به گزارش زومیت، سعید مقیسه، رئیس کل سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا)، نامه‌های را در تاریخ ۲۱ تیرماه خطاب به پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما، نوشته و در آن به غیر فعال بازدارنده درمقابل اعمال پلتفرم‌های صوت و تصویر. فراگیر اشاره کرده است.

در این نامه که در ۱۲ بند نوشته شده، ساترا از نهادهای مختلف از جمله دادستانی کل کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت علمی ریاست جمهوری، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت صمت، وزارت ارتباطات و اطلاعات فناوری و… با این نهاد با تخلفات پلتفرم‌های نمایش خانگی مقابله کنند.

در ابتدای این نامه و پیش از اشاره به ۱۲ بنده، مقیسه خطاب به جبلی چنین نوشته است:

پیرو مصوبه شورای مجازی صداوسیما در خصوص برخورد بازدارنده با تخلفات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، خصوصیات پلتفرم‌های مشروطه، در دستور اجرا قرار گرفته و جهت استحضار تقدیم می‌شود.

در اولین بند این نامه نیز به پلتفرم‌های نمایش خانگی مهلت یک هفته‌ای داده شده تا از قوانین و مقررات ساترا تمکین کرده و متخلفانه خود را تغییر دهند. علاوه بر این، در یکی از بندهای این نامه به صدور نامه تعلیق یکی از این پلتفرم ها اشاره شده است.

نامه به دادستان برای فیلتر دامنه، طرح شکایت در دادسرای فرهنگ و رسانه و دادسرای جرایم رایانه‌ای، ارسال نامه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای عدم خدمت رسانی در دیتاسنترها و ارسال نامه به وزارت صمت برای لغو نشان دادن اینماد VODها از دیگر مواردی است که در بندهای دیگر وجود دارد. این نامه به آن ها اشاره شده است.

نامه رئیس ساترا به رئیس سازمان صداوسیما درباره شبکه های نمایش خانگی

بر اساس متن این نامه، ساترا نیز با ارسال نامه به سازمان‌های مختلف خواستار عدم همکاری آن‌ها با پلتفرم‌های نمایش داده شده خانگی است. این سازمان با ارسال نامه به وزارت فرهنگ و ارشاد از این وزارتخانه خواست برای این پلتفرم‌ها مجوز اسلامی تبلیغات شهری صادر کند. همچنین، ساترا از معاونت علمی ریاستجمهور و سازمان تبلیغات اسلامی درخواست کرده است تا از حمایت‌های مالی جلوگیری کند.

ساترا با ارسال نامه به سازمان زیباسازی شهرداری خواستار جلوگیری از تبلیغات شهری برای پلتفرم‌های متخلف شده است. این نهاد همچنین از پلیس اطلاعات تا قانونی لازم را انجام دهد و علاوه بر آن، برای جلوگیری از انتشار نامناسب موجود در پلتفرم از پلیس فتا و جلوگیری از فعالیت های تولیدی محیطی از پلیس ناجا درخواست همکاری کرده است.

نامه رئیس ساترا به رئیس سازمان صداوسیما درباره شبکه های نمایش خانگی

در بند دیگری از این نامه نیز از اداره کل بازرگانی صداوسیما درخواست شده تا از تبلیغات شرکت‌ها در VODها جلوگیری کند. علاوه بر این، ساترا از شورای صدور مجوز تولید (الماس) درخواست کرد که طرح‌های جدید تولید برنامه در این پلتفرم‌ها را نپذیرفت.

رایزنی با نمایندگان مجلس شورای فرهنگی برای پیش‌بینی نطق پیش از دستور و ایراد تذکر به این پلتفرم‌ها نیز یکی دیگر از بندهای این نامه است.

ارسال نامه به سازمان بازرسی برای نظارت بر عملکرد دستگاه‌های مرتبط و بررسی حسن جریان و اجرای صحیح قانون، مصاحبه و اقدام رسانه‌ای برای تنویر افکار عمومی و معرفی دستگاه‌هایی که برای رعایت قانون همکاری نمی‌کنند، از دیگر مسائلی که در بندهای پایانی این نامه انجام می‌شود. به آن ها اشاره شده است.

پس از انتشار این نامه، مجتبی توانگر، رئیس کمیته دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس، در نامه‌های خطاب به رئیس سازمان صداوسیما درخواست به‌های مقیسه و مصوبات شورای مجازی صداوسیما واکنش نشان داد و آن را موجب حیرت و تأسف‌برانگیز خواند.

توان در بخشی از نامه خود به عدم موفقیت صداوسیما در جذب مخاطب اشاره کرده و از فعالیت های VODها را عاملی برای روی آوردن مخاطبان به شبکه ها و برنامه های ماهواره ای دانسته است. او در این خصوص چنین نوشته است:

در شرایطی که با کم‌کاری و کج سلیقگی مدیران آن سازمان‌ها و اوقات فراغت هم‌وطنان با شبکه‌های ماهواره‌ای می‌سازند، افزایش فشار بر روی شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی که در حوزه تولید و نشر سینمای خانگی تولید و پخش می‌شوند. آسیاب دشمن نیست.

این مجلس در ادامه متن نامه خود مشخص کرده است که مخاطب این پلتفرم ها در صورت محرومیت از این محتوای یقیناً به سوی صدا و سیما چرخش نخواهند کرد و در میانه جنگ فرهنگی نظام با رقبا و دشمنان مناطق و بین‌المللی، این کار معنی‌های جز خلع سلاح را انجام داد. نظام کردن از ابزارهایش را ندارد.

رئیس کمیته دانش بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس در بخش پایانی نامه خود به مجموعه های دولتی که مخاطبان نامه رئیس ساترا بوده اند نیز هشدار داده شده است که در مورد اعمال غیرقانونی بیان شده در نامه ای از مقامات ارشد وزارتخانه ها و معاونت علمی در مورد آن ها در مجلس نمایندگان پاسخگو باشند. .

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!