خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

انگشت نگاری غیرتماسی جدیدترین گام در روند پیشرفت اسکنرهای بیومتریک است. روش‌های سنتی و متداول انگشت نگاری مانند استفاده از جوهر و یا اسکنرهای تماسی الکترونیکی، در این روش نیازی به فشار دادن انگشت روی هیچ دستگاهی نیست. در واقع، در فناوری انگشت نگاری غیرتماسی تنها به انگشت، گوشی هوشمند و یک اپلیکیشن مخصوص برای ثبت و تحلیل و تحلیل اثر انگشت نیاز دارید! با دیجی رو همراه باشید.

اساس کار انگشت نگاری غیرتماسی چیست؟

در روش انگشت نگاری غیرتماسی، کافیست تا دست خود را در فاصله یک اینچی از لنز دوربین گوشی بگیرید. سپس، دوربین از انگشتان شما عکس می‌گیرد و فناوری‌های قدیمی، یک تصویر اثر انگشت تولید می‌کند. در ظاهر، ایده و شیوه کارکرد این فناوری بسیار ساده است زیرا تنها چیزی است که برای گرفتن عکس نیاز به یک گوشی هوشمند اندرویدی با دوربین کمتر 2 مگاپیکسلی دارد. اما حقیقت این است که لایه‌های زیرین این فناوری بسیار جذاب و پیچیده است.

انگشت نگاری غیرتماسی چگونه کار می کند؟

اگر چه فناوری در انگشت نگاری غیرتماسی ساده به نظر می‌رسد، اما ریزه‌کاری‌های زیادی در زمینه آن وجود دارد تا بتوان از ثبت، پردازش و تشخیص دقیق اثر آن اطمینان حاصل کرد. در کلی می‌توانم در حالت اکثر روش‌های انگشت نگاری غیرتماسی از چهار مرحله استفاده کنم که عبارتند از:

  1. پیش پردازش
  2. ویژگی
  3. تجزیه و تحلیل و ترکیب اصلی
  4. تطبیق

پیش پردازش

در ابتدا، برنامه ویژه‌ای که برای این منظور طراحی می‌شود، با انگشت از حالت رنگی RGB به رنگ سیاه و سفید می‌کند، تصویر می‌شود. در این مرحله، تضاد رنگی قسمت‌های مختلف، شدت رنگ پوست و همچنین تغییرات یا اعوجاج‌های ناشی از انعکاس نور و پس‌زمینه تصویر نیز در نظر گرفته می‌شود.

انگشت نگاری غیرتماسی

سپس، برنامه نمای تصویر را با استفاده از تبدیل فوریه کوتاه مدت (STFT) یا روشهای مشابه، تقسیم بندی می‌کند و تصویر را بهبود می‌بخشد. شما می‌توانید این کار را مانند تنظیم یک صفحه کلید در نظر بگیرید. در پایان مرحله پیش پردازش، تصویری دقیق و آماده برای ویژگی تولید می‌شود.

ویژگی

اثر انگشت انسان‌ها از نظر شکل و نقش با هم متفاوت است و همین طور به فرد باعث می‌شود تا اثر انگشت برای احراز هویت استفاده شود. در مرحله‌های ویژگی، اپلیکیشن از فیلتر برای ویژگی‌های خاص به فرد اثر انگشت استفاده می‌کند. این برنامه الگوهای موجود در اثر انگشت، به نوع خاصی از آرایش برجستگی‌های آن را اسکن و بررسی می‌کند. برجستگی‌های نوک انگشت انسان‌ها یکنواخت می‌کنند و از نظر جهت گیری و تراکم در بخش‌های مختلف آن متفاوت می‌باشند.

برای درک موضوع، می‌توانم هر انگشت را به عنوان یک زمین کشاورزی در نظر بگیرم. در این تشبیه، برجستگی‌های اثر انگشت همان بوته‌های ذرت هستند. البته، بوته‌های ذرت به اندازه برگ و شاخه و حتی ارتفاع ساقه، با متفاوت متفاوت هستند.

انگشت نگاری غیرتماسی

حال، فرض کنید یک کشاورز باهوش از روش خلاقانه برای گیج کردن پرندگان استفاده کرده و به جای کاشت ذرت ها در ردیف های خطی منظم، آن ها را در خطوط منحنی با حلقه ها و قوس های مختلف بیکارد. در این مثال، می‌توان پرنده را به همان اسکنر اثر انگشت تشبیه کرد که این خطوط را بررسی می‌کند و با استفاده از یک فیلتر ذهنی سعی می‌کند تا گیاهانی که ذرت‌های شیرین دارند را از بقیه جدا کنند.

تجزیه و تحلیل و ترکیب اصلی

انگشت نگاری غیرتماسی

در این مرحله، برنامه‌های داده‌شده را می‌گیرند و ویژگی‌هایی را می‌گیرند که خاص هستند و به کمک آن‌ها می‌شوند، مرتب می‌شوند. سپس ویژگی های شناسایی شده را ایزوله و برچسب گذاری می کند. به عنوان مثال، می‌توانم این مرحله را مانند همان کاری دانستم که برای پیدا کردن ذرت‌های شیرین انجام می‌دهد. در واقع، باید تمام برگ‌ها، ساقه‌ها و خوشه‌های ذرت بررسی شوند و بوته‌های دلخواه از بین آن‌ها جدا شوند.

