کابل‌های شبکه‌های را می‌توان با توجه به نوع کاور دور سیم‌ها و همچنین محافظ، در دسته‌های تقسیم بندی تقسیم کرد.

کابل شبکه به مجموعه سیم‌های از جنس مس یا شیشه گفته می‌شود و برای اتصال و انتقال اطلاعات میان کامپیوترها، روترها، سوئیچ‌ها و شبکه‌های استوریج می‌شود. این نوع از کابل‌ها از سوکت RJ45 استفاده می‌شود که بر اساس تعداد سیم‌های داخل هر کدام از آن‌ها، میزان تبیدگی و استفاده از روکش‌های مختلف در انواع دسته‌بندی می‌شوند. بلکه بیشتر این نوع از کابل‌ها با استفاده از مسایل ساخته می‌شوند و می‌توانند برای هر سیستمی مناسب باشند. در ادامه این مطلب از وب سایت پاناتل، با بررسی انواع کابل شبکه همراه شما هستیم.

کابل‌های شبکه در انواع مختلف تولید می‌شوند و هر کدام از آن‌ها می‌توانند کاربردهای کاربردی داشته باشند که به بهترین نحو آن‌ها را انتخاب کنند، به سیستم‌های ساختاری، توپولوژی و معماری سیستم شما دارند. آشنايي با انواع شبكه ها و ديگر ويژگي هاي آن، به كاربران اين امكان را مي دهد تا راه اندازي سيستمي كابلي را فراهم كند. مطمئن باشید که پیاده سازی دقیق یک سیستم شبکه، می‌توانید از ساعت‌ها عیب‌یابی سیستم معاف را انجام دهید.

نوع کابل، چه در شبکه‌های محلی یا LAN و چه در شبکه‌های WAN، نقش مهمی دارد و می‌تواند سیستم شما را تا حد زیادی افزایش دهد. شما تنها می‌توانید در مورد کابل کشی خود تصمیم بگیرید. کابل کشی WAN بر درمان اپراتورها است. این نوع از کابل‌ها را می‌توان بر اساس موارد مختلف دسته‌بندی کرد که در ادامه آن‌ها را می‌توان بررسی کرد.

کابل‌های شبکه را با استفاده از جنس سیم‌ها، می‌توان در دو دسته تقسیم‌بندی کرد.

کابل‌های فیبر نوری با استفاده از شیشه ساخته شده‌اند و می‌توانند را پالس‌ها و نوری منتقل کنند. این نوع از کابل‌ها در ارتباطات ساختمانی و یا ارتباطی که نیازمند سرعت بالا هستند، کاربرد دارند. همچنین در مکان‌هایی مانند مراکزی که پهنای باند بالا هستند و یا در مکان‌هایی نیاز دارند مانند بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، بانک‌ها و … که نیاز به بالا بودن نیاز است، کابل فیبر نوری مناسب هستند، زیرا سرعت و حجم بالای داده‌ها را می‌توان جابه‌جا کرد. انواع کابل شبکه فیبر نوری عبارتند از:

 • Single Mode که در فواصل خیلی دور استفاده می‌شوند
 • MultiMode که دارای بالاتری هستند

مس نیز یکی دیگر از متریالی است که برای تولید انواع کابل شبکه استفاده می شود. سیم‌های مسی سیگنال‌ها را با استفاده از جریان الکتریکی و ولتاژ منتقل می‌کنند. اصلی ترین کاربردهای کابل های مسی در سیم کشی کوتاه مانند داخل داکت، بین کامپیوترها، وال پلیت ها، کابل های پچ ( Patch ) و یا اتصالات اینترکانکت است. هر چقدر میزان استفاده از مس برای تولید کابل شبکه بیشتر باشد، پهنای باند آن نیز بیشتر می‌شود. از انواع کابل های شبکه مسی، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کابل‌های کواسیکال که شامل Thinnet و Thicknet می‌شوند و در صنایع مختلف کاربرد دارند
 • کابل‌های زوج به هم تابیده یا Twisted Pair که انواع دارند

