در ادامه مطالبی که در خصوص شبکه و نحوه مدیریت آن در انتشارات شرکت مهندسین تحلیلگران آتی‌نگر منتشر می‌کند، در این بخش به برخی اشتباهات امنیتی در اینترنت وایفای می‌پردازیم. شما مخاطبان عزیز برای مطالعه مطالب تخصصی می‌توانید به وبلاگ سایت شرکت آتی‌نگر به آدرس زیر مراجعه کنید.

https://atinegar.com/category/things-an-admin-should-know/

اینترنت وای فای به دلیل سهولت در استفاده و دسترسی فراگیر، بسیار پرطرفدار است و به همین دلیل، امنیت اینترنت وای فای نیز بسیار مهم تلقی می‌شود. اما این فناوری نیز مشکلات مربوط به خود را دارد. اگر مراقب باشید، از اینترنت وای فای استفاده کنید، نمی توانید در معرض خطرات امنیتی از جمله دسترسی هکرها به اطلاعات محرمانه شما قرار دهید. در ادامه پنج اشتباه رایج که در زمان استفاده از اینترنت وای مرتکب می‌شوند و همچنین راه‌های جلوگیری از آن را بررسی می‌کنند.

یکی از کاربران اینترنت وای فای تعریف می‌کرد، چند سال پیش که تازه فناوری شبکه‌های بیسیم خانگی در حال حاضر پیدا کردن آن از این خدمات استفاده می‌شود. بعد از چند روز متوجه اتفاق عجیبی می‌شود. ماشین‌ها برای حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه جلوی خانه او توقف می‌کردند. بعد از کمی تحقیق این فرد متوجه می‌شود شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی یا روتر بی‌سیم او را بدون قرار دادن رمز عبور باز گذاشته و هر فرد می‌توان از آن استفاده کند. او بعد از تصمیم گیری وای فای خود با استفاده از کلمه عبور متوجه می شود که دیگر خبری از آن افراد غریبه نیست!.

اگر فراموش کنید که روی روتر وای فای خود کلمه عبور یا همان پسورد را بگذارید، به هر کسی که در محدوده شبکه بی‌سیم شما قرار دارد، اجازه دهید به شبکه شما متصل شود. در صورت اشتراک گذاری فایل ها و چاپگر نیز در شبکه شما فعال باشد، هر گذری می تواند به هر کامپیوتری که به شبکه خانگی یا اداری شما متصل است دسترسی به فایل را پیدا کند.

اینترنت وای فای بدون پسورد نیز می‌تواند به دلیل دسترسی افراد غیرمجاز به آن، با کاهش نیز ممکن شود و حتی باعث ایجاد فعالیت‌های مجرمانه از طریق این شبکه نیز شود. به همین منظور لازم است تا برای امنیت اینترنت وای فای، کنترل آن را به شکلی کامل و با امنیت بالا انجام دهید.

در واقع اگر خوش شانس باشید و هک مودم، تنها به مصرف مصرفی که دارید، عواقب آن تنها در مصرف اینترنت و کاهش سرعت اینترنت شما می‌باشد. اما قضیه تنها به اینجا حتم نمی‌شود.

  • در صورت هک شدن وای فای در واقع در خطر یک خطر امنیتی نیز جدی قرار گرفته‌اید. یعنی امکان دارد هکر از این طریق، کامپیوتر شما را نیز هک کرده و به فایل های شخصی و تمام دیتاهای شما هم دسترسی پیدا کند.
  • اگر شخصی از دسترسی به شبکه وای فای، کاری غیر قانونی انجام می دهد و پلیس فتا پس از پیگیری های خود، باید به عنوان صاحب وای فای پاسخگو باشد، باید از نرم افزار مدیریت اینترنت وای فای استفاده کنید. اطلاعات و گزارشات مورد نیاز پلیس فتا را در اختیار داشته باشید.
  • انتشار یک بدافزار با دستگاه‌های آلوده به شبکه وای فای شما، یکی دیگر از پیام‌های آن است که ممکن است باعث شود سیستم کامپیوتری، گوشی هوشمند، تبلت یا دیگر گجت‌های هوشمند منزل یا محل کارتان مورد حمله بدافزار قرار گیرد.

وقتی در حال امنیت اینترنت وای فای خود هستید، اشتباه استفاده از سیستم کدگذاری قدیمی و ضعیف WEP را مرتکب نشوید. با استفاده از نرم افزارهای موجود در اینترنت می توانم کمتر از دو دقیقه به یک شبکه کدگذاری شده با WEP نفوذ کرد. اما در برخی موارد، WEP اولین افراد انتخاب شده در فهرست روش کدگذاری روتر است، بنابراین تنبلی را کنار گذاشته و همیشه اولین گزینه را انتخاب کنید. در حال حاضر بهترین گزینه محافظتی WPA2 می‌باشد.

