از دست دادن کروموزوم مانند سفید شدن موها می‌شود فقط نشان‌های از پیری باشد و بالینی نباشد. اما اکنون پژوهشگران گزارش می‌کنند که این موضوع می‌تواند بسیار مهم باشد. مطالعه‌ی قدیمی با استفاده از موش‌های نری که به‌طور ژنتیکی مهندسی شده بودند تا کروموزوم خود را از دست بدهند، اطلاعاتی تازه در اینباره می‌دهد.

مقاله‌ای جدید که به‌تازگی در نشریه ساینس منتشر شده است، نشان می‌دهد که با حذف کروموزوم Y از سلول‌های خونی موش‌ها، بافت‌های زخم در شکل قلب و به نارسایی‌های قلبی و کوتاه شدن عمر موش‌ها می‌شوند. ازآنجاکه در موش‌ها رابطه علت و علت مستقیمی بین دست دادن کروموزوم و بیماری وجود دارد، مطالعه این موضوع را تقویت می‌کند که همین پدیده ممکن است در مردان نیز اتفاق بیفتد.

پژوهشگران افزایش خطر مطالعه بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و سرطان‌های مرتبط با دست دادن را در طول سال‌ها در مطالعات بسیاری ازجمله‌ها در مطالعه گذشته که از ژنتیک‌های بزرگی از جمعیت بریتانیا استفاده می‌کنند، نشان داده‌اند. نویسندگان مطالعه می‌گویند از دست دادن موزوم Y می‌توانند در تفاوت بین طول عمر مردان نیز نقش داشته باشند.

پژوهشگرانی که در مطالعه‌ی جدید مشارکت داشتند، تحت تأثیر این کار قرار گرفتند. دکتر راس لوین از مرکز سرطان مموریال اسلون کترینگ می‌گوید: «نویسندگان واقعاً موفق شدند این موضوع را ارائه دهند. این کار بسیار مهم است.»

ایده انجام مطالعه‌ی جدید زمانی شکل گرفت که لارس فورسبرگ، پژوهشگر دانشگاه اوپسالا در سال ۲۰۱۳ در اتوبوسی در سوئد با استاد سابق خود برخورد کرد. آن‌ها شروع به صحبت كردن كردند و آن استاد به دكتر فورسبرگ گفت کروموزوم‌هاي Y مگس مي‌تواند از چيزي باشد كه قبلاً مي‌شد. دکتر فورسبرگ کنکاو شد. او قبلاً به از دادن کروموزومهای Y زیاد توجه نکرده بود.

نرها یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارند (ماده‌ها دو کروموزوم X دارند) و تقریباً تمام ژن‌هایی هستند که توسط سلول‌های ارگانیسم نر استفاده می‌شود، روی کروموزوم X قرار دارد. دکتر فورسبرگ نیز مانند بسیاری از افراد فکر می‌کرد کروموزوم در زمین بایر ژنتیکی است.

حداقل 40 درصد از مردان، تا سن 7 سالگی هفدهمین سالموزوم Y برخی از سلول‌های خونی خود را از دست می‌دهند. تا سن 93 سالگی، حداقل 57 درصد از مردان مقداری از آن را از دست می‌دهند. این کروموزوم به صورت پراکنده در تقسیم سلولی از سلول‌های خونی از دست می‌رود. در طی این پدیده، کروموزوم Y از برخی سلول‌ها بیرون می‌آیند و سپس متلاشی می‌شود. نتیجه‌ی این امر چیزی است که آن را از دست دادن موزیک کروموزوم و می‌نامند.

به جز ترک سیگار، راه‌حل‌شده‌ای برای کاهش خطر از دست دادن کروموزوم وجود ندارد. این وضعیت با سطح پایین‌تر تستوسترون در مردان هنگام پیری ارتباطی ندارد. مصرف مکمل‌های تستوسترون نیز تأثیری ندارد و پیامدهای آن را معکوس نخواهد کرد.

مقالات مرتبط:

دکتر فورسبرگ که درمورد ایده‌هایی که استادش پیشنهاد کرد، کنجکاو بود، به کامپیوتر خود رفت و اطلاعات مربوط به ۱۱۵۳ مرداد یک مطالعه سوئدی را بررسی کرد. دکتر فورسبرگ می‌گوید: «داده‌ها را چند ساعت بررسی کردم و شگفت‌زده شدم. مردانی که کروموزوم را در بزرگی از سلولهای خونی از دست داده بودند، در مقایسه با مردانی که 11.1 سال دیگر عمر کرده بودند، فقط 5.5 سال عمر کرده بودند.»

دکتر فورسبرگ دوباره داده‌ها را بررسی کرد و نتایج را تکرار کرد. در سال 2014 مقاله‌ای را در مجله Nature Genetics منتشر کرد و گزارش داد که میزان مرگ و میر و تشخیص سرطان با استفاده از دست دادن کروموزوم در سلول‌های خونی ارتباط دارد. او به سرعت شرکت Cray Innovation را از انجام تا مردان را از نظر دست دادن کروموز و آزمایش کند.

پژوهشگران دیگری نیز تجزیه و تحلیل‌های مشابهی را منتشر کردند. طول نکشید که حدود ۲۰ مقاله مستقل نشان داد که از دست دادن کروموزوم Y در سلول‌های خونی و بیماری‌های قلبی، کوتاه‌شدن طول عمر و بیماری‌های مرتبط با آن مانند تومورهای جامد و سرطان خون ارتباط وجود دارد.

در آن زمان، دکتر فورسبرگ درمورد پژوهش‌های کنت والش در دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا شنید.

