جهان امروز در شرایطی قرار دارد که به سختی می‌تواند تحمل کند. قطعیت‌های دو سال گذشته به ایجاد آشفتگی‌های درخورتوجهی در سرتاسر جهان تبدیل شده است. علاوه بر این، ویروس‌ها همچنان به جهش و گذر از دوره‌های چندحیات ادامه می‌دهند و بهبود اقتصاد پس از دوران همه‌گیری کووید ۱۹، بسیار کُند بوده است.

علاوه بر این، درگیری‌های مسلحانه میان روسیه و مسائل مختلف را پیچیده‌تر کرده است و امکان بازگشت به حالت عادی برای زنجیره‌های چند جهانی جهانی وجود ندارد. موضوع مهم دیگر اینکه بازارها متلاطم هستند؛ زیرا ترس از ثبت جهانی، بسیار زیاد است. طبیعتاً این بدترین زمان برای افزایش تنش‌ها میان دو ابرقدرت جهانی است. شرایطی که در حال حاضر در میان چین و ایالات متحده آمریکا برسر تایوان در حال رخ دادن است.

پیشینه این درگیری در تاریخ و شرایط جغرافیاییسیاسی ریشه دارد. این مبحث بسیار جذاب است و پیام‌های بالقوه‌ای درگیری شدید خواهد بود. به‌خصوص برای صنایعی که به بازار نیمه‌هادی متکی هستند. TSMC تایوان، پیشروترین تولیدکننده قرارداد تراشه در جهان، این شرکت سیستم-روی-چیپ‌های پیشرفته را تعداد زیادی از شرکت‌های فعال در صنایع مختلف تولید می‌کند. مجالس جهانی شه‌ها نیز پس از همه‌گیری، تغییر خیلی زیادی نیست.

پس از پیامد درگیری احتمالی بر سر تایوان، می‌توان کل زنجیره‌ای تراشه‌ را برهم بزند. این موضوع درنهایت به عواقب اقتصادی فاجعه‌باری به‌دنبال خواهد داشت. زیرا شرکت‌ها به‌دلیل دردسترس‌نبودن پردازنده‌ها، نمی‌توانند محصولات روانی بازار را تولید کنند. به‌مین‌دلیل، می‌خواهد تصمیماتی برای حفظ کسب‌وکار خود ایجاد کند.

فرآیند تولید ۳ نانومتری سامسونگ

بیشتر بررسی کنید TSMC در تایوان واقع شده است و بیشتر تراشه‌های پیشرفته آن در این کشور ساخته می‌شوند. این شرکت چند کارخانه دیگر در چین و سنگاپور و ایالات متحده نیز دارد. اما هیچ‌کدام از آن‌ها با نقدات آن در تایوان مطابقت ندارد. برنامه های TSMC برای کارخانه های تولیدی جدید بهمنظور ساخت تراشه های پیشرفته در ایالات متحده است. شروع کار این چند سال دیگر طول خواهد کشید. بدیهی است این شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند که برای خود دربرابر خطرهای ژئوپلیتیک مشابه در آینده انجام می‌دهد.

TSMC، تنها سازنده قراردادی تراشه در جهان نیست. اما یکی از دو شرکتی می‌شود که معماری‌های پیشرفته ارائه می‌دهد. سامسونگ رقیب اصلی این شرکت است که برای پیش‌گرفتن از آن و تبدیل شدن آن به برترین سازنده تراشه‌ای قراردادی، سرمایه‌گذاری‌های درخورتوجهی انجام شده است. این شرکت اخیراً از راه‌اندازی کارخانه جدید ۱۷ میلیاردی در ایالات متحده خبر داده است. غول فناوری کره‌ای قصد دارد بیش از 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند تا تجارت تراشه‌سازی خود را به سطح فعلی برساند.

سامسونگهای قبلی با عرضه اولین مجموعه تراشه ۳ نانومتری خود TSMC را پشت سر گذاشته است. این معماری های پیشرفته برای ایجاد تراشه محاسباتی با کارایی بالا برای سرورها، مراکز داده، تلفن های هوشمند، تبلت ها، پوشیدنی ها، رایانه های شخصی و سایر دستگاه ها استفاده خواهند شد. انتظار می‌رود TSMC اولین پردازنده‌های مبتنی بر معماری ۳ نانومتری خود را در سه‌ماهه‌ی چهارم عرضه می‌کند. هر دو شرکت برای جذب سفارش‌های مشتریان بزرگ مانند کوال‌کام، اپل، مدیاتک، آنویدیا و AMD خواهند کرد.

مقاله مرتبط:

در هر سناریو نامطلوبی که TSMC را برای تولید تراشه‌ها در کارخانه‌های خود در تایوان موقتاً کاهش می‌دهد، وجود ناگزیر به‌سمت سامسونگ خواهد رفت و این شرکت برای زنجیره‌ای بیش از هر چیزی که هست، خواهد یافت. همان‌طور که گفتیم، سامسونگ ظرفیت محدودی دارد و نمی‌تواند به‌تنهایی تمام شود که از TSMC به‌دست این شرکت سرازیر می‌شوند.

بااین‌حال، سامسونگ، تنها سازنده‌ی قراردادی تراشه خواهد بود که معماری را توسعه‌دهنده‌ی پردازنده‌های تولیدشده برپایه‌های پیشرفته‌ای را در نتیجه آشکار دارد. شرکت‌هایی که نمی‌توانند سفارش‌های خود را در کارخانه‌های تراشه‌سازی سامسونگ تضمین کنند، در شرایط بسیار سختی قرار خواهند گرفت.

اگر اوضاع به این سمت پیش برود محیط کسب‌وکار، بسیار خواهد شد. دولت‌ها همسو با سیاست‌هایشان معمولاً تحریم‌ها و سایر سخت‌افزارهای اقتصادی را اعمال می‌کنند. ایالات متحده به‌صراحت اعلام کرد شرکت‌هایی است که با تحریم‌های تجاری‌شده تجارت می‌کنند، نمی‌توانند با شرکت‌های آمریکایی دادوستد کنند و همه این‌ها نیازمند مراقبت‌های شدید هستند.

شاید به‌همین‌دلیل درخواست‌های فزاینده‌ای برای عفو رئیس سامسونگ، لی جائه یونگ، وجود دارد تا کاملاً کاملاً به مدیریت باز شود. تصمیمات مهم مستلزم مشارکت است و در چنین شرایط سیاسی و اقتصادی نامطمئنی، مسلماً به‌نفع غول فناوری کره‌ای خواهد بود که این شخصیت مهم را فعالانه درگیر موضوع کند.

نمی‌توانم بگویم که نتیجه‌ی تنش‌های آمریکا در چین به کجا ختم خواهد شد. شاید این درگیری‌ها از سطح لفاظی فراتر نرود و محیط بیش‌ازاین تشدید نشود. بااین‌حال، با توجه‌های زیادی که در دو سال گذشته رخ داده است، این روزها هیچ سناریویی را نمی‌توانم کرد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!