پیک موتوری
پیک موتوری

فرض کنید که در ترافیک سنگین خیابان‌ها، نامه مهمی را به شخصی در شلوغ‌ترین نقطه شهر برسانید بزنید. از طرفی به دلیل درگیری‌های کاری، فرصت معطل ماندن در پشت چراغ قرمز را نشان می‌دهد. در این زمان پیک موتوری مثل فرشته نجات و تنها با داشتن یک موتور تندرو، نامه شما را در کوتاهترین زمان به فرد مورد نظر می‌رساند.

شغل پیک جزوه آن دسته از کارها است که در حال حاضر موتورداران زیادی را به خود جذب کرده است. اما به نظر شما آیا شغل پیک موتوری به همان اندازه است که نشان می دهد، راحت است؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، در ادامه این مقاله از بانی کار همراه باشید.

شاید با خود فکر کنید که شغل پیک موتوری، در چند سال اخیر به رواج پیدا کرده است. در زمانی که تاریخچه شغل پیک موتوری، به زمان جنگ جهانی اول در انگلستان بازمی‌گردد. در آن زمان افراد محموله‌ها، آدوات جنگی و سایر کالاها را با استفاده از موتور جابه‌جا می‌کردند. کم کم شغل پیک موتوری در مختلف هم راه پیدا کرده است. به طوری که در حال حاضر به عنوان یکی از مشاغل پرطرفدار در ایران و مختلف شناخته می‌شود.

در گذشته چند نفر برای ارسال نامه از اداره پست، به پیک موتوری نیاز دارند. اماهای با توجه به افزایش فروشگاه اینترنتی، اکثر پیک موتوری‌ها، وظایف جابه‌جایی محصولات مختلف از اداره پست تا خانه را بر عهده دارند. پیک موتوری بیشتر در شهرهای بزرگ و پرترافیک طرفدار دارد. برای ورود به این شغل، تنها نیاز به موتور و رانندگی دارید. توجه داشته باشید که در برخی از شرکت ها، موتور هم از قبل تهیه می شود و فقط به راننده نیاز دارید. از همین رو شغل پیک موتوری روز به روز در حال توسعه است.

شاید با خود فکر کنید که آیا رانندگی ساده با موتور هم نیاز به مهارت خاصی دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که پیک موتوری هم چیزهای دیگری است، نیازمند مهارت‌هایی است که راننده آن‌ها را در خود تقویت کند. اگر شما به دنبال مهارت های پیک موتوری هستید، موارد زیر را مطالعه کنید:

اصلی ترین و مهمترین مهارت در شغل پیک موتوری، رانندگی حرفه ای است. چرا که شما قرار است در کوتاه ترین زمان، بسته را به دست مشتری برسانید. حالا اگر نتوانید به خوبی رانندگی کنید، مطمئن باشید که جلب نخواهید کرد.

شما اکثر وقت خود را در خیابان ها طی می کنید. اگر قوانین رانندگی اقتصادی را حفظ کنید، روزانه جریمه‌های زیادی باید متقبل شوند که این موضوع باعث ضرر شما می‌شود. بنابراین اگر قصد ورود به این شغل را دارید، حتما همه قوانین رانندگی را رعایت کنید.

در شغل پیک، شما به طور مداوم با موتور مشتری و مردم عادی در ارتباط هستید؛ بنابراین باید ارتباط اجتماعی را در خود تقویت کنید.

زمان در پیک موتور، حرف اول را می‌زند؛ چرا که برخی از نامه های اداری باید سر ساعت به دست افراد برسد.

ممکن است موتور شما در بین راه دچار مشکل شود و شما را از کار عقب بیندازد. بنابراین بهتر است که موتورسیکلت اولیه را هم یاد بگیرید.

بسیاری از حوادث به دلیل عدم استفاده از کلاه ایمنی و رعایت موارد مشابه اتفاق می‌افتد؛ بنابراین حتما باید از مسائل ایمنی پیدا کنید.

