قیمت پردازنده‌های گرافیکی در حال کاهش است و از چند ماه پیش چنین روندی را در بازار شاهد بوده‌ایم. گزارش جدید دیجیتال ترندز به نقل از بلومبرگ نشان می‌دهد سرعت افت قیمت کارت گرافیک بیشتر از آن است که می‌کردیم. بررسی‌ها نشان می‌دهد در کاهش ارزش رمزها، قیمت GPU به میزان ۵۰ درصد کاهش یافته است که اتفاقی قابل‌توجه است.

کارشناس بلومبرگ این موضوع را می‌کند که چگونه قیمت کارت‌های گرافیک همزمان با پایین آمدن ارزش اتریوم افت کرده است. در ماههای اخیر وضعیت بازار رمزارز در شرایط خوبی نبوده و اکثر رمزارزهای بزرگ مانند بیت کوین با افت ارزش مواجه شده‌اند. امتیاز داده‌ها، قیمت کارت گرافیک رده‌بالای RTX 3080 در بازار محصولات دست دوم آوریل 2022 اوایل اردیبهشت 1105) تقریباً درصد کاهش یافته است.

در سال‌های اخیر چندین اثر مختلف به دست هم داده شد تا با کارت گرافیک شدیدی مواجه شود و به نظر می‌رسد این وضعیت به مرور زمان در حال حاضر در هفته‌ها و روزهای پایانی‌اش است. عواملی مثل عوامل تعطیلی کارخانه‌ها درنتیجه‌ی دنیاگیری ویروس‌ها روی چند GPU اثر گذاشتند، اما افزایش شدید از سوی ماینرهای رمزارز نقش بسیار پررنگی در بغرنج شدن وضعیت بازار گرافیک ایفا کرد. برای مثال در نیمه اول ۲۰۲۱ یک‌چهارم از تمام کارت‌های گرافیکی به دست ماینره‌ها فروخته شده است. برخی از کاربران می‌گویند ماینرها مجموعا ۱۵ میلیارد دلار کارت گرافیک صرفاً برای تحلیل اتریوم خریداری کرده‌اند.

افزایش ارزش رمزارزها باعث شد ارزش آنویدیا و AMD در سال گذشته‌ی میلادی سر به فلک بکشد. درآمد آنویدیا در دو سال متوالی رشد ۵۰ درصدی تجربه کرده است، آن هم در شرایطی که تیم سبز می‌گوید کمتر از یک درصد از کل درآمدهای گیمینگ این شرکت از فروش گرافیک‌های خاص برای ماینینگ است.

آنویدیا برای کاهش سیستم‌های ماینرها به کارت‌های گرافیکش اضافه می‌کند تا عملکرد کارت‌های گیمینگ در رمزارز تضعیف شود، اما هکرها در سریع‌ترین زمان ممکن آنویدیا را دور بزنند.

تقریباً غیرممکن است که بتوانیم آثار دقیق بازار رمزارزها را بر قیمت کارت گرافیک را محاسبه کنیم. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا دو ماه پیش انویدیا را 5.5 میلیون دلار جریمه کرد. چون سبز در چند سال اخیر تیم جزئیات رمزارزها بر درآمدهایش را به‌صورت شفاف اعلام کند.

افت قیمت کارت گرافیک در حالی که ادامه پیدا می‌کند که ارزهای رمزنگاری شده را می‌گویند در حال حاضر از دست دادن سرمایه‌ای حدود 800 میلیارد دلاری است. در ماه‌های اخیر قیمت کارت‌های گرافیک به قیمت پیش‌فرض اعلام‌شده توسط آنویدیا و AMD نزدیک شد، اما در اتفاقی جالب هم‌اکنون می‌توان از گرافیک‌های جدید حتی با قیمت پایین‌تر از قیمت‌های پیش‌فرض خریداری کرد.

مقالات مرتبط:

در دوران جالبی برای کارت های گرافیک به سر میبریم؛ از یک طرف قیمت این محصولات در حال حاضر بسیار شدید است و از طرف دیگر شرکت‌های انیدیا و AMD برای عرضه‌ی نسل جدید GPUهای خود آماده می‌شوند. آنویدیا هم‌اکنون کار روی کارت‌های سری RTX 4000 برپایه‌ای معماری Ada است و AMD روی کارت‌های سری Radeon RX 7000 برپایه‌ای معماری RDNA 3 کار می‌کند. هر دوی این خانواده از کارت‌های گرافیک تا پیش از پایان سال جاری عرضه خواهد شد. انتظار می‌رود یکی از مهم‌ترین تغییرات نسل جدید کارت‌های گرافیک، افزایش محسوس مصرف انرژی است.

با افت شدید قیمت کارت گرافیک، ماینرها در حال فروش گرافیک های دست دوم هستند و نسبت به کلاه برداری در این زمینه هشدار داده اند. به‌نظر می‌رسد شماره‌های گرافیک‌های دسته دوم دارای حافظه‌های معیوب هستند و ماینره‌ها موفق می‌شوند راه پیدا کنند و تا معیوب حافظه را از خریدار پنهان کنند.

در صورتی که قیمت رمزارزها مجدداً بالا برود باشد، احتمالاً برای کارت‌های گرافیکی طراحی شده است. ممکن است وضعیت فعلی بازار رمزارز مشابه سال ۲۰۱۸ باشد. در سال ۲۰۱۷ قیمت رمزارز بالا و بازار با شدیدترین کارت گرافیک رفت، اما در سال ۲۰۱۸ قیمت افت کرد و مشکل رفع شد. وقتی قیمت رمزارزها افت کرد، آنویدیا و AMD تعداد کارت گرافیک‌های زیادی در انبارهای خود که برای آن‌ها کمتر از حد انتظار بود استفاده می‌کردند.