به گزارش مک‌رومرز، اپل به توسعه‌دهندگان از استور در کره جنوبی اطلاع داده است که آن‌ها اکنون می‌توانند به سیستم پرداخت شرکت کوپرتینویی، سیستم پرداخت اختصاصی به کاربرانشان ارائه دهند. این تغییر مهم در حالی است که در اپ استور کره جنوبی اعمال می‌شود که دولت این کشور برای مقابله با سیستم‌های پرداخت فروشگاه‌های آنلاین اپلیکیشن‌ها، تصمیم‌گیری کرده است.

مقامات کره جنوبی در قانون جدید خود اعلام کردند مالکان فروشگاه‌های اپلیکیشن اجازه توسعه‌دهندگان را نمی‌توانند از سیستم پرداخت اختصاصی فروشگاه بسازند. ظاهراً اپل در وب‌سایت رسمی توسعه‌دهندگان خود تغییرات جدید اپ استور کره جنوبی را اعلام کرده است.

اپل در اطلاعیه‌های جدیدش می‌گوید اپ استور به‌گونه‌ای طراحی می‌کند که مکانی ایمن و مورد اعتماد برای کشف و دانلود اپلیکیشن باشد و این شرکت به‌منظور پایبندی به قوانین تصمیم‌گیری محلی استفاده می‌کند از سیستم پرداخت متفرقه را برای توسعه ده‌های کره جنوبی امکان‌پذیر کند.

اپل میگوید قانون کسب و کارهای مخابراتی در کره جنوبی اخیراً میزبانی شده است تا مالکان فروشگاه‌های اپلیکیشن در این کشور ملزم به ایجاد امکان استفاده از سیستم پرداخت متفرقه برای توسعه ده‌ها شوند. به گفته‌ی برنامه توسعه‌دهندگان، با بهره‌گیری از فریم‌ورک StoreKit سیستم پرداخت متفرقه ارائه‌دهنده می‌شود.

اپل می‌گوید توسعه‌دهندگانی که دائماً به‌دنبال می‌شوند، از سیستم پرداخت اختصاصی اپ استور نیازی به انجام می‌شوند، باقی می‌مانند.

اپلیکیشن‌های توسعه‌دهندگان هشدار می‌دهند که سیستم‌های پرداخت مستقل را می‌توان در اپلیکیشن‌های آن‌ها از قابلیت‌هایی در یک استور مانند ارائه کرد. Ask to Buy و Family Sharing محروم کند. به گفته‌ی اپل این شرکت نمی‌تواند امکان خرید را داشته باشد که در خارج از سیستم داخلی اپ استور انجام می‌شود بررسی کند و به همین دلیل یک‌سری قابلیت‌ها را ارائه نمی‌دهد. اپل مشخصا می‌گوید که در استفاده کاربران از سیستم پرداخت متفرقه نمی‌تواند آن‌ها را برای بازپرداخت، ارائه تاریخچه خرید و مدیریت سرویس‌های اشتراکی کمک کند.

اپلیکیشنی شامل ده فهرست ارائه شده ارائه خدمات پرداختی در کره جنوبی به توسعه‌دهندگان است که شرکت‌های CP و Incise و Tos و NICE می‌شوند. توسعه‌دهندگان در سطح ملی می‌توانند خدمات دیگری را ارائه دهند، اما به شرطی که آن سرویس دارای سیستم ایمنی پردازش تراکنش‌های مالی باشد و در زمینه‌های ثابت از حریم خصوصی کاربران محافظت شود.

با وجود اظهارنظرهای نهادهای رگولاتوری کره جنوبی در زمینه کارمزد دریافت شده از سیستم پرداخت متفرقه، اپل می‌گوید ۲۶ درصد از خریدهای پردازش شده می‌کند.

اپل می‌گوید توسعه‌دهندگان برای دسترسی به قابلیت جدید باید فرم ویژه‌ای را به‌منظور دریافت «حق خرید خارجی StoreKit» برای این شرکت بفرستند. این فرم صرفاً برای اپلیکیشن‌هایی دردسترس قرار می‌گیرد که به صورت انحصاری در کره جنوبی منتشر می‌شود. اگر یک اپلیکیشن به‌صورت جهانی دردسترس باشد، توسعه‌دهندگان باید یک باینری اپلیکیشن ثبت کنند.

اپل همچنین می‌گوید توسعه‌دهندگان نمی‌تواند در همان اپلیکیشنی که به سیستم پرداخت شرکت کوپرتینویی از سیستم پرداخت مستقل استفاده می‌کند، عمل کند. همچنین پرداخت‌ها باید به‌طور کامل در داخل اپلیکیشن انجام شود و توسعه‌دهنده، مراحل پرداخت را به صفحه وب منتقل نمی‌کند. اپل به وضوح جستجو با مجموعه‌ای از قوانین محدودکننده، توسعه دهندگان را به ادامه استفاده از سیستم پرداخت خود ترغیب می‌کند.

اتفاقی که در اپ استور کره جنوبی رخ داده، بی‌سابقه نیست. نهاد ناظر بر رقابت در بازار هلند در حکمی اعلام کرد که اپل باید به اپلیکیشن‌های دوست‌یابی اجازه دهد از سرویس پرداخت مستقل استفاده کنند.

فعال شدن قابلیت جدید برای توسعه دهندگان کره جنوبی اتفاق بسیار مهمی است. اپل از زمان راه‌اندازی استور همیشه با انتقاد بوده است و می‌گویند این شرکت سیاستی انحصارطلبانه برای محصولات و سرویس‌هایش دارد. اپل می‌گوید قوانین سفت و سختش برای محافظت از حریم خصوصی و حفظ امنیت کاربران است.

نرم‌افزار نیز می‌تواند اپلیکیشن‌ها را به فعالیت‌های فروشگاه‌های متفرقه در iOS ارائه دهد و اپلیکیشن‌های سایدلودن را در آیفون ممکن کند. نهادهای رگولاتوری در قوانین مختلف تنظیم شده در سیاست‌های اپل را تغییر می‌دهند.