امروزه ابزارهای بسیاری جهت بررسی وضعیت سایت وجود دارند. که برحسب محتوا و قالب، لینک سازی و… به سایت شما امتیاز می دهند. این امتیازات حاکی از وضعیت سئو سایت شماست.

یکی از کامل ترین و مهم ترین سایت ها در این زمینه، سایت https://moz.com/ است. که با نشان دادن سیگنال های رتبه گیری مانند قدرت دامین و قدرت صفحه، اسپم اسکور و… شما را از وضعیت کلی سایت و اعتبار آن آگاه می سازد.

در میان این فاکتورهای مهم، متاسفانه Spam Score نسبت به دیگر مقیاس ها نادیده گرفته می شود. در این مقاله سعی دارم در کنار هم بسیاری از فاکتورهایی که ممکن است منجر به پنالتی یا بن شدن سایت شما توسط گوگل شود را فرابگیریم.

اسپم اسکور معیاریست که با اندازه گرفتن فاکتورهایی که منجر به بن شدن از سوی گوگل میشوند، درصد اسپمی بودن سایت را مشخص میکند. برای نمونه سایت MOZ حدود 27 خصوصیت مشترک بین سایت های پنالتی شده را بررسی نموده و امتیاز خاصی را به سایت شما میدهد.

بخاطر داشته باشید اینکه یک وب سایت درصد اسپم اسکور بالایی دارد، به این معنا نیست که آن سایت اسپمی است. بلکه باید بررسی بیشتری نسبت به کیفیت محتوای آن انجام شود و در جهت کاهش ریسک جریمه شدن اقداماتی را انجام دهند.

امتیاز اسپم به صورت درصدی محاسبه شده و به میزان فعالیت های غیر اصولی سئو اشاره دارد، که هرچه کمتر باشد بهتر است.

طبق تجربه بسیاری از سئوکاران، لینک های اسپم معمولاً روی ساب دامین ها ایجاد می شوند. بسیاری از سایت های معتبر در صفحات خود لینک های اسپم زیادی دارند، اما طبق بررسی های انجام شده، اسپم اسکورِ ساب دامین، بیشتر از هر چیزی می تواند خطرات احتمالی را به ما نشان دهد.

امتیاز اسپم اسکور سایت شما، نشان دهنده میزان اسپم بودن سایت شما نیست. بلکه در برگیرنده طیف وسیعی از سیگنال های دریافت شده سایت شما از مشکلات محتوا تا لینک های مخرب است.

از آن جایی که این امتیاز نشانگر احتمال جریمه شدن توسط گوگل می باشد، بدون شک مستلزم اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی شده برای جلوگیری از جریمه شدن می باشد.

مهم ترین کاربرد این امتیاز نشان دادن کیفیت بک لینک های سایت شماست. اگر درصد اسپم اسکور سایت شما بالاست به این معناست که باید از وب سایت های معتبر و با قدرت بالا، بک لینک های با کیفیتی را بگیرید و بک لینک های مخرب قدیمی را Disavow کنید.

تا زمانی که جریمه نشدید و جایگاه های سایت تان در خطر نبود، نیازی نیست اقدامی در جهت حذف لینک ها کنید. برخی سایت های با اسپم خیلی بالا که لینک های خروجی بسیاری دارند به سادگی توسط الگوریتم پنگوئن گوگل تشخیص داده می شوند و ارزش خاصی نیز دریافت نمی کنند.

اسپم اسکور توانایی بررسی تمامی لینک ها را ندارد. بنابراین شما میتوانید با فیلترینگ و مرتب سازی این کار را برای اسپم اسکور آسان تر نمایید.

