خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

عکس‌ها، ثبت کننده خاطرات تلخ و شیرین در طول زندگی هستند. اگر چه عکس‌های زیادی از کوچک‌ترین وقایع در جهان گرفته می‌شود و عکس گرفتن، امری عادی و طبیعی در زندگی است، اما در زمان‌های گذشته انجام این کار، غیر معمول و نادر بود. از زمان اختراع دوربین، عکس‌های جذابی از برخی وقایع تاریخی گرفته شده است که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. با دیجی رو همراه باشید تا با چند نمونه از این عکس‌های تاریخی جذاب و علت خاص بودنشان آشنا شوید.

1.اولین عکس از مجسمه بزرگ ابوالهول

مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول بیش از 4500 سال پیش ساخته شده است. یعنی هزاران سال قبل از اختراع عکس. پس از اختراع عکس در سال 1826 تعداد زیادی عکس توسط گردشگران از این مجسمه گرفته شده است. اولین عکس از مجسمه ابوالهول توسط ماکسیم دوکمپ در سال 1849 گرفته شده است. در آن زمان قسمت قفسه سینه این مجسمه به جدید کشف شده بود. عکس دیگری که در سال 1860 گرفته شده است، شامل قسمت‌های کشف شده بیشتر از این مجسمه است. جشن باستان‌شناسان تمام مجسمه بزرگ ابوالهول، از جمله دم آن را نیز کشف کرده‌اند، تنها بینی این مجسمه که گمان می‌رود یک متر داشته، مفقود یا تخریب شده است.

2. آرامگاه تاج محل

تاج محل

تاج محل توسط شاه جهان، امپراتور مغول، در سال 1632 به عنوان مقبره برای همسرش ساخته شد اما بعدها جنازه شاه جهان نیز در همین محل به خاک سپرده شد. افسانه‌های بسیاری در مورد ساخت تاج محل وجود دارد، طبق یک افسانه قدیمی شاه جهان دست‌های تمام کارگرانی که در ساخت این مکان مشارکت کرده‌اند را قطع کرده و چشم‌هایشان را در آورده‌اند! گفته می‌شود که شاه جهان با این کار می‌خواهد که آن‌ها نمی‌توانند آنچه را که دیده شده و ساخته‌اند را در جای دیگری از جهان بازگو کنند یا مانند آن را بسازند. اولین عکس از این بنای تاریخی توسط دکتر جان‌موری، بین سال‌های 1858 تا 1862 گرفته شده است. این عکس نمای ساختمان را نشان می دهد که در کنار آن رودخانه جمنا جریان دارد.

3. قایقرانی در دریاچه یلواستون

قایقرانی در رودخانه

در دوران پیش از تاریخ، بومیان آمریکا در جنگل‌ها و دره‌های اطراف دریاچه یلواستون زندگی می‌کردند. اولین نفری که این دریاچه را کشف کرد، یک فرد اروپایی به نام جان کلتر در قرن نوزدهم بود. اولین پل ماهیگیری در سال 1902 بر روی این دریاچه ساخته شد ولی در سال 1973 به دنبال کاهش چشمگیر ماهی قزل‌آلا در دریاچه، این پل مسدود شد. در سال 1871 برای اولین بار از قایقی که در آب‌های دریاچه یلواستون حرکت کرد، یک عکس تهیه شد. این قایق کوچک که 12 فوت طول کشید، شهروندانی به نام جیمز استیو نسون و هنری الیوت را حمل می‌کرد.

4. عکس ونگوگ

عکس ون گوگ

ونسان ونگوگ به همان اندازه است که برای بریدن گوشش مشهور است، به خاطر نقاشی‌های هنرمندانه و محبوبش نیز در جهان شهرت پیدا کرده است. از این هنرمند و نقاش قرن معاصر تنها دو عکس موجود است. یکی از این عکس‌ها در سال 1957 در یک نمایشگاه رونمایی شد. در طی این واقعه محققی بلژیکی به نام مارک ادعا کرد که این عکس، احتمالاً عکس جوانی ونسان در سال 13 سال است. در سال 2014 در یک برنامه تلویزیونی در برنامه مجری هلند با استفاده از یک نرم افزار این عکس را پیرتر کرد، سپس با عکسی که در 19 سال از روز گذشته بود، مقایسه کرد و مشخص شد که عکس‌ها شباهتی با هم ندارند. بعد از این برنامه، موزه ونگوگ این موضوع را بررسی کرد و به نتایج جالبی دست یافت. نتیجه گرفت، عکس مرد 19 ساله بدون شک عکس ونگوگ است اما نمی‌توان اثبات کرد که عکس جوان 13 ساله متعلق به وی باشد. اکنون بیشتر از نظرات بر این باورند که عکس 13 سال ونگوگ، متعلق به برادر او تئو ونگوگ است.

