رم افزار جاسوسی هرچه نباشد، یک عامل آزاردهنده است که سرعت کامپیوتر را کم می کند، هارد دیسک سیستم را بی‌جهت بر می‌کند و کامپیوتر شما را به هدفی برای تبلیغ تبدیل می‌کند. فراتر از نرم افزار اطلاعات خصوصی شما، ابزار جاسوسی می‌تواند ابزاری برای جرائمی مانند تقلب در شناسایی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه لیستی از انواع نرم افزارهای جاسوسی و هدفشان ارائه می شود.

ثبت نشانی های وب و صفحات نمایش

نام‌های وب‌سایت‌ها، وب‌سایت‌ها و صفحات دیده‌شده را ثبت می‌کنند. ثبت‌کننده‌های صفحه نمایش می‌توانند یک تصویر سیاه و سفید کوچک (برای کم کردن حجم تصویر) از صفحه پیش روی شما در هر زمان ذخیره و این تصاویر را بدون اطلاع شما ذخیره یا ارسال کنند. این روشها برای جاسوسی‌های خانگی متداول هستند.

ثبت كنندگان چت و ايميل

این ثبت‌کننده‌ها یک کپی متنی از تمام ایمیل‌های وارد شده می‌شوند و خارج می‌شوند و چت‌ها تهیه می‌کنند. یک جاسوس خانگی به کرات از این روش استفاده می کند.

ثبت کلیدها و کلمات عبور

وقتی شما با کامپیوتر کار می کنید، یک نفر بالای سر شماست و اعمال شما را نظارت می کند! ثبت‌کننده کلمه عبور این کار را می‌کند یعنی رمز عبور تایپ شده را دریافت می‌کند. اما تمام آنچه را که تایپ می‌شود، ثبت می‌کند.

حشرات وبی!

حشرات و بی نام جاسوسان تبلیغ‌کننده نرم‌افزارهای تبلیغ می‌شوند. هرگاه شما چنین نرم افزاری روی کامپیوتر خود داشته باشید، بعد از انجام کارها، مانند تایپ عباراتی در یک موتور جستجو، پنجره های بازشونده تبلیغاتی را مرتبط با عناوین مورد جستجو می کنید. این تبلیغات حتی گاهی می‌توانند که به اینترنت متصل نیستند، بر روی صفحه شما ظاهر شوند. اگر پیوسته زیربار صفحات تبلیغاتی قراردارید، احتمالا یک حشره وبی بر روی کامپیوتر شما نصب شده است.

مرورگر ربایان!

چند‌ها کامپیوتر شما را برای استفاده از سرویس‌های بخدمت می‌کند ـ کاربران نرم‌افزارهای جاسوسی می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند از طریق سرویس‌دهنده‌اینترنت شما، بربایند!!! به این معنی که یک اسپم‌ساز انگلیسی می‌تواند هزاران ایمیل اسپمی را از طریق اتصال کامپیوترتان به اینترنت و آدرس ISP‌ شما، ارسال کند. دسترسی های با سرعت و حجم بالا به اینترنت معمولا هدف این نوع کاربران قرار می گیرند. اگر به خاطر شکایت علیه اسپم‌ها، سرویس‌دهنده‌های اینترنتی اتصالشان را قطع کنند، نمی‌توانند از آنها استفاده کنند.

مودم ربایان!

اگر برای اتصال به اینترنت از یک مودم و خط تلفن استفاده کنید، یک فرد بی‌مرام! ممکن است قادر باشد یک شماره‌گیر آنلاین برای برقراری یک ارتباط جدید اینترنت بر روی کامپیوتر شما نصب کند. این اتصال ممکن است یک راه دور با هزینه بالا باشد. زمانی که قبض تلفنان میرسد، به شما شک وارد خواهد شد. این نرم‌افزارهای جاسوسی بخش داخلی اسپم و ایمیل‌های مربوط به امور جنسی قرار دارند. بازکردن ایمیل می‌تواند به صورت سهوی باعث شروع نصب شماره‌گیر شود. این افراد بدذات! که پی‌گیرشان کار آسانی نیست، روی این حقیقت حساب می‌کنند که شما تلفن را قبل از هر فرصتی که داشته باشید، بپردازید.

پی سی ربایان!

PC ربایان، میانبرهای (میانبرهای) اینترنتی را در فولدرهای مورد علاقه شما بدون خبردادن به خودتان می‌دهند. این اتفاق به آنها اجازه می‌دهد که مبالغ بیشتری را بابت تبلیغات در سایتشان می‌دهند که هزینه‌های آن در زمان و پهنای باندی است که از شما گرفته می‌شود. ممکن است بتوانید با تغییر انتخاب های اینترنتی خود از دست این Favorites کاذب رها شوید، اما گاهی تنها راه خلاص شدن از شر این لینک های مزاحم پاک کردن آنها از داخل رجیستری است. بهرحال، ممکن است این نرم‌افزار جاسوسی طوری طراحی شود که با هر بار راه‌اندازی مجدد کامپیوتر خودش را در رجیستری قرار دهد. تنها راه حل پیش پای شما برای کشتن این نوع جاسوس متجاوز! فرمت کردن هارد کامپیوتر یا استفاده از یک برنامه ضدجاسوس بسیار قوی است.

ترواها (تروجان ها) و ویروس ها

اسب‌های چوبی تروا که مانند یونانیان برای ورود به شهر تروا استفاده می‌کنند، این نرم‌افزار برای استفاده از کامپیوتر شما، خود را به شکلی بی‌ضرر درمیاورد. دیتای شما ممکن است کپی، توزیع یا تخریب شود. ویروس نیز مشابه است با این تفاوت که قدرت ایجاد شبیه خود را دارد تا باعث تروا به کامپیوترهای بیشتر شود. بهرحال، هردوی این قطعات آسیب‌رسان می‌توانند تعریف نرم‌افزار جاسوسی را بپذیرند، زیرا کاربر از وجودشان بی‌اطلاع است و هدف واقعی آنها را نمی‌داند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!