ترکیه یکی از همسایه ایران است که افراد جویای کار ایرانی به‌عنوان یکی از مقاصد مهاجرتی برای کار و زندگی انتخاب می‌کنند. دانستن اطلاعات مربوط به شرایط کار و اقامت ترکیه از طریق اجازه کار در ترکیه نیز یکی از مواردی است که می‌توان برای این کار مفید باشد. از این رو قصد داریم در این مقاله به موضوع اقامت ترکیه از طریق اجازه کار یا چالیشما ایزنی بپردازیم.

آمار کار در ترکیه از سال 1989 با استانداردهای سازمان بین المللی کار، تولید و منتشر می شود. بر اساس آخرین آمارها که در سال 2021 منتشر شده است، نرخ بیکاری فصلی در ترکیه 12.2 درصد و نرخ بیکاری جوانان تا سال 2021 میزان 22.6 درصد تخمین زده شده است. تعداد بیکاران بالای 15 سال نیز حدود 3 میلیون و 860 هزار نفر است.

بر اساس همین گزارش، نیروی کار ترکیه حدود 31 میلیون و 567 هزار نفر می‌باشد که از این تعداد 21،360،000 نفر و 10،207،000 نفر را نیروی کار زن تشکیل می‌دهند.

از تعداد بیکاران ترکیه نیز 19.4 درصد معادل 2 میلیون و 426 هزار نفر و 28.7 درصد معادل 1 میلیون و 436 هزار نفر هستند.

بر اساس اعلام دولت در سال 2022 و پس از کش و قوس های فراوان، حداقل حقوق ماهیانه 4250 لیر تصویب و اجرا شد. اما میزان دستمزدی در واقعیت متفاوت است. طبق آمارها کمترین حقوق دریافتی حدود 3000 لیر و حقوق بالاتر 35000 لیر است. امتیاز دریافتی حقوق و دستمزد نیز 7830 لیر در ماه است. این مزایا حقوق شامل مسکن، ایاب و ذهاب و سایرین نیز می‌شود.

افراد شاغل در بخش‌های مختلف علاوه بر مزایا، مشمول استفاده از بیمه بیکاری و بازنشستگی نیز خواهند بود.

اقامت یا چالیشما ایزنی کاری نوعی اقامت است که به افراد خارجی دعوت به کار از طرف کارفرمای ترک اعطا می شود. طبق قانون بین المللی کار ماده شماره 6735 افراد خارجی که قصد کار در ترکیه را دارند باید مجوز کار در غیر این صورت مشمول جریمه و اخراج موقت از کشور شوند.

چالیشما ایزنی در مجوز حقیقتی است که از سوی وزارت کار و خدمات اجتماعی ترکیه برای مدت اعتبار صدور می‌شود.

این اجازه کار با توجه به ماده 27 قانون شماره 6458 جای اجازه اقامت را می‌گیرد و در صورتی که فرد قبل از اجازه کار دارای دیگر اقامت‌های کوتاه مدت اقامت برای تبدیل به اقامت کاری می‌شود.

همسر و فرزندان فرد دارای اقامت نیز می‌توانند در صورتی که کمتر باشند 5 سال با فرد دارای مجوز در ترکیه ساکن باشند اجازه دریافت کنند.

هزینه های بیمه در ترکیه و مالیات دریافتی بابت کار خارجی نیز برای کارفرمایان بیشتر است. مضاف برای این که بیمه کارگزار خارجی بیشتر از کارگزاران ترک می باشد. درصد مازاد این سهام نیز در سالهای مختلف متفاوت بوده است اما عموما حدود 5 درصد بیشتر است.

این مجموعه از پروژه‌های غیرمجاز برای خارجی‌ها هستند که افراد خارجی می‌توانند برای آن کارها را درخواست کنند.

در مقاله‌ای که در وبلاگ برخی از مشاغل ممنوعه در ترکیه به طور کامل در اویارگروپ پرداخت می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

علاوه بر این، درخواست‌های اجازه کار با در نظر گرفتن وضعیت بازار کار در ترکیه و تحولات زندگی کاری و شرایط اقتصادی ممکن است تغییر کند و اجازه درخواست برای برخی از مشاغلی که جزوه‌های کار ممنوع برای خارجی‌ها هستند، ممکن است اجرا شوند.

افرادی که ویزای کاری ترکیه را دریافت می‌کنند می‌توانند به‌صورت قانونی در ترکیه کار کنند و از مزایای آن استفاده کنند.

