انتشار مقاله علمی مناسب می‌تواند برای تبدیل شدن به یک چالش، چراکه پیدا کردن مجله‌های خوب و برای چاپ و انتشار مقاله مستلزم، بسیار دقت و انتخاب شده است و باید مطالعه‌ای را انجام دهید که مجله‌های را بیایند که هم با حوزه پژوهشگران هماهنگ و هم پروسه پذیرش و مطالعه باشند. انتشار مقاله بهدرستی و اصولی انجام شود. در واقع، زمانی که مقاله به دلیل خارج از حوزه بودن توسط نشریات (ژورنال‌های) علمی رد می‌شود، این امر چالش‌برانگیزتر هم می‌شود. این اتفاق می‌تواند ماه‌ها به پروسه انتشار اضافه کند و باعث پیشرفت کاری شود.

برای یافتن بهترین مجله برای چاپ مقاله می‌توانم از سایت‌ها و پایگاه‌های علمی استفاده کنم که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

1. وب سایت journalfinder.slsevier.com

2. وب سایت FindMyJournal

3. وب سایت DOAJ

4. وب سایت scopus

5. وب سایت Think.Check.Submit

ما در این جا شما را با نشریه‌یاب الزویر بیشتر آشنا می‌کنیم.

الزویر (Elsevier) نام یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های انتشاراتی دنیاست که در سال 1880 میلادی در آمستردام _ پایتخت هلند _ تاسیس شد. الزویر علاوه بر چاپ مجلات علمی به ارائه اطلاعات و شرح وقایع علمی در پایگاه‌های استانی به صورت آنلاین می‌پردازد. این شرکت اکنون به بانکی بزرگی تبدیل شده است که بیش از 13 میلیون سند و 30 هزار کتاب الکترونیکی را شامل می‌شود و حدود 42 هزار مقاله در 2500 مجله را سالانه چاپ می‌کند. جالب است بدانید این شرکت آثارش را به سیزده زبان دنیا منتشر می کند. مانند انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی، هندی، چینی و… همچنین مقالات الزویر به چهار دسته تقسیم بندی می شوند. فیزیک و مهندسی، علوم زیستی، علوم پزشکی، علوم اجتماعی و علوم انسانی، به همین دلیل در حال حاضر این ناشر چندرسانه‌ای مشهور به مرجعی معتبر و جامع برای بیش از 30 میلیون محقق و پژوهشگر دنیا. اما یک سوم بازدیدکنندگان صفحه خانه نویسندگان الزویر تلاش می‌کنند تا بهترین مجله برای چاپ مقاله را پیدا کنند، زیرا برای دبیران، سر و کار داشتن با مقالات خارج از حوزه می‌تواند به شکل قابل توجهی به حجم کاریشان بیفزاید. الزویر در تلاش برای کمک به ابزارها، ابزارهای جدید نشریه‌یاب را به کار می‌برد که از لینک www.elsevier.com/authors قابل دسترسی است و به‌تازگی نسخه بتا (بتا) آن‌را اجرا می‌کند.

ابزار نشریه‌یاب الزویر طراحی شده تا موارد زیر را انجام دهد:

· کمک به پزشک تازه‌کار برای انتخاب ژورنال (نشریه) مناسب برای مقاله‌شان

· شناسایی ژنال‌های ممکن برای حوزه‌های چندرشته‌ای

· مشخص کردن ژورنال‌هایی که امکان دسترسی آزاد دارند و اطلاعاتی درباره سرعت انتشار در نشریه‌ها و فاکتورهای تأثیرگذار ارائه می‌کنند.

سندرا یی (Sandra Yee)، رئیس سیستم کتابداری دانشگاه ایالتی وین (Wayne) ایالات متحده آمریکا می‌گوید: «نشریه‌یاب، آنطور که الزویر در نظر دارد، ابزاری است که داده‌های واقعی و مشخص شده است که بیشتر ارائه می‌دهند… دانشکده و کتابداران کمک می‌کند.»

ابزاریه یاب جدید در صفحه نشر خانه متخصص

پژوهشگران پیش از انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله خود از طریق نشریه‌یاب الزویر بهتر است به چند نکته توجه کنند. برای مثال:

· فایل راهنمای نویسندگان را دانلود و مطالعه کنند.

· مجله و دامنه دامنه را بخوانند.

· دقت کنید که مجله invitation-only یک نه است، چرا که گاهی مجلات بعد از دعوت از مولف، مقاله را می پذیرند.

· دقت کنند مجلات برای انتشار هزینه دریافت می کنند یا نه. همه مجلات الزویر دسترسی آزاد هستند. گفتنی است مجلاتی که دسترسی آزاد دارند، از کیفیت و ضریب تاثیر بالاتری دارند.

