گرما با تغییرات اقلیمی تقویت می‌شوند؛ برای مدت بیشتری می‌مانند، با تعداد زیاد رخ می‌دهند و گرم می‌شوند. سوالی که از مردم خیلی می‌پرسند، این است که: برای فعالیت‌های روزانه، حتی برای افراد بزرگسال جوان، چه چیزی خیلی گرم است؟

پاسخ چیزی فراتر از این است که روی دماسنج می‌بینید. همچنین باید داشته باشد. پژوهشی که اخیراً منتشر شد، نشان می‌دهد ترکیب گرم و دما، نسبت به تصور گذشته، می‌تواند سریع‌تر به حالت خطرناکی درآید. دانش‌آموزان و نارانان دیگر درمورد افزایش گرمای شدید به همراه بالا می‌روند که به‌عنوان «دمای حباب تر» می‌شود، هشدار می‌دهند.

در طول گرمای ماه‌ها و ژوئن امسال در جنوب آسیا را گرفت، جیکب‌آباد پاکستان، کمتر حباب را در ۳،۶ درجه سانتیگراد ثبت کرد و دهلی بالاتر از آن را گزارش کرد که نزدیک به بالاترین حد فرض شده برای سازگاری انسان به گرمای گرم است.

در مواردی، به مطالعه‌ای اشاره می‌شود که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و نشان داد که حباب تر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد (برابر ۳۵ درجه سانتی‌گراد در ۱۰۰ یا ۴۶ درجه سانتی‌گراد در حدود ۱۰۰ یا ۴۶ درجه سانتی‌گراد در حدود ۵۰ درصد) حد بالایی است که انسان می‌تواند به‌طور کامل ایمان بیاورد. آن را تحمل کند و در ارتفاع بالاتر از آن انسان دیگر نمی‌تواند با تبخیر از سطح بدن، خود را خنک نگه دارد و در مرکزی بدن را ثابت نگه دارد. این اواخر، این محدوده در محیط آزمایشگاه روی انسان‌ها آزمایش شد. نتایج این آزمایش ها باعث نگرانی بیشتر شد.

پروژه PSU HEAT

برای پاسخ به این سوال که چقدر گرما برای بدن انسان خیلی می شود، پژوهشگران و مردان جوان و سالم را به آزمایشگاه زنان نوین در ایالتی پنسیلوانیا آوردند تا در محیط کنترل شده، استرس گرمایی را تجربه کنند. این آزمایش‌ها بینشی در این زمینه ارائه می‌شود که ترکیباتی از دما و رطوبت، حتی برای سالم‌ترین انسان‌ها زیان‌بار است.

هریک از شرکت‌های قرص دورسنجی کوچک را قورت دادند که در مرکز بدن آن‌ها را اندازه‌گیری کردند. آن‌ها سپس درون اتاق‌ها قرار می‌گیرند و به اندازه کافی حرکت می‌کنند تا حداقل فعالیت‌های روزمره خود مانند پختن و غذا خوردن را شبیه‌سازی کنند. پژوهشگران به آرامی دما یا اتاقک را افزایش دادند و دمای مرکزی بدن فرد شرکت کننده را تحت نظارت قرار دادند.

ترکیبی از دما و دما که در آن مرکزی فرد شروع به افزایش می‌کند، «حد بحرانی محیطی» نامیده می‌شود. در محدوده‌های پایین‌تر از این حد، بدن می‌تواند مرکزی را نسبتاً ثابت نگه دارد. بالاتر از این محدوده‌ها، مناطق مرکزی بدن به‌طور پیوسته پیدا می‌کند و در صورت افزایش احتمال وقوع، خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با گرما افزایش پیدا می‌کند.

وقتی بیش از اندازه بدن گرم می شود، قلب باید سخت تر کار کند تا خون را به سمت پوست بفرستد تا گرما دفع شود. علاوه بر این، وقتی عرق می‌کنید، مایعات بدن را افزایش می‌کند. در بدترین حالت، طولانی‌مدت می‌تواند باعث «سکته گرمایی» شود. سکته گرمایی وضعیت تهدیدکننده زندگی است که به خنک‌سازی و درمان فوری پزشکی نیاز دارد.

