گیاهان و گل‌ها خاموش‌ترین و زیباترین شاهکار خلقت‌اند.و انسان‌های برگزیده نزد خداوند کسانی‌اند که باغبانی پیشه‌های آن‌هاست. باغبانی علمی توام با هنر است و می توانم گفت باغبان پدر یا مادریست که به پرورش و رشد گیاهان میپردازد. باغبانی علاوه بر اینکه بر اساس علم بر یکسری اصول است به معمارست و تمرین بسیاری نیز نیاز دارد همچنین علم باغبانی مرتبط با علوم طبیعی مثل شیمی، فیزیک، آمار و ریاضیات است.

کسانی که می خواهند باغبانی را به عنوان یک شغل و یا به صورت تخصصی تر انجام دهند، ابزارهای مربوط به این حوزه هستند که به ابزار باغبانی شهرت دارند، می سازند.اما ابزار باغبانی چه ابزاری هستند؟

آیا نام آنها را میدانید؟

آیا میدانید لوازم باغبانی را از کجا بخرید؟

فرض کنید خاک گلدانتان را عوض کنید چگونه این کار را میدهید؟

ابزارهای باغبانی کاربرد دارند در صنعت کشاورزی نیز. به همین دلیل به آن ابزار کشاورزی هم گفته می شود. چه یک باغ بزرگ داشته باشید،چه یک باغچه خانگی، ابزارآلات باغبانی باشد.

در ادامه با معرفی چند ابزار پرکاربرد باغبانی همراه ما باشید.

بیلچه:

بیلچه که از نامش پیداست بیل کوچکی با دسته های کوتاه است و یکی از پرکاربردترین ابزار باغبانی و کشاورزی می شود. از بیلچه برای انتقال و کاشت گل، وجین(از بین بردن علفهای هرز به روش مکانیکی)، جابجا کردن خاک و ایجاد حفره استفاده می شود. یکی از بارزترین ویژگی بیلچه داشتن نوک تیز به منظور سهولت در کار است. استفاده از بیلچه ها با رنگ روشن باعث می شود که در فضای باغ یا باغچه به راحتی آن را پیدا کنیم و لازم است این بیلچه ها از نگهداری دورگی ها تا از زنگ زدگی جلوگیری کنند. همچنین هنگام خرید بیلچه باید جنس و میزان مقاومت آن را نیز در نظر گرفت.

دستکش باغبانی:

انجام هرکاری نیازمند رعایت موارد ایمنی است. استفاده از دستکش باغبانی جزئی از این موارد می شود. دستکش‌ها نیازمندترین ابزارباغبانی هستند که از کثیف شدن و آسیب دیدن دست‌ها به ویژه هنگام کار با گیاهان خاردار جلوگیری می‌کنند.

قیچی باغبانی:

باغبان برای محافظت از باغ و باغچه‌ای خود نیازمند استفاده از یکسری ملزومات و ابزارآلات خاص است که قیچی باغبانی از یکی از آنهاست، قیچی ها در باغبانی انواع دارند و از نظر شکل، شکل و نوع کاربردشان با متفاوت متفاوت هستند.

به طور کلی دو نوع قیچی داریم: قیچی باغبانی دسته کوتاه و دیگری دسته بلند.

قیچی دسته کوتاه: برای هر درختان، شاخه های نازک و گل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

قیچی دسته بلند: برای هرس پرچین ها و شاخه‌هایی با ضخامت بیشتر یا در ارتفاع بالاتر کاربرد. این نوع از قیچی باید خیلی تیز و باریک باشد.

قیچی هرس:

این نوع قیچی دست‌های کوتاه دارد که برای هرس کردن علف‌های بلند و کوتاه کردن چمن به کار میرود. از آنجایی که هرس کردن یکی از کارهای متداول در باغبانی است پس باید از یک قیچی هرس راحت و مقاوم کرد. به یاد داشته باشید از این نوع قیچی برای کوتاه کردن شاخه‌های ضخیم، به دلیل کند شدن، استفاده نمی‌شود.

