اسنادی که حساب کاربری InstLatX64 را در توییتر فاش کرده است، نشان می‌دهد ریزمعماری هسته‌ای پردازشی به‌کاررفته در تراشه‌های نسل سیزدهمی Intel Raptor Lake قرار دارد تا حد زیادی درمقایسه‌با پردازنده‌های نسل‌دوازدهمی Alder Lake دست‌کاری‌ها باقی مانده و تنها اعمال شوند.

اینتل برای اولین بار در نسل‌های دوازدهمی از هسته‌های تماماً یکسان را کنار گذاشتن معماری مشابه ARM، پردازنده‌هایی می‌سازند که از دو نوع متفاوت استفاده می‌کنند. این سبک معماری در نسل سیزدهم نیز حفظ می‌شود. هسته‌های پرقدرت‌های رپتور لیک قرار گرفته‌اند بر ریزمعماری Raptor Cove هستند و هسته‌های کم‌مصرف از ریزمعماری Gracemont استفاده می‌کنند. تمامی هسته‌ها مبتنی‌بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری اینتل موسوم به Intel 7 خواهند بود.

این‌تل از مدت‌ها پیش، اعلام کرد که در پردازنده‌های نسل سیزدهمی از ریزمعماری برای هسته‌های پرقدرت استفاده می‌شود. اما در هسته‌های کم‌مصرف از همان ریزمعماری نسل دوازدهم استفاده خواهد شد. بررسی اسناد منتسب به اینتل نشان می‌دهد دو ریزمعماری Raptor Cove و Golden Cove که در هسته‌های قدرتمند پردازنده‌های نسل سیزدهم و نسل دوازدهم استفاده می‌شوند، تفاوت‌های بسیار کمی با هم دارند.

این اتفاق برایمان تعجب‌برانگیز نیست؛ چراکه در سالهای اخیر این اطلاعات بهینه سازی های اندکی در ریزمعماری هسته های پردازشی اعمال کرده و آن ها را به ریزمعماری جدید دردسترس قرار داده است. Wccftech می‌نویسد ریزمعماری‌های قدیمی Willow Cove و Sunny Cove و Cypress Cove نیز اساساً تفاوت زیادی باهم ندارند. این گفته برای Kaby Lake R و Coffee Lake و Comet Lake هم صدق می‌کند.

شایع‌ها، پردازنده‌های نسل سیزدهمی Raptor Lake است که درزمینه عملکرد تک‌هسته‌های و چندهسته‌ای پیشرفت‌های محسوسی دارند. بااینحال، از آن‌جاکه ریزمعماری استفاده می‌شود در هسته‌ها تغییری به خود نمی‌دهند، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که IPC (دستورالعمل بر سیکل کلاک) درمقایسه‌با نسل قبل با تغییر بزرگی ممکن شود. به‌بیان ساده‌تر، با فرض ثابت‌ماندن سرعت کلاک، قدرت پردازشی Raptor Lake ازلحاظ تئوری نباید بیشتر از Alder Lake باشد. باوجوداین‌، اینتل برای افزایش قدرت پردازش، تغییرات دیگری اعمال می‌شود.

در پردازنده‌های Raptor Lake، فرکانس و تعداد هسته‌ها و حافظه‌های افزایش می‌یابد. این سه عامل دست‌به‌دست هم می‌دهند و باعث می‌شوند Raptor Lake بسیار پرقدرت‌تر از Alder Lake باشد. تعداد هسته های پرقدرت در نسل سیزدهم تغییر نمی کند؛ اما تعداد هسته‌های کم‌مصرف دو برابر می‌شود. بدین‌ترتیب، پیش‌بینی می‌کنیم قوی‌ترین مدل از پردازنده‌های دسکتاپی نسل سیزدهمی اینتل ۲۴ هسته‌ای داشته باشید.

ریزمعماری جدید Raptor Cove در واقع نسخه بهبودیافته Golden Cove است و به‌تنهایی نمی‌تواند تغییر بزرگی ایجاد کند. در اولین بنچمارک‌های منتسب به پردازنده‌های نسل سیزدهمی مشاهده می‌شود که Core i9-13900K با سرعت کلاک مشابه Core i9-12900K تفاوت چشمگیری در قدرت پردازشی نشان نمی‌دهد. با گذشت زمان، این نمونه‌های کامل‌تر از پردازنده‌های نسل سیزدهمی را تولید و مدل‌های آزمایشی این پردازنده‌ها در روزهای اخیر بسیار خبرساز شده‌اند.

مقالات مرتبط:

در همین حین که اینتل برای رونمایی و ارائه پردازنده‌های Raptor Lake آماده می‌شود، AMD روی پردازنده‌های سری Ryzen 7000 برپایه‌های ریزمعماری Zen 4 کار می‌کند. گفته می‌شود IPC پردازنده‌های Ryzen 7000 بین ۸ تا ۱۰ درصد درمقایسه‌با نسل قبل از افزایش می‌یابد (یعنی افزایش ۸ تا ۱۰ درصدی قدرت در فرکانس ثابت).

AMD می‌گوید به‌لطف افزایش سرعت کلاک و برخی تغییرات دیگر، پردازنده‌های Ryzen 7000 در پردازش‌های تک‌تردی بیش از ۱۵ درصد قوی‌تر ظاهر می‌شوند. IPC پردازنده‌های نسل‌دوازدهمی ۱۰ تا ۱۲ درصد بیشتر از این پردازنده‌ها است که AMD امروز در بازار دارد. این یعنی حتی با بهبود IPC پردازنده‌های Ryzen 7000، بازهم Raptor Lake رقیب بسیار قدرتمندی است.

سند جدید نیز نشان می‌دهد که پردازنده‌های نسل‌چهاردهمی Intel Meteor Lake در هسته‌های پرقدرت و کم‌مصرف به‌ترتیب از ریزمعماری Redwood و Crestmont است که استفاده می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود پردازنده‌های نسل‌چهاردهمی از هسته‌های نوع سوم (فوق کم‌مصرف) نیز استفاده می‌شود و برای اولین بار در تاریخ CPUهای مصرفی اینتل بررسی لیتوگرافی ۷ نانومتری بروند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!