مطالعات پژوهشگران روی مردان و زنان سالم جوان نشان می‌دهد که این محدوده محیطی کمتر از 35 درجه سانتیگراد است که قبلاً فرض شده است و بیشتر شبیه حباب تر از 31 درجه سانتیگراد است. ۶۰ درصد).

نمودا ترکیب دما و رطوبت / chart

نمودار فوق ترکیبات هوا و نسبی را به حد بحرانی محیطی تبدیل می‌کند که بالاتر از آن، مرکزی بدن افزایش پیدا می‌کند. مرز میان نواحی زرد و قرمز نشانگر حد بحرانی محیطی برای مردان و زنان جوان دارای حداقل فعالیت است.

محیط‌های خشک در مقایسه‌ها با محیط‌های خشک

گرمای کنونی در سراسر کره زمین درحال نزدیک‌شدن و حتی فراتر رفتن از این محدوده‌ها هستند. در محیط‌های گرم و خشک، حدود بحرانی محیطی با دمای حباب را نمی‌شود، زیرا تقریبا تمام عرقی که می‌کند، تبخیر می‌شود و بدن را خنک می‌کند. مقدار مقدار عرقی که انسان می‌تواند تولید کند، محدود است و علاوه بر این، وقتی هوا گرم باشد، گرمای بیشتری از محیط می‌گیریم.

اما حتی دما و کمتر هم می‌توان قلب و سیستم‌های دیگر بدن را تحت فشار قرار داد. علاوه بر این، ممکن است برای جمعیت‌های آسیب پذیری مانند سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن عواقب شدیدتری وجود داشته باشد.

اکنون، پژوهشگران می‌خواهند زنان و مردان مسن‌تر را آزمایش کنند، آنجا که حتی پیری سالم نیز باعث کاهش تحمل گرما می‌شود. علاوه بر این، بیماری‌های قلبی، مشکلات مشکلات و مشکلات سلامتی دیگر و همچنین برخی داروها می‌توانند افراد سالم را در معرض خطر بیشتری قرار دهند. افراد دارای سن بالاتر از ۶۵ سال، حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از تلفات ناشی از گرما را می‌دهند.

در گرمای بالا، آبرسانی به بدن و پیدا کردن مکان‌هایی برای خنک شدن (حتی برای دوره‌های کوتاه) بسیار مهم است.

مقاله مرتبط:

مانند ایالات متحده آمریکا در حال گسترش مراکز خنک کننده به منظور به افراد برای فرار از گرما هستند، افراد زیادی هستند که این شرایط خطرناک را تجربه می کنند و راهی برای خنک کردن خود ندارند. حتی کسانی که سیستم تهویه‌بوع دسترسی دارند، ممکن است به دلیل هزینه بالای انرژی یا قطعی برق نتوانند در طول آن گرما از آن استفاده کنند.

مطالعه‌های اخیراً با تمرکز روی استرس‌های گرمایی در آفریقا نشان داد که اقلیم آینده برای استفاده از سیستم‌های خنک‌کننده کم‌زینه مانند کولرهای آبی، به دلیل خنک‌تر شدن بخش‌های استوایی و ساحلی آفریقا، مساعد نخواهد بود. این دستگاه که نسبت به تهویه مطبوع به انرژی کمتری نیاز دارد، از یک فن برای چرخاندن هوای درون بالشتک سرد و گرمی برای کاهش دما استفاده می‌کند، اما در حباب بالاتر از ۲۱ درجه سانتی‌گراد بی‌اثر می‌شوند.

درمجموع، شواهد نشان می‌دهد اقلیمی فقط مشکلی برای آینده نیست، بلکه مشکلی است که بشریت در حال‌حاضر با آن روبه‌رو است و باید با آن مقابله کند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!