قیچی شاخه زن:

از این قیچی برای هرس کردن شاخه‌های بیمار و برش گل‌هایی با ساقه‌های بلند و ضخیم استفاده می‌شود و علاوه بر باغبانی در نیز کاربرد کشاورزی دارد. از کاربردهای فروان آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

§ مرتب نگه داشتن گیاهان زینتی

§ انجام برش های ظریف در گیاهان

§ مراقبت بهتر از باغ گل

قیچی شمشاد زن:

این نوع قیچی دسته بلند بوده و به معنای برش و شکل دادن به درختچه‌ها، بوته‌ها و پرچین‌ها برای ایجاد منظرهای زیبا می‌شود. احتمالاً در پارک‌ها پرچین‌هایی با شکل خاص دیده اید، آرایش و شکل دهی به آنها توسط قیچی شمشادزن انجام می‌شود.

بیل باغبانی:

یقینا شما با بیل و کاربرد آن آشنا هستید. بیل به عنوان ابزاری کاربردی در امور باغبانی و کشاورزی شناخته می شود.

برای حفاری‌های استفاده از بیلچه مثل آب در هاونگ کوبیدن کاری زمانبر، سخت و بیهوده است. پس در این حالت از بیل استفاده کنیم.

از کاربردهای دیگر بیل باغبانی می توانم به جابجایی و مخلوط کردن خاک اشاره کرد. بیلهای نوک تیزتر هم جهت حفاری خاکهای سخت کاربرد دارند.

سعی کنید در انجام کارهای باغبانی یا کشاورزی از بیلی استفاده کنید که وزن سبک و در عین حال مقاومت را داشته باشید.

شن کش:

شن کش یکی دیگر از ابزار باغبانی است. و به نوعی کار جاروزدن سطح خاک را انجام می دهد.

کاربردهای شن کش باغبانی:

§ جمع کردن برگ، علف، سنگ و کلوخ از روی سطح خاک

§ حذف الف‌های هرز

§ ایجاد ردیف برای کاشت بذر

شکستن تکه های کلوخ و پخش خاک به منظور نرم و صاف کردن سطح آن

اره باغبانی:

اره هرس یا همان اره باغبانی برای برش چوب و شاخه‌هایی که ضخامت بالایی دارند و نمی‌توانم با قیچی شاخه زن آنها را هرس کرد کاربرد دارد. معمول اره هرس را می توان برای برش شاخه های با ضخامت ۸ اینچ بکار برد.

ابزار آبیاری:

آبیاری مهمترین و اصولی ترین بخش در امر باغبانی است و نیازمند ابزارهای خاص خود است ابزار آبیاری انواعی دارند که عبارتند از:

§ شلنگ

§ نازل آب (آبپاش)

§ پمپ آب

§ پمپ کفکش

برای آشنایی و اطلاع از کاربرد هریک از این ابزار می توانید مقاله ای (آشنایی با ابزار آبیاری در باغبانی) را مطالعه کنید.

اره زنجیری:

اره زنجیری از دیگر ابزار مهم باغبانی به شماره میرود. برای قطع درختان، شاخه‌ها، انواع هیزم و الوار از این ابزار استفاده می‌شود.

کار با این ابزار نیازمند آموزش و رعایت نکات ایمنی مانند استفاده از تجهیزات ایمنی مانند دستکش، عینک و محافظ گوش است.

داس موتوری یا علف زن:

علف‌های هرز با استفاده از آب و املاح مورد نیاز گیاهان و درختان اصلی باغات، باعث ایجاد خلل در رشد آن‌ها می‌شوند. بنابراین یکی از مهمترین کار باغبانها چیدن و از بین بردن علفهای هرز است. داس یا الفزنها انواع دارند و در دو نوع دستی و برقی موجودند. برای انجام این کار از داس موتوری استفاده می شود و با برداشت از آن می توان در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی علف هرز را با زحمت بسیار کم از بین برد.