رایج‌ترین انواع کابل شبکه زوج به همتابیده می‌باشد. این نوع از کابل‌های شبکه دارای کاربردهای بسیار زیاد برای سیستم‌های محلی محلی، دفاتر، فروشگاه‌ها و … دارند. در این کابل‌ها، هر جفت سیم با تعداد پیچش‌های خاص اینچ به دور هم پیچیده می‌شوند تا هم روی جفت‌های دیگر تداخلی ایجاد کنند و هم دستگاه‌های الکتریکی دیگری بر روی آن‌ها تأثیر بگذارند. هر چه میزان تابیده شدن این سیم‌ها بیشتر باشد، نرخ انتقال و همچنین قیمت کابل بیشتر می‌شود.

کابل‌های شبکه زوج به همتابیده شده را می‌توان به میزان پیچش آن‌ها توجه کرد، در دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد که به آن‌ها Cat گفته می‌شود. از جمله مهم‌ترین مزایای این نوع از کابل‌ها می‌توان نسبت به فیبرهای نوری و راه‌اندازی راحت‌تر آن‌ها اشاره کرد. برای راه‌اندازی سیستم‌ها با استفاده از شبکه‌های کابلی زوجی که هم‌تابیده می‌شوند، باید تنها آن‌ها را به یک سوکت بزنی و از ابزارهایی استفاده کنیم که هزینه‌ها از بین بروند.

انواع کابل های شبکه
انواع کابل های شبکه

کابل‌های شبکه‌های را می‌توان با توجه به نوع کاور دور سیم‌ها و همچنین محافظ، در دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد که این دسته‌ها به شرح زیر هستند.

 • کابل UTP: UTP مخفف عبارت Unshielded Twisted Pairs است و به کابل‌هایی گفته می‌شود که زوج‌های سیم‌های هم‌تابیده شده و بدون کاور هستند.
 • کابل STP: STP مخفف عبارت Shielded Twisted Pairs است و به کابل‌هایی گفته می‌شود که زوج سیم‌های به هم تبیده شده از کاور و یا شیلد استفاده می‌شود.
 • کابل FTP: FTP مخفف عبارت Foiled Twisted Pairs است و در این نوع از کابل‌ها به جای کاور از فویل ماشینی استفاده می‌شود.
 • کابل SFTP: در این نوع از کابل‌ها هم از کاور و هم از فویل برای دور سیم‌ها استفاده می‌شود.
 • کابل SSTP: SSTP مخفف عبارت Shielded Shielded Twisted Pairs است که در این نوع از کابل‌ها از دو سری کاور و یا شیلد برای پیچیدن دور سیم‌ها استفاده می‌شود.

شناخت کابل‌ها در زمان خرید آن‌ها بسیار زیاد است و باید با توجه به نوع کاربرد مد نظر و سرعت و پهنای باندی که سیستم لازم دارد، مناسب‌ترین نوع آن‌ها را انتخاب کنید. کابل‌های شبکه را می‌توان بر اساس نوع کاربرد و یا CAT نیر در دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد. شبکه های کابل شبکه در Cat‌ یک تا 8.2 تولید می‌شوند. کابل‌های تلفن در ردهCat1 قرار می‌گیرند و کاربردهای بسیار زیادی در این زمینه دارند. اما سیستم به این نتیجه نمی رسد که Cat2، Cat3 و Cat4 را در بازار پیدا کند، به همین دلیل، در ادامه، انواع شبکه های کابلی بعد از این سری ها را بررسی می کنند.

انواع شبکه های کابل سری Cat5، یکی از رایج ترین استانداردها برای اترنت هستند که در دنیای تکنولوژی امروزی کمی قدیمی شده اند. این سری از کابل‌های شبکه، دارای سرعتی در حدود 100 مگابایت بر روی زمین هستند و می‌توانند تا فاصله 100 متری به خوبی عمل کنند. سری Cat5 در دوران خودش بسیار محبوب بود اما در سیستم‌های امروزی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و همچنین آن‌ها را در بازارهای سخت پیدا می‌کنند.