دکتر والش به خاطر کارش روی نوع دیگری از کاهش ژنتیکی که هنگام پیری رخ می دهد، به موضوع دست دادن کروموزوم Y علاقه مند می شود: افزایش جهش های سرطانی در سلول های خونی که CHIP (خوب ساختن کلونال با پتانسیل نامشخص) نامیده می شود. افراد حامل جهش‌های CHIP دارای خطر بیشتر بیماری قلبی و سرطان هستند. این امر باعث شد دکتر لوین در اسون کترینگ کلینیک CHIP را راه‌اندازی کند.

در ژانویه، دکتر پرادیپ ناتاراجان، از بیمارستان عمومی ماساچوست و دیگران شرکت TenSixteen Bio را به‌منظور ایجاد آزمایش مقرون‌به‌صرفه‌ای برای CHIP و مطالعه درمان‌هایی برای تعمیر از عواقب آن کردند.

اما دکتر والش می‌دانست جهش‌های CHIP تنها بخش کوچکی از تغییرات ژنتیکی است که هنگام پیری رخ می‌دهد و می‌خواهد به تغییر ژنتیکی دیگر ببرد. او درمورد کروموزوم‌های Y کنجکاو بود و بررسی‌هایی را شروع کرد تا ببیند که آیا از دست دادن کروموزوم Y در سلول‌های خونی و بیماری‌ها علت و معلولی وجود دارد. این امر به مطالعه روی موشها تبدیل شد.

دکتر والش گفت، در ابتدا موشها خوب به نظر می‌رسیدند، اما خوب پیر نشدند. طول عمر آن‌ها کوتاه شده و بافت‌هایی در قلب، کلیه‌ها و ریه‌های آن‌ها ایجاد می‌شود و مشکلاتی مانند نارسایی نارسایی غیرایسکمیک ایجاد می‌شود. برنامه‌هایی که حیواناتی را افزایش داده بودند.

دکتر والش با همکاری دکتر فورسبرگ‌های بیوبانک بریتانیا را شامل ۲۲۳۱۷۳ مرداد می‌شد، بررسی کرد. طی دوره هفت ساله، خطر مرگ براثر هر عاملی و خطر مرگ براثر بیماری‌های قلبی‌عروقی در مردانی که از کروموزوم‌های Y را از دست داده بودند، به ترتیب ۴۱ و ۳۱ درصد بالاتر بود. هرچه تعداد سلول‌هایی که کروموزوم خود را از دست داده بودند، بیشتر بود، خطر بالاتر بود.

میکروگراف کروموزوم های انسان / micrograph of human chromosomes

میکروگراف حاصل از میکروسکوپ الکترونی روبشی از کروموزومهای X و Y انسان. مطالعه قبلی نشان می‌دهد از دست دادن کروموزوم Y می‌تواند طول عمر کوتاه‌تر مردان را توضیح دهد.

اما این پژوهش‌ها همچنین این سؤال را ایجاد می‌کنند که درمورد زنان چطور؟ آیا آن‌ها هم یکی از کروموزوم‌های X خود را از دست می‌دهند؟ و درمورد زنان مبتلا به سندرم ترنر چطور؟ آن‌ها فقط یک کروموزوم X دارند و بنابراین، تمام سلول‌های آن‌ها معادل گروهی از سلول‌های خونی مردان هستند که کروموزوم Y خود را از دست می‌دهند.

دکتر والش گفت زنان نیز وقتی پیر می‌شوند، ممکن است یکی از کروموزوم‌های X خود را از دست بدهند، اما فراوانی این رویداد به اندازه دست رفتن کروموزوم Y در مردان نیست. به جز درمورد ارتباطی که بین دادن کروموزوم X و دست دادن به لوسمی لنفوئیدی وجود دارد، داده‌های بیوبانک خطرات سلامتی را زنانی که کروموزوم X خود را از دست داده، نشان نمی‌دهد. اما به‌گفته‌ی والش، به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

سندرم ترنر متفاوت است. زنانی که دچار این وضعیت هستند، برخی از خطرات سلامتی مشابه مردان را نشان می‌دهند که کروموزوم خود را از دست می‌دهند: ناهنجاری‌های قلبی‌عروقی و نارسایی‌های قلبی غیرایسکمیک. طول عمر متوسط ​​آن‌ها از زنانی که دو کروموزوم X دارند، کمتر است.

خیلی زود است که بگوییم مردان به جز ترک سیگار چه کاری می‌توانند انجام دهند تا خود را دربرابر از دست دادن کروموزوم محافظت کنند یا پیامدهای آن را کاهش دهند.

پژوهشگران گروه دکتر والش دریافت کردند که با توانایی فاکتور رشد تغییر دهنده بتا (TGF-beta) می‌توانند از قلب موش‌های بدون کروموزوم محافظت کنند. فاکتور رشد تغییر می دهد بتا مولکولی است که در تولید بافت زخم نقش دارد.

دکتر استیون چانوک، مدیر بخش ژنتیک و همه گیرشناسی سرطان در مؤسسه ملی سرطان گفت مطالعه موش جالب بود. اما او معتقد است هنوز شواهدی در این زمینه وجود ندارد که نشان دهنده داروهای مهارکننده TGF-بتا در مردانی باشد که از دست داده‌ها، خود را نیز باید بکار برد. دکتر چانوک گفت درحال‌حاضر آزمایش مردان برای دست دادن کروموزوم Y فایده خاصیت ندارد و «تفسیر افراطی این داده‌ها برای پولی مرا به‌شدت نگران می‌کند».

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!