بگیرید. پیشرانه‌ای ۱/ ۶ لیتری با قدرت ۱۲۳ اسب بخار و گشتاور ۱۶۰ نیوتن‌متر مصرف‌کننده ایرانی خواهد شد. این مدل با گیربکس ۴ دنده اتوماتیک، سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت ۱۵ ساعت و مصرف سوخت ۷ تا ۸ لیتر در صد کیلومتر می‌تواند باشد.

چانگان CS35 پلاس

چانگان CS35 پلاس از سال ۲۰۱۸ به محصولات شرکت چینی اضافه شده است. این مدل، سال ۲۰۲۱ فیس‌لیفت شد و بهتر نسبت به CS35 موجود در ایران پیدا کرد. چانگان CS35 پلاس با موتور ۱/۶ لیتری طبیعی و ۱/۴ لیتر توربو تولید می‌شود. مدل ارزان‌تر، ۱۲۸ اسب بخار قدرت و نسخه‌ی قوی‌تر، ۱۶۰ اسب بخار دارد. سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت با پیشرانه‌ای توربوشارژ و گیربکس ۷ سرعته‌ای خودکار دبل کلاچ، ۹ زمان می‌برد.

قیمت چنگان CS35 پلاس در بازار جهانی، ۱۳ تا ۱۵ هزار دلار است. با این شرایط حداقل فیمت خودرو برای شرکت واردکننده، ۴۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

مشخصات ام جی ۳ وارداتی مدل ۲۰۲۲

ام‌جی با مالکیت گروه خودروسازی سایک (SAIC) فعالیت‌های می‌کند و می‌توانند یکی از موفق‌ترین‌های صادرکننده‌ی چین شوند. طی سالهای اخیر، مدلهای مختلف ام‌جی شامل MG3 و MG6 و MG GT و MG GS در ایران فروخته شد که از میان آنها MG3 کوچک‌ترین و ارزان‌ترین بود.

ام جی 3

مدل فعلی از ام‌جی ۳، سال ۲۰۱۱ معرفی شد و اتفاقا در بازار ایران نیز حضور داشت. این خودرو، تغییر چهره‌ (فیس لیفت) در سال ۲۰۱۸ تجربه کرد. اما از نظر فنی مشابه مدل ۲۰۱۱ باقی ماند. ام‌جی ۳ با پیشرانه‌ی ۱/۵ لیتر طبیعی، ۱۱۷ اسب بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. این مدل با گیربکس دستی ۵ سرعته یا اتوماتیک ۴ سرعته، سرعت‌گیری تا صد کیلومتر برساعت ۱۱ تا ۱۲ ثانیه دارد. میزان مصرف سوخت MG3 حدود ۶ تا ۷ لیتر بنزین در صد کیلومتر است. این خودرو با استاندارد آلایندگی یورو ۵ تولید می‌شود.

ام جی 3 پشت

قیمت ام‌جی ۳ در چین، ۶۰ تا ۹۰ هزار یوآن، معادل ۹ تا ۱۳ هزار دلار است. مدل ماشین دارای نمایشگر لمسی، ناوبری ماهواره‌ای، روشنایی روز، سیستم کنترل لغزش ESP و توزیع ترمز EBD، سنسور جلو و عقب، دوربین پارک و خودرو در شیب (HCA) است.

مشخصات ام جی ۶ تولیدی مدل ۲۰۲۲

نمایش MG3، سدان MG6 دارای نسخه جدید و نزدیک به استانداردهای روز دنیا است. نسل جدید، سال ۲۰۱۶ معرفی شده و سال ۲۰۲۰، فیس لیفت داشته است. باتوجه به مدل قبلی در ایران، واردات MG6 جدید می‌تواند جای یک سدانرت جوان‌پسند در بازار کشور را کند.