یکی دیگر از انواع کابل شبکه بر اساس کاربرد، سری Cat5e است. حرف e در این عبارت، مخفف عبارت Enhance یا پیشرفته است. این نوع از کابل‌ها مدرن‌تر از سری Cat5 هستند و یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن‌ها، کاهش تداخل در سیستم می‌باشد.

سرعت کابل‌های Cat5e در حدود 1000 مگابایت در محل است و در کابل کشی‌های ساختمان‌های مسکونی و تجاری کاربردی دارد. این دسته از کابل‌های شبکه دارای سرعت کمتری برای راه‌اندازی اینترنت هستند و یکی دیگر از مزایای آن‌ها نیز کاهش هزینه‌های اولیه برای راه‌اندازی یک سیستم است. به همین دلیل، اگر با یک سیستم با تداخل پایین و هزینه کم را داشته باشید، کابل شبکه سری Cat5e می‌تواند شما بسیار مناسب باشد.

استاندارد بعدی در انواع شبکه کابل سری Cat6 است. این نوع از کابل‌ها دارای یک اسپیلن نایلونی و محافظ الکترونیکی هستند و به همین دلیل تداخل بسیار کمی دارند. سرعت این نوع از کابل‌های شبکه در حدود 10 مکانی است اما لازم است که این سرعت به فاصله می‌باشد. در واقع در صورتی که می توانید از این کابل برای فواصل بیش از 55 متر استفاده کنید، ممکن است سرعت شما به حدود 1 سطح برسد. البته حتی با وجود این محدودیت، کابل‌های سری Cat6 برای کاربردهای کوچک بسیار زیاد هستند و در برخی موارد ممکن است سرعت آن‌ها با این مقدار باشد.

نوع بعدی کابل‌های شبکه، سری Cat6a است. حرف a در این عبارت مخفف Augmented و به معنای تکمیل شده است. این کابل‌های شبکه‌های کمی کلفت‌تر از سری‌های قبلی هستند و دارای حفاظ الکترونیکی ضخیم‌تری هستند که مشکل تداخل دارند نمونه‌های قبلی که باعث ایجاد ارتباط در کابل کشی نوعی می‌شوند را می‌سازند.

سرعت این نوع از کابل‌ها در موقعیتی به حدود 10 مگابایت در ثانیه می‌رسد اما باید ذکر شود که این سرعت در فواصل 100 متر حفظ می‌شود و در صورتی که سیستم شما بزرگ‌تر از این مقدار باشد، ممکن است سرعت کمتری را در اختیار داشته باشد. باشید. همچنین با توجه به این که کابل‌هایCat6a ضخامت بالایی دارند، معمولاً برای مواردی مانند منازل محیطی که توجه به آن توجه است، کمتر استفاده می‌شود.

یکی دیگر از انواع شبکه کابل سری Cat7 است. این نوع از کابل‌ها دارای محافظ الکتریکی هستند و نیاز به اتصال Gigagate45 دارند. کابل‌های Cat7 دارای سرعت بسیار بالایی هستند و در مواردی که کمتر است، حتی می‌توان به 100 مگابایت در برسند اما برای فاصله‌های زیاد معمولاً سرعت آن‌ها در حدود 10 مگابایت بر ثانیه می‌رسد.

این نوع از کابل‌های شبکه برای دیتاسنترها و برقراری ارتباط BackBone بین سرورها و سوئیچ‌های شبکه و دستگاه‌های استوریج کاربرد دارند. در حال حاضر شرکت‌های تولیدکننده کابل‌های شبکه در حال کار بر روی سری Cat8 هستند و بالاتر از آن هستند که هدف اصلی آن‌ها به حدود 40 گیگابایت بر روی زمین در فواصل طولانی می‌رسد.

