محصولات اپل به ارزان بودن معروف، اما ارزش خود را به خوبی حفظ کنند. اگر شما یا خانواده‌تان چندین دهه است که محصولات اپل را می‌خرید، شاید جالب باشد برخی از دستگاه‌های کلاسیک این شرکت حتی می‌توانند با قیمت صدها هزار دلار به فروش برسند.

در این مقاله چند دستگاه اپلیکیشن کلاسیک که حالا ممکن است بیشتر از همیشه قیمت داشته باشید، معرفی می‌کنیم. اگر در نهایت محصولی را از قلم انداختیم، لطفاً در بخش نظرات نام، اطلاعات و قیمت فعلی آن را با ما در میان بگذارید.

آی‌پاد نسل اول (قیمت حدودی: ۲۰ هزار دلار)

آی‌پاد نسل اول اپل به همراه هنزفری

زمانی که اولین نسل آی‌پاد در سال ۲۰۰۱ وارد قفسه‌های فروشگاه‌ها شد، نحوه‌ی گوش دادن به موسیقی و نگاه ما به فناوری به‌طور کلی تغییر کرد. آی‌پاد برای مدت نسبتاً ماندن بسیاری از طرفداران خود باقی مانده اما در نهایت تولید آن توسط شرکت سازنده ساخته شد. همین امر باعث شد قیمت آی‌پادهای قدیمی به‌شدت افزایش یابد.

اگر شما کلکسیونر هستید، باید بدانید که آی‌پادهای نسل اول مهر و ماه‌شده کارخانه‌های می‌توانند با قیمتی بیش از ۲۰ هزار دلار در فروش برسند.


آیپاد نسل دوم و سوم (قیمت حدود: ۲۰ هزار دلار)

آیپاد نسل سوم در رنگ های مختلف

به نظر می‌رسد نه‌تنها آی‌پاد اصلی، بلکه دو نسل بعدی آن نیز برای یک سری جذاب است. به‌عنوان مثال، آیپاد نسل دوم که در بسته‌بندی آکبند قرار دارد با قیمتی حدود ۲۰ هزار دلار به فروش می‌رود. نسل سوم را نیز می‌توان با قیمت حدود هزار دلار به فروش رساند.


آی‌مک G3 (قیمت حدودی: 300 دلار)

آی‌مک G3 از کناری با کیبورد و ماوس

آی‌مک تاریخچه‌ی طول دارد و همانطور که می‌دانید داستان آن با G3 آغاز می‌شود. این محصول برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ عرضه شد و به سرعت قلب مردم از مردم را تسخیر کرد. در که شنیدن واژه‌های «کامپیوتر» تصاویری از دسکتاپ‌های بزرگ و بژ رنگ را در ذهن مخاطب به تصویر می‌کشید، iMac G3 شکلی خاص به‌فرد داشت و در ۱۳ رنگ‌های مختلف عرضه می‌شد.

شرکت iMac G3 در آن زمان به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد، اما فناوری به سرعت در حال حرکت است و از مردم در نهایت آی‌مک‌های قدیمی خود را کنار گذاشته است. بااین‌حال، نوستالژی کوتاه مدت برای محصولات کلاسیک اپل، ارزش این رایانه‌های کوچک را در بالا می‌برد. iMac G3 به‌طور معمول با قیمت 300 دلار یا بیشتر در سایت‌ها به فروش می‌رسد و انتظار می‌رود قیمت آن نیز بیشتر شود.


مکینتاش اپل (قیمت حدودی: ۵۰۰ دلار)

مکینتاش اپل از روبه رو

مکینتاش اصلی که در سال ۱۹۸۴ عرضه شد، یکی از مهمترین محصولات اپل بود. بدون اولین مکینتاش، هیچ مک‌بوک، آی‌مک و مک اواسی تولید نمی‌شود.

اپل سعی کرد هنگام توسعه‌ی مکینتاش، همان اشتباهاتی را که در ساخت Apple Lisa مرتکب شد، تکرار نکند. در مقایسه با لیسا، مکینتاش جمع‌وجورتر، استفاده از آسان‌تر و شاید مهم‌تر از همه ارزان‌تر بود. این ویژگی‌ها باعث موفقیت بزرگ مکینتاش شد و به همین دلیل است که رایانه‌های اپل هنوز «مک» نامیده می‌شوند.

