تسلا قصد دارد در ماه آینده میلادی از ربات انسان‌نمای آپتیموس (Optimus) پرده‌برداری کند. افشاگران به‌دفعات درباره استراتژی‌های بازاریابی برای ورود به بازار محصولات رباتیک گمانه‌زنی کرده‌اند و آن‌طور که ایلان ماسکشرکت سازنده این شرکت می‌گوید، خودروساز بزرگ آمریکایی برنامه‌های بزرگی در سر دارد.

ماسک اخیراً با رسانه‌ی رسمی اداری فضای سایبری در چین مصاحبه کرده است. او در مصاحبه‌ای خود روی ادعاهایی که چند بار مطرح شده است، مجدداً کرد. ماسک می‌گوید تسلا به‌دلیل سرمایه‌گذاری عظیم در حوزه‌ی سیستم‌های خودران بزرگ‌ترین شرکت رباتیک دنیا می‌شود. برخی از شرکت‌های بزرگ فعال در صنعت رباتیک مانند ABB قطعاً با این گفته‌ایلان ماسک مخالفند، اما آنچه ثروتمندترین فرد دنیا گفته غیرمنطقی نیست. تسلا نه‌تنها در زمینه‌های نرم‌افزارهای زیربنای اتوماسیون (هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی) فعالیت می‌کند، بلکه در حوزه سخت‌افزار (حسگر و محرک‌ها) نیز فعال است.

پروژه‌های تسلا در زمینه‌های رباتیک روی ربات‌هایی منتشر می‌شوند که چهار چرخ دارند. آیا واقعاً می‌توانم از این فناوری در رباتی استفاده کنم؟ شاید تا چند سال پیش چنین اتفاقی بسیار دور از انتظار بود، اما اکنون به نظر می‌رسد. به‌سرعت در حال حاضر صنعت است و در سال‌های متوالی پیشرفت‌هایی که در سیستم راه رفتن با دو عمل انجام می‌شود، باعث می‌شود که فناوری به هدف برسد، یعنی تولید انسان‌ها نزدیک‌تر شود.

سوال مهم تر این است که رباتی انساننما چگونه جایگاه خود را در مدل کسب و کار تسلا پیدا می کند. پاسخ این سؤال برایمان مشخص نیست. ماسک در مصاحبه‌های جدیدش می‌گوید ایده‌ی تسلا این است که در نهایت ربات‌هایی خانگی برای هدف‌قراردادن بازار مصرف‌کنندگان تولید می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار محصولات رباتیک خانگی هنوز خیلی بزرگ نشده و خیلی از مردم در حال حاضر متحمل هزینه‌های زیادی برای تهیه‌ی محصولات رباتیک می‌شوند. برخی از محصولات مشابه Roomba شرکت آی‌ربات می‌تواند به محبوبیت قابل قبولی دست پیدا کند. البته شکی نداریم که این بازار در گذر زمان، پیدایش می‌کند و با نظر گرفتن تصاحب آی‌ربات توسط آمازون، احتمالاً در سال‌های آینده قرار است رقابت شدیدی در بازار محصولات رباتیک داشته باشیم.

آی‌ربات جاروبرقی رباتیک می‌سازد، بااین‌حال هدف می‌شود یعنی ساختن انسان رباتیک بسیار جاه‌طلبانه‌تر و دستیابی به آن‌تر است. در ادامه به پیشرفت‌های بسیاری از فناوری‌های حوزه‌ی و تولید نیاز است تا بتوان آن‌ها را تولید کرد. به نظر می‌رسد ماسک از همین حالا در جستجو است که به‌عنوان یکی از بازیگران صنعت رباتیک می‌دهد، صنعتی که فعلاً خیلی رونق ندارد ولی در دهه‌های پیش رو احتمالاً بسیار بزرگ‌تر خواهد شد.

تماشای ویدئو در یوتیوب

ایلان ماسک در مصاحبه‌های خود می‌گوید خودروهای امروزی شبیه ربات‌های هوشمند و به‌هم‌متصلی هستند که روی چهار چرخ قرار گرفته‌اند. به گفته‌ی ماسک ربات انسان‌نمای تسلا، یعنی Tesla Bot قد و وزن مشابه انسان دارد، می‌تواند اشیای سنگین را بلند کند یا کند، قدم‌های کوتاه سریع بردارد و ازطریق صفحه‌نمایش روی سر خود با مردم نگه دارد.

به گزارش ZDNet، ماسک می‌گوید ربات تسلا برای این کار کارهای مشابه انسان انجام می‌دهد باید هم‌اندازه و هم‌شکل انسان باشد و به همین دلیل تسلا بات با دو پا و دو دست طراحی شده است. تسلا قصد دارد ربات‌های انسان‌نمای خود را برای کارهای تکراری، خسته‌کننده و خطرناک تولید کند تا انسان را در این حوزه‌ها بسازد. تسلا همچنین امیدوار است که ربات‌هایش روزی را به میلیون‌ها خانوار در زمینه‌هایی مانند پخت‌وپز، چمن‌زنی و مراقبت از افراد سالمند کمک کنند.

ماسک می‌گوید دستیابی به این هدف نیازمند این است که ربات‌ها هوشمندتر شوند و ما انسان‌ها بتوانند آن‌ها را به‌شکل انبوه تولید کنند. مدیر تسلا می‌گوید «ربات‌های چهار چرخ» این شرکت (خودروها) نحوه سفر و حتی زندگی مردم را تغییر داده است: «روزی که می‌توانیم مشکل خودروهای خودروهای خودران را حل کنیم، می‌توانیم فناوری‌های هوش مصنوعی را به ربات‌های انسان‌نما گسترش دهند، ربات‌هایی که بسیار کاربردی هستند. بیشتر نسبت به خودروها خواهند داشت.»

مقالات مرتبط:

ایلان ماسک گفته است که اولین نمونه از پروتوتایپ ربات انسان‌نمای خود را در سال جاری تولید و روی بهبود هوش آن ربات کار می‌کند تا کم‌کم تولید انبوه ربات‌ها را داشته باشد. به گفته‌ی ماسک در گذر زمان با افزایش انسان، تولید و کاهش هزینه‌ها سودآوری می‌کند: «در آینده رباتی ممکن است از خودرو ارزان‌تر باشد. شاید در کمتر از یک دهه‌ی دیگر مردم هدیه‌ای به‌عنوان تولد، برای والدین خود ربات بخرند.»

گفتنی است که در مراسمی که شیائومی بیشتر از خود انسان‌ها انجام می‌دهد، هیچ‌کس انتظار ندارد، از رباتی‌نما به نام بروان پرده‌برداری کرد. ربات سایبروان آشکار آنچه که تسلاً قبلاً به نمایش گذاشت، راه رفتن هم دارد. به گفته‌ی شیائومی سایت‌بروان، افزون‌بر راه رفتن، می‌تواند یک‌سری کارهای دیگر مثل برداشتن اشیا انجام دهد. مدیر شیائومی می‌گوید تولید ربات انسان‌نما بسیار هزینه‌بر است و تا زمانی که ربات انسان‌نما از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر نباشد، سایت‌بروان به تولید انبوه نمی‌رسد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!