که با انواع شبکه های کابلی بسیار شدید، بهتر است با نکات مهم خرید آن‌ها نیز آشنا شوید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. اما اگر می‌خواهید به یک شبکه کابل مراجعه کنید، بهتر است که از کابل انتظار داشته باشید، زیرا هر یک از شبکه‌های کابل با توجه به امکاناتی که دارند، کاربردهای خاصی نیز دارد. در ادامه لازم است تا با موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • فاصله بین اجزای سیستم: در زمان انتخاب شبکه کابل، باید توجه داشته باشید که چه ترکیبی از سیستم شما تا چه حدی باشد و چه کابلی را انتخاب کنید که در این فاصله می‌توانید بهترین کارایی را داشته باشید.
 • مسیر عبوری کابل شبکه: نکته دیگری که در زمان خرید کابل شبکه باید به آن دقت داشته باشید، میزان تداخل کابل با میدان‌های مغناطیسی موجود در مسیر آن است. میدان‌های مغناطیسی می‌توانند مشکلاتی را برای انتقال داده‌های ایجاد کنند و سیگنال‌های عبوری را مختل کنند. به همین دلیل، باید ابتدا بررسی کنید که چند میدان مغناطیسی وجود دارد، آیا می توانید به بهترین نحو ممکن را انتخاب کنید.
 • پهنای باند: دقت کنید که هر یک از شبکه های کابلی که در این مطلب به آن ها اشاره می شود، دارای پهنای باند و سرعت انتقال داده های مشخص هستند و برای ایجاد بستری مناسب بین سیستم های ترکیبی، باید این پهنای باند را به درستی ارزیابی کنید.
 • برند کننده شبکه کابل: برندهای تولید کننده انواع شبکه های کابلی را تولید می کنند اما همه آن ها کیفیت کافی را ندارند و پس از مدتی که دچار افت سرعت می شوند. به همین دلیل بهتر است در زمان خرید شبکه کابل، به سراغ مدل هایی بروید که در کشورهای اروپایی و یا آمریکایی تولید شوند.

برنامه‌هایی که در بخش‌های قبلی بیان می‌شوند، هر کدام از شبکه‌های کابلی می‌توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند. به همین دلیل، برای خرید آن‌ها باید به ویژگی‌های هر یک از انواع کابل‌ها دقت کنید.

 • در صورت نیاز به سرعت بیشتر از یک نیاز به نیاز، بهتر است با توجه به فاصله اجزای سیستم به کابل‌های Cat6a و Cat7 مراجعه کنید.
 • در صورت نیاز به سرعت کمتر از یک شغل، بهتر است به کابل‌های Cat5e و Cat6 مراجعه کنید
 • در صورتی که می‌توانید یک سیستم معمولی راه‌اندازی و سرعت مورد نیاز شما را در حدود 100 مگابایت داشته باشید، کابل‌های Cat5 کاملاً برای شما مناسب هستند.

مطمئن باشید که اگر می‌خواهید از چند کابل در استفاده استفاده کنید، بهتر است همه آن‌ها را از یک و یک سری انتخاب کنید تا ارتباط End to End را ایجاد کنید. همچنین لازم به ذکر است که تنها عامل کابل بر روی سیستم شما نیست و در واقع سرعت کل سیستم تابعی از کندترین دستگاه شبکه است. به همین دلیل کابل‌های با سرعت بالا نمی‌تواند سریع‌تر را برای سیستم شما به ارمغان بیاورند کند. اما در مقابل، در صورتی که برای یک سیستم با سرعت 10 از کابل‌های Cat5e و یا Cat6 استفاده کنید، مسلما سرعت کلی سیستم شما به 1 شهری و یا حتی کمتر می‌کند.

در این مطلب از سایت پاناتل، با بررسی انواع شبکه کابل و کاربردهای هر کدام از کابل‌ها همراه شما بودیم. شبکه کابل‌ها در انواع مختلف و با استانداردهای مختلف تولید می‌شوند که هر کدام از آن‌ها می‌توانند برای یک سیستم کاربردی خاص استفاده کنند. در فروشگاه پاناتل شما می‌توانید به انواع این کابل‌ها دسترسی داشته باشید و مشخصات هر کدام را ببینید تا بهترین را انتخاب کنید. تمامی محصولات موجود در فروشگاه پاناتل از بهترین نمونه های بازار هستند و ما کیفیت آن ها را تضمین می کنیم. شما می‌توانید با خیالی راحت، هر کدام از شبکه‌های کابلی را از فروشگاه ما خریداری کنید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!