استخراج مقاله از پایان نامه مستلزم رعایت اصول و استانداردهایی‌ست تا مقاله باکیفیت و قابل‌قبولی به دست آید. این روند هرگز با رونویسی یا خلاصه‌نویسی تنها از پایان نامه به نتیجه نمی‌رسد. قبل از تبدیل پایان نامه به مقاله، باید فرم و ساختار مقاله با پایان نامه بسیار متفاوت باشد. پس می‌بایست در ابتدا نکات مهم و قواعد مقاله‌نویسی را فرابگیرید چراکه یک مقاله خوب علاوه بر این که باید ارزش محتوایی را داشته باشد، درست و مدونی باشد. در اینجا برآنیم تا پس از توضیحاتی در باب ارشد مقاله از پایان نامه و رساله دکتری به بیان مهم‌ترین نکات و اصول کلی این فرآیند بپردازیم.

مجموعه مقالات با کیفیت و چاپ آنها در مجلات معتبر بین‌المللی از الزامات یک رزومه قویست. پس از پایان نامه، نوشتن مقاله از پایان نامه ارشد یا رساله دکتری خود را آغاز می کنید، در واقع میزان دریافت، تسلط وعلمتان در حیطه رشته تحصیلی خود را نشان می دهد. همچنین با پذیرش و چاپ مقاله ISI به دست آمده از پایان نامه‌تان در مجلات علمی مطرح جهان می‌توانید ارتباطات خود را درعرصه بین‌المللی گسترش دهید و در نتیجه تحقیق کنید و پژوهش‌تان را با دنیا به اشتراک بگذارید و طبیعت را از این که دیگران از آن‌ها و نتایج کار شما استفاده کنند. ، احساس و سودمندی می کنید. از این گذشته، مقاله از پایان نامه می‌تواند باعث پیشرفت تحصیلی و شغلی شما شود چراکه در بسیاری از مجوزهای دانشگاه‌ها از پایان نامه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا منوط به پایان نامه تبدیل به مقاله می‌شود. داشتن مقاله باعث کسب اعتبار و امتیازات مهم برای پذیرش در مصاحبه دکترا، ارتقاء شغلی و حتی گاهی اوقات یافتن شغل نیز می‌شود. علاوه بر این، اگر قصد دریافت پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور را داشته باشید، بدون وجود مقالات در رزوم، تأثیر زیادی در افزایش شانس پذیرش شما خواهد داشت.

از نکات مهمی که در استخراج مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری باید به آن توجه شود که بر اساس و ساختار استاندارد مقاله‌نویسی‌ست که در پذیرش و چاپ مقاله ISI در مجلات علمی نیز تأثیرگذار است.

به‌طور کلی هر مقاله علمی‌پژوهشی می‌تواند دارای اجزای زیر باشد:

عنوان: عنوان مقاله را به گونه‌ای انتخاب کنید که جذاب، شفاف، جامع و دقیق باشد و از سوی دیگر مفهوم و موضوع اصلی مقاله را بیان کنید. الزامی نیست که عنوان مقاله مطابق با عنوان پایان نامه باشد. شما می توانید با توجه به مباحث و موضوعات مطرح شده در مقاله، عنوان درخور برای آن بیابید.

نام نویسندگان: ترتیب نوشتن نام نویسندگان در مقالات پراهمیت است و معمولاً بر اساس میزان مشارکت تقسیم بندی و شماره گذاری می شود. همچنین در زیر نام نویسندگان، نام موسسه یا دانشگاهی که در آن فعالیت ها نوشته و نویسنده نیز مشخص می شود.

چکیده: چکیده مقاله پس از پایان نگارش آن، کوتاهتر از چکیده پایان نامه در حدود 250 تا 300 کلمه نوشته می شود. در چکیده مقاله می‌بایست به‌طور خلاصه با جملات ساده، کوتاه و دقیق به بیان موضوع، هدف و تحقیق، روش‌های استفاده، یافته‌ها و نتیجه‌گیری پرداخت.

کلیدواژه ها: انتخاب کلیدواژه ها یا کلمات کلیدی درست است که در انتهای چکیده بسیار نوشته می شود، حائزهمیت است. کلیدواژه‌ها شامل کلماتی هستند که ارتباط معنایی نزدیکی با محتوا و عنوان مقاله دارند و به بیان سریع موضوع مقاله به مخاطب کمک می‌کنند.