هنوز هم مکینتاش طرفداران سرسخت خود را دارد و اگر صاحب یکی از این کامپیوترهای قدیمی باشید می‌توانید آن را با قیمت مناسب به فروش برسانید. یک Apple Macintosh 128k که شرایط خوبی داشته باشد، 500 دلار یا بیشتر فروخته می‌شود.


آی‌بوک G3 (قیمت حدودی: ۲۵۰۰ دلار)

نمای کنار آی‌بوک G3 اپل به رنگ آبی

مقاله مرتبط:

همان‌طورکه آی‌مک باعث پیشرفت کامپیوترها شد، iBook همچنین دنیای لپتاپ‌ها را متحول کرد. iBook G3 که در سال ۱۹۹۹ عرضه شد، دارای بدنه‌های پلاستیکی بود. زبان طراحی آن به‌گونه‌ای است که گویی فریاد می‌زند به اوایل ۲۰۰۰ تعلق دارد.

نمی‌توانم بگویم iBook G3 زیبا است اما همه آنها از داشتن چنین محصول نوستالژیکی کلکسیون خود لذت می‌برند.

می‌توان تعداد زیادی iBook G3 را در سایت‌های خرید آنلاین مشاهده کرد که با قیمت چند صد دلار به فروش می‌رسند. این در حالی است که مدل‌هایی با رنگ‌های خاص قیمت دارند.


ساعت مکی اپل (قیمت حدودی: ۴۲۵ دلار)

ساعت مچی قدیمی اپل درون باکس

از اپل واچ، این محصول قبل از آن وجود داشت که مانند دیگر ساعت‌های مکی معمولی فقط زمان را نشان می‌داد. بااین‌حال، با بند چرمی و استایل قدیمی، می‌توان توجه افراد زیادی را به خود جلب کرد. درحال‌حاضر محصول با قیمت ۴۲۵ دلار به فروش می‌رسد.


پیکسل باشگاه مک میکی (قیمت حدودی: 5 هزار دلار)

پیکسل باشگاه مک میکی

شاید عجیب ترین مورد در این لیست، پیکسل Mickey’s Mac Club باشد که برای کاربران مکینتاش در استودیو والت دیزنی در اوایل دهه ۹۰ ساخته شده است.

تولید این پیکسل‌ها تقریباً مشخص است زیرا دیزنی از این همکاری راضی به نظر نمی‌رسید. عبارت «Mickey’s Mac Club» به «The Mac Club» تغییر یافتن و همین مسئله باعث شد این عکس به محصولی نادر تبدیل شود. پیکسل باشگاه مک میکی با قیمت 5 هزار دلار در سایت های فروش آنلاین دیده شده است.


مکینتاش سالگرد ۲۰ سالگی (قیمت حدودی ۲۲۰۰ دلار)

مکینتاش سالگرد ۲۰ سال همراه با کیبورد

برای جشن شکوهمندانه تولد ۲۰ سالگی مکینتاش، اپل نسخه محدود را با نام Twentieth Anniversary Macintosh یا به اختصار (TAM) معرفی کرد. این محصول در زمان عرضه قیمتی برابر با ۷۴۹۹ دلار داشت.

مکینتاش سالگرد ۲۰۲۰ نه پردازنده پرسرعت و نه کارت شبکه های داشت. حتی سرعت CD-ROM آن نیز به‌شدت پایین بود. این ویژگی‌ها در کنار قیمت بالای آن باعث شد که اپل یکی از شکست‌های خود را با این محصول تجربه کند.

اما اگر این دستگاه در گوشه‌ای از خانه شما خاک می‌خورد، شاید جالب باشد که می‌توان آن را با قیمتی حدود ۲۲۰۰ دلار به فروش رساند.


کتانی اپل (قیمت حدودی ۱۵ هزار دلار)

یک جفت کتانی اپل

این کتانی شیک بخشی از خط تولید پوشاکی است که در دهه ۹۰ برای کارمندان اپل تولید شد. به عبارت دیگر، این کفش‌ها هرگز برای فروش عمومی دردسترس نبودند و درحال‌حاضر فقط چند جفت از آن وجود دارد. یکی از جفت‌ها اخیراً به قیمت ۱۵ هزار دلار در وب‌سایت Heritage Auctions برای فروش قرار گرفته بود.


