جنجال بین توییتر و ایلان ماسک در روزهای اخیر باردیگر بر سر زبان‌ها افتاده است. دو طرف پرونده‌ای خبرسازی که جلسه پنج‌روزه‌ای دادگاه آن‌ها در ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) آغاز می‌شود، دفاع‌های خود را اعلام می‌کنند و می‌توانند به تغییر قوانین ساخته‌اند. اسناد رسمی رسمی که وکلای ایلان ماسک در دفاع از او منتشر کرده است، ادعا می‌کند توییتر در تلاش است ازطریق ارائه آمار اشتباه در پرونده‌های ارسالی برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، سرمایه گذاران را گمراه کند.

ایلان ماسک می‌گوید تعداد بات‌های توییتر دو برابر بیشتر از آن چیزی است که این شرکت در پرونده‌های کمیسیون بورس و بهادار اعلام کرده و تعداد کاربران فعال روزانه درآمدزا در این پلتفرم کمتر از ادعاهای رسمی است. توییتر در جواب می‌گوید سرور اسپری‌بلر تسلا و ایکس فرضیاتی نادرست مطرح شده و به‌دنبال بهانه‌جویی است تا بدون پرداخت هیچ گونه جریمه‌ای از قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری عقب‌نشینی کند که اردیبهشت امسال برای خرید این شبکه اجتماعی امضا کرد.

هر دو طرف در حال تشکیل پرونده‌هایی حقوقی علیه دادگاه در دادگاه دلاور هستند. این دادگاه قرار است تعیین کند که عقب‌نشینی ایلان ماسک از قرارداد 44 میلیارد دلاری قانونی است یا ثروتمندترین فرد دنیا به‌دلیل امضای قرارداد خرید توییتر باید می‌شود.

ایلان ماسک می‌گوید توییتر به‌دنبال گمراه‌کردن سهامداران است

داستان پرحاشیه‌ای توییتر و ایلان ماسک در اواسط فروردین‌ماه آغاز شد. زمانی‌که ماسک از خرید بخش مهمی از سهام توییتر خبر داد. ایلان ماسک در ابتدا درخواست کرد که عضو هیئت مدیره توییتر شود. اما نظرش را تغییر داد و پیشنهاد خرید کل سهام شرکت را مطرح کرد.

توییتر در ابتدا با فروش شرکت به ماسک مخالفت کرد. اما در‌ایت تصمیم گرفت شرکت را به مدیر تسلا بفروشد. در آن زمان، اعلام شد ایلان ماسکفته است که 54.20 دلار برای هر سهم پرداخت تا هزینه‌های قرارداد به 44 میلیارد دلار برسد. تعداد زیادی نگذشته بود که ارزش سهام شرکت‌های حوزه فناوری به‌شدت کاهش یافت و توییتر نیز با افت ارزش سهام مواجه شد.

در آن زمان ایلان ماسک در مجامع عمومی انتقادات تندی به توییتر وارد کرد و تحلیلگران از همان زمان قرارداد، اسپیس ایکس به‌دنبال راهی برای خروج از آن است. درنهایت پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، وکلای ایلان ماسک در پرونده‌هایی که برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارسال کردند، گفتند که ماسک دیگر به خرید توییتر دستگاهی ندارد. پس از این اتفاق، توییتر سراغ وکلایی سرشناس رفت و رسماً از ایلان ماسک در دادگاه ایالت دلاور شکایت کرد.

بدین‌ترتیب، پرونده‌هایی که توییتر و ایلان ماسک در دادگاه ثبت کرده‌اند، همیشه دردسترس قرار گرفته است. پرونده‌ی ماسک پیش‌تر محرمانه بود. گزارش گزارش CNBC، ایلان ماسک می‌گوید توییتر در پرونده‌های ارسالی برای کمیسیون بورس و گزارش بهادار، اظهاراتی مطرح کرده است که به دورند واقعیت دارد. ماسک به‌واسطه‌ای وکلایش در شرکت حقوقی Skadden-Arps می‌گوید توییتر در حال شمارش اشتباه تعداد حساب‌های اسپم و جعلی است تا تصویری جذاب در ذهن سهام‌داران ایجاد کند.

ایلان ماسک سال‌ها است که به‌عنوان جدی حساب‌های اسپم و بات در توییتر شناخته می‌شود. او در بیانیه‌های مطبوعاتی که با اعلام اعلامش با قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری منتشر شد، اعلام کرد که شکست‌دادن بات‌های اسپم توییتر یکی از مهم‌ترین موارد از تکمیل قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری است. توییتر پرونده‌ی مجزایی در دادگاه دلاور ثبت کرده و گفته است ماسک و اعضای تیمش ماه‌ها به حساب‌های اسپم توییتر پرداخته‌اند. اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

وکلای ایلان ماسک در دفاعیه ارسالی برای دادگاه دلاور می‌گویند کاربران فعال روزانه درآمدزا (mDAU) به آن اندازه‌هایی که توییتر ادعا می‌کند، در این شبکه اجتماعی حوزه‌های اجتماعی درآمد دارد. وکلای ماسک ادعا می‌کند که توییتر دقیقاً به سهامدارانش یا ایلان ماسک اعلام می‌کند نمی‌تواند مشخص کند تعداد کاربران فعال روزانه چگونه است. در پاسخ به این ادعا، توییتر می‌گوید ایلان ماسک هرگز نگران خود بابت نیست.

