بهینه سازی سرعت سایت از مراحل حذف نشدنی سئوست. ولی با وجود این مهم است که این ویژگی بسیار سال است که روشن شده است و گوگل هم دائماً بر آن منبع می کند، هنوز هم سایت هایی هستند که به این موضوع حیاتی توجه نمی کنند. اما چرا می گوییم بهینه سازی سرعت سایت در سئو بسیار مهم است؟ در این مطلب همراه ما باشید تا پاسخ سوال را با هم ببینیم.

هدف تمام الگوری ها و معیارهای موتورهای جست و جو، جلب رضایت کاربرانی است. اما مهم ترین فاکتور در جلب رضایت کاربران چیست؟ تجربه کاربری یا UX. حالا ارتباط UX با سرعت سایت چیست؟ به همان اندازه که سایت های سریع تجربه جذابی را برای کاربران رقم زنند، سایت های کُند تجربه بسیار ضعیفی دارند.

از زاویه ای دیگر، کُند بودن سایت از دو جهت را دچار مشکل می کند:

موتورهای جست و جو یک سری دارند که به کمک آنها سرعت سایت را از زوایای مختلف بررسی می کنند. سپس سایت هایی را که در این رتبه ها نمره قبولی نگیرند، به رتبه های پایین تر و به صفحات دوم و دوم به بعد می برند.

هنگامی که کاربران وارد یک سایت کُند می شوند، آن را تحمل می کنند و در چند ثانیه از سایت خارج می شوند (یعنی افزایش نرخ پرش). به علاوه به پیمایش در سایت و کلیک بر روی بخش های مختلف آن (یعنی کاهش نرخ). این عوامل در کنار نتایج منفی دیگر، این هشدار را به موتورهای جست و جو می دهد که این سایت شرایط خوبی ندارد و بهتر است در رتبه های پایین تر باشد.

توجه داشته باشید بهینه سازی سرعت سایت یکی از خدمات تخصصی سئو می شود.

در حال حاضر بیشتر از 50% کاربران وب از موبایل استفاده می کنند. از طرفی سرعت ایدئال بارگذاری صفحات در موبایل بین 1 تا 3 ثانیه است. این بدان معنی است که هر چه سایتتان از این عدد دورتر باشد، احتمالاً این که از نیمی از کاربران خود را از دست بدهید بیشتر و بیشتر می شود.

لازم است اشاره کنیم که سئوی صفحات موبایل، جدای از صفحات سایت دسکتاپ سایت هستند. یعنی چه؟ یعنی شاید صفحه ای در کامپیوتر و لپ تاپ سریع باشد و رتبه 5 را داشته باشد؛ اما همین صفحه در موبایل کُند و در رتبه 15 باشید! پس صِرف این که سایتتان در دسکتاپ سریع است و رتبه خوبی دارد، تضمین نمی کند که در موبایل هم رتبه بالایی داشته باشد.

  • کاهش نرخ پرش
  • افزایش تعداد کلیک و بازدید صفحات
  • افزایش زمان ماندن کاربران در سایت
  • بهبود نرخ تبدیل
  • و مهم تر از همه، افزایش رتبه سایت در موتورهای جست و جو که همه امتیازات بالا را در دل خود خواهد داشت.

گوگل در جولای 2018 رسماً اعلام کرد که «سرعت» یک عامل بسیار مهم رتبه بندی است که به طور ویژه در رتبه بندی سایت ها برای «جست و جوهای موبایلی» تأثیر دارد. همچنین در سال 2019 نیز قابل توجه است که سایت های کُند را پرچم گذاری می کند تا به این طریق آنها را به سرعت ترغیب کند.

مجموعه ریراکو از متخصصین باتجربه است که انواع خدمات سئو را پوشش می دهد. بهینه سازی سرعت سایت نیز از مهمترین خدمات این مجموعه است. بنابراین اگر سایتی که می‌خواهید مفید باشد و نمی‌توانید این بخش را برون اسپاری کنید، می‌توانید از خدمات ارتقای سرعت سایت ریراکو که شامل موارد زیر است استفاده کنید.

برای بهینه سازی سرعت سایت تکنیک های بسیار متنوعی داریم. این که دقیقاً کدام تکنیک ها باید با هم ترکیب شوند، به وضعیت سایت بستگی دارد. بنابراین اولین قدم متخصصین ریراکو سئو نیز آنالیز سریع سایت شماست. سایر فاکتورهای نیز مانند اندازه و نوع سایت (وردپرسی یا غیر وردپرسی) نیز در این مرحله خواهند شد.

هر چه کدهای اصلی یا فایل رسانه ها سنگین تر باشند، سایت کُندتر اجرا می شود. اما اگر سایتی با کدهای غیر بهینه دارید، نیازی به پاک کردن یا تغییر کل کدها ندارید؛ بلکه فقط کافی است بخش هایی از کدها بهینه شوند. برای رفع مشکل سنگینی رسانه ها هم ترفندهایی برای بهینه سازی آنها وجود دارند.

تیم ریراکو ابتدا تمام کدها و رسانه ها را بررسی کرده و بعد در صورت لزوم آنها را اصلاح می کنند. ضمناً به روش هایی مانند استفاده از افزونه ها، این چرخه بهینه سازی را در سایتتان دائمی می کنند.

برنامه ای که می تواند در انتخاب هاست و سایت گزینه های بسیار متنوعی وجود داشته باشد. از شرکت های مختلف تا پلَن های متفاوتی که توسط یک شرکت ارائه می شود می شوند. در این میان شرکت ها خدمات باکیفی دارند و پلَن ها هم مناسب سایت شما هستند. در این مرحله یک انتخاب اشتباه می تواند دلیل اصلی سرعت پایین سایت باشد.

اما نگران نباش! حتی اگر تا به امروز از هاست و سرور خوبی استفاده نمی کنید، متخصصین ریراکو بهترین شرکت هاست و بهترین پلَن را به شما معرفی می کنند تا در صورت تمایل به سرویس دهی مناسبی که برای سرعت سایتتان تردد کنید.

اطلاعات دیتابیس به دست کدهای اصلی می دهد تا سایت را اجرا کنند. حالا این پایگاه داده با اطلاعات غیر ضروری یا تکراری پر می شود. در واقع فضایی که باید برای انتقال اطلاعات یا داده های جدید صرف شود، توسط اطلاعاتی بیهوده اشغال می شود. اینجا نیز ریراکو سئو وارد شده و پایگاه داده شما را بررسی می کند و در صورت لزوم به پاکسازی آن می پردازد.

مواردی که بالاترین را ذکر کنیم پایه و اساس ارتقای سرعت سایت می شوند و ضروری هستند. اما راهکارهایی هم داریم که مثل یک شتاب ارائه دهنده سرعت سایت عمل کنند. مثل فناوری های Lazy Loading، GZip، کش کردن وب سایت و … . اگر سایتتان پتانسیل بهره مندی از این ترفندها را داشته باشد، متخصصین ریراکو بهترین آنها را انتخاب و پیاده سازی خواهند کرد.

برای همکاری با ریراکو کافی است صفحه «بهینه سازی سرعت سایت» و اطلاعات خود را در فرم مربوطه وارد کنید. تیم ریراکو در اسرع وقت با شما تماس بگیرید تا هر چه زودتر وب سایت شما را به یک بستر سریع و استاندارد تبدیل کنند.

منبع : گسترش نیوز

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!