مؤسسه تحقیقاتی Jon Peddie Research می‌گوید در صورتی که وضعیت مالی اینتل ادامه یابد و واحد تجاری باشد. AXG که به پردازنده‌های گرافیکی محصولات ارتباطی رقابتی ندهد و سوددهی نکند را ارائه می‌کند، تیم احتمالاً احتمالاً باید به بازارهای رایانه‌های گرافیکی تبدیل شود.

غول بزرگ آمریکایی که از قدیمی‌ترین بازیگران تراشه می‌شود در گزارش مالی فصل دوم ۲۰۲۲ اعلام کرد که کمتر از حد انتظار بوده و ضرر نیم‌میلیون دلاری ثبت شده است.

اینتل در سال ۲۰۱۶ با هدف پیشرفت در بازار کارت گرافیک مجزا و دیتاسنتر تیم با حضور متخصصان GPU تشکیل داد. پس از استفاده راجا کودوری، عضو سرشناس AMD، اینتل رسماً اعلام کرد که روی گرافیک مجزا کار می کند. تیم گرافیک اینتل در سال ۲۰۱۷ حدود ۳.۵ میلیارد دلار برای تولید محصول در نظر گرفت.

سرمایه‌ای 3.5 میلیارد دلاری باید دوباره خزانه‌ای را شروع کند و آمار را نشان دهد. این در حالی است که Jon Peddie Research می‌گوید ضرر نهایی این واحد تجاری نزدیک به 3.5 میلیارد دلار است. واحد تجاری AXG طبق برنامه ریزی قبلی انجام می شود.

به گزارش نوت‌بوک‌چک، واحد تجاری AXG در ابتدا توسعه معماری گرافیکی Xe-HPG برای تراشه‌های کلاس دیتاسنتر انجام می‌دهد و سپس عرضه‌ی گرافیک پونته وکیو را می‌توان به کار برد و اکنون برای عرضه مدل‌های گرافیک‌های مختلف سری ARC Alchemist با دست‌های نرم‌افزاری می‌کند. در همین حین شرکت‌های آنویدیا و AMD در حال آماده شدن برای رونمایی جدیدترین نسل از گرافیک‌های پرقدرت خود هستند.

پت گلسینگرمدیر اینتل، نشان می‌دهد که اگر واحد تجاری سودآور باشد، به‌راحتی خط قرمز روی آن می‌کشد. او در دوران مدیریتش واحد تجاری فعال اینتل در بازار حافظه های اپتین، واحد فعال در بازار پهپاد، واحد ورزشی و کسب و کار حافظه های NAND را ارائه کرده است. به‌طور کلی تعداد واحدهای تجاری موردبحث به ۶ مورد می‌رسد و همه این ۶ مورد کسب‌وکار ۱.۵ میلیارد دلاری به اینتل ضرر می‌زنند، این در حالی است که واحد تجاری AXG به تنهایی ۳.۵ میلیارد دلار به بار می‌آورد.

Jon Peddie Research می‌گوید پت گلسینگر ترسی از تصمیم‌گیری‌های سخت نیست و پروژه‌هایی را که سوددهی به پایان کار می‌رساند، حتی اگر خودش به آن پروژه علاقه‌مند باشد، می‌گوید: «در همین حین شایع‌ها به این موضوع اشاره می‌کنند که دوران خوش به پایان رسیده است. AXG توسط اینتل رها می‌شود.»

اینتل در فاصله‌ی پنج سال پس از آغاز به‌کار تیم جدیدش فقط دو کارت گرافیک پایین‌رده و چند محصول مرتبط به دیتاسنتر ارائه می‌کند. این تیم در اینتل یک معماری گرافیکی کم‌قدرت را نیز توسعه می‌دهد و oneAPI را برای پردازنده‌های مرکزی و گرافیکی و تراشه‌های FPGA دردسترس قرار داده است.

بازار GPU برای رشد اینتل در آینده حیاتی به نظر می‌رسد، اما احتمالاً برنامه‌ای تیم فعلی نمی‌تواند جوابگو باشد. درنتیجه تحلیلگران می‌گویند که این بهتر است که خود را تغییر دهد.

به Techgenyz زمان آغاز گزارش آماده‌سازی اینتل برای بازار GPU، رقیب بزرگ این شرکت، یعنی AMD ساخته‌های سه نسل جدید از پردازنده‌های گرافیکی را تولید و عرضه می‌کند. گرافیک‌هایی که AMD می‌سازد بسیار پیشرفته‌تر از گرافیک‌های جدید اینتل هستند. در شش سال اخیر چند شرکت جدید نیز وارد بازار گرافیک شد. در همین بازه‌های زمانی قوانینی که برای قاعده‌آوری بازار گرافیک تدوین شده‌اند و تغییرات زیادی را تجربه کرده‌اند.

مقالات مرتبط:

بسیاری از پروژه‌های استراتژیک اینتل وابسته به قدرت پردازش گرافیکی است و به همین دلیل شاید واحد تجاری AXG را برای اینتل کار ساده‌ای نباشد. بدون داشتن کسب‌وکار گرافیکی، اینتل از پیشرفت در حوزه‌های مهم و آینده‌داری مانند هوش مصنوعی و ماشین‌های تراشه نسل آینده است که با هم ترکیب می‌شوند.

مؤسسه Jon Peddie Research می‌گوید که این تصمیم نهایی خود را درباره آینده واحد تجاری AXG می‌کند. اگر تیم آبی بخواهد با این وضعیت به کارش ادامه دهد احتمالاً باید تا چند سال دیگر ضررهای کسب و کار گرافیکی خود را تحمل کند، زیرا این شرکت به‌دنبال حضور در بازار رقابتی بسیار است.

Jon Peddie Research می‌گوید: «بهترین است که در این شرایط کاری می‌توان یک شریک تجاری و فروختن AXG را انجام داد. شاید بتوان AXG را به استراتژی حرکتی جلوه داد.»

مشکلات اینتل در بازار گرافیک در حالی که زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد، دولت ایالات متحده اخیراً قانونی است ۵۲ میلیارد دلار برای حمایت از تراشه‌سازان تصویب کرده است. تحلیلگران می‌گویند در بین شرکت‌های آمریکایی، این بیشترین سود را از این قانون جدید می‌برد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!