طبق برنامه‌ریزی‌ها این ۳۰ گیگ در سه بسته ۱۰ گیگابایتی هر چهار ماه یک بار برای سرپرست خانوار فعال می‌شود. اما چه کسانی می‌توانند از اینترنت رایگان استفاده کنند؟

سه دهک کم‌درآمد همان‌هایی هستند که یارانه‌ای ۴۰۰ هزار تومانی می‌گیرند. به گفته وزیر اقتصاد و دارایی، ۳۰ درصد جمعیت کشور یارانه ۴۰۰ هزارتومانی می‌گیرند. آمارهای سال گذشته مرکز آمار ایران، اگر هزینه‌های کل یک خانوار (از همه افراد خانوار که به طور متوسط ​​3.3 نفر در نظر گرفته می‌شود) حدود 700 هزار تومان تا دو میلیون تومان باشد. سهم ماهانه هر کدام از این خانوارها از اینترنت رایگان 2.5 گیگ خواهد بود.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فروردین اعلام کرد که حجم استفاده از 40 درصد کاربران دیتای موبایل زیر 2 تلگرام است و وزیر ارتباطات به برنامه های رئیس جمهور برای جبران افزایش قیمت برای اقشار کمبرخوردار یا کل جامعه با ارائه بسته هایی است که مشکل از نظر دسترسی عادلانه ایجاد می شود. .

هدیه‌ای اینترنتی از کاربری که بخواهد بخشی از کار، فراغت و آگاهی از خبرها را دنبال کند، دردی دوا نمی‌کند.

زومیت با در نظر گرفتن مصرف مصرف یک نفر از اینترنت دیتا به این سوال پاسخ می دهد که دریافت اینترنتی رایگان چه استفاده هایی می توانند از آن بکنند. به‌طور تخمینی اگر هر روز یک ساعت از اینستاگرام استفاده می‌کند در ماه بین ۲۱۰۰ تا ۱۸۰۰۰ مگابایت (۲ تا ۱۸ گیگ) مصرف می‌کند. برای دیدن هر ساعت ویدئو با کیفیت پایین ۲۵۰ مگابایت از حجم مصرف اینترنت می‌شود و اگر در نظر بگیرید که یک نفر ۴۵ دقیقه در روز ویدیوی کیفیت پایین تماشا کنید ۱۸۷ مگابایت در روز و ۵٫۶۱۰ مگابیت (بیش از ۵ گیگ) در ماه مصرف خواهد کرد. یک ساعت وبگردی در روز بین 60 تا 150 مگابایت و در ماه بین 1800 تا 450 مگابایت (یک تا بیش از 4 گیگ) دیتا استفاده می شود. همچنین اگر کسی بخواهد ۲۰ دقیقه در روز بازی موبایلی انجام دهد در ماه حدود ۴۸۰ مگابایت مصرف می‌کند و برای ۲۰ دقیقه از واتساپ صوتی در روز بین ۲۰ تا ۴۰ مگابیت و در ماه بین ۶۰۰ تا ۱.۲۰۰ مگابیتی دیتا استفاده می‌شود. حجم اینترنت مورد دولت از کاربری که بخواهد بخشی از کار، فراغت نظر و آگاهی از خبرها را با استفاده از فضای مجازی دنبال کند، دردی دوا نمی‌کند.

دهک‌های مخاطب طرح اینترنت هدیه‌ای دولت به ابزارهای مورد نیاز برای استفاده از اینترنت دسترسی ندارند

موضوعات دیگر دسترسی دهک های پایین به وسایل ارتباطی و اینترنتی است. فتح‌الله توسلی نماینده بهار و کبودرآهنگ در مجلس ۲۲ تیر در نطق به دستور خود درباره وزیر ارتباطات گفته است: «درحالی‌که از شهرستان‌ها و روستاهای کشور از مناطق منطقه‌ای از حوزه انتخابیه منتخب بدون خدمات ارتباطی، هم آنها و هم شرکت‌کنندگان از خارج از کشور هستند. و به‌جای حل مشکلات اساسی و انجام وظایف خود در اقدامی توهین‌آمیز اعلام می‌کند برای دهک‌های پایین جامعه اینترنت در نظر می‌گیریم، دهک‌های پایین جامعه به کسانی که به هیچ عنوان اینترنتی نمی‌رسند و نتیجه یک سال دنبال من و همکاران پاسخی دربرنداشته می‌شوند. برای چه کسی اینترنتی در نظر می‌گیرید؟»