اسپم اسکور یکی از معیارهای مهمی است که باید به آن توجه شود؛ زیرا دو مسئله مهم سئو سایت را به شما ارائه می کند:

1. احتمال اسپم بودن ساب دامین های سایت

2. احتمال اسپم بودن بک لینک های سایت

هر دو مورد در فرآیند رتبه گیری سایت شما در نتایج گوگل اهمیت بسیاری دارد. از یک سو باید صفحاتی داشته باشید که مشکوک به اسپم نباشند و از سوی دیگر بک‌ لینک‌ ها تاثیر بسیاری در رسیدن به رتبه های بالا دارند. ضمن اینکه این امتیاز چارچوبی را در اختیار شما میگذارد که وضعیت اسپم بودن تک تک صفحات را نشان می دهد تا متوجه شوید که کدام صفحه ممکن است از سوی گوگل بن شود.

گاهی ممکن است که سیگنال هایی از سمت سایت شما به گوگل و موتورهای جستجو ارسال شود. همین امر می تواند اسپم اسکور سایت شما را افزایش داده و در نتیجه سایت شما را جریمه کند. با توجه به این موضوع کارشناسان و متخصصان سایتMOZ ، 27 مورد متداول که بیشتر اتفاق افتاده اند را معرفی کرده اند تا به راحتی و با بررسی آن‌ها بتوانید اسپم اسکور سایت خودتان را کاهش دهید و به بهبود کیفیت آن کمک نمایید. در ادامه به معرفی و توضیح مختصری برای این 27 مورد خواهیم پرداخت.

معمولا سایت های اسپم، تعداد صفحات کمی دارند و چنانچه این مورد در سایت شما صدق می کند، سعی کنید با تولید محتوا این مشکل را رفع کنید تا گوگل سایت شما را با سایت اسپم اشتباه نگیرد.

در هنگام خرید دامنه حتما به این موضوع توجه کنید؛ زیرا برخی از دامنه ها را گوگل به عنوان سایت های اسپم می شناسد و همین امر باعث افزایش اسپم اسکور سایت شما می شود. اگر پسوند دامنه ی شما جزو موارد زیر می باشد و اسپم اسکور بالایی هم دارید، برای تغییر آن اقدام کنید.

.work

.fit

.rest

.ga

.cf

.buzz

.cc

.top

.gq

.pl

.ml

.tk

برای نام دامنه ی خود نامی طولانی انتخاب نکنید. زیرا گوگل شما را با سایت های اسپم اشتباه میگیرد و درصد اسپم اسکور سایت شما را افزایش خواهد داد.

خصیصه دیگری که در سایت های اسپم یافت می شود، استفاده از اعداد در نام دامنه سایت است. پس تا حد امکان، از اعداد در نام دامنه ی خود استفاده نکنید.

سعی کنید تا حد امکان فونت های معتبر و متداول را به کار بگیرید، زیرا اگر فونت مورد استفاده برای گوگل ناشناخته باشد، شما را اسپم تلقی می کند.

یک مشخصه دیگر سایت های اسپم این است که از گوگل آنالیتیکس استفاده نمی کنند. اگر شما هم برای سایت تان از گوگل آنالیتیکس استفاده نکنید، از نظر گوگل مشابه آن ها خواهید بود.

سایت های اسپم هرگز از گوگل تگ منیجر استفاده نمی کنند. پس اگر میخواهید جزو سایت های اسپم محسوب نشوید؛ از گوگل تگ منیجراستفاده کنید.

استفاده از تبلیغات دو کلیکی ویژگی ای است که معمولا در سایت های اسپم یافت نمی شود و با استفاده از آن می توانید غیر اسپم بودن خود را به گوگل نشان دهید.

سایت های اسپم اطلاعات تماس و صفحه تماس با ما ندارند. با قرار دادن این ویژگی در سایت خود، به آسانی راه خود را از سایت های اسپم جدا نمایید.

تا کنون هیچ کدام از سایت های اسپم، به لینکدین لینک نداده است. لینک ندادن به لینکدین، در نظر گوگل یکی از موارد برای اسپم شناخته شدن و افزایش اسپم اسکور است.

سایت های اسپم، آدرس ایمیل در اختیار کاربران قرار نمی دهند.