WPA2 یک امنیت فناوری است که مخفف Wi-Fi Protected Access II بوده و به معنای محافظت شده و این فای نسخه دو است و در سال ۲۰۰۶ میلادی جایگزین استاندارد WPA شد. این پروتکل نسبت به دیگر پروتکل‌ها از سرعت و امنیت بالاتری برخوردار است.

یک کلمه عبور ضعیف یکی از اشتباهات رایج در میان کاربران اینترنتی است. یک کلمه عبور پیچیده باید از ۱۲ کاراکتر تشکیل شود که ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ و کاراکترهای خاص است. نگران نباشید که در هر بار استفاده از شبکه کلمه عبور را وارد کنید. معمولا شما تنها یک بار و تنها زمانی که می خواهید یک دستگاه جدید مانند تلفن هوشمند را به شبکه معرفی کنید باید این کلمه عبور را وارد کنید.

رمز عبور ضعیف حتی از طریق نرم افزار موجود هک وای فای هم قابل تشخیص است و بعلاوه برای انتخاب رمز پیچیده برای وای فای خود، باید برای افزایش امنیت اینترنت وای فای از یوزر و پسورد خاصی نیز در بخش ورود به مودم استفاده کنید. زیرا به طور پیش فرض این قسمت با دو یوزر و پسورد admin ساخته شده است و امنیت بالایی ندارد.

فایروال که با نام دیوار آتش نیز شناخته می شود، یکی از مهم ترین ابزارهای امنیتی امنیتی است. این قسمت یک سیستم کنترل هوشمند اطلاعات ورودی و خروجی سیستم می‌باشد و در صورتی که فایروال ویندوز فعال و به خوبی تنظیم شود، علاوه بر امنیت رایانه، امنیت اینترنت وای فای نیز تا حد زیادی تامین خواهد شد.

اما غیرفعال کردن فایروال داخلی روترهای پیشرفته به این امید که به اینترنت سریعتر دسترسی داشته باشید، چهارمین اشتباه رایجی است که بسیاری از کاربران مرتکب می‌شوند. فایروال از ورود غیرمجاز مزاحمان به شبکه شما مانع می‌کند. ضمن اینکه این روش محافظتی بر چشمگیری در سرعت اینترنت شما نخواهید داشت. بنابراین فایروال روتر خود را غیرفعال نکنید.

مخفی نگه داشتن شبکه به قصد فرار کردن از دست هکرها اشتباه دیگری است که افراد مرتکب آن می‌شوند. برخی از کاربران تصور می‌کنند تنها، مخفی کردن نام شبکه یا SSID به جای استفاده از سیستم کدگذاری و کلمه عبور آنها را مصون نگه می‌دارد. برخی از روترها در مقابل گزینه‌های خود برای پنهان کردن و عدم انتشار نام شبکه‌ها تا سایر دستگاه‌های وای فای که در محدوده شبکه قرار دارند، نمی‌توانند این شبکه را در فهرست شبکه‌های قابل دسترسی خود ببینند. هر چند که غیرفعال کردن SSID ایده بدی نیست، اما این نام هم توسط یک هکر و با کمک یک نرم افزار رایگان به راحتی قابل برداشت است.

در اقدامی مشابه، استفاده از روش فیلتر کردن آدرس MAC به تنهایی برای صدور اجازه اتصال چند دستگاه خاص به روتر نیز روش قابل اتکایی نیست. در حالی که از فیلتر مک ایجاد استفاده از زحمت می‌شود. یعنی شما هر بار که می‌خواهید یک دستگاه جدید را به شبکه خود متصل کنید، باید آدرس MAC آن را در فهرست روتر وارد کنید. فیلتر کردن آدرس MAC به عنوان یک روش امنیتی مکمل، اما نباید تنها به آن اکتفا کنید.

اگر همه موارد را راعایت کرده باشید مطمئن باشید که این کار تایید شده است، اما اگر می‌خواهید اینترنت وای فای یک مجموعه را مدیریت کنید، باید از نرم‌افزارهایی مانند سیگما و یا آتی کانکت استفاده کنید تا این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. شما انجام دهنده. این نرم افزارها قابل ارائه گزارشات مختلف را نیز دارند که برای استفاده شخصی و همچنین ارائه به پلیس فتا (در صورت نیاز) کاربرد دارند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!