فروردین ۱۴۰۱ مجری توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات اعلام کرد سه‌هزار و ۵۰۰ روستا دارای ارتباطات حداقلی هستند و چهار هزار روستای کشور هیچ ارتباط اینترنتی‌ای ندارند. همچنین وزارتخانه‌ها می‌گویند خانه‌اند که برخی از روستاها را که اینترنت دارند، از مردم دوا نمی‌کند، با هم ارتباط دارند.

اینترنت دهک پایینعکس از ایرنا

در زمینه دسترسی به وسایل ارتباطی هوشمند آماری به روزی وجود ندارد اما آماری که آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ نشان می دهد ۳۰ درصد دانشآموزان به وسایل ارتباطی هوشمند یا دسترسی اینترنتی ندارند. تا جایی که از سازمان‌های مردم‌نهاد کمپین برای تهیه‌ی ابزار هوشمند برای این بچه‌ها اجرا می‌کنند و رسانه‌های اخباری را با عناوین اهدای گوشی هوشمند به دانش‌آموزان کم‌برخوردار منتشر می‌کنند. آن زمان مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: حدود 3.5 میلیون نفر بدون ابزار هوشمند بوده یا دسترسی به اینترنت ندارند. سهم محرومیت دانش‌آموزان از شبکه شاد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یعنی ۲۱ درصد دانش‌آموزان و اختلاف ۳۰۰ هزار نفری به دانش‌آموزان برمی‌گردند که ابزار هوشمند قرضی استفاده کرده‌اند. به احتمال زیاد این گروه از دانش‌آموزان به همان ۳۰ درصد دهک‌های پایین جامعه تعلق دارند. کسانی که کمتری به ابزارهای ارتباطی هوشمند یا منابع مالی برای تهیه آن دارند.

تا به حال بیش از ۹۳۰ هزار سرپرست خانوار برای دریافت اینترنت رایگان ثبت نام کرده اند. اینترنت رایگان در این طرح به سرپرست خانوار تعلق می‌گیرد. او می‌تواند ازطریق پیامکی که به شماره‌اش ارسال می‌شود، آن را فعال کند. بنابراین، این امکان وجود دارد که سرپرست خانوار در حالت عادی شماره تماس وارد شود را تغییر دهد و اختصاص اینترنت به سرپرست خانوار را به‌طور رایگان انجام دهد. تضمینی وجود ندارد که اینترنت رایگانی ندارد که دراختیار سرپرست خانوار قرار دارد، دردسترس بقیه اعضای خانواده هم قرار بگیرند. به‌ویژه زنان و کودکان ممکن است از این یارانه‌ای دولت محروم شوند.

این یارانه در یکی از وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور است: تخصیص اینترنت رایگان به دهک‌های کم‌درآمد جامعه. رئیس جمهور در تبلیغات انتخاباتی کاهش قیمت اینترنت را هم داده بود. سال گذشته قانون امکان افزایش قیمت را نمی‌داد اما امسال این قانون تصویب شد و در مصوبات سالهای 95 و 96 اجراکننده تعرفه‌هایشان را بالا بردند که به گفته رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی: کردند» و شرکت‌های زیرساختی هم‌چنین می‌گویند قیمت اینترنت برای افزایش پیدا کند. اما دولت فعلا برنامه‌ای برای ادامه این یارانه ندارد. هنوز معلوم نیست که سال‌ها بعد هم این یارانه دولت به دهک‌های پایین جامعه اختصاص می‌یابد یا نه و تعریف می‌شود که برای سال‌ها منوط به بحث‌های اعتباری است و برای آن تصمیم‌گیری نشده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!