آیفون اصلی (قیمت حدودی: ۲۰ هزار دلار)

آیفون نسل اول از روبه رو، پشت و کنار

مقاله مرتبط:

آیفون اصلی که در سال ۲۰۰۷ عرضه شد، با ترکیب پخش‌کننده موسیقی، مرورگر وب و تلفن در یک دستگاه، دنیا را تغییر داد. قیمت این محصول در سالهای اولیه حدود 500 بود، اما اگر بخواهید به آن دسترسی داشته باشید باید مبلغ بسیار بیشتری را بپردازید.

نسل اول که بسته‌بندی آن باز نمی‌شود تا ۲۰ هزار دلار نیز قیمت داشته باشد. اما اگر می‌خواهید به عنوان اصلی انتخاب کنید و ۲۰ هزار دلار دیگر را انتخاب کنید، نگران نباشید زیرا به‌راحتی می‌توانید مدل‌های کارکرده زیر ۱۰۰ دلار را نیز پیدا کنید.


اپل لیسا (قیمت حدودی: ۳۶ هزار دلار)

اپل لیسا محصول قدیمی اپل در کنار لوازم جانبی

محصولات اپل به تعداد زیادی دست پیدا نکردند و Apple Lisa نمونه بارز آن است. این دستگاه در سال ۱۹۸۳ عرضه شد و پس از مدت کوتاهی در پروژه‌های شکست‌خورده‌ای اپل را پیدا کرد.

در زمانی که برای کار با کامپیوتر به دانش کدنویسی نیاز دارید، Apple Lisa یکی از اولین رایانه های شخصی بود که با ماوس و رابط کاربری گرافیکی عرضه می شود. از این رو می‌توانم آن را شاهکاری بزرگ در دنیای فناوری می‌دانم اما قیمت بالای ۹۹۹۵ دلاری باعث شد که اکثر مردم بتوانند آن را خریداری کنند.

درست است که لیسا یکی از شکست‌های تجاری اپل محصول می‌شود اما این موضوع تنها به جذابیت آن برای افراد می‌افزاید. ازآنجاکه دستگاه های فروش خوبی نداشت، شرکت سازنده تعداد زیادی از آن را تولید نکرد و به همین دلیل Apple Lisa به محصولی بسیار کمیاب و کلکسیونی تبدیل شد.

انتشار اطلاعات منتشر شده توسط Live Auctioneers، یک دستگاه اپل لیسا در سال ۲۰۱۳ در حراجی به قیمت ۳۶۳۵۶ دلار فروخته شده است.


اپل ۱ (قیمت حدودی: ۹۰۰ هزار دلار)

اپل 1 محصول قدیمی

وقتی صحبت از محصولات قدیمی اپل می‌شود، Apple 1 بهترین گزینه است زیرا چیزی از دستگاهی با فناوری قدیمی می‌شود و می‌توان آن را تکه‌ای از تاریخ دانست.

اولین دسته از کامپیوترهای Apple 1 در واقع توسط خود استیو وزنیاک، یکی از بنیانگذاران اپل، مونتاژ شدند. این محصول هرگز قیمت پایینی نداشت و در سال ۱۹۷۶ با قیمت ۶۶۶.۶۶ دلار به فروش می‌رسید.

در سال ۲۰۱۴، یکی از اولین مدل‌های Apple 1 در حراجی Bonhams به قیمت ۹۰۵ هزار دلار فروخته شد. تنها هزار عدد از این محصول تولید می‌شود و اگر یکی از آن‌ها می‌توانند با قیمت بالاتری در سایت‌های خارجی به فروش برسند.

مقاله مرتبط:

در نهایت اجتناب از سالم بودن دستگاه و در صورت امکان بسته بودن آن می‌تواند تأثیر زیادی در قیمت داشته باشد. در واقع، این دو ویژگی هستند که میان دستگاه قدیمی گرانقیمت و ارزان قیمت تفاوت ایجاد می‌کنند.