مقدمه: در مقدمه باید به طور واضح و روشن مسئله و تحقیق، اهداف و سوالات، موضوع و تحقیق خود را بیان کنید و به نتایج و تحقیقات مرتبط با موضوع مقاله بپردازید. مهم مطالعه و تحقیق شما بر اساس بیان کاستی‌های پژوهش‌های پیشین و کاربرد و نتایج آن برای جامعه نیز از جمله مطالبی است که می‌بایست در مقدمه مقاله خود بگنجانید.

پیشینه تحقیق: در این بخش خلاصه‌ای از جدیدترین تحقیقات و پژوهش‌های دیگران، نظرات و نظریه‌های مرتبط با موضوع مقاله را بیان کنید.

روش تحقیق: در این قسمت از فرآیند اجرای مقاله از پایان نامه سعی کنید به طور خلاصه اما شفاف و دقیق، روش‌های پژوهش و کارهای انجام شده در تحقیق خود را شرح دهید، به روشی که به روش تحقیق شما را تکرار می‌کند، دقیقاً انجام می‌شود.

بحث و نتیجه گیری: در این بخش ابتدا داده‌ها و نتایج حاصل از فرآیند پژوهش پیرامون موضوع مقاله را بیان کنید. سپس به آنالیز و تفسیر نتایج، بحث در مورد آنها، بیان مجدد هدف از تحقیق و قیاس یافته‌های خود با توجه به نتایج پژوهش‌های پیشین بپردازید و نتایج پژوهش خود را بر اساس مطالعات ارائه شده در مقاله، کاملاً تحلیل و تبیین کنید.

منابع: در انتهای پروسه پایان نامه به مقاله، نام منابعی لازم است که آنها را در نوشتن مقاله خود به ترتیب حروف الفبا بنویسیم. این بخش باید با توجه به شیوه و قواعد رفرنس‌نویسی مجله‌ای که می‌خواهیم مقاله‌مان را در آن چاپ کنیم، توجه کنیم.

برای دستیابی به موفقیت و کسب اعتبار در حیطه تحصیلی و شغلی‌تان، تنها نوشتن مقاله، فقط مهم است که مجله پایان‌نامه به مقاله تبدیل شود، علاوه بر توجه به آن، پذیرش و چاپ مقاله ISI در یک معتبر بین‌المللی. با شناسایی لیست مجلات معتبر و آشنایی با حیطه کاری و اهداف آنها می‌توانید ژورنال مناسب برای چاپ مقاله خود را انتخاب کنید. چراکه هر چه مقاله شما به حوزه تخصصی مورد نظر نزدیکتر باشد احتمال پذیرش و چاپ مقاله ISI شما نیز بیشتر می‌شود.

نکته مهم پس از شناسایی مجله موردنظر، توجه به شیوه نامه و دستورالعمل نگارشی آن است. تنظیم مقاله ISI در قالب موردنظر هر تا آنجا وجود دارد که رعایت این اصول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌an‌) حتی با وجود محتوا و کیفیت بالای مقاله باعث انتشار آن مجله می‌شود.

درتعیین استخراج مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری، توجه به محتوا و مباحث بیان شده در پایان نامه پراهمیت است که معین می تواند مقاله را از پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری بیان کند. موسسه تهران‌آموز با بهره‌گیری از تخصص، مهارت و تجربه بالای خود، همیشه کوشیده‌اند در کوتاه‌ترین زمان، بهترین و با کیفیت‌ترین مقالات را با کمترین قیمت ممکن از پایان‌نامه‌های شما پژوهشگران عزیز تولید کنند. همچنین در مسیر رسیدن به پذیرش و چاپ مقاله‌تان در مجلات دنیا به شما بدون دغدغه و با خیالی آسوده، با تقویت رزومه علمی خود، قدم در جاده پیشرفت و موفقیت می‌رساند.

بیشتر بخوانید:

هزینه پذیرش و چاپ مقاله ISI

قیمت استخراج مقاله از پایان نامه چگونه محاسبه می شود؟

منبع

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!