اولویت، مهمترین اصل موفقیت در برنامه ریزی
اولویت، مهمترین اصل موفقیت در برنامه ریزی

اولویت، مهمترین اصل موفقیت در برنامه ریزی

هیچ کس دوست ندارد بخورد و بازنده باشد. همه انسانهای روی این کره خاکی میل به موفقیت و ثروت دارند، پس چرا عده کمی از آنها به موفقیت دست پیدا می کنند؟

یک دلیل اصلی این است که این افراد از اهدافشان می‌کشند، زیرا از روش رسیدن به اهداف و برنامه‌ریزی دقیق برای رسیدن به آن می‌توان استفاده کرد. برنامه ریزی دقیق هم با اولویت بندی کارها معنی پیدا می کند. شما می توانید کارهای کوچک را در روز چه باشند؟ کارهای غیرمهم که شما را به وضعیت عادی یا ضعیف سوق می دهد یا کارهای کوچک و مهمی که شما را به اهداف و نتایح بزرگ‌تان می رساند.

حتماً این جمله را شنیده‌اند که ۹۷ درصد از جامعه مردم را می‌شنود که ۳ درصد ثروت دست‌شان است و ۳ درصد افراد موفق و ثروتمند جامعه، ۹۷ درصد ثروت را در اختیار دارند.
سوال : آن ۳ درصد چه کارهایی انجام می‌دهند که ۹۷ درصد انجام می‌دهند؟ شاید باورش برایتان سخت باشد که یک اصل ساده باشد که آنها را رعایت کنند، اولویت بندی انجام کارهاست. معمولاً ۹۷ درصد یا عموم مردم جامعه، کارهایی در اولویت‌شان قرار می‌گیرند که برای بقیه افراد هم همینطور است. زمان گذرانی بی هدف در شبکه های اجتماعی و از این قبیل کارها.

عموم مردم اول روی این مسائل غیر مهم هستند و اگر وقت می‌گیرند، کتابی نیز می‌خوانند، اگر وقت می‌خواهند را هم در برنامه‌هاشان می‌گنند. و نتیجه این شد که مطالعه و بررسی از زندگی مردم ما حذف شد. تازه این برای قشر متوسط ​​جامعه است. الان که هر روز از قشر متوسط ​​جامعه ما کمتر می‌شود و قشر اکثریت جامعه ما را قشر ضعیف تشکیل می‌دهد، چه؟ قشر ضعیف جامعه، تهیه مایحتاج و نیازهای اولیه، جزو اولویت‌هایش قرار دارد، نه رشد و توسعه.

اولویت بندی یعنی آگاهانه انجام از کارها را به تعویق بندازیم یا به دیگران پیشنهاد کنیم یا اصلا انجامشان دهیم و از کارها را در اول لیست برنامه هایمان قرار دهیم و همه توجه و تمرکز را برای انجام آنها بگذاریم. دلیلی که برنامه‌ریزی‌ و مدیریت زمان ما را نمی‌دهد، این است که ما لیستی از بالا داریم و در آخر هم کارهای زیادی انجام نمی‌دهیم، می‌شوند و به آن‌ها نگاه می‌کنیم که ما را وارد می‌کند.

وقتی در لیست بالا‌مان نگاه می‌کنیم که انجام نشده، ضمیر ناخوداگاه‌مان باور می‌کند که در مدیریت زمان‌مان ضعیفیم، باورش می‌شود که همیشه از زمان‌مان عقب‌ماند. باورش می‌شود که همیشه باید کلی کار عقب افتاده باشد و این باعث شود که احساس منفی کنم و نارضایتی از خودمان می‌شود و با این افکار و احساس منفی و سرخوردگی از خودمان، نمی‌توانم نتیجه بگیرم و می‌توانم داشته باشم.

در این مقاله قصد ندارم در روش اولویت بندی ABCD ، ماتریس آیزنهاور یا ماتریس استفان کاوی صحبت کنم. چیزی که اینجا روش نیست، داشتن طرز فکر فراموش کردن اولویت است. اگر چه چیزی را باید در اولویت زندگی‌مان قرار دهیم. شرایط زندگی هر روز سخت تر خواهد شد.

داشتن طرز فکر یعنی اینکه مدام از خودتان بپرسید کاری که در لیست ابتدایی برنامه هایتان نوشتید، کمکی برای رسیدن به هدف می کند یا خیر؟ اگر کمکی نمی‌کند، یا حذفش کنید یا به دیگران اجازه دهید یا به عقب بندازید. شاید یک سوالی در ذهنتان ایجاد شود که یک سری از کارها هستند که فقط باید خودتان را انجام دهید و به کسی که هم نمی‌توانید بپردازید، نمی‌توانید آن را هم حذف کنید، به این کارها مهم وفوری می‌گویند مثل پرداخت قسط یا قبض یا خرید وسایل مایحتاج خانه. این کارها را هم می‌توان انجام داد. به عنوان مثال پرداخت قبوض یا انتقال وجه با بانک همراه یا اپلیکیشن‌های پرداخت. یا خرید آنلاین از فروشگاه های فروش اینترنتی. بعد از میبینید که چقدر زمانتان آزاد می شود!

