ما به طور معمول گیاهان را ارگانیسم‌هایی آرام و بدون جنبش می‌کنیم که همیشه به تنهایی زندگی می‌کنند و کاری به کار کسی ندارند. اما تمامی گیاهان، تنها و بیضرر. آنچه که ساینسآلرت می‌نویسد، گیاهان گوشتخوار همان است که از نامشان پیدا می‌شود از جانوران.

این گیاهان گاهی اوقات با خوردن حیوانات کوچک و سایر غذاهایی که مواد مغذی زیادی در خود دارند می‌روند. این یک گیاه خوردن حیوانات کوچک را در ابتدا تا حدی ترسناک به نظر می‌رسد، بااین‌حال همین گیاهانی هستند که از نظر بوم‌شناختی گونه‌هایی به‌فرد می‌آیند، دقیقاً مانند ارگانیسم‌های درمعرض خطری برای محافظت از انسان‌ها نیاز دارند و در حال حاضر نمونه‌هایی از گیاهان گوشتخوار را پیدا می‌کنند. هستیم که همیشه هرگز ندیده‌ایم.

پژوهشگران در تازه‌ترین کشف این چنین، موفق به یافتن نوع کاملاً از گیاهان گوشتخوار شده‌اند که قبلاً ناشناخته بود. این گیاه گوشتخوار در جزیره بورنئو واقع در استان کالیمانتان شمالی کشور اندونزی رؤیت شده است. این گونه از گیاهان گوشتخوار که آن را می دانند نپنتس پودیکا نامیده شده نوعی گیاه کوزه‌دار است و قربانیانش را به گونه‌ای می‌خورد که گیاه شناسان پیش‌تر نمونه آن را ثبت کرده‌اند.

مکانیسم گیاه پارچ گوشت خوار Nepenthes pudica با انداختن تله در زیر زمین

مارتین دانچاکاز اعضای دانشگاه علوم پزشکی پالاکی اولوموک در جمهوری چک، می‌گوید: «ما نوعی گیاه کوزه‌دار پیدا کرده‌ایم که به‌شکلی قابل‌توجه با سایر گونه‌های شناخته‌شده، تفاوت دارد.» چیزی که باعث تمایز Nepenthes pudica از سایر گونه‌های گیاهان گوشتی‌خوار می‌شود، محل تله‌ی پارچ‌شکل این گیاه و نحوه ریختن طعمه‌ها است.

به‌طور معمول گیاهان گوشت‌خوار تله‌هایی پارچ‌شکل هستند که در واقع لوله‌هایی توخالی در بالای زمین هستند (روی سطح خاک یا در داخل درختان) تولید می‌کنند. این تله‌های پارچمانند دارای سطح داخلی لغزنده هستند و همین موضوع باعث می‌شود جانوران به‌دام‌افتاده در داخل تله نتواند راه را با بالا رفتن، به بیرون پیدا کند. حشرات پس از آن در بخش پایینی تله‌ای پارچمانند، غرق می‌شوند و سپس ازطریق شیره‌ای گیاهی گیاهی، پخته می‌شوند.

Nepenthes pudica گونه‌های کاملاً متفاوت در گیاهان گوشت‌خوار نیست، اما باعث نگاه به این نوع گیاهان تا حدی تغییر کند. پژوهشگران سال ۲۰۱۲ در بررسی میدانی در استان کالیمانتان شمالی متوجه نوعی گیاه کوزه‌دار شدند که در کمال تعجب هیچ تله‌ای پارچ‌شکلی نداشت. آن‌ها با بررسی بیشتر نوعی تله‌ی تغییرشکل‌یافته را که از خاک بیرون زده بودند مشاهده کردند.

لایه‌های بعدی (نظیر برداشتن لایه‌های خزه که سطح زمین را پوشانده بود) باعث شد که در زیر زمین پنهان شده به چشم بیایند. این پارچ‌ها با جوانه‌هایی که در داخل زمین رشد کرده بودند، ارتباط داشتند تا به طور ویژه حشراتی را که در داخل خاک سکنی می‌گزینند هدف قرار دهند.

تصاویر گیاه پارچ گوشت خوار Nepenthes pudica از زوایای مختلف

مارتین دانچاک می‌گوید: «این گونه از گیاهان گوشتخوار پارچ‌های خود را که طولشان به ۱۱ سانتی‌متر می‌رسد در زیر زمین پنهان می‌کند. این پارچ‌های زیر زمینی زیر زمینی در داخل حفره‌ها یا مستقیماً در خاک تشکیل می‌شوند و جانورانی مانند مورچه کنه، و سوسک را که در زمین زندگی می‌کنند به دام می‌اندازند.»

مقالات مرتبط:

پژوهشگران قبلاً گیاهان گوشتخوار دیگری در سرده‌های متفاوت دیده می‌شوند که خود را در زیر زمین قرار می‌دهند، اما این اولین بار است که یک گونه قابل استفاده به تله‌ی گودال‌مانند با رفتاری مشابه دیده می‌شود. اعضای تیم تحقیقاتی ۱۷ند مجموعاً مورد گیاه Nepenthes pudica را پیدا می‌کنند و آن‌ها را بررسی می‌کنند. بسیاری از این گیاهان گوشتخوار علائمی از هضم طعمه در داخل خود نشان دادند.

تله‌گذاری در زیر زمین برای گیاهی گوشت‌خوار اتفاق دور از انتظار و نسبتاً خنده‌داری است، بااین‌حال Nepenthes pudica برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید زندگی سطح بالایی دارد. این گیاه گوشتخوار در منطقه‌ای کوهستانی در ارتفاعی حدود 1.100 تا 1.300 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

میچل گولوسپژوهشگر حوزه بیومکانیک گیاه در بریستول بریتانیا و از دانشگاه‌هایی که سال‌ها روی گیاهان کوزه‌دار تحقیق می‌کنند، می‌گوید: «فره‌های زیر زمینی دارای شرایط محیطی پایدارتری مانند هستند. همچنین احتمالاً در دوره‌های خشک، طعم‌های بیشتر در حفره‌های زیر زمینی می‌شود.»

تحقیقات این پروژه تحقیقاتی در مجله PhytoKeys منتشر شده است.