5. استخوانهای دایناسور

استخوان دایناسور

اکتشاف و دیدن فسیل دایناسورها مدت‌هاست که مردم جهان را مجذوب خود می‌کند. درباره این موجودات غول‌پیکر، فیلم‌ها و کتاب‌های بسیاری ساخته و نوشته شده است. در سال 1898 و طی یک کاوش زمین‌شناسی در استخوان‌های اروپایی متعلق به یک استگوسور کشف شد. امیل ساوان، دیرینه‌شناس و باستان‌شناس، عکسی از روند حفاری و استخوان‌های کشف شده در این کاوش گرفت. این عکس‌ها جزء قدیمی‌ترین عکس‌های موجود از کاوش یک دایناسور در اروپا هستند. امیل سنگی حاوی استخوان فسیل شده را در ساحل کشف کرد سپس این موضوع را به موزه لوهاور اطلاع داد و آن‌ها تعلق داشتن‌ها به یک دایناسور را تأیید کردند. ساوال در سال 1902 از دنیا رفت. تا آن زمان هنوز مشخص نشده است که این استخوان‌ها متعلق به کدام گونه دایناسور هستند. در سال 1911 طبق تحقیقات باستان شناسانی مشخص شد که این استخوان‌ها دقیقاً به دایناسور استگوسور تعلق دارد.

6. اسب آبی خندان

اسب آبی خندان

اوباش نام یک اسب آبی است که در جزیره‌های سودان اسیر و در سال 1850 به انگلیس فرستاده شد. اوباش با تعداد زیادی از سوی لندنی‌ها وارد شد و ورود این اسب بازی به باغ وحش باعث دو برابر شدن بازدیدکنندگان شد. اوباش اولین اسب آبی وارد لندن شد که به نظر می‌رسید در حالی که در حال لبخند زدن است. جالب است بدانید که اوبایش یک بار از باغ وحش فرار کرد اما یکی از نگهبانان با طعمه او را فریفته و دوباره به قفسش بازگرداند. اسب آبی دیگری در سال 1854 به نام آدله به این باغ وحش وارد شد. اوباش و آدله 16 سال بعد از دو فرزند به دنیا آوردند که پس از تولد مردند. فرزند سومشان به نام گای‌فارکس در سال 1872 متولد شد و زنده ماند.

7. تله‌کابین تیبل مانتین

تله کابین کوهستان

تیبل مانتین در کیپ تاون، صدها سال است که بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب کرده است. در سال 1912 طرح‌های تأسیساتی جهت ساخت یک تله‌کابین در این کوه اغاز شد. در 4 اکتبر 1929 تله کابین به طور رسمی افتتاح شد و از آن زمان رسمی این تله کابین بیش از 20 میلیون نفر از جمله آرنولد شوارتزنگر، ادمون هیلاری، اپرا وینفری و غیره را به بالای کوه برده است. اولین عکس‌های گرفته شده از این تله کابین، یک جعبه چوبی کوچک برای جابجایی مردم را نشان می‌دهد. البته در نظر داشته باشید که در طول تاریخ این تله کابین ایمنی افراد را 10 درصد تمام کرده و هیچ تصادفی0 رخ نداده است.

8. ورود به دروازه مرگ

دروازه مرگ

در طول تاریخ تعداد زیادی عکس از جنگ و فجایع آن گرفته شده است. برخی از این عکس‌ها پیامد جنگ و تأثیرات روانی آن را بر سربازان و خانواده‌های آنان به تصویر کشیده‌اند. بسیاری از عکس‌ها در حین عملیات و شرایط وحشتناک زندگی سربازان و تجربه‌ای که چاره‌ای جز انجامشان در آن زمان انجام نشده، گرفته شده است. در 6 ژوئن 1944 رابرت سارگنت، عکسی از سربازان آمریکایی در طول جنگ جهانی دوم در حین پیاده شدن از یک ناو جنگی در ساحل اوماها گرفت. این عکس به نام «تاکسی به سوی جهنم» و «ورود دروازه مرگ» مشهور است. سربازان از یک ناو جنگی گیر کرده در گل‌و‌لای پیاده می‌شوند و تجهیزات نظامی را در زیر آتش سنگین دشمن حمل می‌کنند. در طول این روز بیش از 10 هزار سرباز کشته شدند. آن‌ها در گورستانی نزدیک به ساحل اوماها به خاک سپرده شدند. جنازه بیش از 1500 سرباز دیگر هرگز پیدا نشد.

9. حرکتی در بالاترین نقطه جهان

حرکتی در ابلاترین نقطه جهان

اگر از بلندی می‌ترسی شاید از دیدن این عکس لذت نمی‌برید. چارلی اسمیت، جول ودک و جیمی کریگان در تاریخ 21 اوت 1934، در تراس طبقه 85 امپایر استیت، یک ساختمان حرکتی خطرناک را اجرا کردند. این حرکت پیچیده‌ای را در این نقطه نشان می‌دهد که شبیه مجسمه‌های انسان بود.

10. کانگوروها در کنار اهرام مصر!

کانگورو مصری

این عکس واقعاً بی‌نظیر است؛ نه اهرام مصر در پس‌زمینه عکس قابل مشاهده است، بلکه سربازی در آن دیده می‌شود که مقابل کانگورو زانو زده و درحال بازی کردن با آن است! در طول جنگ جهانی اول و دوم حیوانات زیادی از جمله کانگورو توسط سربازان استرالیایی در بین کشورهای خارجی می‌شدند. برخی از سربازها حتی کوالا و پوسوم را نیز می‌کردند. بسیاری از مصری‌ها از دیدن کانگوروها در کشورشان می‌ترسیدند، تا اینکه متوجه شدند کانگوروها خطرناکی مخاطره‌آمیز و مادامی هستند که آن‌ها را تحریک نمی‌کنند، برایشان خطری نخواهند داشت.

منبع