خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

جریان کشی یا مصرف بیش از حد برق زمانی اتفاق می‌افتد که یک دستگاه USB انرژی بسیار نسبت به توان درگاه USB مصرف می‌کند. با اینکه در این حالت ویندوز فوراً اتصال به پورت USB مورد نظر را قطع می‌کند، اما همچنان خطر داغ شدن پورت USB و رسیدن به مادربرد وجود دارد. بنابراین، مهم است که تا احتمال وقوع چنین اتفاقی را به بسیار کم برسانیم.

اگر می‌توانید از مشکلات ناشی از جریان کشی USB جلوگیری کنید، در ادامه چهار نکته مهم را به یاد داشته باشید که با رعایت آن‌ها می‌توانید تا حد زیادی مانع این اتفاق شوید.

1- لوازم جانبی ارزان نخرید

دستگاه‌های USB به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در سطح انرژی پایین‌تر از آنچه پورت USB می‌تواند تأمین کند، کار کند. اما زمانی که یک وسیله ارزان قیمت را می‌کنید که استانداردها را نمی‌توان کرد، گاهی اوقات مصرف انرژی بیش از حد از رخ می‌دهد و در نتیجه باعث افزایش جریان خروجی می‌شود.

بنابراین، همیشه سعی کنید از محصولات برندهای معتبر استفاده کنید، نظرات مشتریان خود را در مورد محصول نظر بخوانید و قبل از خرید مطمئن شوید که مشخصات آن را به دقت بررسی می‌کند.

2- پورت USB را به طور مرتب تمیز کنید

همیشه اینطور نیست که دستگاه‌های متصل به USB مقصر باشند! گاهی اوقات مشکل افزایش جریان و بار مصرفی ممکن است به دلیل عدم وجود جریان مناسب هوا ایجاد شود. گرد و غبار و مصرف‌های درگاه USB در صورت انباشته شدن بر روی هم، می‌توانند به طور قابل توجهی مانع از جریان هوا شوند.

پورت USB بدون جریان هوای مناسب شروع به گرم شدن می‌کند و همین جریان را در پی خواهد داشت. بنابراین، باید به طور مرتب پورت‌های USB را تمیز کنید تا از جهش یکباره توان خروجی جلوگیری کنید.

افزایش قدرت در یک پورت USB
پیغام خطایی که ویندوز به هنگام جریان کشی بیش از حد پورت USB نمایش می دهد.

3- خروجی برق پورت‌های USB را به طور منظم بررسی کنید

با بررسی مقدار جریان خروجی پورت‌های USB، می‌توان از احتمال جریان کشی جلوگیری کرد و آن را پیش‌بینی کرد. با انجام این کار، می‌توانید مطمئن شوید که هیچ مشکلی در اتصال به پورت USB و مادربرد وجود ندارد و جریان برق به درستی منتقل می‌شود.

برای بررسی خروجی برق درگاه‌های USB راه‌های وجود دارد اما توصیه می‌کنیم از برنامه USBDeview استفاده کنید. در ادامه نحوه استفاده از این برنامه را با هم مرور می کنیم:

  1. ابتدا نرم افزار USBDeview را دانلود کنید (شما می توانید این برنامه را از طریق وب سایت شرکت سازنده یعنی NirSoft دریافت کرده یا به صورت مستقیم آن را از دیجی رو دانلود کنید: نسخه 32 بیتی / نسخه 64 بیتی).
  2. فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کرده و سپس با کلیک روی فایل اجرایی USBDeview.exe برنامه را اجرا کنید.
  3. در پنجره ظاهر شده، پورت‌هایی که دستگاه‌هایی به آن‌ها متصل هستند و در حال استفاده هستند، با رنگ سبز نشان خواهند داد.
  4. با دابل کلیک روی هر کدام از این پورت‌ها می‌توان مقدار برق مصرفی را بر حسب میلی‌متر مشاهده کرد. کافیست تا گزینه‌های با عنوان قدرت را در جدول پیدا کنید که در مقابل آن جریان خروجی پورت می‌باشد.

USBDeview

سرعت جریانی پورت USB می‌تواند یک کند، 500 میلی‌متر آمپر است. بنابراین، اگر جریان کشی غیرعادی برق از یکی از پورت‌ها شدید، آن را نشان دهد که چیزی در این بین درست نیست. پس به فکر چاره بوده و چرا مشکل را پیدا کنید.

4- از کنترل مدیریت انرژی استفاده کنید

سیستم عامل ویندوز دارای اعتباری برای مدیریت انرژی درگاه‌های USB است تا از شدت جریان جلوگیری کند. هنگامی که سیستم مدیریت برق بر یک درگاه USB فعال باشد، قبل از اینکه نوسان برق باعث ایجاد عملکرد آن شود، ویندوز آن درگاه USB را غیرفعال می‌کند.

بنابراین، برای جلوگیری از جریان کشی پورت USB و افزایش بار خروجی، می‌توان این ویژگی را فعال کرد. برای انجام این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. روی دکمه استارت کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده روی گزینه Device Manager کلیک کنید.
  2. مربوط به درگاه های USB را با کلیک بر روی علامت + در کنار گزینه Universal Serial Bus controllers باز کنید.
  3. بر روی درایو USB مورد نظر خود کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.
  4. به برگه مدیریت انرژی (Power Management) برو.
  5. گزینه کنارتیک برای صرفه جویی در مصرف برق به رایانه اجازه دهید این دستگاه را خاموش کند.

تنظیمات مدیریت انرژی

تمام می شود و از این به بعد هر وقت دستگاهی که به این پورت متصل می شود شروع به مصرف بیش از حد انرژی و جریان کشی از آن کند، ویندوز درگاه مربوطه را خاموش می کند. بنابراین، پورت USB و وسیله جانبی شما در برابر نوسانات برق محافظت می‌شوند.

مراقب پیام‌های خطای افزایش جریان کشی باشید

به کمک موارد بالا می‌توانید از افزایش جریان عبوری جلوگیری کنید و پورت USB را از خرابی محافظت کنید. اما همیشه به پیام‌های خطای سیستم عامل هیچ‌گونه باید توجه داشته باشید و به وجه آن‌ها را نادیده نگیرید. اگر خطای مربوط به افزایش جریان برق در پورت USB را دریافت کنید، باید در اسرع وقت علت اصلی را پیدا کنید و آن را بررسی کنید.

علاوه بر این، اگر پورت USB رایانه شما در افزایش جریان برق از کار افتاد، بدانید که این پایان دنیا نیست و به راحتی می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن عیب‌ها را تغییر دهید و دوباره از آن استفاده کنید.

مستر بلیط