خبر خوب برای علاقه مند به شغل پیک موتوری، عدم نیاز به تحصیلات دانشگاهی خاص است. بنابراین همه افراد می‌توانند در این شغل اقدام کنند. توجه داشته باشید که برای مراجعه به شرکت پیک موتوری، کافی است که گواهینامه موتور سیکلت، مدارک شناسایی و عکس جدید از خود را داشته باشید. لازم به ذکر است که گواهینامه سیکلت، نسبت به بقیه گواهینامه موتورنامه‌ها آسان تر انجام می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که موتورسواران، برای گرفتن این مجوز اقدام کنند. از طرفی جدای از گواهینامه در مدارک لازم برای پیک موتوری، شما باید با قوانین سازمان پرداخت کنید.

موتور موتور سیکلت‌های روانه بازار شده است که کدام ویژگی مشخص است. بنابراین عملا ویژگی در انتخاب بهترین موتور برای پیک موتوری وجود ندارد. شما کافی است موتورسیکلتی را انتخاب کنید که استهلاک کم و قطعات ارزان داشته باشید و قدرت خوبی را پشتیبانی کنید. همچنین یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین موتور برای پیک موتوری، مصرف سوخت کم و بهینه موتور است. توجه داشته باشید که موتورسیکلتی که انتخاب می‌کنید، قابلیت نصب لوازم باربری را هم داشته باشید.

در کنار آسان بودن شغل پی موتوری ساعتی، نباید از سختی های پیک موتوری هم غافل بشود. فرض کنید که رستوران پیک موتوری هستند و به دلیل طول کشیدن روند بسته‌بندی و دیر رسیدن، با نامناسب مشتری روبه رو می‌شوید. همچنین ممکن است در طول راه تصادف کنید و علاوه بر آسیب‌های جانی و مالی، باید پرداخت هم شوید. در بعضی اوقات برای پیک موتوری ساعتی سخت می‌شود که مشکلات را برای آن فرد به وجود آورد. اگر به هر دلیلی موتور شما توقیف شود، شما عمل بیکار می‌شوید. رانندگی در شرایط آب‌وهوایی نامناسب بسیار گرم و بسیار سرد هم یکی از سختی های پیک موتوری است. از طرفی شما باید حتی در بدترین روزها و در بدترین حالت روحی و جسمی هم برخورد مناسبی با مشتری داشته باشید.

در اکثر کلان شهرهای بزرگ، برای محاسبه دستمزد پیک موتوری، از اپلیکیشن‌های خاص استفاده می‌شود که بر اساس ساعت، میزان درآمد را محاسبه می‌کند. از طرف عواملی که در تعیین دستمزد پیک موتوری تاثیر می‌گذارند. شرایط آب‌وهوایی، ترافیک، سختی و ساعت کار، جزو شرایط پیک موتوری ساعتی است؛ اما برای پیک موتورهای ثابت، با توجه به مهارت های پیک موتوری و استفاده از بهترین موتور برای پیک موتوری، حقوق ثابت و قابل توجهی در نظر گرفته می شود.

شغل پیک موتوری یکی از آسان‌ترین ولی در عین حال پر چالش‌ترین کارها است که در موارد مختلف از جمله ایران وجود دارد. شما اگر به دنبال شغل کم سرمایه باشید و به راحتی می‌گردید، شغل پیک موتوری گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. توجه داشته باشید که درآمد شغلی پیک موتوری، مقدار قابل توجهی نیست. ما در این مقاله مهارت های پیک موتوری و موارد دیگر در این شغل را ارائه کردیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های مختلف از قوانین اخلاقی در محیط کار، به وب سایت بانی کار مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

ویزیتور کیست؟

منظور از حقوق چیست؟

رشته های الکترونیک کدام اند؟

لیست بهترین کار شیفت شب

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!