ام جی 6

مدل ۲۰۲۲ از ام‌جی ۶ پیشرانه‌های متنوع در بازار جهانی دارد. حتی مدل پلاگین هیبرید این خودرو نیز تولید شده است. احتمالاً شرکت واردکننده مشابه قبل، اقدام به فروش نسخه توربوشارژ MG6 خواهد کرد و پیشرانه‌های ضعیف‌تر را نمی‌خواهد داد. با این شرایط، موتور ۱/۵ لیتر توربوشارژ با قدرت ۱۷۰ اسب بخار و گشت ۲۵۰ نیوتن‌متر وارد کشور خواهد شد تا همراه گیربکس ۷ سرعت دبل کلاچ، سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت ۹ ثانیه و حداکثر ۲۰۰ کیلومتر برساعت کند. میانگین مصرف سوخت MG6 توربو، ۶ میلیارد در صد کیلومتر اعلام شده است.

ام جی 3

آستانه قیمت MG6 توربو در بازار جهانی، ۱۶ هزار دلار است. مدل پلاگین هیبرید با قدرت ۲۳۰ اسب بخار و گشتاور ۶۲۰ نیوتن‌متر، مصرف سوخت ۱/۵ لیتر بنزین در صد کیلومتر دارد و همراه آپشن‌های دیگر، به قیمت ۲۰ هزار دلار فروخته می‌شود.

مشخصات سیتروئن C3 وارداتی مدل ۲۰۲۲

کراس‌اور کوچک سیتروئن C3 یکی از معدود خودروهای مدرن اروپا است که طی سال‌های بعدی توسط سایپا مونتاژ شد. نسل جدید این سیتروئن از سال ۲۰۱۶ در اسلواکی تولید می‌شود و فیس لیفت جزئی در سال ۲۰۲۰ است.

سیتروئن C3

سیتروئن C3 با پیشرانه‌ای سه سیلندر ۱/۲ لیتر توربوشارژ، ۱۱۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد. این مدل با گیربکس اتوماتیک ۶ سرعته، در زمان ۱۰ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر برساعت می‌رسد. میانگین مصرف سوخت C3 مدل ۲۰۲۲، حدود ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و نهایت سرعت به ۱۹۰ کیلومتر برساعت است.

سیتروئن C3

باتوجه به تحریم‌های بین‌جهانی، مونتاژ C3 جدید در ایران بعید به نظر می‌رسد. آستانه قیمت این خودرو با گیربکس اتوماتیک و موتور ۱/۲ لیتر توربوشارژ در اروپا، ۱۲ هزار دلار است. هماکنونهای دسته دوم C3 در بازار ایران، 800 میلیون تومان نسخه حرید دارد.

مشخصات سئات ایبیزا تولیدی مدل ۲۰۲۲

برند اسپانیایی سئات (SEAT) با سرمایه‌گذاری مشترک فیات ایتالیا در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد. این مجموعه خودروی هم‌اکنون زیرمجموعه فولکس واگن است و انواع مدل‌های بنزینی و برقی با ساخت‌های مختلف را می‌کند.

سئات ایبیزا

سئات ایبیزا (Ibiza) یکی از قدیمی‌ترین خودروهای اسپانیایی تولید شده از ۱۹۸۴ تا کنون است. از سال ۲۰۱۷، نسل پنجم این خودرو در اسپانیا و الجزایر تولید می‌شود. پیشرانه‌های ایبیزا ۲۰۲۲، یک لیتر آب طبیعی، یک لیتر توربوشارژ و ۱/۵ لیتر توربوشارژ هستند. پرفروش‌ترین مدل ایبیزا به موتور توربوشارژ ۹۹۹ سی‌سی سه سیلندر با قدرت ۱۱۰ اسب بخار و گشتاور ۲۰۰ نیوتن‌متر است. سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومتر برساعت این هاچبک، 10 درصد مصرف سوخت مصرفی 5 لیتر در صد کیلومتر اعلام شده است. نهایت سرعت در نسخه‌های مجهز به گیربکس خودکار ۷ سرعت، ۲۰۰ کیلومتر برساعت خواهد بود.

سئات ایبیزا

روی کاغذ، سئوات ایبیزا با شرایط پسند دولت ایران به نظر نمی‌رسد. آستانه قیمت مدل دنده اتوماتیک ۱۱۰ اسب بخار در اروپا ۲۰ هزار دلار است. مدل‌های ضعیف‌تر با حداقل امکانات هم، بیش از ۱۵ هزار دلار قیمت دارند. این شرایط، عرضه سئوات ایبیزا با قیمت کمتر از 500 میلیون تومان را غیرممکن جلوه می کند.

منبع