نمونه‌های مهندسی سازهای آینده اینتل یعنی Raptor Lake Core i7-13700K و Core i5-13600K، به طور کامل آزمایش و بررسی قرار گرفته و نتایج آن بنچمارک در شبکه اجتماعی چینی Bilibili منتشر شد.

مقایسه بین پردازنده‌های نسل و همتایان نسل بعدی نشان می‌دهد که از نظر عملکرد رشد چشم‌گیری تا آنجا که برخی بنچمارک‌های مربوط به پردازنده‌های رپتور لیک تا ۶۴ درصد سریع‌تر ظاهر می‌شوند. اما، متأسفانه این همه هزینه‌ها نیز دارند.

به‌گزارش دیجیتال ترندز، اطلاعات افشا شده‌ی جدید توسط حساب کاربری ExtremePlayer در شبکه اجتماعی Bilibili منتشر شده است که در طی یک ویدئو ویدئویی آتی اینتل دیده می‌شود. حساب کاربری ExtremePlayer پیش‌تر پردازنده پرچم‌دار اینتل Core i9-13900K را بررسی کرد و اکنون، نوبت به آن رسیده است که دو مدل میان‌رده از سری پردازنده‌های رپتور لیک را مقایسه و بررسی می‌کند.

مقاله مرتبط:

پردازنده‌های رپتور لیک نیز مانند نسل خود متشکل از پیکربندی هسته‌های ترکیبی است که شامل هسته‌های باکارایی بالا (P Core) موسوم به Raptor Cove و هسته‌های کم‌مصرف (E Core) گریمونت می‌شود. گفته می‌شود پردازنده Core i7-13700K دارای ۱۶ هسته (۸ هسته P و ۸ هسته E) و ۲۴ ترد باشد. تولید شده Core i5-13600K درمجموع ۱۴ هسته (۶ هسته P و ۸ هسته E) و ۲۰ ترد خواهد داشت.

بر اساس اطلاعات غیررسمی، پردازنده‌های رپتور لیک اینتل سرعت کلاک بسیار زیاد ارائه می‌شوند و گفته می‌شود سرعت آن‌ها نیز بیشتر از ۵٫۸ گیگاهرتز اندازه‌گیری شده است. اما این سرعت‌ها مربوط به Core i9-13900K می‌شود و انتظار می‌رود اینتل Core i7-13700K دارای پردازنده باشد. متأسفانه این نمونه‌های مهندسی مورد آزمایش می‌توانند چنین ارقامی را در تشخیص ثبت کنند. اما چندین بار از نمونه‌های قبلی بهتر عمل کردند.

پردازنده اینتل Core i7-13700K تست شده درنهایت به سرعت 5.3 گیگاهرتز می‌رسد که پردازنده Core i5-13600K می‌تواند سریع‌گاهی 5.1 گیرتز را ثبت کند. هردو مدل دو بار آزمایش قرار دادن، بار اول با رم DDR4-3600 و سپس با DDR5-5200 تا میزان تأثیرگذاری رم‌های DDR5 را روی عملکرد پردازنده‌های نسل آینده اینتل ارزیابی کرد.

بنچمارکهای جدید نشان می‌دهد که در آخر شاید سری پردارنده‌های رپتور لیک خاطرات درخشش حافظه‌های رم DDR5 می‌شوند و بنچمارک جدید نیز این گزارش را تصدیق می‌کنند.

بنچمارکهای موجود با هدف انجام آزمایش انجام می‌شوند. اما جامع آن‌ها نتایج مشابهی ارائه می‌کنند. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد پردازنده Core i7-13700K در عملیات‌های تک‌تردی فقط ۱۰ درصد عملکرد بهتر دارد. اما در شرایط چند تردی بهبود عملکرد شدیدتر می شود. به‌طور کلی می‌توان شاهد بهبود عملکرد ۳۰ تا ۳۵ درصدی بود. اما نتیجه‌ای بنچمارک در برخی از تست‌ها بهبود فوق‌العاده‌ای ۶۴ درصدی عملکرد Core i7-13700K را به‌رخ همتای فعلی این پردازنده یعنی Core i7-1270K می‌کشاند. این برتری تا آنجا پیش می‌رود که در تست 7-Zip نماینده سری رپتور لیک با برتری وحشتناک 114.84 درصد نسبت‌ به نماینده آلدر لیک ظاهر می‌شود.

پردازنده سطح پایین‌تر رپتور لیک یعنی Core i5-13600K نیز موفق شد نسل قبلی خود را قاطعانه کنار بزند. اما، در حالت تک‌تردی برتری آن حدود 5 تا 8 درصد اندازه‌گیری شد، ولی در عملیات‌های چند تردی اعداد بزرگی به دست آمد. به نظر می‌رسد که Core i5-13600K در زمان تست با رم DDR5 به طور متوسط ​​40 درصد بهتر از پردازنده Core i5-12600K ظاهر شده است.

بنچمارک Core i5-13600K

این بنچمارک‌ها بار دیگر ثابت کردند که رم‌های DDR5 ممکن است در نهایت شانس خودنمایی پیدا کنند. قیمت‌های رم‌های DDR5 به‌علت‌های بسیار بالا و عدم توجیه اقتصادی کمتر به‌کار گرفته شدند. اکنون اما، از سویی با توجه به نمایش اثرگذاری در ارتقای عملکرد همراه با پردازنده‌های رپتور لیک و از سویی دیگر، با استفاده از انحصاری AMD Zen 5 از DDR5 می‌توان انتظار داشت که بازار سخت‌افزار غرق در بهترین رم‌های DDR5 باشد.

مقاله مرتبط:

علاوه بر این، همان‌طور که پیش‌تر گفته می‌شود، بهبود عملکرد در این رایانه‌ها، هزینه‌های آن است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها میزان مصرف برق را افزایش می‌دهد. پردازنده اینتل Core i7-13700K به‌حداکثر توان مصرفی بیش از 24 وات رسیده است که در مقایسه با انرژی مصرفی 188 واتی پردازنده Core i7-12700K آلدر لیکا واقعاً زیاد است. همچنین انرژی مصرفی ۱۷۸ واتی Core i5-13600K نیز نسبت به نسل قبلی با اندازه ۱۴۸ و افزایش درخورتوجهی را نشان می‌دهد.

با وجود نتایج هیجان انگیز است اما هنوز رونمایی و عرضه‌کننده نمونه‌های اصلی شاید تمام این بنچمارک‌های ارائه‌شده در حال تغییر باشد. بنابراین تا زمانی که محصول پایانی به دست می‌آید درباره تصمیم‌های آن با قطعیت صبحت به‌میان نیاوریم، بررسی شود. اما درنهایت، باید کرد که احتمال می‌رود پردازنده‌های نسل سیزدهمی اینتل در حالتی به هیولاهایی غیرقابل کنترل می‌شوند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره ادعای برتری 14.84 درصدی Core i7-13700K این بنچمارک چیست؟اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!