ایلان ماسک بنیانگذار شرکت تسلا
ایلان ماسک بنیانگذار شرکت تسلا

ایلان ماسک بازرگان و سرمایه گذار آمریکایی است. او بنیان‌گذار، مدیر و مهندس ارشد شرکت اسپیس ایکس. فرشتۀ سرمایه گذاری، مهندس طراح محصولات شرکت تسلا؛ بنیان‌گذار شرکت بورینگ؛ و بنیان‌گذار مشترک پی‌پال، بنیان‌گذار تسلا موتورز و شرکت ماشین‌های الکترونیکی که قرار است دنیا را تغییر دهند. طبقات تا تاریخ 25 جولای سال 2022، دارای بلوک خالص ماسک 242 میلیارد دلار بوده است و بر اساس فهرست میلیاردهایمبرگ و فوربس، ثروتمندترین فرد جهان می شود.

کتابهای ایلان ماسک برای ما خواب و رویاست. شرکت اسپیس ایکس ماسک بر روی اکتشافات و سفرهای فضایی روی اکتشافات و ماسک حتی ناسا را ​​با فضاپیمای خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده است. اصلاً بیایید چند تا از صفت‌ها و ویژگی‌های رهبری ایلان ماسک را برشماریم: او مبتکر، رهبر، نابغه، آینده‌نگر و کارآفرین است. اما آیا می‌توانم توضیح دهم که مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس چگونه به این جا رسیده است؟ اصلاً می‌توانیم چیزهایی که ماسک را به چنین فردی تبدیل می‌کند، تصور کنیم؟

با این‌که تعداد زیادی از افراد در حرفه‌ای‌شان می‌شوند و با استعدادها، زندگی‌ها، سخت‌کوشی و اخلاق‌شان به سطح و مدارج بالای می‌رسند اما هیچ‌کس تابه‌حال به سطح ایلان ماسک نرسیده است. از نظر ایلان ماسک، بهترین زمان برای کارآفرینی است که هنوز جوان‌اید. ماسک می‌ید: «با افزایش سنگوات شما بیشتر می‌شود. بنابراین، نشان دهید، دست به کاری جسورانه بزنید، پشیمان نخواهید شد.» با افزایش سن، خطرپذیری بر روی خانواده و فرزندان‌تان نیز خواهد گذشت. ناگفته نماند که با وجود مسئولیت‌های بیشتر، زمان کمتری نیز داشت. برای آشنایی بیشتر با شخصیت و زندگی ایلان ماسک کتاب‌هایی که در سایت سیبوک هست را ببینید.

https://www.30book.com/

«نه» برای ایلان ماسک معنایی ندارد

همسر اول ایلان ماسک، جاستین ویلسون، برای اولین بار در دانشگاه کوئینز ملاقات کرده است. طبق اظهارات او ایلان ماسک یکی از امتحان‌هایش را با نمرۀ 98 قبول کرد. او یک کمالگرا است بنابراین به استادش می‌رود و از او می‌خواهد که نمره‌اش را به 100 تغییر بدهد. الان که این مطلب را می‌خوانید حتماً از خودتان می‌پرسید که چرا؟ این کار چه فایده‌ای داشت؟ اگر من بودم به 98 راضی می‌شدم و برایم نمرة خیلی خوبی هم بود و ارزشی ندارد که برای 2 نمره خودم را با استادم درگیر کنم. اما همین جزئیات ساده و کوچک تفاوت ما و ایلان ماسک است!

2 نمره‌ای که ماسک را از نمره و کمال فعلی جدا می‌کرد برایش مثل یک «نه» غول‌پیکر بود. اما او جواب «نه» را حتی برای ۲ نمره نمی‌پذیرد. این نمرۀ صد آن‌قدر برایش مهم است و می‌تواند داشته باشد که خودش را در موقعیتی ناخوشایند قرار دهد تا با استادش صحبت کند و جرئت داشته باشد، گفت‌و سخت را می‌دهد که بسیاری از مردم را از دوری می‌گویند و آن را به‌خاطر نمره با استادی روبه‌رو می‌کنند. در نهایت او به خواسته‌اش رسید. چرا؟ چون «نه» برایش معنایی نداشت.

بحثی خارق‌العاده، بدون حتی چشم برهم گذاشتن!

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا و اصالتاً اهل آفریقای جنوبی است که هنر ماندن را به اوج رساند. در واقع در دوران ابتدایی ابتدایی شرکت تسلا، ایلان ماسک زیر میزش می‌خوابید، در هفته ۷۵ ساعت کار می‌کرد تا مشکلات را مرتفع بسازند و محقق کنند. در این مدت به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنم. نمی‌گذاشت کارهای بیهود و خسته‌کننده حواسش را انجام دهند. تنها چیزی که بر روی آن داشت وظیفۀ پیش رویش بود. حالا به شرکت تسلا نگاه کنید! این شرکت غول‌پیکر هنوز در حال شکوفایی است و دنیای خودرو را تغییر می‌دهد و هنوز بسیاری در پیش دارد. مسلماً این شرکت بدون مطالعه و جستجو بیوقفه آقای ماسک به چنین چیزی نمی‌رسید.