آنچه را که بازدهی در ساعات اولیه روز می بینید، بیشتر از ساعات پایانی روز است. کارهای کم‌ارزش‌تان را در زمانی که انرژی و توان کافی داشته باشید، انجام دهید. با رعایت همین اصول ساده و انجام کارهای مهم در ساعات طلایی بازدهی، زندگی‌تان می‌شود.
برنده‌ها اولشان را بر کارهای مهمی می‌گذارند که خیلی فوری فوری هستند. مثل اول و مطالعه و تمرین برای رشد یک مهارت، ولی افراد بازنده همیشه در حال انجام مسائل فوری زندگی‌شان هستند.

یک سوال: یک هفته ۱۶۸ ساعت است. چند ساعت در روز سرکار هستید؟ چند ساعت در شبانه‌روز می‌خوابید؟ چند ساعت صرف غذا خوردن و خانواده می شود؟ چند ساعت صرف مشاهده تلویزیون و … همه این زمانها را بنویسید. بعد در هر روز چند ساعت به انجام فعالیت های اختصاصی می یابد و در هفته چند ساعت می شود؟ بعد از ۱۶۸ ساعتی که در یک هفته دارید، کسر کنید. ببیند چند ساعت دیگر باقی می‌ماند؟ قول می‌دهم شوکه شوید ! این ساعت‌ها چگونه هدر می‌شوند؟! شاید جمع همین ساعات برای متخصص شدن در یک مهارت در سال کافی باشد.

در مدارس پیشرفته، ارزش یک ثانیه را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند. مثلاً آنها باید سر ساعت ۹و۲۰ دقیقه و ۳۰ دقیقه کاری رو شروع و سر ساعت ۹و۵۰ دقیقه و ۴۵ ثانیه آن را تمام کنند. حال در مدارس ما چگونه است؟ از همان دوران ابتدایی، به ما گفتند یک ساعت برای امتحان کردن وقت دارید. از همان روزها، واحد زمان مارا ساعت تعریف کردند نه دقیقه و چند دقیقه. برای همین است که هواپیماهای‌مان چند ساعت طولانی دارند و این طبیعی است! جلسات سرسی‌مان چند ساعت دیر می‌م و این طبیعی است! و چند ساعت هم در روز یا هفته هدر می‌کنیم و این طبیعی است! چون دیگر واحد زمان ما ساعت و دقیقه نیست، واحد زمان ما ساعت است.

ما انتظار داریم یک زندگی و شرایط عالی دست پیدا کنیم؟ تا وقتی اولویت‌هایتان را تغییر دهد، چیزی تغییر پیدا نمی‌کند. اگر می‌خواهید به آزادی مالی و رفاه برسید، ولی کارهای غیرمهمتان یا مهم و فوری در اولویت باشید، فقط یک خواسته باقی می‌ماند و بس.

کارها به دو دسته کلی مهم و فوری یا به صورت دقیق‌تر ۴ نوعند. کارهای مهم و غیر ضروری و فوری و غیرفوری. فوری‌ها مهم و مهم ها هم هیچ وقت فوری. چیزی که شرایط متفاوت را برای شما رقم می‌زند، مهم و غیر فوری است. ولی همیشه همه آن ۹۷ درصد درگیر انجام کارهای فوری و مهم مانند فوری فوری، از انجام غافل می‌شوند.

باید بدانید زمانی صحیح فقط به معنی انجام همه لیست نیست، بلکه به معنی انجام کارهاست. عموم مردم جامعه زمانی که به هر کاری اختصاص می‌دهند، برای‌شان مهم است. اما افراد موفقی هستند که بعد از انجام آن کار، برایشان مهم است. انجام کارهای مهم، ما را به هدفمان ولی کارهای فوری، دیگران را به اطلاعاتشان می‌رساند. برای چه کسی کار می کنید؟ خودت یا دیگران؟ چه کسی را به هدف قرار دهید؟ خودت یا دیگران؟

هرکسی که نتواند اولویت بندی درستی داشته باشد، مدیریت زمان درستی هم نخواهد، پس طبیعی است که وقت کم بیاورد. اگر می‌خواهید شرایط متفاوتی را در زندگی‌تان ایجاد کنید، ذهنتان را اولویت‌گرا کنید. اولویت برای انجام چه کاری؟ همیشه اولویت با کاری است که حتی یک قدم، شما را به هدف‌تان نزدیک‌تر می‌کند نه دیگران را.

در یک دفترچه، کارهایی که در هر روز انجام می‌دهند و می‌دهند که به آن‌ها اختصاص داده می‌شود. از صبحی که بیدار می‌شوید تا شبی که می‌خوابید. شاید اولش سخت باشد ولی زود عادت کنید. این دفترچه همه جا باید همراهتان باشد. هر شبی که در روز انجام دادید و زمانی که به آن اختصاص داد را بنویسید .ببینید چه کارهایی را و چه زمانهایی را انجام می دهند و چه زمانهایی را انجام می دهند.

برای خواندن این مقاله در سایت من، می تونید اینجا رو کلیک کنید.

حقانی | مربی افزایش درآمد

آدرس صفحه مربی با من در اینستاگرام : آیدی اینستاگرام مربی با مناگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!