سمپاش:

بلای جان هر گیاهی آفت است پس فرقی نمیکند شما یک باغدار بزرگ باشید یا یک شهروند با تعداد محدودی گل و گیاه در محیط خانه یا حتی محل کار. برای استفاده از این شربت‌ها باید از سم‌های مخصوص استفاده کرد، امروز برای افزایش سرعت پخش سم‌ها در محیط‌های کوچک و چه در اماکن بزرگ از دستگاه‌های خانگی و یا صنعتی سمپاشی استفاده می‌کنند که این دستگاه‌ها را به صورت یکنواخت به همه بخش‌ها می‌رسانند. گیاه مورد نظر پخش می کند.

انواع سمپاش ها:

دستی: به دلیل داشتن مخزن کوچک و سیستم انتقال نه قوی مناسب استفاه در باغچه ها و گلخانه های کوچک هستند.

شارژی: این دستگاه‌ها دارای یک موتور با ظرفیت کار خاص و مناسب برای هر دو زمینه‌ی خانگی و صنعتی هستند.

موتوری: در ساختار این دستگاه از یک موتور ویژه جهت پمپاژ کردن مواد از مخزن به سمت شلنگ و سپس لنسی استفاده می شود. سمپاش‌های به مراتب بیشتر از موتور به سایر سمپاش‌های موجود در بازار هستند و می‌توان از آنها استفاده کرد.

پشتی (فاقد موتور): دستگاه های سمپاشی بدون موتور همگی با فرآیند ایجاد فشار توسط یک تلفن دستی کار می کنند. برای انجام عمل سمپاشی با دقت و سرعت بسیار بالا در انواع و اقسام باغ ها و باغچه ها مناسب اند.

نکات مهم در خرید ابزار باغبانی

  • هدف اصلی در خرید ابزار باغبانی به ترتیب کیفیت، قیمت و برند آن است. فروشگاه اینترنتی خاجی کالا با ارائه محصولات با کیفیت و قیمت مناسب از برندهای معتبر موجود در کشور گزینه ای مناسب برای خرید ابزار باغبانی، کشاورزی و ساختمانی است. همکاری خاجی کالا با تولید کنندگان، تامین کنندگان و همچنین ارائه بی واسطه ترین کالاها باعث می شود که قیمت مناسبی در این فروشگاه پیدا کنید. پرداخت قیمت از جمله موضوعات اصلی منصفانه در مورد فروشگاه های اینترنتی است که با خرید از این فروشگاه این مسئله می تواند یک دلپذیر از خرید آنلاین تبدیل شود.
  • درصورتی که خرید ابزارهای آلاتی که برای برش کاربرد دارند مثل قیچی، آره و داس باید مطمئن شوید که دارای تیغه‌ای محکم و برنده باشند.
  • خرید ابزاربابانی و کشاورزی تا حد زیادی وابسته به محیط و حجم کار است. به عنوان مثال، ممکن است در یک محیط قیچی باغبانی به تنهایی کافی باشد و دیگر نیازی به انواع دیگر قیچی وجود نداشته باشد.
  • طراحی دسته‌ای لوازم باغبانی باید به‌صورت ارگونومیک باشد تا مانع از باز شدن دست، در حین کار شود.

فروشگاه اینترنتی خاجی کالا یکی از وبسایت‌های معتبر جهت خرید ابزارآلات است و به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت می‌کند. این فروشگاه کار خود را از سال 1398 آغاز کرده و طی این سال‌ها موقعیت مناسبی در بین عموم مردم پیدا کرده است. این سایت در ابتدا خود را تنها بر فروش ابزارهای مختلف انجام داده است، اما در حال حاضر در زمینه فروش لوازم خانگی، برق و الکترونیک، کاشی و سرامیک و بسیاری از محصولات دیگر هم فعالیت می‌کند.

شما همراهان گرامی می توانید این ابزارها را به صورت آنلاین خریداری کنید. برای خرید و اطلاع از قیمت انواع تجهیزات باغبانی و کشاورزی به سایت خاجی کالا مراجعه کرده و بدون واسطه خرید خود را انجام دهید.


https://khajikala.ir/ProductGallery/%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1/%D9%84%D9%88%D8%A7%D8%B2%D9% 85-%D8%A8%D8%A7%D8%BA%D8%A8%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9 %88%D8%B1%D8%B2%DB%8C
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!