وکلای توییتر می‌گویند ادعاهای ماسک درباره آمار اشتباه mDAU موضع حقوقی بدیعی است. همچنین، توییتر می‌افزاید در پرونده‌هایی که برای کمیسیون بورس و بررسی بهادار می‌فرستد، به‌دقت توضیح می‌دهد که شاخص mDAU چگونه مشخص می‌شود و این ویژگی چه مهمی برای شرکت دارد.

توییتر می‌گوید ایلان ماسک به‌دنبال بهانه‌جویی برای خروج از قرارداد است

ایلان ماسک در دفاعیه می‌گوید برای کسب اطلاعات درباره کسب و کار توییتر و مشکلات این شبکه اجتماعی به پرونده‌های ثبت‌شده در کمیسیون بورس و بهادار اتکا کرده است.

آنچه ماسک نگفته است، این است که مشاور تسلا سال‌ها است جک دورسی، مدیر پیشین توییتر، رابطه دوستانه دارد. سال ۲۰۲۰، در گزارشی اعلام شد که ایلان ماسک و جک فارسی هم‌فکری کرده‌اند تا توییتر به پلتفرم بهتری تبدیل شود.

افزون بر این، ایلان ماسک رابطه تجاری بزرگ‌مدتی با شرکت مالی Silver Lake دارد که یکی از اعضای هیئت مدیره توییتر به‌عنوان یکی از رهبران آن فعالیت می‌کند. دریاچه نقره ای ازجمله حامیان بزرگ SolarCity بود؛ شرکتی که ایلان ماسک را به‌عنوان رئیس هیئت مدیره خود می‌شناخت. گزارش‌ها، Silver Lake یکی از شرکت‌هایی است که به ایلان ماسک برای پرداخت 400 دلار به صورت اختصاصی برای هر سهم و توییت معروف «بودجه ارائه می‌شود» مشاوره داده می‌شود.

توییتر در پرونده‌های حقوقی باردیگر خود را تعیین کرده است که پرونده‌های ارسالی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار حاوی اطلاعات دقیقی است و این شرکت چیزی را به‌اشتباه اعلام نکرده است. توییتر می‌گوید هیچ مدرکی برای اثبات ادعاهای ایلان ماسک وجود ندارد. وکلای این شبکه‌های اجتماعی نیز می‌گویند ایلان ماسک به‌دنبال این شبکه‌های اجتماعی می‌گویند این بود که تا کاری را به‌سرعت انجام دهد. به‌همین‌دلیل، بررسی لازم را انجام نداد و قراردادی را امضا کرد که به‌ادعای خود او را پسند کرد.

به‌گفته‌های وکلای توییتر، در هیچ بخشی از قرارداد 44 میلیارد دلاری به حساب‌های جعلی و اسپم یا تعداد کاربران فعال روزانه درآمدها اشاره نشده است. ماسک می‌گوید توییتر با درخواست‌های او را رد کرده است و می‌گوید توییتر به حساب‌های بات و اسپم می‌دهد. مدتی پیش، ایلان ماسک گفته است که احتمال دارد شبکه‌های اجتماعی برای رقابت با توییتر راه‌اندازی کند. بااینحال، در پرونده دادگاه به این گفته ایلان ماسک اشاره نشده است.

وکلای توییتر می‌گویند ماسکهایی را به این شبکه اجتماعی نسبت می‌دهند که هرگز توییتر مطرح نمی‌شود. به‌گفته‌های وکلای توییتر، ایلان ماسک جستجو کرده است به‌صورت گزینشی از محرمانه‌هایی که توییتر در اختیارش گذاشته، استفاده می‌کند و این شبکه‌های اجتماعی را به مخاطره می‌اندازد. وکلای توییتر می‌گویند ایلان ماسک به‌طور بی‌ربط ادعا می‌کند توییتر با بی‌اعتنایی به درخواست‌های او برای کسب اطلاعات محرمانه، قراردادی که انجام داده است.

مقالات مرتبط:

تیم حقوقی ایلان ماسک می‌گوید تعداد بات‌های توییتر کمتر از آمار اعلامی این شبکه اجتماعی است. وکلای ماسک برای طرح این ادعا به حساب‌های مشاهده‌شده در Firehose با استفاده از ابزار بات‌سنج دانشگاه ایندیانا رفته‌اند. Firehose نوعی API ویژه در توییتر است و نشان می دهد که اگر کاربر همه حساب های توییتر را دنبال کند، چه چیزهایی را در تایم لاین مشاهده خواهد کرد. Firehose حاوی توییت‌های پست‌شده است.

توییتر روش ایلان ماسک برای مشخص کردن تعداد بات ها و حساب های اسپم را پذیرفته است. استفاده از ابزار «باتسنج» دانشگاه ایندیانا. وکلای توییتر می‌گویند ابزار یادشده «استانداردهای متفاوتی درمقایسه‌با توییتر دارد. وکلا می‌گویند همین ابزار را در اوایل سال جاری ادعا می‌کند که به‌احتمال زیاد ایلان ماسک بات است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!