تسلا موتورز، سازنده خودروهای الکترونیک
تسلا موتورز، سازنده خودروهای الکترونیک

این امر به ماسک امکان می‌دهد تا «جریانی ثابت» وارد شود، فرد زمانی وارد این جریان می‌شود که کاملاً بر روی یک فعالیت مشخص شود و در آن غوطه‌ور و فکر و ذکرش کاری باشد که در نهایت می‌شود. این جریان اتفاق می‌افتد که فرد بدون حواس‌پرتی و ندیده گرفتن وظایف کم‌تر به کار اصلی‌اش بپردازد. به زندگی کاری خود و شیوه هایی که وظایفتان را انجام دهید فکر کنید. هر چند وقت یک‌بار حواس‌تان پرت می‌شود؟ هر چند وقت یک چیز بسیار کوچک و یک نظر شما را به خود جلب کرده و باعث می شود کمتری داشته باشید؟ چگونه می‌توانید برای روزتان برنامه‌های بریزید که با کمک آن یک وظیفه را تکمیل کنید و بعد به سراغ کار دیگری بروید؟ این یک برنامه تمرکزی، هیجان انگیز و هدفمند تلقی می شود.

کاری پُر آشتیاق

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود ماسک وارد «جریان ثابت» شود و در همین حالت به کیفیت کاری که انجام می‌دهد مربوط می‌شود. ماسک نمونۀ عالی انسانی است که اخلاق کاری‌اش بیشتر به آشتیاقش می‌شود. او کاری را که انجام می دهد دوست دارد و در واقع عاشق کارش است. آشتیاق او به کارش آنقدر شدید است که شبها تا دیروقت سرکار می‌ماند و با تمام هفته‌های ۸۰ ساعت کار می‌کند و همان طور که قبلاً گفته می‌شود حتی زیر میزش می‌خوابد! حقیقت این است که اگر موقع انجام کار آشتیاق داشته باشیم – یا آشتیاق را پیدا کنیم – دیگر حس نمی‌کنیم که کار می‌کنیم. کارمان به یک ماموریت یا بازی می‌شود و ما از کاری که انجام می‌دهیم لذت بردن می‌شود. ساعت هشتاد کار دیگر احساس نمی‌کند چون آشتیاق ماست را به پیش می‌برد.

با کوچک کردن، بزرگ فکر کنید

بسیاری از ایده های بزرگ ماسک سوالات کوچک شروع شدند. ماسک از خودش پرسید؟ چگونه حمل و نقل را در کالیفرنیا راحت تر کنیم؟ یک راه‌آهن برقی… یک راه‌آهن برقی که از میان یک تونل عظیم می‌گذرد و در کنار یک کوه حفر شده است. سؤال همیشه کوچک و ساده است، بعد از آن پاسخ‌ها به بزرگ‌تر و عظیم‌تر می‌شوند. سپس ماسک هر پاسخی را به سؤالی دیگر می‌کند و سعی می‌کند آن را به بهترین شکل ممکن بیان و تفصیل کند. این راه ماسک است. پس ایده های کوچک پیدا کنید. پاسخ‌های واضح برایش پیدا کنید و سپس روی پاسخ‌ها مانور دهید و با سرسختی دنبال کنید. ایده‌های بزرگ همیشه از تفکرات کوچک شکل گرفته‌اند.

ماسک منابعش را صرف تبلیغات نمی‌کند. در عوض از خودش می‌پرسد: «آیا این فعالیت به محصول یا خدمات بهتری می‌شود؟ اگر نه بهتر است از این کار دست بکشم.» درست است که این جمله را بازاریاب‌ها دوست نخواهند داشت اما محصولی باکیفیت بالا داشت، خودش تبلیغ خودش را می‌کند. ابتدا محصول روی بررسی کنید و موفقیت خودش را به دست خواهد آورد.

ایلان ماسک
ایلان ماسک

سهامدارن را مثل خانواده دوست داشته باشید

بهترین رهبران با مدیران و همکاران خود مانند خانواده رفتار می‌کنند. مثلاً ماسک از طریق توئیتر همیشه از مشتریانش تشکر می‌کند. ممکن است این حرکت کوچکی به نظر برسد اما توجه مردم را به خود جلب می کند و آن ها را متوجّه این قدردانی می کند. بسیاری از مدیران این اقدام ماسک را سرلوحۀ کارشان قرار داده اند. مثل ماسک قدمی به بیرون از دفترتان بگذارید تا ارتباط خوبی با کارمندان را حفظ کنید و کار کنید و سنگ‌بنای کسب‌وکارتان را بسازید.

ماسک می‌گوید: «دائم به دنبال چیزهای رایج و عامه‌پسند نباشید. موفق‌ترین شرکت‌ها بر خلق نوآوری‌های جدید می‌شوند. آن‌ها نمی‌توانند دائماً در رقابت باشند. همیشه جای پیشرفت هست. خیلی مهم است که یک حلقۀ بازخورده داشته باشید که در آن دائماً به کارهایی که انجام داده اید فکر کنید و ببینید چگونه می توانید آن را بهتر انجام دهید و خودتان را زیر سوال ببرید.»

کلام آخر

مدرسه ممکن است تمام شود اما لازم نیست خودآموزی را هم تمام کنید. ماسکی که در کودکی کل دایره‌العمارف و دانش‌نامه بریتانیکا را می‌خواند می‌گوید: «چیزی که ندانید، نمی‌دانید و بعد متوجه می‌شوید چه چیزهای زیادی در دنیا وجود دارد که هیچ اطلاعی از آن‌ها وجود ندارد.» این کاملاً درست است. در حالی که من و شما در کودکی به لالایی‌های کودکانه گوش می‌دادیم، ماسک دایره‌المعارف می‌خواند. این روند با افزایش سن ماسک ادامه داشت و هرگز دست از مطالعه نکشیده است. عادت‌های مطالعۀ شما چگونه است؟ آیا می‌توانید عادت استفاده کنید مطالعه‌تان هر ساله پیشرفت داشته است؟ خواندن رسانه های اجتماعی و مقاله ها حساب نیست. شما در کتاب‌هایی گم شوید که افق دیدتان را گسترش دهید و ایده‌هایتان را به سرتان بیندازند.

https://www.30book.com/
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!