از زن جماعت چالیشما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمه درمان و بازنشستگی
 • استفاده از امکانات وام بانکی
 • امکان اقامت کاری به اقامت دائم و در نهایت شهروندی ترکیه پس از گذشت 5 سال

خارجی که قصد اقامت کاری ترکیه را داشته باشد می تواند از سه نوع مجوز استفاده کند:

 • مجوز کار موقت
 • مجوز کار دائم
 • مجوز کار مستقل

برای درخواست اقامت کاری هم دو حالت وجود دارد:

 • فرد خارج از ترکیه است

در این حالت باید کارفرما درخواست کار برای شما را به وزارت کار ارسال کند و شما بعد از اعلام وزارت کار با در دست داشتن مدارک هویتی به نزدیک‌ها سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید. برای فرد متقاضی کد 16 رقمی صادر می‌شود که این کد را باید در اختیار کارفرما قرار دهد تا بوسیله آن ثبت در سامانه وزارت کار درخواست کند.

 • فرد داخل ترکیه است

در این باید از محل فعلی شما حداقل 6 ماه مانده باشد تا بتوانید درخواست ویزای کاری داشته باشید. در این حالت نیز باید کارفرما درخواست استفاده از شما را به صورت آنلاین ثبت کرده باشد.

وقتی از طریق هر کدام از روش‌های بالا اقدام شد، در مرحله بعد فرد مورد نظر باید در بیمه SGK امضای الکترونیکی ثبت نام کند. قرارداد نیز باید توسط دو طرف نوشته و امضا شود.

مدارک لازم دیگر نیز شامل:

 • عکس بیومتریک که در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد
 • اصل و کپی پاسپورت
 • مدرک تحصیلی ترجمه و نوتر شده
 • کیملیک کارفرما
 • گواهی اقامت کارفرما

اطلاعات فرد نیز باید ظرف 30 روز از تاریخ درخواست در بیمه ثبت شده باشد.

محل کاری که برای فرد درخواست خارجی اقامت می‌کند باید دارای شرایط زیر باشد:

 • داشتن حداقل 5 کارمند ترک در ازای هر فرد خارجی
 • سرمایه شرکت باید حداقل 100,000 لیر یا فروش ناخالص شرکت 800,000 لیر یا میزان مصرف سال گذشته حداقل 250,000 دلار باشد.
 • در صورتی که فرد متقاضی جزوه شرکای باشد باید حداقل 20 درصد سرمایه شرکت داشته باشد که کمتر از 40000 لیر به‌نام وی باشد.
 • میزان دستمزد ماهانه اعلام شده برای پرداخت به فرد خارجی نباید از حداقل دستمزد اعلام شده سالیانه وزارت کار کمتر باشد.
 1. اقامت کاری برای ساکنان بوسیله سایر ساکنان ترکیه ساکن هستند و حداقل 6 ماه از اعتبار اقامتی قبلی خود را دارند شماره کیملیک که با 99 شروع می شود صادر می شود.
 2. اقامت کاری برای اولین بار: در صورتی که فرد ساکن ترکیه نباشد و از طریق کنسولگری های ترکیه در خارج از کشور اقدام کرده باشد و باید شماره پیگیری 16 رقمی که گفته می شود اعلام کند.
 3. برنامه حفاظت بین المللی: این برنامه شامل افرادی است که دارای حمایت بین المللی در ترکیه هستند

تنها در صورتی می توان با ثبت شرکت در ترکیه، اقامت کاری ترکیه را دریافت کرد که موارد گفته شده در بالا در مورد شرکت ها رعایت شود. در همین راستا شرکت باید به ازاء هر فرد خارجی، دارای 5 شهروند ترک باشد و سرمایه شرکت نیز بالای 100,000 لیر باشد.

امکان اقامت برای خود شغلی و مشاغل آنلاین نیز وجود ندارد.

قطعاً در هر کشوری جدای از تخصص، دانستن زبان آن کشور نیز مهم است. ممکن است شرکت های خارجی ساکن در ترکیه نیز امکان جذب کارمندان با تسلط بر زبان انگلیسی را داشته باشند اما این موضوع عمومی نیست.

پس دانستن ترکی و داشتن تجربه و تخصص در شغل مورد نظر از اصول پیدا کردن کار در ترکیه است.

در قدم بعدی می‌توانم از برنامه‌های کاریابی معتبر آنلاین برای یافتن کار استفاده کنم. می‌توان با ثبت نام و گذاشتن رزومه کاری خود در این سایت‌ها نظر کارفرمایان را به خود جلب کرد.