تطبیق

انگشت نگاری غیرتماسی

بعد از آن نقطه‌ها و ویژگی‌های اصلی یک اثر انگشت شناسایی و برچسب‌گذاری، در مرحله تطبیق می‌توان این نقاط را با نقاط متناظر دیگر آثار انگشت‌های موجود در پایگاه اطلاعاتی تطابق داده و موارد مشابه را شناسایی کرد. این برنامه از یک الگوریتم پیچیده برای تشخیص شباهت‌های احتمالی و نمایش نتایج استفاده می‌کند. روشهای فعلی این کار شامل محاسبه فواصل اقلیدسی، فواصل منهتن و زوایای کسینوسی بین ویژگیهای شناسایی شده از برجستگیهای نوک انگشت هستند.

انگشت نگاری غیرتماسی کجاها استفاده می شود؟

مسلماً نهادهای مجری قانون می‌توانند از این فناوری استفاده کنند، اما شرکت‌های ویژه این امکان را دارند تا برای تقویت امنیت محیط کاری خود از آن بهره ببرند. با این، می‌توانم آنکار کنم که انگشت نگاری غیرتماسی، کار جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های بیومتریک را آسان و سریع انجام دهد و امکان استفاده از آن برای افراد زیادی وجود دارد. ابزارهای مورد نیاز برای اسکن اثر انگشت کاملاً در دسترس هستند، با این حال، پایگاه‌های اطلاعاتی اثر انگشت در اختیار نهادهای قانونی است. اما می‌توان کرد که مجرمان سایبری چگونه می‌توان از این فناوری نوین برای رسیدن به غیرقانونی خود بهره برد.

برای جلوگیری از انگشت نگاری غیرتماسی چکار می‌توانم کرد؟

در صورتی که انگشت نگاری غیرتماسی توسط یک نهاد قانونی انجام شود، مطمئناً نمی‌توان از آن هیچ کاری جلوگیری کرد. اما برای جلوگیری از سوء استفاده از احتمالی، راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

از روشهای سنتی برای امنیت بخشیدن به حسابهای کاربری خود استفاده کنید

انگشت نگاری غیرتماسی

اسکن اثر انگشت در سال‌های بعدی به شکل فزاینده‌های محبوب شده و به عنوان یک روش معمول برای ورود به تعداد زیادی از برنامه‌های بانکی و حساب‌های آنلاین تبدیل می‌شود. استفاده از اثر انگشت بسیار ساده است، اما باید توجه داشت که اگر انگشت نگاری غیرتماسی متداول شود و در دسترس باشد، هر لحظه این امکان وجود دارد که اثر انگشت‌تان لو رفته و در امنیت حساب‌های مختلف به خطر بیفتد.

بنابراین، بهتر است از همان روش‌های قدیمی اما قابل اعتماد برای امنیت بخشیدن به حساب‌های مهم خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توان از رمزهای عبور استفاده کرد و با تعیین یک رمز عبور ایمن و تأثیرگذار، نگران لو رفتن انگشت خود نباشید.

مراقب عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی پست می‌کنید، باشید!

کلاهبرداران همیشه در اینترنت به دنبال تصاویری مناسب از افراد واقعی هستند تا از این عکس‌ها برای مقاصد شوم خود و فریب دادن دیگران استفاده کنند. حال، اگر انگشت نگاری غیرماسی رواج پیدا کند، این نگران تنها در مورد عکس چهره نمی‌شود و تصویر نوک انگشتان شما هم می‌توانید مورد سوء استفاده قرار بگیرید!

انگشت نگاری غیرتماسی

بنابراین، بهتر است از پست کردن عکس‌هایی که نوک انگشتان شما را به وضوح در آن‌ها مشخص کنید (مانند عکس از ازدواج) خودداری کنید. همچنین می‌توانید از تار کردن نوکان خود در تصویر یا اعمال فیلترهایی خاص روی این بخش از تصویر استفاده کنید.

همچنین، بیشتر می‌کنیم که به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی مانند شماره تلفن و آدرس خانه در رسانه‌های اجتماعی پرهیز کنید. چرا که به همراه اثر انگشت، مکان را پیچیده‌تر می‌کند و به کلاهبرداران می‌تواند برای استفاده و جعل هویت می‌دهد.

دستکش به دست کنید

انگشت نگاری غیرتماسی

حتی اگر کاملاً مراقب عکس‌های خود بوده و از اثر انگشت خود در فضای مجازی محافظت کنید، باز هم این احتمال وجود دارد که شخصی از اسکنرها و دوربین‌ها با نمای بالا برای گرفتن عکس از نوک انگشتان شما استفاده کند. بنابراین، اگر بیش از اندازه در مورد اثر انگشت خود محتاط باشید، بهتر است در اماکن عمومی یا هر جایی که مشکوک به نظر می‌رسد، از دستکش استفاده کنید.

انگشت نگاری غیرتماسی؛ جذاب اما در عین حال ترسناک!

انگشت نگاری غیرتماسی یک پیشرفت عالی در زمینه بیومتریک است. در واقع، ابزارهای ساده مورد نیاز برای اسکن و تحلیل و تحلیل اثر انگشت در این روش، باعث پیچیدگی های فنی آن به چشم نیاید می شود. با این حال، این بیش از حد، دغدغه‌های جدی را در زمینه حفظ حریم خصوصی و امنیت دیجیتالی ایجاد کرده است که در حال حاضر پاسخی برای آن‌ها وجود ندارد. مانند هر فناوری نوظهور دیگری، مطمئناً کمی زمان خواهد برد تا روش‌های مقابله با تهدیدات به درستی مشخص و تبیین شوند.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!