SSL به زبان ساده، یعنی داشتن پیشوند Https در ابتدای URL سایت شما که سایت های اسپم از آن استفاده نمی کنند و این مورد سیگنال مثبت و قابل اعتمادی برای گوگل محسوب می شود.

استفاده بی جا و غیرضروری از کلمات کلیدی یکی از روش های قدیمی و منسوخ شده ی سئو می باشد. و سایتی که از این روش استفاده کند، توسط گوگل اسپم شناخته خواهد شد.

یک راهکار مؤثر برای حل مشکل محتوای تکراری در وب سایت، استفاده از تگ کنونیکال است. استفاده نامناسب از تگ کنونیکال باعث می شود شما در سئوی سایت تان رقیب خودتان شوید. ضمن اینکه استفاده نادرست از تگ کنونیکال نشانگر اسپم بودن سایت شماست.

عنوان سایت های اسپم، یا بسیار بلند یا بسیار کوتاه می باشد و این امر موجب اسپم اسکور شناخته شدن سایت خواهد بود.

توضیحات متای طولانی یا بسیار کوتاه هم درست مانند عنوان، از دیگر نشانه های اسپم بودن سایت شماست.

علاوه بر سایت های اسپم، اکثر سایت های غیر اسپم هم از این مورد استفاده نمی کنند. اما به جهت کاهش درصد اسپم اسکور میتوانید به آن توجه کنید.

صفحات اسپم از کلمات کلیدی به عنوان تگ و با طول بالا استفاده می کنند.

شما میتوانید در دامنه های سایت های اسپم، چندین حروف بی صدا یا با صدا را به صورت متوالی مشاهده نمایید. پس در انتخاب دامنه سایت خود دقت به خرج دهید.

موردی که در سایت های اسپم اتفاق می‌افتد، تعداد بسیار کم یا بسیار زیاد از لینک های خارجی درون یک صفحه از وب سایت است. اگر این ویژگی را در سایت خود می بینید باید منتظر افزایش اسپم اسکور سایت خود باشید.

برای سایت های اسپم این میزان به صورت قابل توجهی بسیار زیاد یا بسیار کم است.

در یک محتوای کوتاه از سایت های اسپم، چندین لینک خارجی استفاده شده است. پس اگر در محتواهای خود این مورد را انجام می دهید، آن را اصلاح نمایید.

در سایت های اسپم، دامنه هایی با حروف مکرر مشاهده می کنید و گوگل این سایت‌ها را اسپم تشخیص خواهد داد.

اگر در نام دامنه ی خود علاوه بر اعداد و فونت ناشناخته، از سمبل هم استفاده کنید، موجب اسپم شناخته شدن سایت خود از سوی گوگل خواهید شد.

URL سایت های اسپم یا بسیار طولانی یا بسیار کوتاه است.

سایت های اسپم معمولا موضوعات اسپم هم در داخل سایت خود دارند و از آن استفاده می کنند. به کار بردن کلمات و اصطلاحات آن ها می تواند منجر به افزایش اسپم اسکور سایت شود.

سایت های اسپم با توجه به موضوع خود در کلماتی که پیش تر گفته شد، لینک داخلی و خارجی می سازند. که این مسئله منجر به اسپم شناخته شدن سایت شما خواهد شد.

در این مطلب سعی داشتم شما را با مفهوم اسپم اسکور و راه های کاهش درصد آن آشنا کنیم. این موضوع را به خاطر داشته باشید که هیچکدام از این موارد صد درصد تضمینی و دقیق نیست؛ زیرا توسط خود گوگل مشخص نشده است. اما استفاده از آن بی نتیجه نخواهد بود. امیدوارم این آموزش برای شما مفید واقع شود و به وسیله آن با اسپم اسکور و درصد امتیازدهی آن آشنا شده باشید. درصورتی که درباره ی این مقاله پرسشی دارید، میتوانید آن را در بخش دیدگاه بیان کنید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!