در این مورد می توانید از مقاله سایت های کاریابی در ترکیه در وبلاگ اویار استفاده کنید.

دقت کنید که شرکت‌های کاریابی غیرمعتبر معمولاً کلاهبردار هستند. در نتیجه سایت‌های بین‌المللی معتبر برای جستجو استفاده کنید که معمولاً کارها را برای پیدا کردن شغل از شما طلب نمی‌کنند.

از بین کارهای خارجی که می‌توانند در آنها کار کنند، می‌توانند کار کنند. برخی از افراد خارجی به‌دنبال کارگری در کارخانه‌ها، کار در رستوران‌ها و هتل‌ها و سایر کارهای مشابه هستند، اما هیچ کدام از این شانس‌ها اجازه کار را ندارند.

اجازه کار برای کارهای خارجی به کارهایی می‌شود که فرد ترک می‌تواند آن‌ها را انجام دهد یا نیاز به تخصص داشته باشد که بتوان از شخص ترک در آن شغل استفاده کرد.

کارهایی مانند پرستاری از کودک و سالمند، آرایشگری، تدریس زبان‌های خارجی، رانندگی، توریسم و ​​امثال آنها بیشتر برای کسب اجازه اقامت کاری ترکیه را دارند.

به کارهایی که بدون مجوز اصطلاحاً کار سیاه یا غیر قانونی گفته می‌شوند.

هر چیزی که بدون اجازه کار به کار می‌رود، از حقوق مشابهی برخوردار است. کارفرمایان نیز از این افراد بیشتر از بقیه کار می‌کنند.

از طرفی دیگر در صورتی که دولت به کار غیر قانونی فرد پی ببرد علاوه بر جریمه کارفرما، کارگر نیز جریمه و از کشور اخراج می شود.

توصیه ما به اینکه به‌دنبال کار در ترکیه هستند، قانونی هستند و اجازه کار ترکیه را می‌دهند تا کار عواقب بعدی سیاه در ترکیه را نشوند.

افرادی که دارای ویزای کاری ترکیه یا چالیشما ایزنی ترکیه باشند در صورتیکه حداقل باشند 5 سال از زمان گرفتن کاری آن‌ها گذشته باشد و فاصله بین آن ایجاد نشود، می‌توان درخواست اقامت دائم و در نهایت شهروندی ترکیه را داد.

پروسه بررسی درخواست دائماً معمولاً حدود 2 سال به‌طول می‌انجامد تا درخواست بررسی و تائید شود.

با توجه به مطالبی که در مورد شرایط بکارگیری نیروهای خارجی گفته می‌شود می‌توان فهمید که قانون‌گذار سعی کرده است با ایجاد شرایط سخت مانند داشتن 5 نیروی ترک در هر خارجی، از کارهایی استفاده می‌کند که امکان بکارگیری نیروی ترک در آن وجود ندارد و هزینه‌های مازاد مالیات و بیمه است. برای کارفرمایان، سعی می‌کند تا کارفرمایان را نسبت به خارجی‌ها بیشتر کند.

در مقابل، خارجی‌هایی که مایل به سرمایه‌گذاری می‌شوند، در ترکیه به کار می‌روند و یا از نخبه‌های خارجی استفاده می‌شود تا افراد معمولی، اما با توجه به مطالبی که گفته می‌شود و از سایت‌های کاریابی استفاده می‌کنند که به آنها اشاره می‌شود. جستجو، شغل مورد نظر خود را در ترکیه پیدا کنید.

با خرید املاک در ترکیه می‌توانید پاسپورت و شهروندی این کشور را دریافت کنید. اویار گروپ، سایت خرید خانه در ترکیه، به شما کمک می کند تا بتوانید در سریع ترین زمان و با شرایط پرداخت نقد و اقساط سند قطعی ملک را به نام خود کنید.

اویار گروپ از ابتدا تا انتهای مسیر خرید خانه در ترکیه با شما همراه خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دریافت شهروندی ترکیه، خرید ملک در ترکیه، خرید خانه در استانبول و همچنین برای اطلاع از قیمت لیر ترکیه، نرخ تبدیل پوند به لیر، نرخ تبدیل دلار به لیر و نرخ تبدیل یورو به لیر به صورت لحظه ای می توان به آن پرداخت. صورت رایگان با مشاورین مجموعه ارتباط برقرار کنید یا به سایت evyargroup.com مراجعه کنید