· مقاله‌ها را صرفاً به یک مجله ارسال می‌کنند.

مقالات روش‌هایی که توضیح دادیم، ژورنال‌های بسیار را می‌توان از سطح کیفی و رتبه‌بندی بالاتر مجله یافت، اما هر مجله‌ای مناسب چاپ مقاله شما نیست و لازم است در مقاله‌های خود دقت کنید و فاکتورهای چاپی در انتخاب بهترین مقاله را حتماً در نظر بگیرید. مهم ترین عبارت را انتخاب کنید:

  • مجله تخصصی در حوزه پژوهش و متناسب با موضوع مقاله انتخاب کنید. این تناسب در ارزیابی مقاله اولیه شما بسیار مهم است و اگر موضوع مقاله شما در حوزه فعالیت‌های مجله‌ای نباشد، مرجع ریجکت خواهد شد.
  • رتبه ژورنال مد نظرتان و اعتبارش را بسنجید. بدیهی است که احتمال اکسپت مقاله شما در موارد بسیار معروف و بزرگ است، که تأثیر منفی و ایندکسهای بالاتر دارد، کمتر است، اما نباید با چاپ مقاله در ژورنالی معمولی یا ضعیف علمی مجلات را پایین بیاورید.
  • احتمال پذیرش یا رد مقاله را مجله در مورد نظرتان بررسی کنید. بدون شک کیفیت مقاله شما در میزان احتمال اکسپت یا ریجکت آن پزشکی است، اما، اما استفاده از تجارب مشاوران در این زمینه را نباید نادیده گرفت.
  • درباره مدت زمان مجله و چاپ مقاله از هر تحقیق، چرا که برخی از مجلات بررسی داوری بسیار طولانی هستند. بنابراین اگر فرصت کافی داشته باشید، بهتر است از این مجلات صرف نظر کنید.
  • به هزینه اکسپت و چاپ مقاله در مد نظر توجه کنید، زیرا همه ژورنال‌ها رایگان می‌شوند و مجله‌ای از آن‌ها هزینه‌هایی درخواست می‌کنند که شاید برای دانشجویان زیاد باشد.

همچنین توصیه می کنیم که حتما مطالب زیر را در سایت ما مطالعه کنید تا در زمینه انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله خود بهتر و آگاهانه تر عمل کنید:

عنوان، چکیده یا کلیدواژه مقاله‌شان و در صورت لزوم حیطه موضوعی‌شان را وارد می‌کنند و این ابزار فهرستی از نشریات الزویر را، که با موضوع مقاله مطابقت دارد، ارائه می‌دهد. سپس آن‌ها می‌توانند نتایج را با اولویت‌های دسته‌بندی کنند. مانند مهم فاکتور تأثیرگذار (Impact Factor) یا کوتاه‌ترین زمان بررسی انتشار. این انتخاب شامل لینک‌هایی به صفحه خانه نشریات و صفحه ارسال تحریریه الزویر می‌شود.

یکی از دلایل اصلی که باعث شد یک مقاله می شود، قرار نگرفتن در حوزه نشریه است. حتی اگر مقاله در سطح عالی هم باشد، این اتفاق ممکن است رخ دهد. اگر بیشتر مقالاتشان را به نشریات مناسب بفرستند، آمار رد شدن باید نزول کند. با استفاده از سیستمی که نشریاتی را انتخاب کند که مقالات مشابهی را چاپ کرده باشد، می‌تواند صرفه‌جویی در وقت محقق شود.

نشریه‌ایاب الزویر حدس‌هایی را برای یافتن نشریه مناسب برای مقاله بعدی حذف می‌کند و به فهرستی از نشریاتی می‌دهد که مقالات مشابهی را منتشر کرده است. همچنین قالب‌های راحت نتایج جستجو برای دسته‌بندی‌های نتایج تیترهایی را می‌دهد که برای آن‌ها مهم‌ترین نتایج را دارند. تنها ارتباط، بازیابی بهترین نشریات تطبیق‌یافته الزویر در جستجوست.

در پایان متذکر می‌شویم که بهترین مجله را برای چاپ مقاله در دیده شدن و معتبر انتخاب می‌کنیم، چرا که مقاله بر روی مجله‌ای قوی و باارزش می‌شود، اگر مقاله‌ای قوی و باارزش در مورد نامناسب و ضعیف چاپ شود، توجه جامعه علمی نمی‌خواهد و به عبارت دیگر می‌رود، همه تلاش‌ها پژوهشگران هستند. آن به هدر خواهد رفت.