خیلی ها فکر می کنند که برای برنامه نویسی، باید به دانشگاه بروند. اما به نظرتان، آیا این روش، همیشه جوابگو است؟

البته قرار نیست الان به اینو سوال جواب میدم.

از شما دعوت می کنیم که تا انتهای مطلب همراه ما باشید و سپس بار دیگر به این سوال باز می گردیم.

آستن آلرد، که در حال حاضر مدیر یکی از بزرگترین پردیس های آموزش نویسی در دنیاست، چندین سال پیش و در آغاز جوانی، از دانشگاه انصراف داد.

او می گوید: در آن زمان به این نتیجه رسیدم که دانشگاه، مهارت های مورد نیاز را به من آموزش نمی دهد. بنابر این تصمیم گرفتم به جای وقت تلف کردن با مباحث تئوری، به صورت تجربی برای آینده ام کاری کنم.

او در ادامه مسیرش یک پلتفرم رسانه ای را ارزیابی کرد. کتاب پرفروش «سس مخفی» را و سپس بلوم تک (پردیس آموزش برنامه نویسی) را نوشتید. او همه این کارها را بدون مدرک و دانشگاهی انجام داد.

بنابراین پیشنهاد می کنم، قبل از این که به دانشگاه فکر کنید، ببینید که آیا این کار مسیر شما را نزدیکتر می کند یا دورتر؟

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید، آمارهای موسسات بزرگ و بانک های کاریابی نشان می دهد که این روزها بیشتر از نیمی از برنامه نویسان دنیا، یا تحصیلات دانشگاهی ندارند و یا رشته دانشگاهی شان ارتباطی با برنامه نویسی ندارد.

این نشان می دهد که آموزش عالی سنتی یا همان دانشگاه، یک الزام برای کار در حوزه برنامه نویسی نیست.

زمانی که مسیر دانشگاه را برای برنامه نویسی انتخاب می کنیم، در عمل با این محدودیت ها:

انتظار چهار سال (یا بیشتر) برای دریافت مدرکی که شما را از نظر تئوری با برنامه نویسی آشنا می کند، بسیار طولانی است. به دنبال کسب تجربه های عملی هم باشید.

این روند در نوع خود بسیار زمان‌بر خواهد بود.

طبق گفته وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده آمریکا، کمتر از نیمی از دانشجویانی که برای دریافت مدرک لیسانس در این کشور، وارد دانشگاه می شوند، طی چهار سال فارغ التحصیل می شوند.

اگر دانشجوی یکی از دانشگاه های آزاد یا غیر انتفایی باشید، طی چهار سال چه میزان هزینه به عنوان شهریه بایستی پرداخت کنید؟ خرید کتاب های مربوط به واحدهای مختلف دانشگاهی و… برایتان چه مقدار هزینه در پی خواهد داشت؟

توجه به این نکته ضروریست که تحصیلات دانشگاهی، برای کارهایی مانند مدیریت، حقوق، پزشکی و… لازم و ضروری است. اما نباید تصور کرد که برای متخصص شدن در هر حوزه ای لزوما باید از مسیر دانشگاه گذر کرد.

حتما بخوانید: شش اشتباه درباره برنامه نویس شدن

حالا و پس از این توضیحات، بار دیگر به سوالی که در ابتدای این نوشتار مطرح می کنیم، برمی گردیم:

به نظر شما آیا برای برنامه نویسی و رسیدن به مهارت در این حوزه، حتما به تحصیلات دانشگاهی نیاز دارید؟

خوب خیر. برنامه نویسی یکی از آن رشته های پر مخاطب و پرطرفدار است که برای رسیدن به تخصص در حوزه، بهتر است از مسیری غیر از دانشگاه اقدام کنید تا در مدت زمان کوتاه تر به نتیجه مطلوب برسیم.

اگر می توانید برنامه نویسی را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید، یک بوت کمپ برنامه نویسی می تواند مسیری مقرون به صرفه تر، مستقیم و قابل اعتمادتر برای رسیدن به هدف شما داشته باشد.

📷تحصیلاتدانشگاهیبرنامهنویسی

بوت کمپ های معتبر برنامه نویسی یک مسیر روشن و بدون ریسک را در مقابل شما قرار می دهند. مسیری که یک هدف را دنبال می کند، مشکل و ورد به بازار کار است.

این در حالیست که هیچ گاه نشنیده ایم که یک دانشگاه، فارغ التحصیلان خود را تضمین کند. اما این اتفاق در بوت کمپ های تخصصی و معتبر برنامه نویسی رخ می دهد.

مجموعه های معتبر در حوزه برگزاری بوت کمپ های برنامه نویسی، مانند مجموعه مکتب شریف، آموزش هایی را که برای برنامه نویسی نیاز دارید، در کمترین زمان ممکن در اختیارتان قرار خواهد داد.

البته داستان به همین جا ختم نشده و در حین آموزش امکان تجربه و کسب مهارت نیز برای فراگیران مهیا خواهد بود تا پس از فارغ التحصیلی از آمادگی در فراگیران برای ورود به بازار کار، وجود داشته باشد.

شغل برنامه نویسی در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارد. خیلی از افراد فکر می کنند برای برنامه نویس شدن حتما باید به دانشگاه بروند.

این در حالیست که مسیرهای کوتاه تر و پر بازده تری برای موفقیت در این شغل وجود دارد.

بوت کمپ های تخصصی برنامه نویسی، مشابه آنچه در مجموعه مکتب شریف برگزار می شود، مسیری مستقیم، کوتاه، مقرون به صرفه و پر بازده را برای تبدیل به یک برنامه حرفه ای، در مقابل شما قرار می دهد.

اگر همچنان بر سر دوراهی بوت کمپ یا دانشگاه قرار دارید، مقاله بوت کمپ برنامه نویسی با محیط زیست دانشگاهی چه تفاوتهایی دارد؟ را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!