اولین هلی‌کوپتری که ناسا به مریخ فرستاد، عملکرد خوبی داشت که این سازمان قصد دارد دو نمونه دیگر از عازم سیاره سرخ کند. این هلی‌کوپترها به اینجنیوتی، هلی‌کوپتر همراه مریخ‌نوردپرسوینس شباهت خواهند داشت. اما از گرفتن مضاعف و انتقال لوله‌های کوچک از سنگ‌ریزه‌های مریخی خواهند بود. این هواگردهای فرازمینی را به‌طور کلی می‌توان شبیه به پهپادهایی دانست که آمازون برای تحویل بسته‌ها ساخته شده است.

به‌گزارش نیویورک‌تایمز، استفاده از هلی‌کوپتر، بخشی از بازنگری اساسی در مأموریت بزرگ بعدی ناسا به مریخ می‌شود. هدف از این ماموریت که با همکاری آژانس فضایی اروپا انجام می‌شود، بازگرداندن نمونه‌های مریخ به زمین برای بررسی دقیق به دست‌مطالب با استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته‌ای است که امکان قرار دادن آنها در درون فضاپیما وجود ندارد.

توماس زوربوخنمدیر واحد مسئول علمی ناسا، چهارشنبه درجریان کنفرانس خبری گفت: «ما مسیری رو به جلو با استفاده از ساختار بازنگری شده و نوآورانه داریم.»

مریخ‌نورد پرسوینس در حین اکتشاف دهانه‌های به نام یزرو، سنگ حفاری نمونه‌هایی بوده است. تمرکز این کاوشگر بر دلتای رودخانه‌ای خشک‌شده در امتداد دیواره‌های دهانه است. مکانی عالی که اگر موجودی در آن می‌کردند، ممکن است نشانه‌هایی از این حیات باستانی باشد.

اولیه این بود که مریخی‌نوردی برنامه ساخت آژانس فضایی اروپا برای برداشتن نمونه‌ها و حمل آن‌ها به سطح‌نشین به مریخ فرستاده شود. سپس این نمونه‌های قرارگرفته روی سطح‌نشین درون موشک‌بارگیری و به مدار مریخ پرتاب می‌شوند. درنهایت فضاپیمایی دیگر محفظه‌ها را می‌گیرند و به زمین می‌کنند. بااین‌حال مریخ‌نورد نیازمند اندازه‌های بزرگ بود و به همراه موشک، آنقدر سنگین می‌شد که نمی‌توانست روی یک سطح قرار گیرد. اوایل سال جاری، ناسا اعلام کرد که قرار است از دو سطح استفاده کند. یکی برای مریخ‌نورد و دیگری برای موشک پرتابگر نمونه‌ها.

امروز بانگری در مأموریت، مریخ‌نورد جمع‌آوری‌کننده نمونه‌هایی از برنامه حذف شده است. درعوض، برنامه این است که پرسویرن به سمت سطحی حرکت کند و ۳۰ نمونه جمع آوری شده را برای آن بیاورد. سپس نمونه‌های درون موشک قرارگرفته روی سطح‌نشین بارگیری خواهند شد. ازآنجاکه کیوراسیتی، مریخ‌نوردی با طراحی تقریباً مشابه با پرسویرنس، یک دهه پس از ورودش به مریخ در حال فعالیت است، مدیران ناسا مطمئن هستند که پرسویرنس می‌توانند به سطح‌نشینان بازگرداننده‌ای برسند، نمونه‌های مریخ در سال ۲۰۳۰، کماکان در وضعیت عملیاتی خواهد بود.

چشم‌انداز دهانه ازرو از نگاه مریخ‌نورد پرسویرنس

تصویر ثبت‌شده با مریخ‌نورد پرسویرنس از دهانه ایزرو، منطقه‌ای احتمالی از فرود سطح‌نشین‌گرداننده نمونه‌های مریخ را نشان می‌دهد.

اگر مشکلی برای پرسویرنس پیش بیاید، هلی‌کوپترها گزینه‌های پشتیبان خواهند بود. سطح‌نشین بازگرداننده نمونه‌های مریخ در نزدیکی محل روی مریخ خواهد نشست که نمونه‌های سنگ را درون لوله‌هایی به اندازه سیگار برگ رها کرده است. سپس هلی‌کوپترها نمونه‌ها را به سطح‌نشین منتقل خواهند کرد. سفر بازگشت چند سال بیشتر طول خواهد کشید. نمونه‌ها در سال ۲۰۳۳ درون کپسولی کوچک روی زمین فرود می‌آیند.

مقام‌های ناسا از تداوم‌های اینجنیوتی که همراه پرسوینس به مریخ سفر کرد، شگفت‌زده شد. ابتدا قرار بود هلی‌کوپتر اندکی پس از فرود مریخ‌نورد در فوریه ۲۰۲۱، درطول دوره‌های آزمایشی به مدت یک ماه فقط چند مرتبه پرواز کند. سپس پرسویرنس هلی‌کوپتر را ترک کند و به انجام مأموریت اصلی خود برود. اما اینجنیوتی تا امروز ۲۹ بار در آسمان مریخ به پرواز درآمده است.

مقالات مرتبط:

پروازهای اینجنیوتی که چالش فناورانه‌های آسیب در رقیق مریخ می‌شوند، به قدری موفقیت‌آمیز بودند که ناسا تصمیم گرفت همراهی آن با پرسویرنس را ادامه دهد و از هلی‌کوپتر به‌عنوان دیده‌بانی هوایی برای نظارت بر چشم‌انداز پیش‌روی مریخ‌نورد استفاده کند. زوبورخن گفت ناسا مطالعات جدید و اتفاقات اخیر در مریخ به تصمیم خود رسید و هلیکوپتر را به‌عنوان یک گزینه در نظر گرفت. انتخابی که یک سال پیش اصلاً دردسترس نبود.

هلی‌ترهای مأموریت بازگشت نمونه‌ها تقریباً هم‌اندازه خواهند بود. اما چرخ‌های کوچک به زیر پایه‌های فرود آن‌ها اضافه خواهد شد. چرخ‌ها به هرکدام از هلی‌کوپترها امکان‌پذیر است تا مسافتی کوتاه را برای نمونه‌برداری از حرکت‌ها ارائه دهند. سپس بازویی رباتیک لوله‌های نمونه را برمی‌دارد.

با حذف مریخ‌نورد جمع‌آورنده، مأموریت بازگشت نمونه فقط به یک سطح‌نشین نیاز دارد. از آنجاکه فرود روی مریخ هر افزایشی را به‌دنبال دارد، با استفاده از یک سطح‌بنیاد طراحی مأموریت را ساده‌تر و کم‌خطرتر می‌کند و باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود.

هزینه‌های کل مأموریت‌های مالی دلار خواهد بود. اما ناسا فعلا درباره آن گمانه‌زنی نمی‌کند. جف گراملینگمدیر برنامه بازگشت نمونه‌های مریخ می‌گوید: «تمام چیزی که درحال‌حاضر می‌توانم بگویم واضح است. یک‌سطح، تقریباً بسیار کمتر از دو سطح‌نشین هزینه دارد.»

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!